Οικογενειακό πρόβλημα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 105
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δεν ξέρω τι να κάνω να απευθυνθώ σε δικηγόρο? Θέλω να απαλλαγώ από αυτόν τον τύπο!!!
    Εγω πιστευω οτι ο αδελφος σου ειναι το θυμα και εσεις ολοι οι θυτες. Δε θα πας ποτε πουθενα γιατι γουσταρεις την κατασταση. Εδω μεσα ψαχνεις ατομα να σε δικαιολογησουν. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν εισαγγελεα και να ομολογησεις οτι εχετε κανει του αδελφου σου. Αμα σου πει αυτος οτι εισαι αθωα ολα καλα.

    Αλλα δε θα πας γιατι δεν θες λυση, θες να τον εχετε απο κατω.

  2. #47
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εγω πιστευω οτι ο αδελφος σου ειναι το θυμα και εσεις ολοι οι θυτες. Δε θα πας ποτε πουθενα γιατι γουσταρεις την κατασταση. Εδω μεσα ψαχνεις ατομα να σε δικαιολογησουν. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν εισαγγελεα και να ομολογησεις οτι εχετε κανει του αδελφου σου. Αμα σου πει αυτος οτι εισαι αθωα ολα καλα.

    Αλλα δε θα πας γιατι δεν θες λυση, θες να τον εχετε απο κατω.
    Α καλααααααααα.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Α καλααααααααα.
    Καλαθια.,...

  4. #49
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Καλαθια.,...
    Τι είπες??
    Έρχεσαι στο ποστ της κοπέλας και βγάζεις τα απωθημένα που έχεις και μου λες καλάθια?? Το κάθε σπίτι είναι διαφορετικό ή θα διαβάζεις την ιστορία του κάθε ανθρώπου και θα σχολιάζεις με βάση αυτό ή καλύτερα άνοιξε ένα νέο θέμα και μίλησε μας ΞΑΝΆ για την μαμα σου και τον αδελφό σου..

  5. #50
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κοίτα, αν έχω καταλάβει μένετε όλοι μαζί. Με κάποιον τρόπο θα πρέπει να τον απομακρύνεις. Αν θυμάμαι καλά από τα μηνύματά σου, είχε θέμα με ουσίες και έχει ταυτόχρονα ψυχιατρικό πρόβλημα που δεν δέχεται να ακολουθήσει θεραπεία. Είτε στηρίζεσαι στο ψυχιατρικό και στην όλη συμπεριφορά του και ζητάς εισαγγελική εντολή, ψυχιατρική γνωμάτευση και ακούσια νοσηλεία (που δεν είναι πάντα τόσο απλό αν δεν τον πετύχετε σε κάποια έξαρση), είτε κάνεις μήνυση κτλ για τις επιθέσεις να πάει δικαστήριο και ενδεχομένως φυλακή μετά από καιρό, είτε έστω ασφαλιστικά για αρχή ώστε να μην σε πλησιάζει. Αφού μένετε μαζί, τα δύο τελευταία σημαίνουν ότι το παίρνετε απόφαση και τον πετάτε έξω από το σπίτι επιτόπου κι ότι καταλαβαίνει ας κάνει κι όπου θέλει ας πάει. Ένας δικηγόρος θα σε συμβουλεύσει πως να κινηθείς, αλλά το βασικό είναι να το πάρεις απόφαση ότι είναι επικίνδυνος και ότι πρέπει να απομακρυνθεί από εσάς
    Συμφωνώ!!!!!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 16-04-2020 at 12:49.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Ως εξω απο το χορό και ως νεο μελος χωρίς να ξερω προσωπικότητες και ποστ και την ιστορία του καθενα σας.
    Η κοπελα ηρθε να γραψει για τον γολγοθα που ζει μεσα στο σπιτι της και είναι λυπηρο που πλακωνεστε μεσα στα ποστ χωρίς ουσιαστικα να την βοηθατε με καποιο τρόπο -εαν ηρθε για να βρει λυσεις - η απλά για να πει για όσα ζει.

    Εχω φίλη που ο πατερας της ηταν βιαιος και αλκοολικος και με ψυχικα ζητηματα ο οποιος τωρα βρίσκεται σε κλινικη, εδωσε τεραστια μαχη μεχρι να αποδεχτει οτι ΠΡΕΠΕΙ να τον κλείσει εκεί. Ειναι δυσκολο να βλεπεις τον πατερα σου, τον αδερφο σου σε αυτη την κατασταση το ξερετε και όσοι γραφετε.
    Εγω ημουν παρουσα σε ενα επισκεπτηριο που καναμε μαζί και με προειδοποιησε για πολλα, να μην δωσω λεφτα, τσιγγαρα να μην το κοιταξω, πολλες οδηγιες για να ειναι ασφαλη η συναναστροφη μας.

    Κλαίγαμε σε ολη την επιστροφη στο αυτοκινητο και εχει ζησει ΚΟΛΑΣΗ μαζί του, αλλά επρεπε να γίνει.
    Πολλοι ανθρωποι βρισκουν παρηγορια και ηρεμια στην εκκλησια αλλά δεν ειναι επιστημη, είναι πιστη και πρεπει να τα διαχωρισουμε.

    Δεν μας λες όμως ο πατερας σου και οι υπόλοιπο της οικογενειας τι θεση εχουνε; Ο ίδιος ο Γιαννης αντιλαμβανετε την κατασταση τι θελει απο την ζωη του; Το ότι ειναι ψυχικα αρρωστος δεν τον κανει λιγοτερο ανθρωπο που ακόμα και δικηγόρο ή με εισαγγελεα εχει δικαιωματα.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εγώ λέω να μαζευτείτε όλοι μαζί και να πάτε στο ψυχιατρείο και όποιος δικαιούται να μείνει έξω όποιοι πουνε οι ψυχίατροι μέσα θα μείνουν μέσα. Αν και δεν πάσχω από ψυχώσεις πιστεύω πως θα ήταν πολύ δυσκολο να ζήσω χωρίς φάρμακα. Δεν θα άντεχα να ακούω φωνές, να ζω με την ιδέα πως όλοι θέλουν το κακό μου και πως υπάρχουν τερατάκια ατη γωνία του δωματίου. Υπάρχει ψυχωτικός που δεν παίρνει φάρμακα που μπορεί να ζει έχοντας φωνές να τον ζαλίζουν 24 ωρες το 24ωρο; Δεν ξέρω αλλά το θεωρώ πολύ δύσκολο. Δηλαδή να υπάρχει άνθρωπος που προτιμά αυτή τη ζωή αντί να πάρει φάρμακα; Δυσκολο μου κάνει....

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    23
    Σαν νέο μέλος και χωρίς να έχω διαβάσει άλλο σου θέμα δελφινάκι μου , αποφάσισα να σου γράψω...
    Δυστυχώς στη ζωή μας δεν μπορούμε να ελέγξουμε κανέναν άλλον πέρα από τον εαυτό μας και αυτό είναι κάτι που επιβεβαιώνεται στην καθημερινότητά μας συνεχώς.
    Ως τρίτος, θέλω αρχικά να σου πω πως πρέπει να αποφασίσεις τι θα κάνεις ΕΣΥ , όχι ο Γιάννης, όχι η οικογένειά σου αλλά εσύ. Γιατί, πολλές φορές, όταν ένα άτομο είναι ψυχικά διαταραγμένο και ανήκει σε ένα σύνολο (στη συγκεκριμένη περίπτωση σε μία οικογένεια), τα υπόλοιπα μέλη του συνόλου , με την ανοχή τους τροφοδοτούν την κατάσταση που επικρατεί. Γνωρίζεις πως ο αδερφός σου έχει πρόβλημα, το οποίο απειλεί ΣΟΒΑΡΑ τις ζωές των υπόλοιπων. Εσύ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις στα υπόλοιπα μέλη και να τους ξεκαθαρίσεις πως πρέπει να μιλήσετε με ψυχολόγο, ψυχίατρο, δικηγόρο και στη συνέχεια με εισαγγελέα. Θα πρέπει να απομακρύνετε τον Γιάννη από εσάς για δικό σας και δικό του καλό, καθώς αυτή τη στιγμή σας βλέπει σαν θύτες και ζητά εκδίκηση. Σταματήστε να τον βλέπετε και εσείς σαν θύμα , που με τη βοήθεια του πνευματικού θα βρει , σαν χαμένος αμνός, τον δρόμο του και αναλάβετε τις ευθύνες σας. Ευθύνη σας δεν είναι να τον θεραπεύσετε , αλλά να φροντίσετε να μην απειλεί κίνδυνο για την κοινωνία. Τί σε κάνει να πιστεύεις πως δε θα πραγματοποιήσει μία μέρα τις απειλές του ; Ακομή και αν δεν απευθυνθείτε στους αρμόδιους ... Αν τα υπόλοιπα μέλη δε σε ακολουθούν , σε παρακαλώ πολύ φύγε από εκεί και πάρε και τη γιαγιά μαζί , η οποία χρειάζεται προστασία... Η κατάσταση δυστυχώς είναι κρίσιμη και χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση. Μην το αφήνεις πίσω, τα πράγματα θα χειροτερέψουν και θα εύχεσαι να είχες δράσει πιο γρήγορα. Ο Γιάννης θα χάνεται μέρα με τη μέρα χωρίς την κατάλληλη φροντίδα και εσείς θα κινδυνεύετε ακόμη περισσότερο. Μην ντρέπεστε και μην σκέφτεστε τί θα πει ο περίγυρος ... γιατί μπορεί κάποια στιγμή να αποτελέσει δημόσιο κίνδυνο. Επίσης μην έχετε ενοχές σαν σύνολο, επειδή μόνο η παρέμβαση αρμοδίων θα βοηθήσει και όχι η ευαισθησία και η ανοχή , αλλά και εσύ να είσαι προετοιμασμένη πως ίσως θα πρέπει να δράσεις μόνη σου και να αφήσεις πίσω ,χωρίς ενοχές, όσους δεν ακολουθήσουν την πορεία σου. Τουλάχιστον θα τους σώσεις , μάλλον, τη ζωή.
    Σου εύχομαι να βγεις από αυτή την κατάσταση όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται και να επανέλθει , όσο γίνεται, η ηρεμία στην οικογένειά σου ...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by fea33 View Post
    .....
    Σου εύχομαι να βγεις από αυτή την κατάσταση όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται και να επανέλθει , όσο γίνεται, η ηρεμία στην οικογένειά σου ...
    Και εγώ πραγματικά μου το εύχομαι αυτό!!

    Ο Γιάννης βλέπει συνέχεια έργα με βρικόλακες και φαντάσματα και βαμπίρ με σατανάδες και τέτοια και θέλει να πάρει άδεια για καραμπίνα. Ο μπαμπάς μου μικρό τον έδερνε και αυτός ως εκδικητικός που είναι παίρνει το αίμα του πίσω. Είναι παράξενο παιδί θέλει το κακό του σπιτιού μας και ζηλεύει πολύ τον μπαμπά τον βλέπει ανταγωνιστικά. Θέλω πολύ να βρεθεί λύση στο πρόβλημά μου.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Λοιπόν για άσχετο θέμα ο αδελφός μου χτύπησε πάλι τον μπαμπά μου στο πρόσωπο και τρέχανε αίματα . Χτυπάει πολύ άσχημα για να σκοτώσει . Τι είναι εγκληματίας ;

  12. #57
    Elenia781
    Guest
    ο Γιαννης ειναι θηριο και 6 αντρες δεν θα τον κανουν καλα ,οχι εδω ο μπαμπας σας που ειναι 70 χρονων. Θελει δυνατα φαρμακα ,ενεσεις τα παντα για να ειναι σε καταστολη η επιθετικοτητα αυτη. Μια γνωστη περιπτωση στο πανελληνιο αυτος που σκοτωσε τον θειο του κατω στην Μανη και το καλοκαιρι του 2015 εκαψε το Δαφνί και εγινε τοτε ντορος στα καναλια. Απαξ και κανει σηκωνει χερι μπορει να φτασει στο εγκλημα
    Last edited by Elenia781; 24-01-2021 at 11:19.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Σήμερα μου είπε ότι θα σκοτώσει τον μπαμπά και θα πάει στην φυλακή.

  14. #59
    Elenia781
    Guest
    οριστε!! η φυλακη γι'αυτον θα ειναι η απομονωση σε ενα ψυχιατρειο και τα λοιπα...Τι ζητε κοριτσι μου και καθεσαι και τον ακους. Μια οργανωμενη εισαγγελικη και να ζησετε φυσιολογικα. Αρνηση να παρει την αγωγη του και βια. Εχει πηδηξει την μαντρα το μυαλο του

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Σήμερα μου είπε ότι θα σκοτώσει τον μπαμπά και θα πάει στην φυλακή.
    Και περιμένεις να τον σκοτώσει πρώτα για να κάνεις κάτι;

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ
    By pitpap13 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 17-03-2018, 11:10
  2. σε στενο οικογενειακο κυκλο
    By hurt_child1984 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 09-10-2016, 16:06
  3. Οικογενειακο προβλημα..
    By Lisa1990 in forum Κακοποίηση
    Replies: 81
    Last Post: 19-10-2015, 07:44
  4. Οικογενειακό πρόβλημα
    By chard in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-2013, 01:46
  5. οικογενειακο!
    By thanos01 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2012, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •