Οικογενειακό πρόβλημα - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 105
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα φοβάμαι.....

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Ρε παιδιά αδελφός μου είναι θέλω το καλό του τι δεν καταλαβαίνετε;;;;;

  3. #63
    Elenia781
    Guest
    Το θεμα ειναι αυτος καταλαβαινει κανεναν ?

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    μπα δεν νομίζω

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα πως θες το καλό του όταν αφήνεις έναν άνθρωπο να αποκτηνώνεται μέρα με τη μέρα; Αφού γίνεται όλο και πιο βίαιος και ανεξέλεγκτος!
    Όλα αυτά που ακούς στις ειδήσεις κατα καιρούς πως ξεκινάνε νομίζεις;

    Ακόμα κι αν χρειαστεί να νοσηλευτεί ή να σου πω το πιο βαρύ, να μπει στη φυλακή για πρόκληση σωματικής βλάβης π.χ. αφού όλο σας βαράει και ποιος ξέρει και που αλλού μπορεί να φέρεται έτσι, σίγουρα είναι καλύτερο από το να φυλακιστεί ισόβια για φόνο ή να θεωρηθεί βαριά κι επικίνδυνη κλινική περίπτωση και να μπει στο ψυχιατρείο σαν άνθρωπος με φόνο ή πρόκληση βαριάς σωματική βλάβη στο ιστορικό του. Πέρα από την προστασία την δική σας και του κοινωνικού συνόλου, σκέψου αν είναι καλό για τον ίδιο είτε να ζει με τύψεις, είτε να παρανοήσει εντελώς, είτε να φτάσει στο σημείο να μην καταλαβαίνει καθόλου το βάρος των πράξεών του;

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    381
    Δελφίνι καλησπέρα. Αρχικά, είμαι καινούριος στο φόρουμ και δεν ειμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει το όλο θέμα. Επομένως, με συγχωρείς αν σε ρωτήσω πράγματα που έχετε ξαναγράψει.

    Λοιπόν, πρώτα από όλα ο αδελφός σου έχει κάποιο πρόβλημα? Έχει διαγνωστεί? Αν ναι, τι ακούτε τον πνευματικό? Τι είναι ο πνευματικός? Έναν ειδικό θα έπρεπε να ακουτε. Δεν τα τραβάει ο πνευματικός όλα αυτά, ο πνευματικός περνάει ζάχαρη σπίτι του. Εσείς όμως τα τραβάτε και εσείς κινδυνεύετε. Σε άλλο ψυχίατρο έχετε δοκιμάσει να τον πατε? Μήπως να τον διώξετε από το σπίτι? Ακούγεται ακραίο, το ξέρω, αλλά όλα αυτά είναι δραματικά που ζείτε. Μήπως πχ να του νοικιάσετε κάπου ένα σπίτι να μείνει μόνος του ηρεμήσει?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Σήμερα μου είπε ότι θα σκοτώσει τον μπαμπά και θα πάει στην φυλακή.
    οι γονεις σου ειναι για φυλακη, που τον αφηνουν ελευθερο.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Ρε παιδιά αδελφός μου είναι θέλω το καλό του τι δεν καταλαβαίνετε;;;;;
    Καλημέρα

    εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί θες μόνο το δικό του υποτιθέμενο καλό και όχι των γονιών σου και το δικό σου ..

    Και για πες μου βρε καλό μου ,ποιο είναι το καλό του? ή μάλλον που βλέπεις το καλό μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση ?

    εγώ αυτό που βλέπω είναι μια οικογένεια να ζει μέσα στην κόλαση με κυνδινο την ίδια της την ζωή και ένα άτομο που με μαθηματική ακρίβεια θα καταλήξει ή στο ψυχιατρείο ή στις φυλακές ..

    Ποιο είναι το καλό?

    Εγώ η μόνη λύση που βλέπω σε όλη αυτή την κατσταση είναι να μπει σε ένα ίδρυμα ΤΩΡΑ πριν να είναι αργά .
    Ίσως είναι και η μοναδική λύση αφού θα γίνει κάποτε ,ας γίνει άμεσα πριν να είναι αργά είτε για εσένα είτε για τους γονείς σου ή ακόμα και κάποιον άλλων τρίτο που θα έχει την άτυχη στιγμή να βρεθεί μπροστά του εκείνη την ώρα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εχετε παρεξηγησει κάποια πράγματα η εισαγγελική δεν βαζει κάποιον σε ίδρυμα εφορου ζωής ούτε το ότι θα μπει κάποιος μέσα σε αυτό και βγει αργότερα σημαίνει πως εκεινος δεν θα κόψει τα φάρμακα δεν θα παρουσιάσει τις ίδιες συμπεριφορές ή ακόμα και χειρότερες. Επίσης πρέπει να ξέρετε πως ακόμα και η πρόκληση σωματικής βλάβης δεν κλείνει κάποιον φυλακή αναστολή θα φάει και αν κάποιος έχει θέματα δεν τρώει καν φυλακή σε ψυχιατρείο τον κλείνουνε και θα βγει και πολύ γρήγορα αν το κανει για 2η φορά. Είναι πολύ δύσκολο να χρεωθεί κάποιος βαριά σκοπούμενη σωματική βλάβη για να κάνει πχ 4-5 χρονια φυλακή.

    Αυτός τώρα και να τον κλείσουν σε ένα μήνα θα είναι έξω...και πολύ λέω...

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φυσικά και δεν μπαίνει εφόρου ζωής μέσα με μία εισαγγελική, αλλά θα τον αξιολογήσει επιτέλους κάποιος ειδικός. Επίσης κανείς δεν λέει ότι θα λυθούν τα προβλήματα ως δια μαγείας μόνο από αυτό. Πρέπει η οικογένεια να δει τι θα κάνει, όχι να μην κάνει τίποτα. Ασφαλιστικά μέτρα κι ότι θέλει ας κάνει,ή να μετακομίσουν ή να βάλουν κάποια όρια. Όχι να κάθονται και να τις τρώνε και να τον αφήνουν να λιώνει στα ναρκωτικά, να τους σπάει στο ξύλο, να τους εκφοβίζει και να τους εκβιάζει.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εχετε παρεξηγησει κάποια πράγματα η εισαγγελική δεν βαζει κάποιον σε ίδρυμα εφορου ζωής ούτε το ότι θα μπει κάποιος μέσα σε αυτό και βγει αργότερα σημαίνει πως εκεινος δεν θα κόψει τα φάρμακα δεν θα παρουσιάσει τις ίδιες συμπεριφορές ή ακόμα και χειρότερες. Επίσης πρέπει να ξέρετε πως ακόμα και η πρόκληση σωματικής βλάβης δεν κλείνει κάποιον φυλακή αναστολή θα φάει και αν κάποιος έχει θέματα δεν τρώει καν φυλακή σε ψυχιατρείο τον κλείνουνε και θα βγει και πολύ γρήγορα αν το κανει για 2η φορά. Είναι πολύ δύσκολο να χρεωθεί κάποιος βαριά σκοπούμενη σωματική βλάβη για να κάνει πχ 4-5 χρονια φυλακή.

    Αυτός τώρα και να τον κλείσουν σε ένα μήνα θα είναι έξω...και πολύ λέω...
    Έτσι είναι!!! Μπλέξαμε!!!

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Φυσικά και δεν μπαίνει εφόρου ζωής μέσα με μία εισαγγελική, αλλά θα τον αξιολογήσει επιτέλους κάποιος ειδικός. Επίσης κανείς δεν λέει ότι θα λυθούν τα προβλήματα ως δια μαγείας μόνο από αυτό. Πρέπει η οικογένεια να δει τι θα κάνει, όχι να μην κάνει τίποτα. Ασφαλιστικά μέτρα κι ότι θέλει ας κάνει,ή να μετακομίσουν ή να βάλουν κάποια όρια. Όχι να κάθονται και να τις τρώνε και να τον αφήνουν να λιώνει στα ναρκωτικά, να τους σπάει στο ξύλο, να τους εκφοβίζει και να τους εκβιάζει.
    Δεν παίρνει ναρκωτικά ούτε καν καπνίζει!!!

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οι γονεις σου ειναι για φυλακη, που τον αφηνουν ελευθερο.
    Η μαμά μου υποστηρίζει ότι χρειάζεται πολύ αγάπη για να το ξεπεράσουμε το όλο θέμα !!!

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Δελφίνι καλησπέρα. Αρχικά, είμαι καινούριος στο φόρουμ και δεν ειμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει το όλο θέμα. Επομένως, με συγχωρείς αν σε ρωτήσω πράγματα που έχετε ξαναγράψει.

    Λοιπόν, πρώτα από όλα ο αδελφός σου έχει κάποιο πρόβλημα? Έχει διαγνωστεί? Αν ναι, τι ακούτε τον πνευματικό? Τι είναι ο πνευματικός? Έναν ειδικό θα έπρεπε να ακουτε. Δεν τα τραβάει ο πνευματικός όλα αυτά, ο πνευματικός περνάει ζάχαρη σπίτι του. Εσείς όμως τα τραβάτε και εσείς κινδυνεύετε. Σε άλλο ψυχίατρο έχετε δοκιμάσει να τον πατε? Μήπως να τον διώξετε από το σπίτι? Ακούγεται ακραίο, το ξέρω, αλλά όλα αυτά είναι δραματικά που ζείτε. Μήπως πχ να του νοικιάσετε κάπου ένα σπίτι να μείνει μόνος του ηρεμήσει?
    Ο αδελφός μου παρουσιάζει βίαιη συμπεριφορά κατα διαστήματα μας έχει στείλει όλους μας στο νοσοκομείο από ξύλο. Εμείς πήγαμε σε ειδικούς και μας έβγαλαν ότι ο αδελφός μου πάσχει από οριακή διαταραχή προσωπικότητας και κατάθλιψη πράγμα που δεν το πιστεύω σίγουρα πάσχει από ....σχιζοφρένεια ή ψύχωση ή κατι τέτοιο αν ρωτήσεις εμένα. Είναι του 1982 γεννημένος περίπου 39 χρονών. Παίρνει χάπια από μόνος του όπως το seroquel. το zoloft από μόνος του . Προσπαθούμε να τον πείσουμε να πάει και σε άλλον ειδικό και δεν θέλει έχει χάσει την εμπιστοσύνη του στους γιατρούς.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εγώ αν ήμουν κάποια γυναίκα που θα ένιωθα απειλή από κάποιον μεσα στο σπίτι που ζω την ίδια στιγμή θα πήγαινα να μαθαινα βραζιλιάνικο ζιου ζιτσου. Γιατί αν αυτός πάρει ανάποδες και επιχειρησει να μου κανει κακό δεν υπαρχει καμια αστυνομία να με προστατέψει και κανένα δικαστηριο. Τι να την κάνω την δικαιωση αν εγώ είμαι πτωμα; Ενώ αν ήξερα βραζιλιανικο ζιου ζιτσου όσο ύψος και να έχει όσα κιλα και να είναι στην καλύτερη θα τον ακινητοποιουσα για κάνα πεντάλεπτο μέχρι να ηρεμήσει, στη χειρότερη θα του εσπαγα κανα χερι αλλα θα έβαζε μυαλό...

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ
    By pitpap13 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 17-03-2018, 12:10
  2. σε στενο οικογενειακο κυκλο
    By hurt_child1984 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 09-10-2016, 17:06
  3. Οικογενειακο προβλημα..
    By Lisa1990 in forum Κακοποίηση
    Replies: 81
    Last Post: 19-10-2015, 08:44
  4. Οικογενειακό πρόβλημα
    By chard in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-2013, 02:46
  5. οικογενειακο!
    By thanos01 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2012, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •