Μεσημεριανός ύπνος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    293

    Μεσημεριανός ύπνος.

    Καλησπέρα. Έχω ένα ερώτημα. Ο μεσημεριανός ύπνος κάνει καλό ή όχι; Τα τελευταία 2 χρόνια πέφτω για ύπνο σχεδόν κάθε μεσημέρι πράγμα που δεν έκανα ποτέ παλιότερα. Εγινε πλέον ανάγκη για το σώμα μου, παρόλα αυτά τις περισσότερες φορές που ξυπνάω είμαι και πολύ πεσμένος αλλά έχω και ταχυκαρδία και αίσθημα παλμών. Μετά από βραδινό ύπνο δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο αντιθέτως νιώθω πολύ καλά τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά. Κάποιος που να το έχει ψάξει το θέμα; κάποιος που να του συμβαίνει το ίδιο;

    Εστάλη από HUAWEI VNS-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    εγω νομιζω οτι δεν χρησιμευει πουθενα διοτι τις ορμονες τις παραγει ο εγκεφαλος βραδινες ωρες (χονδρα χονδρα) επισηςαν κοιμηθω μεσημερι το βραδι κανω σβουρες στο κρεβατι ως τις 6 το πρωι.. ολα ειναι μια συνηθεια , βρες δραστηριοτητες για το μεσημερι και σε ενα μηνα παλι θα αλλαξει το βιολογικο σου ρολοι, αφου λες οτι σε ενοχλει τοτε αλλος ενας λογος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eχει αποδειχθει οτι ο υπνος πρεπει να σπαζεται σε δυο περιοδους , τον κυριως βραδινο υπνο , και τομν δευτερευοντα μεσημεριανο, ...................εινι πιο ξεκουραστο για τον οργανισμο να μην τραβαει σερι ενα 15-16ωρο .............εγω κοιμαμαι σε δυο φασεις , βραδυνη και μεσημεριανη, το ιδιο κανει κι ο πατερας μου που ειναι 91 και κοτσονατος , σπαει κι αυτος τον υπνο στα δυο, το κανει απο 50 ετων , γι αυτοκαι διατηρειται σε αψογη κατασταση .............
    παντα αν ολα αυτα τα επιτρεπουν οι συνθηκες εργασιας , η γενικοτερα ......

    για τις ορμονες που αναφερει ο δημητρεας απο πανω , η μονη ορμονη που εκκρινεται καθ υπνον ειναι η αυξητικη , οτι ωρα και να κοιμασαι ......αυτο καλο αν κανεις μποντυμπιλντιν , ο πατερας μου δεν κανει, εγω ναι ....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    εγω ξυπναω ειτε με πονοκεφαλο το μεσημερι ειτε με διαθεση για σοκολατα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    9
    δεν είναι κακό, ούτε ασυνήθιστο να ξυπνάς με πονοκέφαλο και διάθεση για γλυκό. Η υπογλυκαιμία ειδικά, είναι πολύ συχνό χαρακτηριστικό κατά το ξύπνημα. Πάντως δεν υπάρχει απόδειξη ότι ο μεσημεριανός ύπνος κάνει κάποιο κακό. Ίσα ίσα, μόνο οφέλη μπορείς να αποκομίσεις! Αυτό πάντα μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια, έτσι? Αν κοιμάσαι 5 ώρες το μεσημέρι και χαλάει εντελώς ο κύκλος σου, μένεις άυπνος τις νύχτες, σέρνεσαι τη μέρα κλπ, προφανώς κάνεις κακό. Αλλά αν δεν κοιμάσαι 7-8 ώρες το βράδυ και συμπληρώνεις με μισή-μία ωρίτσα το μεσημέρι, μόνο καλό κάνεις. Ας έχεις πονοκέφαλο και σέρνεσαι. Αν κάνεις κάτι για να ενεργοποιήσεις τον οργανισμό σου, θα σου φύγει σιγά σιγά. Ο πονοκέφαλος πολλές φορές εξαρτάται και από το πόσο βαριά έφαγες το μεσημέρι, αλλά οφείλεται και στην υπογλυκαιμία.
    Όπως λέει και ο φίλος μακγκάιβερ παραπάνω, αν δεν κάνεις μποντιμπίλντινγκ και δεν ασχολείσαι με το χτίσιμο μυικής μάζας, μη σκέφτεσαι ορμόνες. Αν κάνεις, έχει σημασία να κοιμάσαι καλά γενικά, όχι αν κοιμάσαι το μεσημέρι!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    1
    εχω και γω το ιδιο ακριβως κοιμαμαι μεσημερι και στη μια ωρα ακριβως εχω ταχυκαρδιες και νομιζω πως ξυπναω απο αυτες.εχουμε καποιο νεοτερο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Το καλύτερο είναι η σιέστα που λέμε, ένα μισαωρακι ύπνο είσαι κομπλέ. Εγώ σπανια το κάνω βέβαια αλλά με φτιάχνει. Αν κοιμηθώ δίωρο μετά δε ξερω τι μου φταίει, χαλιέμαι και το βράδυ καλές 3 -4.
    Πάντως έστω μια ξάπλα με κλειστά ματια και χωρίς να σε πάρει ο ύπνος, κάνει δουλειά.
    Last edited by GeorgeGr1; 14-02-2020 at 02:15.

Similar Threads

  1. υπνος
    By lena86 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 6
    Last Post: 12-09-2016, 14:38
  2. υπνος
    By MARTZI in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 25
    Last Post: 14-01-2016, 02:08
  3. υπνος...
    By pandelic85 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 06-02-2013, 13:57
  4. Ύπνος
    By Νάντια in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 7
    Last Post: 07-09-2012, 00:28
  5. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •