Σας αγχώνει ο κορωνοιος;; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 251
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Τν πρώτη μέρα που ήρθε κρούσμα Θεσσαλονίκη αγχωθηκα πολύ (είμαι από Θεσσαλονίκη). Μετά όμως ακούγοντας τους γιατρούς οτ δν πεθαίνεις αν είσαι υγιής χαλάρωσα. Τ τραβάνε και τα ΜΜΕ πολύ τ θέμα, πιστεύω σε ένα μήνα ούτε π θα τ συζητάμε
    παιδια, χαλαρωστε. ο ιος ειναι στην ελλαδα εδω και μηνες και δεν πεθαναμε. απλα δεν γινονταν εξετασεις για να τον βρουν.

  2. #17
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παιδια, χαλαρωστε. ο ιος ειναι στην ελλαδα εδω και μηνες και δεν πεθαναμε. απλα δεν γινονταν εξετασεις για να τον βρουν.
    Εντωμεταξύ έγραψες μια λίστα πιο πάνω για το τι άλλαξες στην ζωή σου.. Αλλά μετά είπες "παιδιά χαλαρώστε" χάχα.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παιδια, χαλαρωστε. ο ιος ειναι στην ελλαδα εδω και μηνες και δεν πεθαναμε. απλα δεν γινονταν εξετασεις για να τον βρουν.
    δεν ειναι ετσι, το πρωτο κρουσμα ηταν αυτο της κοπελας στην θεσσαλονικη.Ο λογος ειναι οτι καταγραφοντε ολα τα θυματα και παρχουν συγκεκριμενες διαδικασιες στατιστικης. Εαν ειναι οπως τα λες τωτες αστα να πανε!
    Προσωπικα εχω λογους να φοβαμαι αφου ανηκω στις ομαδες που εχουν θεματα υγειας -εχω προβληματα με το αναπνευστικο μου, ανωτερου κι κατωτερου αναπνευστικου.- επισης κι η δουλεια μου ειναι σε αυτες υψιλου ρισκου συμφωνα με το υπουργειο.Δεν το παιζω μαγκας! αλλα εχω μια κοσμοθεωρεια σχετικα με τον θανατο και την ζωη τετοια οπου δεν με απασχολει τοσο πολυ το να χασω την ζωη μου! απεναντιας η περιεργια μου για το μετα ειναι τοσο μεγαλη που δεν εχω αγχος η τρομο.Ομως οπως ολοι ετσι κι εγω θα ηθελα να ζησω, θα ηθελα να καμω καποια πραματα στην ζωη μου, θα ηθελα να νιωσω κι καποια αλλα συναισθηματα! βεβαια αν δεν μου ειναι γραφτω , και μοιρα μου ειναι να ξεψυχισω σε καποιο κρεβατι γεματος απο ιδρωτες πυρετου του κορονοιου τι να πω? ας ειναι!!! κατις που δεν μπορω να το αλλαξω δεν υπαρχει λογος να τρομαζω η να πεδευομαι για αυτο!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    εγω θελω εξακλινο μου το μετεδωσαν τωρα κ βλεπουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παιδια, χαλαρωστε. ο ιος ειναι στην ελλαδα εδω και μηνες και δεν πεθαναμε. απλα δεν γινονταν εξετασεις για να τον βρουν.
    Πριν δυο, τρεις μηνες το πολυ αρχισαν να θορυβουνται οι γιατροι στην Γουχαν που ειχαν αρχισει να βλεπουν συμπτωματα και θετικα αποτελεσματα για εναν ϊο που εμοιαζε με τον SARS αλλα δεν ηταν... Στην πολη-επικεντρο αυτο, οχι στην κινεζικη επικρατεια. Απο που κι ως που προκυπτει οτι "κυκλοφορει στην Ελλαδα εδω και μηνες"? Δηλαδη οι εκει γιατροι κονταροχτυπιουνταν απο την πρωτη στιγμη με τη λογοκρισια του καθεστωτος αλλα οι εδω γιατροι εδεν πηρα χαμπαρι, η το κουκουλωσαν;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Πριν δυο, τρεις μηνες το πολυ αρχισαν να θορυβουνται οι γιατροι στην Γουχαν που ειχαν αρχισει να βλεπουν συμπτωματα και θετικα αποτελεσματα για εναν ϊο που εμοιαζε με τον SARS αλλα δεν ηταν... Στην πολη-επικεντρο αυτο, οχι στην κινεζικη επικρατεια. Απο που κι ως που προκυπτει οτι "κυκλοφορει στην Ελλαδα εδω και μηνες"? Δηλαδη οι εκει γιατροι κονταροχτυπιουνταν απο την πρωτη στιγμη με τη λογοκρισια του καθεστωτος αλλα οι εδω γιατροι εδεν πηρα χαμπαρι, η το κουκουλωσαν;
    Τα ΜΜΕ εχουν τεραστιο μεριδιο ευθυνης , που τρομοκρατουν τον κοσμο, αυτο πιστευω ........... γι αυτο και δεν βλεπω ποτέ ειδησεις , σκουπιδια ειναι .........

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση / ρατσιστικό σχόλιο.
    Last edited by Aeon; 09-03-2020 at 10:41.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Eγω η αλήθεια είναι ότι έχω ψιλό φοβηθεί. Άλλες φορές λέω, μια ίωση θα είναι αλλά όταν βλέπω ότι αυξάνονται τα κρούσματα και όλα αυτά που διαβάζω και ειπωνονται με τρομοκρατούν κάπως.
    Δεν έχω περάσει σε φάση ισχυρού άγχους ευτυχώς ακόμα, αλλά το έχω στο μυαλό μου σίγουρα κ με αγχώνει...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    παιδια, χαλαρωστε. ο ιος ειναι στην ελλαδα εδω και μηνες και δεν πεθαναμε. απλα δεν γινονταν εξετασεις για να τον βρουν.
    χαλαρωστε? σοβαρα τωρα?

    μαλλον το βλεπεις χαλαρα το θεμα......

    καθε μερα θα εχουμε ολο και περισσοτερα κρουσματα..... εγω αυτο βλεπω....

    τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα απο οτι νομιζουμε.......

    αυτη η κατασταση δεν εχει γινει ξανα με κανεναν αλλον ιο.....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post

    αυτη η κατασταση δεν εχει γινει ξανα με κανεναν αλλον ιο.....
    Σαν μεγαλυτερος , θυμαμαι την ιστορια του AIDS , ΤΟ 1984 ηταν μια απλη φημη, μεχρι που αρχισαν να πεθαινουν ανθρωποι και στην Ελλαδα , οπως ο Μπιλυ Μπο , το 1987 , σχεδιαστης διασημος ρουχων, και καλος ......μετα θορυβηθηκαμε ολοι .......
    το SARS , δεν ειχε τοσα θυματα , ο αιμορραγικος πυρετος , .....
    απο τον ιο του AIDS εχουν πεθανει η νοσουν 35,000 ατομα ......δεν θυμαμαι ποιο εκ των δυο ......απ τους θανοντες η νοσουντες ......
    και αρνουμαι να ζω φοβισμενος .......
    Last edited by Macgyver; 07-03-2020 at 01:07.

  11. #26
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    χαλαρωστε? σοβαρα τωρα?

    μαλλον το βλεπεις χαλαρα το θεμα......

    καθε μερα θα εχουμε ολο και περισσοτερα κρουσματα..... εγω αυτο βλεπω....

    τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα απο οτι νομιζουμε.......

    αυτη η κατασταση δεν εχει γινει ξανα με κανεναν αλλον ιο.....
    Σε τι βοηθαει ο πανικός?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Υπαρχει πανικος, υπαρχει κι εφησυχασμος ομως που ειναι το αλλο ακρο. Και η αντιστοιχες μορφες λαθος πληροφορησης.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #28
    Τ θύματα ηλικίας κάτω των 60 και υγιων είναι μηδαμινα... Δν υπάρχει λόγος πανικού, έτσι λένε οι επιστήμονες, τώρα αν εσείς ξέρετε καλύτερα ακούμε

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οι ειδικοι λενε οτι η εξαρση στην ελλαδα δεν εχει ακομα ξεκινησει, και επισης οτι ειναι αναποφευκτη. Οσο για τα ποσοστα θνησιμοτητας ολα δειχνουν οτι ειναι πολυ μεγαλυτερα απο της γριπης, πολλαπλασια, αν και μεχρι να τελειωσει ο "πρωτος γυρος" δε θα ξερουμε:

    Ουτε ο πανικος κι η κινδυνολογια ουτε ο εφησυχασμος και η αρνηση ειναι λυσεις. Τα γνωστα κλισε για μεση οδο, μετρον αριστον κλπ εχουν μεγαλη εφαρμογη και σε αυτη την περιπτωση.

    https://www.sciencealert.com/covid-1...it-should-drop

    https://www.businessnews.gr/el/ellad...�λάδα.html
    Last edited by oboro; 07-03-2020 at 11:44.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Boys and Girls,
    Αυτή τη στιγμή στον πλανήτη μας είμαστε 7,7 δισεκατομμύρια άνθρωποι.
    Αυτή τη στιγμή σύμφωνα με την ιστοσελίδα του John Hopkins που καταγράφει τα κρούσματα σε live χρόνο, υπάρχουν 102,469 επιβεβαιωμένα κρούσματα παγκοσμίως εκ των οποίων τα 80,651 στην Κίνα.
    Δυστυχώς πέθαναν 3491 αλλά έχουν ήδη θεραπευτεί 57,444 άνθρωποι. Άρα αυτή τη στιγμή υπάρχουν παγκοσμίως 41,544 που νοσούν ακόμα και η μεγάλη πλειοψηφία αυτών θα θεραπευτεί.
    41,544 άνθρωποι σε σύνολο 7,700,000,000 ανθρώπων.
    και 400,000 να φτάσουν, και 4,000,000 να φτάσουν, ψυχραιμία.
    Πλένουμε συχνά τα χέρια μας, δεν ακουμπάμε στόμα, μύτη, μάτια, για να είμαστε ήρεμοι ψυχολογικά, απολυμαίνουμε στο σπίτι τις επιφάνειες που ακουμπάμε, για παράδειγμα και η αλκοολούχος λοσιόν με 93% οινόπνευμα σε χαρτί κουζίνας είναι υπεραρκετό.
    Το πρωί πήρα λεωφορείο και βρώμαγε φωτιστικό οινόπνευμα. Οκ, υπήρχε κόσμος που έβηχε, μην ξεχνάμε οτι το Μάρτη κάθε χρόνο κυκλοφορούν διάφοροι ιοί, συνάχι, πονόλαιμος κλο. όσο μπορούμε αποφεύγουμε συνωστισμούς.

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Με αγχώνει πολύ κάτι που είχε γίνει παλιότερα, μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας?
    By Stavrosbmw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 19-07-2017, 17:32
  2. με αγχωνει η πραγματικοτητα
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-09-2016, 18:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •