Σας αγχώνει ο κορωνοιος;; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 251
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σε τι βοηθαει ο πανικός?
    Προφανώς δεν βοηθάει πουθενά ο Πανίκος και χρειάζεται ψυχραιμία ολο το θεμα... Αλλα εγω εδω και τοσες μερες εγω που δεν ειχα ποτε μου ουτε ενα απλό κρυολόγημα και αν ειχα το πέρναγα σε 1-2 μερες αντίστοιχα τωρα αυτη η κατασταση εχει κρατήσει κοντα 5 μέρες και η εξανληση που νιοθω ειναι χειρότερο απο καθε απλή γρίπη..... Βρίσκομαι σε καραντίνα σε νοσοκομείο.. μου ειπαν οτι θα ήταν καλύτερα να είμαι σπίτι απλα το πρόβλημα ειναι πως δεν θέλω να αρρωστήσει η κοπελα μου... Ουτε το παιδί.... Σε αυτή την περίπτωση επέλεξα να βρίσκομαι στο νοσοκομείο οπου μπορω να πω νιοθω πιο ασφαλές εδω..... Το μόνο που με ξενερώνει ειναι τα φαγητά.... Χαχα με αποτέλεσμα να ζητάω να μου φέρουν delivery.. Το μονο σύμπτωμα που εχω ειναι ο πυρετός.... Αλλά γενικά ειμαι σε σταθερή κατάσταση....

    Εγω βγήκα θετικός στον ιο επιδει ηρθα σε επαφή με μια νοσηλεύτρια η οποία ηταν χωρις να το γνωρίζει και αυτη θετική στον ιο....

    Φυσικα αυτο δεν έγινε εδω στην Ελλάδα αλλα οταν ταξιδεψα για Αμερική οπου δούλευα μεσα στα νοσοκομεία και ετσι την έπαθα και εγω.. ευτυχώς ομως η κατασταση είναι ελενχομενη και δεν κολησαν και άλλα άτομα...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω δεν δινω πενταρα για τον κορονοιο .....σκασιλα μου ..........μονο για τους ηλικιωμενους γονεις μου φοβαμαι, αλλα μην ακουμε τις ειδησεις και πανικοβαλλομεθα ......

  3. #33
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Το όλο θέμα με τον Κορονοιο είναι για να πουλήσουν εμβόλια κτλ. Είναι μια απλή ίωση που λόγω της μεγάλης δημοτικότητας που έδωσαν όντως αν κολλήσεις θα πρέπει να νιώθεις σαν λεπρός. Σου κολλάνε την ρετσινια και σε βάζουν σε καραντίνα ...αυτό είναι το κακο σενάριο τελικά αν κολλήσεις.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Atrotos View Post
    Το όλο θέμα με τον Κορονοιο είναι για να πουλήσουν εμβόλια κτλ. Είναι μια απλή ίωση που λόγω της μεγάλης δημοτικότητας που έδωσαν όντως αν κολλήσεις θα πρέπει να νιώθεις σαν λεπρός. Σου κολλάνε την ρετσινια και σε βάζουν σε καραντίνα ...αυτό είναι το κακο σενάριο τελικά αν κολλήσεις.
    Ουτε εμβολιο για τον κορονοϊο υπαρχει μεχρι σημερα, ουτε για απλη ιωση προκειται. Τη ρετσινια την κολλα η προκαταληψη και η ελλειψη ενημερωσης του κοσμου και οχι οι υγειονομικοι υπευθυνοι που επιβαλλουν την καραντινα ακολουθωντας διεθνη πρωτοκολλα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ειδα στην τηλοραση , τον προεδρο ενος κοματος -ελληνων λυση- Βελοπουλος. Ο συγκεκριμενος λεει οτι εχει βρει καποια φορμουλα οπου εμεσα βοηθαει τον οργανισμο να παραγει αντισωματα και να "παλεψει" τον ιο του κοροναιου! Ξερω οτι πολλοι θα γελασατε, η θα εντυπψσιαστηκτε! Ομως αυτος ο ανθρωπος πειρε ενα πολυ μεγαλο αριθμο ψυφων!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Atrotos View Post
    Το όλο θέμα με τον Κορονοιο είναι για να πουλήσουν εμβόλια κτλ. Είναι μια απλή ίωση που λόγω της μεγάλης δημοτικότητας που έδωσαν όντως αν κολλήσεις θα πρέπει να νιώθεις σαν λεπρός. Σου κολλάνε την ρετσινια και σε βάζουν σε καραντίνα ...αυτό είναι το κακο σενάριο τελικά αν κολλήσεις.
    Ενδιαφερουσα αποψη ........................

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ενδιαφερουσα αποψη ........................
    βλακεια αποψη θα ελεγα εγω..................

    δεν υπαρχουν εμβολια..... και δεν ειναι ουτε μια απλη ιωση...... ειναι πολυ σοβαρα..... και αυτα που βλεπεται στην tv δεν ειναι τπτ...........

    προσπαθουν απλα να μας κρατανε σε ψυχραιμια...! και αυτο ειναι το σωστο...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    βλακεια αποψη θα ελεγα εγω..................

    δεν υπαρχουν εμβολια..... και δεν ειναι ουτε μια απλη ιωση...... ειναι πολυ σοβαρα..... και αυτα που βλεπεται στην tv δεν ειναι τπτ...........

    προσπαθουν απλα να μας κρατανε σε ψυχραιμια...! και αυτο ειναι το σωστο...
    Άκη εσύ πως διαγνωστηκες; τι συμπτώματα είχες δηλαδή;
    Πηγές σε γιατρό κ σε έστειλε νοσοκομείο; είσαι καλύτερα τώρα;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Άκη εσύ πως διαγνωστηκες; τι συμπτώματα είχες δηλαδή;
    Πηγές σε γιατρό κ σε έστειλε νοσοκομείο; είσαι καλύτερα τώρα;
    δουλευα μεσα σε νοσοκομειο... ειμαι στην Αμερικη αυτη την στιγμη... ειχα ερθει σε επαφη με μια νοσηλεύτρια που ηταν θετικη στον ιο και ετσι την επαθα και εγω... γενικα το περναω αρκετα ελαφρια... για την ωρα ακομα ειμαι σε καραντινα αλλα ειμαι αρνιτικος αυτη την στιγμη...! ειναι λιγο περιεργη η κατασταση... αν και χθες βραδυ εκανα πολυ πυρετο...! αλλα ειμαι οκ

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    δουλευα μεσα σε νοσοκομειο... ειμαι στην Αμερικη αυτη την στιγμη... ειχα ερθει σε επαφη με μια νοσηλεύτρια που ηταν θετικη στον ιο και ετσι την επαθα και εγω... γενικα το περναω αρκετα ελαφρια... για την ωρα ακομα ειμαι σε καραντινα αλλα ειμαι αρνιτικος αυτη την στιγμη...! ειναι λιγο περιεργη η κατασταση... αν και χθες βραδυ εκανα πολυ πυρετο...! αλλα ειμαι οκ
    Περαστικα σου εύχομαι, να γίνεις γρήγορα καλά και να βγεις...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ηπια ενα χυμο ροδι απο αυτα τα μαγαζια που το πουλανε 80 λεπτα και ητανδιπλα μου ενας ταξιτζης που φωναζε και σκεφτηκα οτι μπιρει να λιτσιλησε σταγονιδια το ποτηρι μου. Ισως δεν πρεπει να τρωμε φαγητα απ εξω.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Περαστικα σου εύχομαι, να γίνεις γρήγορα καλά και να βγεις...
    σε ευχαριστω παρα πολυ....

  13. #43
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    βλακεια αποψη θα ελεγα εγω..................

    δεν υπαρχουν εμβολια..... και δεν ειναι ουτε μια απλη ιωση...... ειναι πολυ σοβαρα..... και αυτα που βλεπεται στην tv δεν ειναι τπτ...........

    προσπαθουν απλα να μας κρατανε σε ψυχραιμια...! και αυτο ειναι το σωστο...
    Δηλαδή πόσο σοβαρά είναι ; Θα ήθελες να τα περιγράψεις μιας και ξέρεις καλύτερα .
    Περαστικά σου πάντως ελπίζω να γίνεις γρήγορα καλά .

  14. #44
    Εγώ το έχω πάρει χαλαρά απλά με κάνουν χειρότερα η μητέρα μου και η θεία μου. Επειδή έκλεισαν τα Πανεπιστήμια και μένω σε εστίες κατευθείαν με πήρε τηλέφωνο η μητέρα μου και μου είπε να πάω σπίτι μου αν και εγώ είπα να περιμένω λίγο να δω τι θα γίνει αυτές τις μέρες και άμα είναι μετά να πάω. Αλλά αυτή θέλει να πάω σπίτι γιατί φοβάται άμα γίνει κάτι και αρρωστήσω τι θα κάνω και εγκλωβιστω και άλλα τέτοια. Εντωμεταξύ η μητέρα μου δουλεύει σε νοσοκομείο και είναι ψιλοχαλια έχει λίγο βήχα και πονόλαιμο. Εγώ δεν πολύ θέλω να πάω σπίτι μου γιατί όταν πηγαίνω σπίτι μου είμαι χάλια ψυχολογικά αλλά είναι η πίεση να πάω. Τι να κάνω?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν πράγματι αυτο-περιοριστείς και είσαι αρκετά αυτάρκης στο δωμάτιό σου και αποφεύγεις τον συνωστισμό στην εστία, μπορείς να κάτσεις εκεί που κάθεσαι. Πες της μάνας σου ότι αν κάτι πάθεις και πρέπει να μείνεις μέσα, καλύτερα στο δωμάτιό σου στην εστία, παρά στο σπίτι που μπορεί να κολλήσεις από τη μάνα σου ή να την κολλήσεις και με τη σειρά της να κολλήσει ένα σωρό κόσμο στο νοσοκομείο. Αλλά μιλάμε αν όντως αποφεύγεις τον συνωστισμό και ακολουθείς απλούς κανόνες υγιεινής. Αν είναι να μην πηγαίνεις στα μαθήματα και μετά να κάθεσαι με εκατοντάδες ανθρώπους στο εστιατόριο της εστίας ας πούμε, ή να μαζεύεστε και να χαζολογάτε δεκάδες άτομα στα δωμάτια και στους διαδρόμους, καλύτερα να πας σπίτι.

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Με αγχώνει πολύ κάτι που είχε γίνει παλιότερα, μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας?
    By Stavrosbmw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 19-07-2017, 18:32
  2. με αγχωνει η πραγματικοτητα
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-09-2016, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •