Σας αγχώνει ο κορωνοιος;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 251
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300

    Σας αγχώνει ο κορωνοιος;;

    Προς απανταχού πρώην, νυν αρρωατοφοβικους και μη.
    Πως σας φαίνεται όλο αυτό που συμβαίνει με τον κορωνοιο;
    Σας αγχώνει ή πιστεύετε ότι είναι μια ακόμα γρίπη που έχει πάρει τεράστια έκταση;
    Γενικά πως σας φαίνονται όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω από το θέμα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Εγώ δεν φοβάμαι..Για ότι γίνεται γύρω από αυτό το θέμα πιστεύω απλά ότι βρήκαν οι δημοσιογράφοι κάτι να ασχοληθούν..Μέχρι να βγει κάτι καινούργιο..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Delmem22052020a
    Guest
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 06-03-2020 at 09:44.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Giannistotoubamo View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Δεν είσαι στο γήπεδο.
    Last edited by Aeon; 06-03-2020 at 09:44.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Giannistotoubamo View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Κι μενα το ιδιο ............
    Last edited by Aeon; 06-03-2020 at 09:44.

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Όχι ιδιαίτερα.

    Ωστόσο σήμερα αναγκάστηκα να πάω στο ιατρείο του χωριού για να μου γράψουν κάτι φάρμακα και φοβάμαι μήπως κόλλησα κάτι. Και μετά πήγα στης γιαγιάς μου και έβηχαν κάποιες γριές. Ελπίζω να μην κόλλησα γιατί δεν θα το αντέξει η καρδιά μου.

    Αλλά γενικά δεν παίρνω κάποιο ειδικό μέτρο προφύλαξης ούτε φοράω μάσκα. Δεν πηγαίνω ωστόσο σε μέρη με πολυκοσμία, όχι λόγω του ιού, απλώς δεν είναι αυτή η καθημερινότητά μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    εμένα με έχει αγχώσει επειδή είναι κάτι εντελώς καινούργιο, δεν υπάρχει εμβόλιο ούτε φάρμακο και από ότι φαίνεται μεταδίδεται πολύ εύκολα, για παράδειγμα η προσκυνηματική εκδρομή στους Αγίους Τόπους.
    Υπάρχουν κάποιες φωνές επιστημόνων που αυξάνονται τις τελευταίες μέρες που υποστηρίζουν οτι η πλειοψηφία είναι είτε ασυμπτωματική είτε έχει ελαφρά συμπτώματα του τύπου ένα ελαφρό συναχάκι.
    Από την άλλη όμως φαίνεται οτι στέλνει πολύ κόσμο στα νοσοκομεία όπως δείχνει η κατάσταση στην Βόρειο Ιταλία όπου μάλλον έχουν κολλήσει μέχρι και οι μύγες.
    Ναι φοβάμαι. Ξέχασα ξαφνικά μήπως έχω καρδιακή ανεπάρκεια, στεφανιαία νόσο, βουλωμένες αρτηρίες, διαβήτη, καρκίνο και πλέον ακόμα και μια μικρή ενόχληση στο λαιμό με βάζει σε ιδέες.
    Τώρα βέβαια που μοιράστηκα το φόβο μου μαζί σας νιώθω καλύτερα.
    Καλό πλύσιμο των χεριών, δεν ακουμπάμε στόμα, μύτη, μάτια, απολυμαίνουμε τις επιφάνειες που αγγίζουμε, (πόμολα, χερούλια, τραπέζι κλπ) ρίχνουμε και ένα καλό σφουγγάρισμα μέσα στο σπίτι, δεν κυκλοφορούμε στο σπίτι με τα παπούτσια που φοράμε έξω, και βλέπουμε...
    Τα χαρτονομίσματα λένε οτι μπορεί να είναι ένα σημαντικό μέσο μετάδοσης, οπότε κάρτες, σήμερα απολύμανα μέχρι και την χρεωστική και την κάρτα του οασα. Ψυχραιμία....
    Ελπίζω τώρα την άνοιξη με την άνοδο της θερμοκρασίας που εξαφανίζονται γρίπη και λοιμώξεις, να ψοφήσει και αυτός ο ιός μια και καλή....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Bre παιδια , πιο πιθανον ειναι να πιασετε το τζοκερ, παρα τον κορονοιο.........βασει πιθανοτητων βεβαια , που τις κατεχω καλως .....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Όχι ιδιαίτερα.

    Ωστόσο σήμερα αναγκάστηκα να πάω στο ιατρείο του χωριού για να μου γράψουν κάτι φάρμακα και φοβάμαι μήπως κόλλησα κάτι. Και μετά πήγα στης γιαγιάς μου και έβηχαν κάποιες γριές. Ελπίζω να μην κόλλησα γιατί δεν θα το αντέξει η καρδιά μου.

    Αλλά γενικά δεν παίρνω κάποιο ειδικό μέτρο προφύλαξης ούτε φοράω μάσκα. Δεν πηγαίνω ωστόσο σε μέρη με πολυκοσμία, όχι λόγω του ιού, απλώς δεν είναι αυτή η καθημερινότητά μου.
    Εγω βλεπω συνεχεια γερους που βηχουν στο δρομο χωρις να βαζουν μπροστα το χερι τους. Σα να προσπαθουν να διαμοιρασουν σταγονιδια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    δεν με ανχωνει ειμαι σε καραντίνα εδω και 1 εβδομαδα περιπου...........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    δεν με ανχωνει....... αλλα με εχει γαμησει.......! ειμαι σε καραντίνα εδω και 1 εβδομαδα περιπου...........

    γτ ειμαι θετικος στον ιο...... χωρις ομως για την ωρα καποιο προβλημα ουτε πηρετο.... αλλα ειναι θετικο το τεστ...!
    Γιατι εκανες τεστ; Εισαι σπιτι σου ή σε νοσοκομειο;

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Εγώ σκέφτομαι ότι τον πέρασα ήδη τότε που είχα την αιμόπτυση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Γιατι εκανες τεστ; Εισαι σπιτι σου ή σε νοσοκομειο;
    φυσικα.... νοσοκομειο ειμαι......

  14. #14
    Τν πρώτη μέρα που ήρθε κρούσμα Θεσσαλονίκη αγχωθηκα πολύ (είμαι από Θεσσαλονίκη). Μετά όμως ακούγοντας τους γιατρούς οτ δν πεθαίνεις αν είσαι υγιής χαλάρωσα. Τ τραβάνε και τα ΜΜΕ πολύ τ θέμα, πιστεύω σε ένα μήνα ούτε π θα τ συζητάμε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    τον αποφευγω, αλλα δεν με τρομοκρατει, γιατι ξερω οτι αν κολλησω δεν θα πεθανω.
    πεθαινουν μονο ατομα με συγκεκριμενα προβληματα και δεν εχω τετοια προβληματα.
    δεν εχει πεθανει πουθενα κανενα παιδι. οχι οτι ειμαι παιδι, αλλα κινδυνευουν μονο εξασθενημενοι οργανισμοι η με χρονια προβληματα.
    αλλα δεν αντεχω τις λοιμωξεις του αναπνευστικου, γι αυτο αποφευγω οτι μπορω να αποφυγω απο συναθροισεις. πχ. μειωσαμε τις ταβερνες οπου πηγαιναμε τουλαχιστον 2 φορες τη βδομαδα, γιατι εχεις αμεση επαφη με ο,τι πιανει ο αλλος (ποτηρι-πηρουνι-στομα). καλουμε πλεον περισσοτερο στο σπιτι αντι να βγαινουμε. εκδρομες οργανωμενες, ουτε για πλακα. μονο με δικο μας αυτοκινητο παμε εκδρομες. ποτέ πουλμαν- αεροπλανο.
    σινεμα, κομμενο, τα βλεπουμε ολα στο home cinema.
    κατα τα αλλα, καλα χαχαχαχαχαχα!!!

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Με αγχώνει πολύ κάτι που είχε γίνει παλιότερα, μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας?
    By Stavrosbmw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 19-07-2017, 17:32
  2. με αγχωνει η πραγματικοτητα
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-09-2016, 18:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •