η δική μου ιστορία πως αρχισε και πως το ξεπερναω υπαρχει ελπιδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4

    η δική μου ιστορία πως αρχισε και πως το ξεπερναω υπαρχει ελπιδα

    καλησπερα σας ονομαζομαι παυλος και ειμαι 22 ετων πασχω απο hocd, οι ψυχαναγκασμοι μου αρχισαν το 2005 μετα απο ερωτικη απογοητευση.ασ τα παρουμε απο την αρχη εκεινη την εποχη ημουν ερωτευμενος με μια κοπελα αλλα αυτη δεν με ηθελε με αποτελεσμα να παθω καταθλιψη.Καθως ειχα την καταθλιψη εβλεπα μια ταινια μαζι με τον αδελφο μου στην ταινια ενας ανδρας αφου ηταν ερωτευμενος με γυναικα στο τελος γινετε gay αμεσως εκεινη την ωρα μου σφιονωθηκε μια ιδεα μηπως ειμαι gay και δεν το ξερω τοτε ενωσα ενα φοβερο σφυξιμο και μια εντονη δυσφορια με αποτελεσμα να κλαιω ολη την ημερα χωρις να ξερω τι μου συνβαινει διοτι αρχισαν να μου μπαινουν ομοφυλλοφιλικες σκεψεις χωρις να μακρολογω τις ιδιες περιπου μερες μην αντεχοντας τι μου συνβενει το ειπα στους γονεις μου με αποτελεσμα να παμε σε ψυχολογο αυτη μου ειπε οτι ειναι φοβος καΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΒΑΜΕ αλλα εγω δεν την πιστεψα πηγαμε σε αλλο ψυχιατρο ο οποιος χωρις να γνωριζει οτι πασχω απο ιδεοψυχαναγκασμο μου εδωσε ηρεμιστικα χαπια αλλα δεν με βοηθησαν εντομεταξυ οι ησβαλουσες σκεψεις πηραν αλλο περιοχομενο οτι ειμαι ερωτευμενος με την μητερα μου οτι ειμαι παιδαραστης οτι ειμαι αφμιφιλοφιλος οτι κανω σεξ με ζωα και αλλα πολλα.Μολις τα ειπα αυατ σε ενα αλλο ψυχιατρο τοτε διαγνωστικα με ocd και κυριως με hocd.με εδωσε καποια φαρμακα αλλα εγω δεν εδωσα πολυ σημασια.τα φαρμακα τα επερνα για ενα χρονο(40mg ladose)αλλα δεν ειχα ενα συγκεκριμενο γιατρο με αποτελεσμα να λεει ο καθενας οτι του κατεβει.ενα χρονο αργοτερα ημουν 3 λυκειου και σκεψεις ηταν στο κατακορυφο.κατα την διαρκεια αυτης της χρονιας δεν πηγαινα σε γιατρους διοτι σε οσους ειχα παει τους εγκαταλοιπα μετα απο λιγο νομιζοντας οτι δεν θα με βοηθησουν και αποφασισα να στραφω προς το θεο και στην προσευχη.που στο τελος της χρονιας σαν απο θαυμα περασα πανεπιστημιο ειμαι 100% σιγουρος οτι μονος μου δεν θα τα καταφερνα διοτι φανταστειτε οτι απο το 24 ωρο τισ 15 ωρες ημουν στο αγχος.ηρθα θεσσαλονικη και μην αντεχοντας αυτες τις σκεψεις εψαξα στο ιντερνετ για καποια βοηθεια με αποτελεσμα να μαθω οτι η γνωστικη συμπεριφορικη θεραπεια να βοηθαει.Ετσι βρηκα μια ψυχολογο και αρχισαμε δουλεια εντομεταξυ απο το καλοκαιρι ειχα κοψει τα φαρμακα ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟς ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΤΕ.η ολη δουλεια ηταν δυσκολη με αποτελεσμα να παρω αλλα χαπια που δεν με βοηθησαν.η ψυχολογος ηταν αψογη στην δουλεια της ομως απο την μερια μου ειχα φοβερες αμφιβολιες να μην μακρολογο ξαναγυρισα στα ladose 80mg και2,5 mg zyprexa την ημερα, το αρχισα απο το καλοκαιρι του 2008 μεχρι σημερα συν ξανα συμπεριφορικη θεραπεια(απο τα χριστουγεννα) εκει που ειχα 15 ωρες εμμονες ιδεες τωρα εχω στο συνολο 2 βεβαια θελέι δουλεια ακομη αλλα απο το καλοκαιρι που πιστευα πψς δεν ειχα ελπιδα τωρα ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ αν βρειτε μια καλη ψυχολογο και ενα ψυχιατρο και τα σωστα φαρμακ ωστε να εχουν επιδραση και πιστεψτε με θα υπαρχει ελπιδα το στελνω σε ολους ωστε να ανεβει η αυτοππηθηση σας και να πιστευετε στον εαυτο σας αν το ειχα κανει πιο πριν θα ημουν απαλλαγμενος απο πολυ καιρο πριν.αυτη ειναι η ιστορια μου ελπιζψ να βοηαθαω και να δινω ελπιδα οποια απορια εχετε ειμαι στη διαθεση σας.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    44
    Να εισαι παντα καλα Παυλο....Σε ευχαριστουμε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    παντως κ εγω πιστευω πως αν γινει σωστη δουλεια μπορουμε να καταπολεμησουμε πολλες ψυχικες παθησεις αυτες βεβαια που δεν ειναι σε μεγαλο βαθμο.
    εγω πηγαινα σε ψυχολογο αλλα τιποτα ευτυχως ξεκινησα καπου αλλου κ ειμαι σιγουρη οτι αυτη θα βοηθησει κ θα; τα καταφερω;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    παυλο μπραβο :) :) :) χαιρομαι που το μοιραστηκες

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •