Σχεση με οριακο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    14

    Σχεση με οριακο

    Καλησπέρα.. πριν λιγο καιρο βγήκα από μια δύσκολη σχεση η οποια με άφησε ένα ράκος και ψυχολογικά και σωματικά. Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι ο άνθρωπος αυτός είναι οριακος. Αυτή η ανακάλυψη με βοήθησε πολυ, ανακουφισμένη ισως. Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή νιωθω την ανάγκη να τον βοηθήσω, σε καμία περίπτωση να ξανα εμπλακώ μαζί του, σκέφτομαι να μιλήσω στην οικογένεια του. Αλλά θα έχει νόημα αυτο?

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by User2512 View Post
    Καλησπέρα.. πριν λιγο καιρο βγήκα από μια δύσκολη σχεση η οποια με άφησε ένα ράκος και ψυχολογικά και σωματικά. Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι ο άνθρωπος αυτός είναι οριακος. Αυτή η ανακάλυψη με βοήθησε πολυ, ανακουφισμένη ισως. Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή νιωθω την ανάγκη να τον βοηθήσω, σε καμία περίπτωση να ξανα εμπλακώ μαζί του, σκέφτομαι να μιλήσω στην οικογένεια του. Αλλά θα έχει νόημα αυτο?
    Τι έψαξες δηλαδή? Που το έψαξες και έμαθες ότι είναι οριακος?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    14
    Έχεις δίκιο δεν το έγραψα σωστά,οτι πιθανότατα είναι οριακος,έχει ακριβως το μοτίβο ενός ανθρώπου με οριακη διαταραχή προσωπικότητας.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by User2512 View Post
    Έχεις δίκιο δεν το έγραψα σωστά,οτι πιθανότατα είναι οριακος,έχει ακριβως το μοτίβο ενός ανθρώπου με οριακη διαταραχή προσωπικότητας.
    Διάβασες φαντάζομαι στο Google

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    14
    Όχι δεν διάβασα στο google,διάβασα πολλες ιστοριες εδω απο αλλα ατομα που είχαν ιδιες εμπειρίες και απευθύνθηκα σε ψυχολόγο για να με βοηθήσει να το ξεπεράσω. Και αυτό που με βοήθησε νομιζω ήταν αυτο,να καταλάβω τι πραγματικά συμβαίνει.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by User2512 View Post
    Όχι δεν διάβασα στο google,διάβασα πολλες ιστοριες εδω απο αλλα ατομα που είχαν ιδιες εμπειρίες και απευθύνθηκα σε ψυχολόγο για να με βοηθήσει να το ξεπεράσω. Και αυτό που με βοήθησε νομιζω ήταν αυτο,να καταλάβω τι πραγματικά συμβαίνει.
    Με αυτες τις πληροφορίες έβγαλες εσύ διάγνωση? Και τι σκέφτεσαι να πεις στους γονείς του? "Διάβασα ιστορίες σε ένα φόρουμ και ο γιος σας είναι οριακος"..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    14
    Φυσικά και όχι! Απλά να τον βοηθήσουν γιατι δεν είναι καλα ψυχολογικά! Εκείνος δεν το δέχεται φυσικά και τα ρίχνει σε εμένα! Πέρα από τις ιστορίες συνομωσίας έβλεπε και πράγματα που δεν υπήρχαν,ποσο φυσιολογικό είναι αυτο?

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by User2512 View Post
    Φυσικά και όχι! Απλά να τον βοηθήσουν γιατι δεν είναι καλα ψυχολογικά! Εκείνος δεν το δέχεται φυσικά και τα ρίχνει σε εμένα! Πέρα από τις ιστορίες συνομωσίας έβλεπε και πράγματα που δεν υπήρχαν,ποσο φυσιολογικό είναι αυτο?
    Είναι δυνατόν οι γονείς του να μην το είχαν προσέξει? Για τι ηλικία λέμε?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    14
    Είναι στα 35. Δεν ξερω αν οι γονείς του το έχουν προσέξει, μαζι του δυστυχώς δεν βγάζω άκρη. Όσο και να έχω προσπαθήσει με λογικα επιχειρήματα καθε προσπάθεια πέφτει στο κενό και μόνο βριζει και κατηγορεί εμένα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλησπερα

    Τι εννοεις εβλεπε και πράγματα που δεν υπήρχαν; ειχε ψυχωσικο επεισόδιο;
    Μένει μόνος; τι ηλικία;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    14
    Καλησπερα. Μένει μονος ναι,λογο δουλειάς είναι μακριά. Έβλεπε τον γκόμενο που έλεγε ότι είχα οταν κάναμε βιντεοκλήση, έβλεπε εκείνον, την σκιά του, τα χερια του ενώ ήμουν τελειως μονη,και είχε γίνει πανω απο 1 φορα για να πω οτι ήταν παρεξήγηση!! Δεν ξερω αν ήταν ψυχωσικο επεισόδιο πάντως ήταν τρελό!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by User2512 View Post
    Καλησπερα. Μένει μονος ναι,λογο δουλειάς είναι μακριά. Έβλεπε τον γκόμενο που έλεγε ότι είχα οταν κάναμε βιντεοκλήση, έβλεπε εκείνον, την σκιά του, τα χερια του ενώ ήμουν τελειως μονη,και είχε γίνει πανω απο 1 φορα για να πω οτι ήταν παρεξήγηση!! Δεν ξερω αν ήταν ψυχωσικο επεισόδιο πάντως ήταν τρελό!!
    Ναι δεν ξερω αν εχει οριακή, αλλά σίγουρα αυτό που περιγράφεις ξεφεύγει από τα όρια.
    Αν κατάλαβα καλά σε κατηγορεί ότι είχες γκόμενο, αυτή είναι η βασική κατηγορία και γιαυτό χωρίσατε;
    Το αποκλείεις να είναι απλώς ζηλιάρης; Υπάρχουν άνθρωποι που εξαιτίας της ζήλειας φτάνουν σε ακραία σημεία και φτιάχνουν σενάρια κτλ.
    Ήσασταν καιρό μαζί; Τους γονείς του, τους έχει γνωρίσει;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    14
    Ελισαβετ εχω διαβασει την ιστορία σου και σε κάποια σημεία είναι σαν να την έχω γράψει εγω. Μου έλεγε ότι εχω γκόμενο και μαζι με αυτόν και την κολλητή μου κάνουμε συνομωσίες και γελαμε πισω απο την πλατη του. Οταν προσπαθούσα με την λογική να του εξηγήσω ότι αυτο δεν μπορει να συμβαίνει και γιατι στην τελική να τα κάνω όλα αυτα μου απαντούσε "γιατι εισαι παρανοικη"!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    14
    Όχι σίγουρα δεν ήταν απλα ζήλια,σίγουρα κάτι βαθύτερο υπάρχει από πισω, θα πρέπει να γράφω δεκα μερες σκηνικά! Και είχε κλασσικα αυτη την εκθειαση-υποτίμηση συνεχώς!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by User2512 View Post
    Ελισαβετ εχω διαβασει την ιστορία σου και σε κάποια σημεία είναι σαν να την έχω γράψει εγω. Μου έλεγε ότι εχω γκόμενο και μαζι με αυτόν και την κολλητή μου κάνουμε συνομωσίες και γελαμε πισω απο την πλατη του. Οταν προσπαθούσα με την λογική να του εξηγήσω ότι αυτο δεν μπορει να συμβαίνει και γιατι στην τελική να τα κάνω όλα αυτα μου απαντούσε "γιατι εισαι παρανοικη"!!!
    ωχ...
    αν βρήκες τόσες ομοιότητες με την δική μου ιστορία τότε ....ξέρεις μάλλον τι θα σου πω. Και εγώ ξέρω τι σου λέει ο ψυχολόγος σου μάλλον. Να ξεκόψεις εντελώς χωρίς εντάσεις και δράματα, σωστά;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχεση με οριακο/η.Υπαρχει κανεις που ΔΕΝ κακοπερασε?
    By cod in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 106
    Last Post: 27-02-2024, 12:44
  2. Θα ήθελα να μιλήσω με άτομα που έχουν σχέση με οριακό άτομο!
    By paranoid in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 17-05-2020, 14:39
  3. Πώς βιώνεται μία σχέση με διπολικό/οριακό άτομο;
    By [email protected] in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 18-03-2017, 12:12
  4. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΡΙΑΚΟ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ
    By ICare in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 127
    Last Post: 18-10-2016, 00:13
  5. ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΡΙΑΚΟ?
    By danai2 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 21-08-2015, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •