Δεν μπορώ να το ξεπεράσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Δεν μπορώ να το ξεπεράσω

    Έχω περάσει γενικά πολύ δύσκολα παιδικά χρόνια και δύσκολες καταστάσεις στη ζωή μου, αλλά ένα γεγονός με έχει στιγματίσει για κάποιο λόγο. Οι γείτονες μου δηλητηρίασαν κάτι αδέσποτα που τάιζα. Για πολύ καιρό εβρισκα πτώματα και έβλεπα ζώα να ξεψυχανε μπροστα μου. Το πιο τραυματικό όμως ήταν ένα από τα αδέσποτα που ήταν ακόμα ζωντανό,, πήγα να του κάνω την ένεση που κανεις για να προκληθεί εμετός , μπήκα στο σπίτι για να πάρω ένα κλουβί και να το μεταφέρω στον κτηνίατρο και είδα από το παράθυρο
    τη γυναίκα του γείτονα να βγαίνει και να βάζει το γατί σε μια μαύρη
    σακούλα.
    Δεν έχουν συναίσθηση της αθλιότητας τους, πιστεύουν ότι είναι καλοί άνθρωποι, θεωρούν πως αξίζουν το σεβασμό. Με έχουν στιγματίσει σε όλο το χωριο,βάλανε ανθρώπους να με τραμπουκιζουν επί βδομάδες και απάντησαν στην καταγγελία μου με αγωγή. Είχαν το θράσος να ισχυρίζονται ότι εγώ τους προκάλεσα τραύμα γιατί τους κατηγόρησα άδικα λέει ενώ τον είδα με τα μάτια μου να πετάει δηλητήρια σε περιφραγμένο περιβόλι. Και δεν περιμένω να δικαιωθώ από την ελληνική δικαιοσύνη ούτε να βρω προστασία από την ελληνική αστυνομία. Έκανα ένα καλό με το να ταιζω τα ζώα ,να κάνω καθημερινό αγώνα και ξοδεύω ένα σωρό λεφτά και κατέληξα να βρω τον μπελά μου και κανείς δεν με προστάτευσε. Πρόκειται για ηθική παθογένεια του ελληνικού κράτους. Ότι το ήθος τους μένει μόνο στην επιφάνεια και η ουσία χάνεται σε υποκριτικές ανουσιοτητες.
    Πήρα χαρτί από τον ψυχίατρο για το τραύμα μου και η δικηγόρος τους το σχολίασε περιπαιχτικά,ότι δήθεν δεν έχω μετατραυματικο στρες και το έκανα μόνο για το δικαστήριο. Ποσο απροστάτευτοι είμαστε σε νομικό πλαίσιο, με πιάνει απελπισία.
    Να ακούω όλα αυτα τα ψέματα από κάτι τομάρια που προσπαθούν να γλιτώσουν το πρόστιμο και να με γελοιοποιούν ενώ εγώ δεν κοιμάμαι τα βράδια,δεν μπορώ να το ξεπεράσω.

    Δεν θα αντέξω αν χάσω νομικά την υπόθεση,σκέφτομαι την αυτοκτονία αν τη χάσω. Με αηδιάζει αυτή η υποκρισία,η κακια,η αδικία. Και το γεγονός ότι δεν αντιλαμβάνονται τι άθλιοι άνθρωποι είναι.

    Κάθε φορά που μιλάω για αυτό αρχίζω να κλαίω και αναγκάστηκα να μετακομίσω από το σπίτι μου για αυτό το λόγο,είχα φλας μπακ κάθε φορά που γύριζα σπιτι , φοβούμουν ότι θα δω πτώματα στο δρόμο. Επειδή είδα τόσα πλάσματα να ξεψυχανε σε μια περίοδο που δεν το περίμενα,ανέπτυξα ξανά την αρρωστοφοβια που είχα ξεπεράσει πριν εξι χρόνια. Πλέον όταν πηγαίνω σε αυτό το σπίτι (ακόμα δεν μετέφερα όλα τα πράγματα μου) νιώθω ότι πνιγομαι. Και είμαι σε διαρκές άγχος για τα υπόλοιπα αδέσποτα,πάω και τα ταιζω μια φορά την ημέρα αλλα φοβάμαι ότι θα ξανακάνουν τα ίδια και θα τα σκοτώσουν όλα και δεν έχω κανέναν να τα προστατεύσει,έχω βαρεθεί να απευθύνομαι σε κουφές αρχές.

    Το έχω συζητήσει και με ψυχολόγο και με ψυχίατρο, δεν μπορώ να το ξεπεράσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βάλε καμια κάμερα με καταγραφικό εκεί κοντά χωρίς να το ξέρουν-κατά προτίμηση με ήχο. Νομικά ίσως να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις τίποτα, αλλά στο ίντερνετ και στα κανάλια μια χαρά μπορείς να τους κάνεις ρόμπα αν έχεις βίντεο όπου κάνουν αθλιότητες ακόμα κι αν τυχόν χάσεις την υπόθεση. Και μετά άστους να κουρεύονται.

  3. #3
    george1520
    Guest
    Καλημέρα Αντώνη. Πρώτα από όλα θέλω να σου πω μπράβο που βοηθάς τα αδέσποτα και αφιερώνεις χρόνο και χρήμα για αυτά. Λίγοι το κάνουν.. Να ξέρεις ότι όλα όσα περιγράφεις τα έχω ζήσει.
    Όταν έγινε το περιστατικό με τα γατάκια τι κινήσεις έκανες? Έχεις μιλήσει με οργανώσεις που βοηθάνε αδέσποτα ζώα για να σε βοηθήσουν όσο αφορά τις κινήσεις σου από εδώ και πέρα αλλά και για το πως μπορείς να σταματήσεις τον κάθε άρρωστο μα... Που νομίζει ότι όλος ο πλανήτης του ανήκει και σκοτώνει αθώες ψυχές?
    Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα εκεί στην Ελλάδα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δυστυχώς Γιώργο σε πολλές περιοχές της Ελλάδας τα πράγματα είναι άστα να πάνε, οι φιλοζωικές είναι ανύπαρκτες στα μικρά μέρη και δύσκολα να πηγαίνουν παντού στην περιοχή τους ακόμα κι αν υπάρχουν. Που να πρωτοπάνε; Όμως πράγματι το να υπάρχει φιλοζωική ή αρκετοί μαζί που αντιδρούν και παλεύουν για κάποια πράγματα βοηθάει από το να είναι κάποιος μόνος του.Εδώ που είμαι δεν υπάρχει φιλοζωική και αυτές στις κοντινές περιοχές μας έχουν γενικά γραμμένους, αλλά έχουμε μαζευτεί σιγά σιγά κάποια άτομα που κάνουμε κάποια πράγματα και αντιδράμε στα κακώς κείμενα. Οι φόλες έχουν μειωθεί πολύ σε σχέση με παλιότερα διότι κάπου πιέσαμε πολύ και τους τοπικούς παράγοντες με τον τρόπο μας. Παλιά που ήμασταν ένα-δυο άτομα ενεργά και οι περισσότεροι δεν μιλούσαν ή αδιαφορούσαν, ΟΚ, από το τίποτα κάτι κάναμε, αλλά γενικά γραμμένους μας είχαν. Και είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις ποιος πετάει φόλες ή τι. Όταν έπιασαν οι κάμερες από την επιχείρησή μου κάτι μαλάκες που έδεσαν από το λαιμό και χώσαν σε μία κλούβα ένα αδέσποτο και το πήγαν αλλού με σκοπό να το παρατήσουν μέσα στις ερημιές ή να βρουν κάποιον να το πουλήσουν, σου λέω εγώ για πότε τσακίστηκαν και το φέραν πίσω όταν είδαν ότι έχω αποδείξεις και τους είπα ότι θα τους γ.μήσω το κέρατο. Και για πότε συμμαζευτήκαν που παλιά αλωνίζαν οι συγκεκριμένοι.

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δυστυχώς Γιώργο σε πολλές περιοχές της Ελλάδας τα πράγματα είναι άστα να πάνε, οι φιλοζωικές είναι ανύπαρκτες στα μικρά μέρη και δύσκολα να πηγαίνουν παντού στην περιοχή τους ακόμα κι αν υπάρχουν. Που να πρωτοπάνε; Όμως πράγματι το να υπάρχει φιλοζωική ή αρκετοί μαζί που αντιδρούν και παλεύουν για κάποια πράγματα βοηθάει από το να είναι κάποιος μόνος του.Εδώ που είμαι δεν υπάρχει φιλοζωική και αυτές στις κοντινές περιοχές μας έχουν γενικά γραμμένους, αλλά έχουμε μαζευτεί σιγά σιγά κάποια άτομα που κάνουμε κάποια πράγματα και αντιδράμε στα κακώς κείμενα. Οι φόλες έχουν μειωθεί πολύ σε σχέση με παλιότερα διότι κάπου πιέσαμε πολύ και τους τοπικούς παράγοντες με τον τρόπο μας. Παλιά που ήμασταν ένα-δυο άτομα ενεργά και οι περισσότεροι δεν μιλούσαν ή αδιαφορούσαν, ΟΚ, από το τίποτα κάτι κάναμε, αλλά γενικά γραμμένους μας είχαν. Και είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις ποιος πετάει φόλες ή τι. Όταν έπιασαν οι κάμερες από την επιχείρησή μου κάτι μαλάκες που έδεσαν από το λαιμό και χώσαν σε μία κλούβα ένα αδέσποτο και το πήγαν αλλού με σκοπό να το παρατήσουν μέσα στις ερημιές ή να βρουν κάποιον να το πουλήσουν, σου λέω εγώ για πότε τσακίστηκαν και το φέραν πίσω όταν είδαν ότι έχω αποδείξεις και τους είπα ότι θα τους γ.μήσω το κέρατο. Και για πότε συμμαζευτήκαν που παλιά αλωνίζαν οι συγκεκριμένοι.
    Εδώ στην Κύπρο λέμε "ο φόβος φέρνει κόλαση". Γιαυτό ρώτησα αν μπορεί να μιλήσει με οργανώσεις. Εμάς εδώ πλέον φοβούνται τις αντιδράσεις όλων αυτών των φιλοζωων και είναι κάπως πιο ήρεμα τα πράγματα.. Όχι πάντα όμως. Αλλά καλύτερα από τα προηγούμενα χρόνια.
    Πάντα έλεγα σε όσους ξέρω πως μπορώ να δεχτώ ότι δεν αγαπάς ένα ζώο, δεν θες να το ταΐζεις αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι μπορείς να του κάνεις κακό και να το σκοτώσεις. Αγνόησε το, προσπερασε το αλλά μην του κάνεις κακό. Αν μπορούσαν να δουν όλοι άνθρωποι πόση αγάπη δίνουν αυτές οι ψυχες ίσως ο κόσμος μας να ήταν καλύτερος. Με αυτό το σκεπτικό λειτουργώ τόσα χρόνια. Σέβομαι ότι αναπνέει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιώργο εγώ μαζί σου είμαι. Από την άλλη ξέρεις, φτάνουμε σε σημείο κι εμείς να μην βλέπουμε καμια φορά την άλλη πλευρά, διότι το ζωντανό δεν φταίει, ούτε κι εμένα με ενοχλούν, αλλά είναι και πρόβλημα να μαζεύονται ορδές ολόκληρες γατιά ή σκυλιά σε ένα σημείο συγκεκριμένο. Φυσικά και μέχρι να βρεθεί κάποια καλύτερη λύση τα ταϊζεις, τα αγαπάς,τα φροντίζεις, τα υπερασπίζεσαι, αλλά είναι λογικό να ενοχλούνται και οι γύρω κάπου. Για αυτό αν έχουν μάθει σε συγκεκριμένες γειτονιές, προσπαθούμε να πηγαίνουμε επί τόπου σε κάποιο σημείο που όσο γίνεται δεν ενοχλεί και να τα ταϊζουμε εκεί ώστε να μην μαζεύονται πολλά σε ένα σημείο και για αυτό είναι πολύ βασική η στείρωση. Δεν σημαίνει ότι δικαιολογούνται οι μαλάκες κι ότι πρέπει να τα σκοτώσεις ή να τα κακομεταχειρίζεσαι, αλλά σταδιακά το σωστό από πολλές απόψεις είναι να μειώνεται ο πληθυσμός τους. Αυτό προσπαθώ να το εξηγώ όσο γίνεται στα σκουριασμένα μυαλά, ένα ζώο εμβολιάσμένο, υγιές, ταϊσμένο, είναι χίλιες φορές καλύτερο από ένα ζώο άρρωστο, νηστικό, φοβισμένο που μπορεί να γίνει κι επιθετικό ή φορέας ασθενειών. Το ιδανικό θα ήταν να βρει ένα σπίτι, αλλά αφού αυτό δεν γίνεται και αφού δεν υπάρχει σωστός χώρος να φιλοξενηθεί, κάνεις το καλύτερο και πιέζεις τον δήμο να κάνει αυτά που πρέπει. Αυτονόητα αυτά που λέω θα μου πεις, αλλά πολύς κόσμος δεν το καταλάβαίνει, έχει μάθει "αυτοί τα μαζεύουν εδώ" κτλ κτλ. Αν κάτσεις και τους συζητήσεις ήρεμα, κάποιοι κάπου αλλάζουν μυαλά. Δυστυχώς όχι όλοι. Ωστόσο θα επιμείνω πολύ στη στείρωση.

    Αντώνη δεν υπάρχει κανένας άλλος φιλόζωος εκεί γύρω; Θεωρείς ότι ακόμα κι αν κάποιοι δεν ασχολούνται ενεργά, δεν μπορεί να βρεθούν μερικοί να δώσουν κάποια χρήματα ώστε έστω να γίνουν κάποιες στειρώσεις; Υπάρχει κάποιος συνεργάσιμος κτηνίατρος στην περιοχή; Ο δήμος έχει βάση νόμου πρόγραμμα για τα αδέσποτα, δεν μπορείς να πιέσεις προς αυτή την κατεύθυνση;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Προς Θεού, μην αυτοκτονήσεις επειδή οι άλλοι είναι καθίκια! Ζήσε για να συνεχίζεις να βοηθάς όσο μπορείς τα ζωάκια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν θα κάνουμε τη χάρη στους τριμάλακες, θα μείνουμε εκεί να βοηθάμε τα ζώα και να τους τις σπάμε μέχρι να γίνουν άνθρωποι ή να σπαστούν οι ίδιοι. Τρόποι υπάρχουν πάντα κι ας χαθεί ένα δικαστήριο- που δεν νομίζω να χαθεί έτσι κι αλλιώς.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα αντωνη.
    λυπαμαι πολυ για τα βασανα που τοσο αδικα περνας.
    αναρωτιομουν συχνα τι να σου προκαλει αυτην την ανησυχια με την υγεια σου, ενω εισαι ενα μορφωμενο και πανεξυπνο ατομο.
    απ οτι ξερω ο νομος για την κακοποιηση των ζωων εχει αυστηροποιηθει πολυ και πανε αυτοφωρο οσοι κακοποιουν ζωα. δεν ξερω αν βρισκεσαι καπου που για καποιον λογο η αστυνομια κανει την παλαβη, γιατι ειναι δουλεια τους να σε βοηθησουν και να τα προστευσουν.
    μην βασιζεις την δικη σου διαθεση σε ανθρωπους που δεν αξιζουν ουτε την καταρα σου, ειναι κριμα, και προς θεου, μην κανεις κσεψεις αυτοκτονιας ειτε χασεις, ειτε κερδισεις.
    το να χασεις δεν θα σημαινει οτι δεν ειναι δικαιος ο αγωνας σου, μονο οτι κερδισε για μια ακομα φορα η αδικια και η αθλιοτητα.
    εγω προτεινω αντι να συνθλιβεσαι απο τα καθαρματα αυτα, να προσπαθησεις να βρεις ανθρωπους με τα ιδια ιδανικα με εσενα.
    καθαρματα δεν θα παψουν ποτε να υπαρχουν. δεν μπροουμε να βασιζουμε την υπαρξη μας σε αυτο.
    πρεπει να κανουμε εναν περιγυρο με ανθρωπους που μας κατανοουν και που αποδεχομαστε και να μας στηριζουν σε οσα περναμε.
    δεν υπαρχουν αλλοι ανθρωποι που αγαπανε τα ζωα στο μερος σου; μονο εσυ εισαι; ας μην ειναι φιλοζωικη οργανωση. απλοι πολτες ας ειναι. οργανωσε εσυ μια κινηση εκει, αν δεν υπαρχει να προστατευσετε τα ζωα, ελατε σε επαφη με οργανωσεις σε μια μεγαλυτερη πολη για να σας βοηθησουν, κι αν δεν καταφερετε πολλα, τουλαχιστον να προσπαθησετε, τουλαχιστον να εχεις νορμαλ ανθρωπους να μιλας γι αυτο το θεμα.

    υ.γ. δοκιμασε να ερθεις σε επικοινωνια με τον συνηγορο του πολιτη για να σε συμβουλευσουν για την ολιγωρια της αστυνομιας στο θεμα, η να σου πουν καποια ιδεα για το νομικο θεμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πολύ σωστή η Remedy.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Βάλε καμια κάμερα με καταγραφικό εκεί κοντά χωρίς να το ξέρουν-κατά προτίμηση με ήχο. Νομικά ίσως να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις τίποτα, αλλά στο ίντερνετ και στα κανάλια μια χαρά μπορείς να τους κάνεις ρόμπα αν έχεις βίντεο όπου κάνουν αθλιότητες ακόμα κι αν τυχόν χάσεις την υπόθεση. Και μετά άστους να κουρεύονται.



    Δυστυχώς δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τέτοιο υλικό, μόνο κάποιες φωτογραφίες που είχα δώσαμε από τα νεκρά ζώα και αυτές ακόμα είχε την αναίδεια η δικηγόρος τους να στις σχολιάσει υποτιμητικα και να πει "ότι κοιμούνται τα γατιά στις φωτογραφίες" ενω βλέπεις και το αίμα στο στόμα ξέρω γω.
    Έκανα το λάθος να καταγγείλω με ψευδώνυμο σε ομάδα του φβ το περιστατικό και εκεί πάτησαν την αγωγή για συκοφαντική δυσφήμιση παρόλο που δεν τους αναφέρω καν ονομαστικά και δεν χρησιμοποιώ ούτε το δικό μου όνομα. Για αυτή την ανώνυμη δημοσίευση κυνηγήθηκα από την αστυνομία μετά από μήνυση τους χωρίς παράβολο (που θα αρχειοθετούνταν δλδ και όμως οι αστυνομικοί , επειδή έχουν γνωστό τους στην αστυνομία έδειξαν φοβερό ζήλο) και με κυνηγούσαν για μία ολόκληρη εβδομάδα, με τηλέφωνο και με το περιπολικό έξω από το σπίτι μου, μέχρι που ενημέρωσα τον διοικητή που δεν είχε ιδέα και σταμάτησαν.
    Έχουν και κάποιον συγγενή στο τοπικό συμβούλιο και κατέθεσε υπέρ τους ότι δήθεν εγώ δημιουργώ προβλήματα. Αυτός δουλεύει στο στρατό, έκανε τα πάντα για να μην χάσει τη δουλειά του και να μην φάει πειθαρχικό.

    Στο περιβάλλον μου έχω δύο νομικούς που έχουν αναλάβει την υπόθεση αλλά και πάλι σε πρώτη φάση έχει εκδωθεί μία πρώτη απόφαση προ της κύριας αγωγής να μην δημοσιεύω λέει πράγματα για αυτούς κάτι που δεν έκανα ποτέ. Στο ένα δικαστήριο κατά τους καταδικάστηκε η γυναίκα του, αλλά κατά τα άλλα οι δύο άλλες καταγγελίες αρχειοθετήθηκαν γιατί δήθεν δεν υπήρχαν στοιχεία ενώ είχα καταθέσει φωτογραφίες και τον είχα δει με τα μάτια μου. Επειδή η υπόλοιπη γειτονιά έχει θέμα που ταίζω τις γάτες φέραν άτομα από εκεί και κατέθεσαν ότι εγώ δημιουργώ πρόβλημα και ότι εκείνοι είναι φιλόζωοι και άλλα εξοργιστικά ψέματα.

    Φιλοζωικη υπάρχει και ενεργή, γίνονται στειρώσεις δυο φορές το χρόνο, έχουν στειρωθεί τα ζώα και άλλα που ταίζω σε άλλες γειτονιές, τη μία καταγγελία την έκανα μέσω των δικηγόρων της φιλοζωικής αλλά όταν άκουσαν μετά για αγωγή έκαναν τις πάπιες και με παρέπεμπαν ο ένας στον άλλον χωρίς να βρω στήριξη πουθενά.

    Φοβάμαι ότι αν κερδίσουν θα το ξανακάνουν και θα έχουν το δεδικασμένο υπέρ τους και δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα. Για αυτό σκέφτομαι να αυτοκτονήσω, αφότου πρώτα αφήσω κάποιο ποσό για τη φροντίδα των ζώων και αφού στείλω μια ανοιχτή επιστολή στον υπουργό δικαιοσύνης για το θέμα. Είμαι απλός πολίτης που δρούσα εθελτονικά και βρέθηκα μπλεγμένος σε κάτι που έχει καταστρέψει την υγεία μου. Την ορθοστατική ταχυκαρδία την ανέπτυξα κατά τη διάρκεια του δικαστηριου, τα έπαιξε ο οργανισμός μου και το νευρικό μου σύστημα από τις συνεχείς κρίσεις πανικού.

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα αντωνη.
    λυπαμαι πολυ για τα βασανα που τοσο αδικα περνας.
    αναρωτιομουν συχνα τι να σου προκαλει αυτην την ανησυχια με την υγεια σου, ενω εισαι ενα μορφωμενο και πανεξυπνο ατομο.
    απ οτι ξερω ο νομος για την κακοποιηση των ζωων εχει αυστηροποιηθει πολυ και πανε αυτοφωρο οσοι κακοποιουν ζωα. δεν ξερω αν βρισκεσαι καπου που για καποιον λογο η αστυνομια κανει την παλαβη, γιατι ειναι δουλεια τους να σε βοηθησουν και να τα προστευσουν.
    μην βασιζεις την δικη σου διαθεση σε ανθρωπους που δεν αξιζουν ουτε την καταρα σου, ειναι κριμα, και προς θεου, μην κανεις κσεψεις αυτοκτονιας ειτε χασεις, ειτε κερδισεις.
    το να χασεις δεν θα σημαινει οτι δεν ειναι δικαιος ο αγωνας σου, μονο οτι κερδισε για μια ακομα φορα η αδικια και η αθλιοτητα.
    εγω προτεινω αντι να συνθλιβεσαι απο τα καθαρματα αυτα, να προσπαθησεις να βρεις ανθρωπους με τα ιδια ιδανικα με εσενα.
    καθαρματα δεν θα παψουν ποτε να υπαρχουν. δεν μπροουμε να βασιζουμε την υπαρξη μας σε αυτο.
    πρεπει να κανουμε εναν περιγυρο με ανθρωπους που μας κατανοουν και που αποδεχομαστε και να μας στηριζουν σε οσα περναμε.
    δεν υπαρχουν αλλοι ανθρωποι που αγαπανε τα ζωα στο μερος σου; μονο εσυ εισαι; ας μην ειναι φιλοζωικη οργανωση. απλοι πολτες ας ειναι. οργανωσε εσυ μια κινηση εκει, αν δεν υπαρχει να προστατευσετε τα ζωα, ελατε σε επαφη με οργανωσεις σε μια μεγαλυτερη πολη για να σας βοηθησουν, κι αν δεν καταφερετε πολλα, τουλαχιστον να προσπαθησετε, τουλαχιστον να εχεις νορμαλ ανθρωπους να μιλας γι αυτο το θεμα.

    υ.γ. δοκιμασε να ερθεις σε επικοινωνια με τον συνηγορο του πολιτη για να σε συμβουλευσουν για την ολιγωρια της αστυνομιας στο θεμα, η να σου πουν καποια ιδεα για το νομικο θεμα.


    Τα εξηγώ αναλυτικά στην παράθεση προς τη Σόνια, η αστυνομία όχι μόνο δεν με βοηθήσε, αλλά με κυνηγούσε επί μία εβδομάδα. Γνωρίζω τον νομο, κανείς δεν ενδιαφέρεται, ακόμα και κάποιες προηγούμενες καταγραφές με νεκρά ζώα που είχα κάνει στην αστυνομία, όταν ήρθε η ώρα του δικαστηρίου, αρνήθηκαν να μου τις δώσουν με προφάσεις.

    Εχω νομικούς στην οικογένεια μου, αλλά όταν έχουν ανθρώπους μέσα στο σύστημα, είναι δύσκολο. Παραποίησαν μέχρι και καταθέσεις μαρτύρων με τη συμβολή του γνωστού τους στην αστυνομία.

    Ναι, υπάρχουν κάποια ακόμα άτομα στο χωριό που φροντίζουν τα ζώα, αλλά όταν τους ζήτησα να μπουν μάρτυρες, μπήκε μόνο το ένα, οι άλλοι φοβόντουσαν γιατί είμαστε σε μικρή κοινωνία. Αντιθέτως εκείνοι βρήκαν πολλούς γιατί υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν να ταίζω τα ζώα παρόλο που τηρώ το νόμο και δεν ενοχλώ κανέναν. Και ακόμα και άτομο του δήμου (που κανονικά έχει την υποχρέωση ο ίδιος ο Δήμος να φροντίζει για τη σίτιση, τη φροντίδα και την προστασία των αδέσποτων ζώων) στάθηκε υπέρ τους γιατί ήταν συγγενής τους. Και το πιο εξοργιστικό είναι ότι σε πρώτη φάση το δέχτηκε η δικαστής στο πολιτικό δικαστήριο. Μόνο ο δικαστής στο ποινικό καταδίκασε την γυναίκα του και οι καταγγελίες προς αυτόν αρχειοθετήθηκαν δήθεν λόγω ελλειψης στοιχείων ενώ είχα δώσει φωτογραφίες και τον είχα δει να τοποθετεί τα δηλητήρια.

    Αν χάσω, εκτός του ότι θα πρέπει να τους πληρώσω αποζημίωση κάτι που με προσβάλλει, θα πρέπει λέει να κάνω και επανορθωτική δημοσίευση που θα ζητάω συγνώμη. Συγνώμη που με τραμπουκισαν, με στιγμάτισαν, μου σκότωσαν τα ζώα που φροντίζα και μου κατέστρεψαν τη ζωή. Δεν πρόκειται. Και αν η ελληνική δικαιοσύνη, φτάσει εκεί, θα γίνει το παράδειγμα με την αυτοκτονία μου και την ανοιχτή επιστολή προς τους αρμόδιους για να καταλάβουν το μέγεθος της διαφθοράς και των καφκικών αδιεξόδων που διέπουν το σύστημα δικαιοσύνης. Όταν πας με το σταυρό στο χέρι όπως εγώ, χάνεις. Αυτοί έκαναν πολλές μπαγαποντιές και κατά τη διάρκεια των καταθεσεων των μαρτύρων και δεν τους είπε κανείς τίποτα.


    Γενικά έχω περάσει δύσκολα στη ζωή μου, έχω δεχτεί σεξουαλική κακοποίηση στην παιδική ηλικία, η μητέρα μου πάσχει από σχιζοφρένεια, οι γονείς μου είναι χωρισμένοι, η οικογένεια μου είναι στα μαχαίρια λόγω περιουσιακών και πολλά άλλα. Το ocd το έχω από μικρή ηλικία λόγω γενετικής προδιάθεσης ίσως, λόγω αυτού είχα κάνει μία απόπειρα αυτοκτονίας στην εφηβεία και είχα φτάσει να μην τρώω λόγω των τελετουργικών μου. Τα ξεπέρασα όλα αυτά, επανήλθαν για λίγο στα 23, τα ξεπέρασα πάλι και μετά από έξι χρόνια συνέβη αυτό και με διέλυσε εντελώς.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εργαζεσαι, αντωνη; εχεις εισοδημα;
    τι σε κραταει σε εκεινο το μερος; δεν υπαρχει δυνατοτητα να πας σε μια μεγαλη πολη να ζησεις;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Οι νομικοί στο περιβάλλον σου τι συμβουλές σου έχουν δώσει; Άτομα να καταθέσουν υπέρ σου δεν υπάρχουν;
    Εγώ θα σήκωνα πολύ φασαρία σε άτομα πιο πέρα και "πάνω" από αυτόν στο τοπικό συμβούλιο, μόνο έτσι καταλαβαίνουν.
    Πάντως ανατρέπονται τέτοιες αποφάσεις και ακόμα κι αν την χάσεις, δεν σημαίνει ότι πρέπει να καταθέσεις τα όπλα. Σήκωσε το θέμα πιο ψηλά, σε ΜΜΕ κι αλλού. Εκεί θα τους πονέσει. Πρέπει να κοιτάξεις να βρεις στήριξη από όπου μπορείς όμως, αν όχι στο τοπικό περιβάλλον αλλού. Κι όσο μπορείς να βρίσκεις αποδείξεις.
    Δεν είναι λύση η αυτοκτονία εδώ βρε Αντώνη, σε τελική ανάλυση αν φτάσουν τα άτομα στο απροχώρητο για εσένα και το περιβάλλον σου είναι τόσο μα τόσο αποπνικτικό, άλλαξε περιβάλλον. Δεν είναι παντού τόσο τραγικά τα πράγματα και δεν θα πεθάνουμε για την μαλακία του καθενός. Μπορείς και την ησυχία σου να βρεις κάπου αλλού και να βοηθήσεις πιο αποτελεσματικά.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εργαζεσαι, αντωνη; εχεις εισοδημα;
    τι σε κραταει σε εκεινο το μερος; δεν υπαρχει δυνατοτητα να πας σε μια μεγαλη πολη να ζησεις;


    Εχουμε οικογενειακή επιχείρηση. Αυτό που με κρατάει είναι τα ζώα μου γιατί δεν θέλω να τα εγκαταλείψω και δεν είναι εύκολες οι υιοθεσίες.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να την ξεπεράσω
    By Pan29 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 24-02-2020, 04:10
  2. Δε μπορώ να ξεπεράσω το χωρισμό μου
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 16-05-2014, 12:41
  3. Μπορώ να ξεπεράσω την κατάθλιψη;
    By xara86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 12-11-2013, 17:26
  4. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΜΟΝΗ?
    By Greca in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-07-2012, 15:05
  5. Δε μπορω να ξεπερασω το παρελθον του.
    By persefoni78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 24-05-2012, 12:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •