Το ενα η το δυο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    112

    Το ενα η το δυο

    Καλησπερα,
    Το προβλημα ειναι μεγαλο,θα αρκεστω στην ερωτηση,αφου πλεον σπουδες γινονται για επαγγελματικη αποκαταστσαση,να ακουσω τυς γονεις μου και να τελειωσω τη σχολη η οποια ειναι ανυποφορη αλλα εχει επαγγελματικα ενα μικρο ενδιαφερον καικαλη οικονομικη προοπτικη η να ασχοληθω με αυτο που με ενδιαφερει το οποιο περιλαμβανει κ τις καλλιτεχνικες μου ανησυχειες κ με τραβαει πιο πολυ αλλα ισως να ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα στην πορεια.Εαν ακολουθησω τους γονεις μου κ συνεχισω τη σχολη που σπουδαζω κ ασχοληθω επαγγελματικα με αυτο φοβαμαι οτι στο μελλον υπαρχει περιπτωση να το μετανιωσω,ενω αντιθετα με αυτο που θελω να ακολουθησω το οποιο μονο που ασχολουμε αισθανομε γεματος και με ηρεμει.ΤΙ κανω?ΚΑμια παρομοια εμπειρια?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Athens, Xanthi
    Posts
    77
    Καλησπέρα,
    εγώ φοβάμαι ότι αν πας στη σχολή που δεν θες, παίζει να τα παρατήσεις όχι στο μέλλον, αλλά και όσο είσαι μέσα στη σχολή.
    Δεν διαφωνώ ότι οι γονείς σου θέλουν το καλύτερό σου, αλλά άποψή μου ότι δεν πρέπει να καταπιεστείς για κάτι που θα κάνεις την υπόλοιπη ζωή σου... Θες να ξυπνάς κάθε πρωί και να συχτιράς που πας στην ίδια δουλεία ή να αγαπάς αυτό που κάνεις? Και αν το αγαπάς να σαι σίγουρος ότι θα πας ψηλά σε αυτό που κάνεις....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    έκανα το λάθος και ακολούθησα αυτό που ήθελαν οι γονείς μου, να γίνω στέλεχος επιχειρήσεων και δεν ακολούθησα αυτό που ήθελε η ψυχή μου που κάλυπτε όπως λες και εσύ τις καλλιτεχνικές μου ανησυχίες...
    το αποτέλεσμα είναι να μην ασχολούμαι πλέον με τον τομέα που σπούδασα γιατί δεν με γεμίζει καθόλου,να είμαι πλέον κλεισμένη μέσα σε τέσσερις τοίχους γιατί δεν έχω τίποτα άλλο να κάνω και να προσπαθώ τώρα στα 29 μου να ξεκινήσω πάλι από την αρχή και να κάνω αυτό που πάντα ήθελα.βέβαια τώρα είναι δύσκολο γιατί με 2 παιδιά δεν μπορείς να ανοιχτείς και πολύ...
    για εμένα μην κάνεις το λάθος να εκπληρώσεις επιθυμίες άλλων.
    εκπλήρωσε τις δικές σου επιθυμίες.....
    να είσαι καλά τώρα και για πάντα....;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Λίτσα σου εύχομαι καλη νέα αρχη,με δυναμη κ αποτελεσματα ευχαριστα:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    Originally posted by Sofia
    Λίτσα σου εύχομαι καλη νέα αρχη,με δυναμη κ αποτελεσματα ευχαριστα:)
    σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.θα προσπαθήσω για το καλύτερο γιατί ρε γαμώτο δεν αξίζω και εγώ κάτι; όπως ο καθένας μας άλλωστε αξίζει το καλύτερο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Πρέπει να ακολουθήσεις αυτό που σε γεμίζει. Η επαγγελματική ασχολία της πλειοψηφίας σήμερα, δεν ανταποκρίνεται στις επιθυμίες του ατόμου κι έχει κατά 90% επιλεγεί με καθαρά οικονομικά κριτήρια ή είναι αποτέλεσμα συγκυριακών καταστάσεων. Το οικογενειακό περιβάλλον που επιβάλλει στους ανθρώπους την επιλογή ζωής, ναι μεν το κάνει με γνώμονα την καλύτερη εξέλιξη, αλλά λησμονεί τα θέλω του ίδιου του ατόμου. Αν υπάρχει κάτι που σε γεμίζει, ακολούθησε το έστω κι αν έρθεις σε σύγκρουση με τους δικούς σου ανθρώπους...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Κανε κουραγιο και παρε το πτυχιο σου.Τοσο κοπο και τοσες ψυχικες θυσιες εκανες να φτασεις ως εδω.Την επομενη μερα απο την ορκωμοσια σου ,μουτζωσε τα ολα και κανε αυτο που θες!Δωσε κατατακτηριες στη σχολη που θες, γραψου σε μια ιδιωτικη σχολη, σε ενα ωδειο, ο,τι θες!Να ξερεις οτι ενα πτυχιο, ακομα και φαινομενικα ασχετης σχολης βοηθαει στις μετεπειτα σπουδες.Το σημαντικο ειναι να κανεις αυτο που ονειρευεσαι, απλα μην κλωτσας ολους αυτους τους κοπους που εκανες μεχρι τωρα!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    19
    Originally posted by zinovia
    Κανε κουραγιο και παρε το πτυχιο σου.Τοσο κοπο και τοσες ψυχικες θυσιες εκανες να φτασεις ως εδω.Την επομενη μερα απο την ορκωμοσια σου ,μουτζωσε τα ολα και κανε αυτο που θες!Δωσε κατατακτηριες στη σχολη που θες, γραψου σε μια ιδιωτικη σχολη, σε ενα ωδειο, ο,τι θες!Να ξερεις οτι ενα πτυχιο, ακομα και φαινομενικα ασχετης σχολης βοηθαει στις μετεπειτα σπουδες.Το σημαντικο ειναι να κανεις αυτο που ονειρευεσαι, απλα μην κλωτσας ολους αυτους τους κοπους που εκανες μεχρι τωρα!


    +100
    Συμφωνω 100%

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •