Χοληστερινη και καπνισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    44

    Χοληστερινη και καπνισμα

    Καλημερα σε ολους. Τι γινεται βρε παιδια με αυτη τη χοληστερινη? Εκανα εξετασεις πριν ενα μηνα περιπου και βρεθηκε μια χοληστερινη, 260!....Επαθα σοκ. Καταλαβαινετε τωρα τις σκεψεις μου...Παει, πεθαινω και τετοια...Κανω βεβαια διαιτα απο τοτε αλλα με απασχολει το θεμα 'τσιγαρο'.Ο ενας ο γιατρος, δεν μου ειπε τιποτα.Ο αλλος μου ειπε να μην καπνιζω ουτε ενα.Ο αλλος μου λεει 3-4 δεν πειραζουν..Τελικα καπνιζω 4-5-6..Εσεις τι εχετε ακουσει σχετικα απο τους γιατρους σας βρε παιδια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Δεν συνδέεται άμεσα η χοληστερίνη με το τσιγάρο, με την έννοια πως δεν επηρρεάζονται τα επίπεδα χοληστερόλης στον οργανισμό από το κάπνισμα. Η συνάφεια τους είναι στο ότι και τα δύο είναι επιβαρυντικά για την αρτηριακή στένωση. Το θέμα είναι ΠΟΣΟ επιβαρυντικά είναι, και ιδίως η χοληστερίνη - θέλω να πω πως οι απόψεις διίστανται. Πολλοί υποστηρίζουν πως τα ανώτατα όρια της χοληστερόλης έχουν πέσει εδώ και 15-20 χρόνια από το 260 (που είναι και το δικό σου αποτέλεσμα) στο 200 - για την γενική χοληστερόλη - για να πολλαπλασιασθούν οι \"πάσχοντες\" και να συνταγογραφούνται έτσι περισσότερα φάρμακα. Π.χ. με τα όρια του 1980, εσύ φίλη μου ήσουν μέσα στα όρια και σήμερα είσαι εκτός ορίων, πράγμα που κατ\' ανάγκη δεν σημαίνει πως είσαι εν δυνάμει άρρωστη ...Επίσης σήμερα, άλλες έρευνες επισημαίνουν πως δεν είναι τόσο σημαντικά τα επίπεδα της γενικής χοληστερόλης για ενδεχόμενη βλάβη του οργανισμού, όσο εκείνα της LDL (\"κακή χοληστερίνη\") και HDL (\"καλή χοληστερίνη\"), για τις οποίες δεν λες αν έχεις κάνει μετρήσεις ή όχι.
    Σε γενικές γραμμές, η χοληστερόλη είναι μια ουσία που παράγεται από τον οργανισμό, η επί πλέον πρόσληψη της από την τροφή αν κι εφόσον δεν απομακρύνεται με την φυσική άσκηση και συσσωρεύεται στις αρτηρίες, μπορεί σε συνδυασμό με άλλους επιβαρυντικούς παράγοντες , όπως το κάπνισμα, η καθιστική ζωή, η παχυσαρκία, η προχωρημένη ηλικία κλπ, να γίνει υπεύθυνη για καρδιαγγειακές παθήσεις...
    Δεν νομίζω πως πρέπει να σε τρομάζει η μέτρηση που είχες...Το 260 δεν είναι κάτι τόσο φοβερό. Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να εφησυχάζεις...
    Με προσεγμένη διατροφή και άσκηση, η χοληστερόλη μπορεί πολύ εύκολα να φτάσει σε επίπεδα ανεκτά, ακόμη και πιο κάτω από τα σημερινά θεσπισμένα όρια - που είπαμε ίσως να είναι υπερεκτιμημένα αυστηρά... :)
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Και να μην ξεχνάμε το ρόλο του στρες! Οι άνθρωποι που είναι μονίμως αγχωμένοι έχουν υψηλότερα επίπεδα χοληστερίνης και μάλιστα της \'κακής\' LDL χοληστερίνης. Άσε που η χοληστερίνη συνδέεται με την κορτιζόλη ή κορτιζόνη και όταν λόγω στρες έχουμε συνεχώς υψηλά επίπεδα κορτιζόνης, καταστέλλεται η λειτουργία του ανοσοποιητικού. Το συμπέρασμα είναι ότι η υγεία μας υποφέρει με πολλούς τρόπους λόγω στρες, γι\' αυτό εκτός από τη δίαιτα και την άσκηση φρόντισε την ψυχική σου υγεία. Αντί λοιπόν να έχεις το άγχος να μην καπνίσεις ούτε ένα τσιγάρο, κοίτα πώς θα μειώσεις τα άγχη γενικά!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    44
    Saab πολυ κατατοπιστικη απαντηση..Να εισαι καλα, σε ευχαριστω πολυ..Εχω κανει και τις αλλες εξετασεις που αναφερεις φιλε μου και τα αποτελεσματα ειναι: HDL = 68 mg
    LDL = 173 mg
    TΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ = 109 mg
    OΛΙΚΑ ΛΙΠΙΔΙΑ = 704 mg

    Marina38 oντως το αγχος μου ειναι απεριγραπτο.Γενικευμενο και απροσδιοριστο μια ζωηηη! Ευχαριστω Μαρινακι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by valentini
    Saab πολυ κατατοπιστικη απαντηση..Να εισαι καλα, σε ευχαριστω πολυ..Εχω κανει και τις αλλες εξετασεις που αναφερεις φιλε μου και τα αποτελεσματα ειναι: HDL = 68 mg
    LDL = 173 mg
    TΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ = 109 mg
    OΛΙΚΑ ΛΙΠΙΔΙΑ = 704 mg
    Οι τιμές αναφοράς HDL είναι >35 mg/dl, άρα είναι πολύ καλό το δικό σου αποτέλεσμα. Στην LDL τα χαλάς λίγο, τα όρια είναι κάτω από 160 κι εσύ έχεις 173 mg/dl, θα πρέπει να περιορίσεις τα κορεσμένα λίπη (τηγανητά και ζωικά λίπη) και κυρίως να αποφεύγεις τις μαργαρίνες που υποτίθεται πως μειωνουν τα επίπεδα της χοληστερόλης, αλλά επειδή περιέχουν σε ποσοστό περίπου 40% υδρογονωμένα λίπη (trans λιπαρά), θεωρούνται σήμερα χειρότερα από τα κορεσμένα λίπη , γιατί ενώ ανεβάζουν τις τιμές της LDL ταυτόχρονα κατεβάζουν και τις τιμές της HDL , γεγονός που δεν συμβαίνει με τα κορεσμένα λίπη που ανεβάζουν μόνο την LDL !!

    Οι τιμές των τριγλυκεριδίων και των ολικών λιπιδίων σου είναι καλές.
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    44
    Να εισαι παντα καλα φιλε μου Saab...Mου εκανες παρεα που ασχοληθηκες με το θεμα μου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •