Ψυχωση και αρτηριακή πίεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    Ψυχωση και αρτηριακή πίεση

    Ήθελα να ρωτήσω για παραδείγματα υψηλής πίεσης ανάμεσά σας

    εγώ έχω σταθερά 9,5-10 η μικρή και 13-14 η μεγάλη και ειμαι 38 χρονων

    για όσους γνωρίζουν τα επίπεδα αυτά της μικρής είναι συναγερμού

    το πιο ανησυχητικό είναι ότι αυτές οι μετρήσεις παραμένουν έτσι ακόμα και με φαρμακευτική αγωγή, παίρνω το πιο δυνατό χάπι για τη πίεση που κυκλοφορεί στην αγορά, 3 δραστικές ουσίες σε ενα χάπι

    επίσης διαβασα στις οδηγίες του abilify ότι το φάρμακο κατεβάζει την πιεση!!!!!

    παρόλα αυτά έχω υψηλή

    πριν λίγες μέρες σταμάτησα με δική μου πρωτοβουλία την αγωγή για την πίεση αφου δεν μου προσφέρει τίποτα και περιμένω μεθαύριο να πάω σε ομοιοπαθητικό για να δω τι θα μου πει

    για μενα το πρόβλημα είναι καθαρά ψυχολογικό και αυτό εξηγεί γιατι δεν κατεβαίνει

    Στη διάρκεια του ψυχωσικού επεισοδίου είχα πάει σε μια καρδιολόγο για να μου δώσει γνωμάτευση για το κολυμβητήριο, κάτι που τελικά δεν μου έδωσε γιατι είχα υψηλή πίεση. Μάλιστα η καημένη χωρίς να ξέρει τι μου συμβαίνει ήθελε να με βάλει ενα σύστημα 24ωρης καταγραφής της αρτηριακής πίεσης. Έφυγα τρέχοντας θεωρώντας την βαλτή και μασόνα που θέλει να ασκήσει διαβολικά πράγματα πάνω μου και να με κάνει πειραματόζωο :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οκ εγω νομιζω οτι πρεπει να ρωτησεις εκ νεου καρδιολογο η παθολογο για το τι ισχυει, και να εισαι ανοιχτος για την ψυχωση. Βασικα το καλυτερο θα ηταν να βρεις γιατρους εμπειρους που να αισθανεσαι οτι μπορεις να εμπιστευτεις. Επειδη δεν ξερω κιολας αν το θεμα ψυχωση και πιεση ειναι πολυπλοκο γενικα, αλλα γιατι δε γινεται κιολας να κανεις σοβαρη δουλεια με εναν γιατρο χωρις να του δωσεις ιστορικο τουλαχιστον για τις βαριες νοσους, που η και η ψυχωση βαρια ειναι.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    ευχαριστώ για την απάντηση


    Έχεις δίκιο που λες οτι οι γιατροί πρέπει να γνωρίζουν το πλήρες ιατρικό ιστορικό. Εγώ δεν έχω κανενα πρόβλημα με αυτό και ο καρδιολόγος ξέρει ότι παίρνω abilify. τότε όμως στη διαρκεια του επεισοδίου οταν επισκέφτηκα μια άλλη καρδιολόγο δεν ήξερα καν τι είναι ψύχωση και τι συμπτώματα έχει. Νόμιζα οτι είμαι ο μοναδικός στον κόσμο που το πάθαινα αυτό και τη θεωρούσα μεταφυσική εμπειρία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    νομιζω οτι πρεπει να το συζητησεις αρχικα με τον ψυχιατρο σου.
    απο τα λιγα που ξερω, οι οδηγιες για μετρηση πιεσης στο σπιτι, ειναι να εισαι παντα χαλαρος, να εχεις ξεκουραστει αρκετα αν εχεις αθληθει η εχεις κανει κατ επιπονο, να μην επρνας κρυωμα η καποια αγχωτικη κατασταση κλπ.
    υποθετω οτι μια φαση ψυχωσικου επεισοδιου ειναι σουπερ αγχωτικη κατασταση και ολα αυτα επηρεαζουν την πιεση, η οποια ειναι και πολυ ευμεταβλητη καθ ολη την διαρκεια της ημερας.
    περα απο αυτο ομως, αν θεωρησουμε οτι η φαση του επεισοδιου, η του αγχους που σου προκαλει το θεμα αυτο της υγειας ειναι κατι συνεχες, αν αυτο επηρεαζει συνεχως την πιεση σου, δεν ξερω κατα ποσο ειναι θεμητο να εχεις μια συνεχως αυξημενη πιεση, ακομα κι αν οφειλεται σε ψυχικους λογους. διοτι η φθορα του οργανισμου απο την πιεση ειναι κατι που γινεται οταν υπαρχει συνεχεια στην αυξηση, για μεγαλη χρονικη διαρκεια.
    οποτε, φνταζομαι οτι θα πρεπει να υπαρξει συνεργασια ψυχιατρου και παθολογου, ξεκινωντας απ τον ψυχιατρο για να σε καθοδηγησει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    REMEDY ευχαριστω πολύ για τη προσοχή σου

    Μια επισήμανση, μετά το γυμναστήριο, 30 λεπτά μετά, η πίεση πέφτει κατά πολύ, αποσυμφορίζει το γυμναστήριο

    Θα προσπαθήσω με διατροφή και ομοιοπαθητική και άσκηση γιατί πολύ φοβάμαι ότι έχεις δίκιο ότι ίσως είναι θέμα ψυχιάτρου. Θέλω προς το παρόν να αποφύγω άλλα ψυχιατρικά φάρμακα αν είναι δυνατόν. ο παθολόγος απο τη στιγμή που είναι θέμα ψυχιατρικό δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο απο το να γράφει και να αλλάζει φάρμακα μέχρι κάποιο να πιάσει- αν πιάσει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    REMEDY ευχαριστω πολύ για τη προσοχή σου

    Μια επισήμανση, μετά το γυμναστήριο, 30 λεπτά μετά, η πίεση πέφτει κατά πολύ, αποσυμφορίζει το γυμναστήριο

    Θα προσπαθήσω με διατροφή και ομοιοπαθητική και άσκηση γιατί πολύ φοβάμαι ότι έχεις δίκιο ότι ίσως είναι θέμα ψυχιάτρου. Θέλω προς το παρόν να αποφύγω άλλα ψυχιατρικά φάρμακα αν είναι δυνατόν. ο παθολόγος απο τη στιγμή που είναι θέμα ψυχιατρικό δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο απο το να γράφει και να αλλάζει φάρμακα μέχρι κάποιο να πιάσει- αν πιάσει
    Η κινηση σιγουρα βοηθαει. δεν ξερω η εντονη ασκηση, αλλα οι οδηγιες για την πιεση ειναι ηπια ασκηση περιπου 2 ωρες την εβδομαδα (πχ γρηγορο περπατημα που ειναι αυτο που προτεινεται παντα πρωτο απ ολα), χασιμο τουλαχιστον 5 κιλων αν εισαι υπερβαρος, αποφυγη του αλατιου.
    δεν νομιζω να σου γραψει ψυχιατρικα φαρμακα για την πιεση. αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα ξερει αν ειναι επιπλοκη της παθησης και θα μπορει να σε συμβουλευσει η να σε κατευθυνει για το τι θα πεις με τον παθολογο. ισως σου συνταγογραφησει και μονος του αν ειναι μια γνωστη επιπλοκη της παθησης η των φαρμακων, η να σου προτεινει αλλαγες σε συνηθειες της ζωης σου, οπως λεμε εδω.. γιατρος ειναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Λοιπόν μια ιατρική συμβουλή είναι ότι το αντιψυχωσικό εξασφαλίζει μια σχετική ηρεμία και απωθεί κάποια αρνητικά συναισθήματα, όπως θυμός, φοβίες, άγχη τα οποία όμως δεν εκριζώνονται αλλά η ύπαρξή τους λανθάνει σε καταπιεσμένη μορφή και εκδηλώνεται με την αύξηση του επιπέδου της αρτηριακής πίεσης. Το ζητούμενο είναι σιγά σιγά και προσεκτικά να βγουν στην επιφάνεια και να αντιμετωπιστούν. Γιαυτό στη περίπτωση μου η πίεση είναι σταθερά υψηλή ακόμη και με το πιο δυνατό φάρμακο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχει τυχει με φαρμακο απο λαθος γιατρου να μου βγαζει 105 παλμους με το καλημερα σας και τωρα ενα απο αυτα που παιρνω με κανει να ζαλιζομαι μου τη ριχνει πολυ την πιεση
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εχει τυχει με φαρμακο απο λαθος γιατρου να μου βγαζει 105 παλμους με το καλημερα σας και τωρα ενα απο αυτα που παιρνω με κανει να ζαλιζομαι μου τη ριχνει πολυ την πιεση
    Ναι Boo, κανονικά και σε μενα έπρεπε να πέφτει, το abilify τη ρίχνει τη πίεση, το γράφουν οι οδηγίες.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εμενα μου τη ριχνει το Lyrica
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Similar Threads

  1. Πίεση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 09-05-2020, 17:41
  2. Αρτηριακή πίεση και άγχος
    By Marianene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 12-12-2018, 21:25
  3. Αρτηριακη πιεση κ αγχος
    By pewlepepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 45
    Last Post: 05-10-2018, 11:55
  4. Πιεση
    By Karol in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 25-08-2012, 18:23
  5. μια ζωη πιεση
    By spongebob in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2012, 19:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •