Η αρχή της οξεία φάσης της ψύχωσης (ψευδαισθήσεις και φωνές)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    Η αρχή της οξεία φάσης της ψύχωσης (ψευδαισθήσεις και φωνές)

    Ακολουθεί αφήγηση για το τι μου συνέβη

    " Το πρωί βγήκα στην αυλή, ο ουρανός ήταν συννεφιασμένος αλλά ξάφνου άνοιξαν οι ουρανοί, παραμερίστηκαν τα σύννεφα, ξεχύθηκαν κοράκια μέσα απο τις ακτίνες του ηλίου οι οποίες με περιέλουσαν και ένιωσα απίστευτη ενέργεια και φλόγες να βγαίνουν απο τα μάτια μου. Ένιωσα υπεράνθρωπος. Ήταν τα κοράκια του Απόλλωνα?, ενας οιωνοσκόπος θα με βοηθούσε. Αρχικά άρχισε να περνάει απο τη σκέψη μου όλη μου η ζωή, μια απροσδιόριστη δύναμη έστελνε ασύνδετες λέξεις με ομαλή ορμή τις οποίες νοηματοδοτούσα με τεκμηρίωση και δημιούργησα μια καταπληκτική ιστορία της ζωής μου με λογική ροή. Πορεύτηκα σωστά στη ζωή μου, ο απολογισμός της ήταν θετικός. Ένιωθα αμόλυντος και άσπιλος με ισχυρή προσωπικότητα και ένα απρόσβλητο εγώ" όλα αυτά αργότερα θα καταρρεύσουν

    Μετά όμως έπεσα στο κρεβάτι, δεν θυμάμαι πολλά αλλά είδα ένα όραμα. ήμουν βουβός σε όλη τη διάρκεια.
    Απο τη μια ο θεός της παλαιάς διαθήκης μόνος του να με κοιτάει βλοσυρός, πίσω του ένα παράθυρο με φως. ήταν σαν να περίμενε το νέο του υιό.
    Απο την άλλη μια άλλη εικόνα, οι ολύμπιοι σε κλειστό χώρο. Συγκεκριμένα είδα την Αθηνά που είχε την ιδιότητα της αδερφής της Θεοτόκου. Δίπλα στην Αθηνά, πιο ψηλά, παρίστατο ο Δίας με τον οποίο δεν μπορούσα να έχω οπτική επαφή γιατί εξέπεμπε ένα φως το οποίο με απέτρεπε να να υψώσω το βλέμμα μου. ο Δίας μόλις κατάλαβε τη νοητή παρουσία μου στο χώρο στράφηκε στην Αθηνά και την επέπληξε λέγοντας "Ξεροκέφαλη, σε τι μπελάδες με βάζεις πάλι".

    Υπήρξε και μια άλλη οντότητα, κρυμμένη σε ένα επίπεδο αρκετά πιο χαμηλά. Τότε ρώτησα "ποιος κρύβεται εκεί?" Τότε η Αθηνά απάντησε, "ο Κανένας". Τότε ακούγοντας αυτό ήρθε στο μυαλό μου η μορφή του Χίτλερ, ως μετενσάρκωση του Οδυσσέα. Βρίσκονταν σε μια έκπτωτη κατάσταση. Οδυσσέας και Χίτλερ έγιναν μέτοχοι μιας θεικής δύναμης την οποία δεν χρησιμοποίησαν σωστά. Το παράπτωμά τους ήταν η λάθος χρήση της πολεμικής τέχνης και κηρύχθηκαν έκπτωτοι απο τη δύναμη του Χριστού.

    Βομβαρδίζομαι απο μια απροσδιόριστη δύναμη με το σχήμα

    Οδυσσέας- Πολύφημος- Τύφλωση-Ηλιος
    Χίτλερ- Εβραίοι- τύφλωση- Ακενατόν

    ο Οδυσσέας τύφλωσε τον Πολύφημο, τον υιό του ήλιου και σταμάτησε τη φωτιά που τυφλώνει, οι άνθρωποι είδαν μια νέα πραγματικότητα έξω από το σκοτεινό πλατωνικό σπήλαιο. ο Χίτλερ τύφλωσε τους Εβραίους, τα τέκνα του Ακενατόν, για να σταματήσει τη φωτιά που τυφλώνει και η ανθρωπότητα να δει μια νέα πραγματικότητα. Αμφότεροι τιμωρήθηκαν

    Μα τι γίνεται? ο Χριστός σε παιδική ηλικία και η Παναγία στο τύπο της Ελεούσας ήταν μαζί τους. ο Χριστός έδειχνε στεναχωρημένος, ενώ η Θεοτόκος τον παρηγορούσε να μην ανησυχεί για την ανθρωπότητα που πάσχει και ότι πήραν τη σωστή απόφαση.

    Δεν θυμάμαι τίποτα άλλο παρά μόνο ότι ήμουν σε έκσταση, ένιωθα τρόμο και πανικό, ένιωθα ότι βγήκα στις τηλεοράσεις και σε βίντεο wall και παρακολουθούσαν τη σκέψη μου σε όλη την υφήλιο. Όλοι περίμεναν να μιλήσω. Ήμουν σε μια κατάσταση που προσομοίαζε με αυτή του προφήτη. Αντιστεκόμουν, μου έρχονταν αυθόρμητα στο μυαλό οι λέξεις ΝΟΗΣΗ ΚΕΝΟ ΤΙΠΟΤΑ, και μπλόκαρα έτσι τις εγκεφαλικές λειτουργίες. Αλλά δεν μπορούσα να αντέξω.Ένα ποτάμι ξεχύθηκε απο σκέψεις, ιδέες, εικόνες, σκεφτόμουν "μα τι θέλετε απο μένα?, όχι όχι αυτό δεν μπορώ να το κάνω... καλύτερα να με σκοτώσετε, δεν είμαι θεολόγος, δεν έχω την κατάρτιση να το κάνω.

    Μετά θυμάμαι ένα σχήμα που επαναλαμβάνονταν προοδευτικά χωρίς να έχω τη δυνατότητα να το σταματήσω ή να το ελέγξω. Ένα σχήμα που ποτε στη ζωη μου δεν το σκέφτηκα. Μια ακαταμάχητη δύναμη εντύπωνε στο μυαλό μου το σχήμα
    ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ-ΜΑΡΤΥΡΑΣ-ΘΥΣΙΑ-ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΑ-ΑΝΑΛΗΨΗ-ΑΝΑΣΤΑΣΗ

    Γιατί αναφέρω την Ιφιγένεια? ακούω φωνές τρίτων "Μπορεί να έγινε μάρτυρας σε κάτι και να της ανατέθηκε μια δουλειά και εκείνη είπε ότι δεν μπορεί να το κάνει και ότι είναι δουλειά των Μάντεων". Σκέφτομαι πανικόβλητος ότι θα τιμωρηθώ όπως η Ιφιγένεια και ο Χριστός.

    Τελικά το ποτάμι με παρέσυρε, έκανα ένα υποτυπώδες θρησκευτικό σύστημα. Θυμάμαι μόνο Ιησούς πνεύμα, Απόλλωνας σώμα και κατώτεροι θεοί.Β Παρουσία. ο Απόλλωνας θα έρχονταν για να κανει τη βρώμικη δουλειά, αυτός θα ήταν ο τιμωρός γιατι ο Χριστός είναι πανάγαθος, ιδιότητα που δεν του επιτρέπει να γίνει τιμωρός στον υλικό- αισθητό κόσμο.

    οι άδικοι τιμωρούνται και οι δίκαιοι λαμβάνουν απο τον Χριστό ένα επιπλέον χάρισμα, το αντίδοτο στην αλόγιστη χρήση της τεχνολογίας και της πολεμικής μηχανής. Πρόκειται για παγκόσμια επανάσταση, την ώρα εκείνη απενεργοποιούνται τα πυρηνικά, στο Ισραήλ οι Παλαιστίνιοι επαναστατούν. Ο χάρτης της γης αλλάζει. η βασιλεία του αντιχρίστου καταλύεται και προετοιμάζεται το έδαφος για τον επίγειο παράδεισο.

    οι Θεοί είναι διαχρονικά οι ίδιοι, απλά λαμβάνουν διαφορετικές υποστάσεις προσαρμοσμένες στα δεδομένα της κάθε εποχής. Βομβαρδίζομαι με το σχήμα
    ΑΝΑΛΗΨΗ-ΕΞΩΓΙΗΝΗ ΣΥΣΠΑΣΗ- ΠΤΩΣΗ ΣΤΗ ΓΗ- ΝΕΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ

    Ερχεται ένας νέος Μεσσίας! η Β Παρουσία του Κυρίου, μια νέα πτώση, καθώς το Αγιο Πνεύμα στις μέρες μας δεν αντιμετωπίζει το κακό. Ένιωθα ότι βρισκόμουν σε μια πνευματική κατάσταση κατα την οποία το ασυνείδητο μου έκανε αποκαλυπτικούς συνειρμούς με θέμα τη μυθολογία και τη Θεολογία. Οι άνθρωποι που με παρακολουθούν απο τις τηλεοράσεις, τους υπολογιστές και όλα τα μέσα αναφωνούν "Είσαι τρελός και βλάκας, βαρεθήκαμε να σε ακούμε, σκάσε επιτέλους.

    Αλλά εγώ δεν έβγαζα φωνή, μιλούσε η σκέψη μου, ένιωθα αποδιοργάνωση αλλά και αποκαλυπτικές συνθέσεις.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Να παίρνεις τα φάρμακά σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Όσοι είχαν ψύχωση θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνουν πόσο σπουδαίο είναι να κάτσεις να θυμηθείς και να τα γράψεις με ειρμό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    χαχαχαχαχαχαχα θυμηθηκα τα δικα μου

Similar Threads

  1. F23.2 Οξεία σχιζοφρενική ψυχωσική διαταραχή
    By tvasileios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 17-01-2019, 12:21
  2. Οξεια τεμπελιτιδα
    By Miliva21 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 39
    Last Post: 31-08-2017, 05:18
  3. Αρχη της ψυχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2015, 10:56
  4. Replies: 0
    Last Post: 11-12-2013, 18:50
  5. Είναι η αρχή ψύχωσης;
    By tirogaridaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 29-08-2009, 16:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •