ο αδερφός μου πάσχει απο αυτισμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247

    ο αδερφός μου πάσχει απο αυτισμό

    Γεια σας

    Είναι τόσο δύσκολο να διαχειρίζεσαι ένα αυτιστικό παιδί στην καθημερινότητά σου

    στην αρχή υπάρχει η άρνηση, ο θυμός και η αδικία γιατί συνέβη αυτό σε μένα

    η ντροπή απέναντι στους άλλους ότι έχεις στο περιβάλλον σου κάτι που ενοχλεί

    δεν τον αγαπάς και τον θεωρείς βάρος, δυσβάσταχτο βάρος που σε κρατάει δεσμευμένο μια ζωή δίπλα του να επιτηρείς ακατανόητες πράξεις του και να φροντίζεις μια μονοτονία και μια ρουτίνα

    νιώθεις φυλακισμένος χωρίς επιλογές, λες καλύτερα να μην υπήρχε

    Αλλά καθώς περνούν τα χρόνια, τώρα στα 38, τίποτα δεν θυμίζει το πως ένιωθα τότε

    τώρα δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ο αδερφός μου θα λείψει από την καθημερινότητά μου

    είναι και δικό μου παιδί

    είναι κομμάτι της ζωής μου και είμαι τόσο χαρούμενος που τον έχω

    μήπως άλλαξε αυτός ή άλλαξα εγώ? Μήπως τελικά άλλαξα εγώ και μόλις τον αποδέχτηκα άλλαξε και αυτός και πλέον υπάρχει αμοιβαίο συναίσθημα, επικοινωνία και αγάπη μεταξύ μας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Γεια σας

    Είναι τόσο δύσκολο να διαχειρίζεσαι ένα αυτιστικό παιδί στην καθημερινότητά σου

    στην αρχή υπάρχει η άρνηση, ο θυμός και η αδικία γιατί συνέβη αυτό σε μένα

    η ντροπή απέναντι στους άλλους ότι έχεις στο περιβάλλον σου κάτι που ενοχλεί

    δεν τον αγαπάς και τον θεωρείς βάρος, δυσβάσταχτο βάρος που σε κρατάει δεσμευμένο μια ζωή δίπλα του να επιτηρείς ακατανόητες πράξεις του και να φροντίζεις μια μονοτονία και μια ρουτίνα

    νιώθεις φυλακισμένος χωρίς επιλογές, λες καλύτερα να μην υπήρχε

    Αλλά καθώς περνούν τα χρόνια, τώρα στα 38, τίποτα δεν θυμίζει το πως ένιωθα τότε

    τώρα δεν μπορώ να διανοηθώ ότι ο αδερφός μου θα λείψει από την καθημερινότητά μου

    είναι και δικό μου παιδί

    είναι κομμάτι της ζωής μου και είμαι τόσο χαρούμενος που τον έχω

    μήπως άλλαξε αυτός ή άλλαξα εγώ? Μήπως τελικά άλλαξα εγώ και μόλις τον αποδέχτηκα άλλαξε και αυτός και πλέον υπάρχει αμοιβαίο συναίσθημα, επικοινωνία και αγάπη μεταξύ μας?
    Καλημέρα
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα σε όλα..Όλα αυτά που ένιωθες είναι φυσιολογικά..Επειδή ήσουν σε άρνηση..Μόλις το αποδεχτείς όλα γίνονται πιο εύκολα και παίρνουν τον δρόμο τους..
    Άλλαξες εσύ τρόπο σκέψης και άλλαξε και αυτός γιατί έγινε αποδεκτός...Ένιωσε ασφάλεια..Οι αυτιστικοι είναι απλά διαφορετικοί..Είναι αξιολατρευτα πλάσματα με εξαιρετικό μυαλό..
    Έχω να πω μόνο μπράβο για τον τρόπο που σκέφτεσαι τώρα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Καλημέρα
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα σε όλα..Όλα αυτά που ένιωθες είναι φυσιολογικά..Επειδή ήσουν σε άρνηση..Μόλις το αποδεχτείς όλα γίνονται πιο εύκολα και παίρνουν τον δρόμο τους..
    Άλλαξες εσύ τρόπο σκέψης και άλλαξε και αυτός γιατί έγινε αποδεκτός...Ένιωσε ασφάλεια..Οι αυτιστικοι είναι απλά διαφορετικοί..Είναι αξιολατρευτα πλάσματα με εξαιρετικό μυαλό..
    Έχω να πω μόνο μπράβο για τον τρόπο που σκέφτεσαι τώρα..
    Σε ευχαριστώ

    Ένα ζήτημα είναι και η διαφορά ηλικίας, όταν υπάρχει μικρή διαφορά το αδερφάκι το δέχεται ως κανονικότητα

    εγώ με τον αδερφό μου έχουμε 16 χρόνια διαφορά, οπότε όταν ήταν μικρούλης εγώ ήμουν στην εφηβεία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Σε ευχαριστώ

    Ένα ζήτημα είναι και η διαφορά ηλικίας, όταν υπάρχει μικρή διαφορά το αδερφάκι το δέχεται ως κανονικότητα

    εγώ με τον αδερφό μου έχουμε 16 χρόνια διαφορά, οπότε όταν ήταν μικρούλης εγώ ήμουν στην εφηβεία
    Κατάλαβα..Είναι μεγάλη η διαφορά..
    Εγώ όταν διαγνώστηκε η κόρη μου με αυτισμό ήμουν στην άρνηση για πολλούς μήνες.. Πρίν από αυτό πίστευα ότι είναι κακομαθημένη και νευριαζα συχνά μαζί της..Όταν το αποδέχτηκα μπήκαμε σε μια σειρά και κατάλαβα πόσο σημαντική είναι..Είναι απλά διαφορετική..Είμαι ευτυχισμένη που είναι στην ζωή μου..Δεν ξέρω αν θα έπαιρνα την ίδια αγάπη αν η μικρή μου ήταν ένα "κανονικο" παιδί..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    ntinti
    Guest
    Το είπες και μόνο σου .Όταν αποδέχεσαι μια κατάσταση τότε όλα γίνονται πιο κατανοητά και εύκολα!

    Μπράβο σου !Εύχομαι πραγματικά δύναμη σε όλους εσάς που διαχειρίζεσται τέτοιες καταστασεις καθημερινά.
    Θέλουν πολύ σθένος και ηρεμία !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Το είπες και μόνο σου .Όταν αποδέχεσαι μια κατάσταση τότε όλα γίνονται πιο κατανοητά και εύκολα!

    Μπράβο σου !Εύχομαι πραγματικά δύναμη σε όλους εσάς που διαχειρίζεσται τέτοιες καταστασεις καθημερινά.
    Θέλουν πολύ σθένος και ηρεμία !
    Ευχαριστώ πολύ Ντιντι μου!
    Όταν ζεις δίπλα σε τέτοιους "μαχητές" μαθαίνεις την σκληρή πλευρά της ζωής..Αλλά μαθαίνεις και να πολεμάς και αποκτάς αντοχές...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    ntinti
    Guest
    Πραγματικοί μαχητές !
    Ακολουθώ μια σελίδα στο φεις μιας μητέρας με αυτιστικό παιδί....
    Πόση υπομονή έχει αυτή η γυναίκα ,έχει μια ηρεμία ο τόνος της φωνής της που αυτόματα κάνει και το παιδί πιο συνεργάσιμο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Πραγματικοί μαχητές !
    Ακολουθώ μια σελίδα στο φεις μιας μητέρας με αυτιστικό παιδί....
    Πόση υπομονή έχει αυτή η γυναίκα ,έχει μια ηρεμία ο τόνος της φωνής της που αυτόματα κάνει και το παιδί πιο συνεργάσιμο!
    Ναι όντως η ηρεμία είναι πολύ σημαντική..Και φυσικά οι αυστηροί κανόνες τους οποίους πρέπει να τους πλασαρεις με την απόλυτη ηρεμία της φωνής..Άν καταφέρεις αυτό έχει γίνει η μισή δουλειά..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Έχω την εντύπωση ότι ένα παιδί με αυτισμό έχει εξελιγμένο ρανταρ για ανθρώπους που κρύβουν κακία, ικανότητα που έχουν και οι σκύλοι. Σε έχει εντοπίσει και μόνο.που θα βρεθείς στον ίδιο χώρο. Γι αυτό και δέχονται πολύ μπουλινγκ, νοιώθουν αβολα ότι τους ξεγυμνώνει με τα ματια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Έχω την εντύπωση ότι ένα παιδί με αυτισμό έχει εξελιγμένο ρανταρ για ανθρώπους που κρύβουν κακία, ικανότητα που έχουν και οι σκύλοι. Σε έχει εντοπίσει και μόνο.που θα βρεθείς στον ίδιο χώρο. Γι αυτό και δέχονται πολύ μπουλινγκ, νοιώθουν αβολα ότι τους ξεγυμνώνει με τα ματια
    Αυτό για το μπουλινγκ ισχύει..Τρώνε πάρα πολύ μπουλινγκ δυστυχώς..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Για απαγόρευση κυκλοφορίας λένε απο αύριο

    εγώ τι θα κάνω που κάθε μέρα πρέπει να τον πηγαίνω βόλτα με το αμάξι? Και ο καημένος αρκείται να είναι απλά μέσα στο αμάξι, δεν ζητάει πολλά. είναι απο τα λίγα που τον χαλαρώνουν. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην τον βγάζω έξω, θα χτυπιέται στα πατώματα και θα πάθει ζημιά. Και εμείς πόσα θα αντέξουμε? Πως να το εξηγήσεις τώρα? Εγω θα τον βγάζω και στους αστυνομικούς που θα με σταματάνε φοβάμαι ότι απο τα νεύρα που έχω θα υψώσω κανένα δάχτυλο. Και στους γονείς μου πως θα πηγαίνω, χρειάζονται βοήθεια. Καλά δεν ντρέπονται λίγο????????????????? μαύρο στις εκλογές

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Για απαγόρευση κυκλοφορίας λένε απο αύριο

    εγώ τι θα κάνω που κάθε μέρα πρέπει να τον πηγαίνω βόλτα με το αμάξι? Και ο καημένος αρκείται να είναι απλά μέσα στο αμάξι, δεν ζητάει πολλά. είναι απο τα λίγα που τον χαλαρώνουν. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην τον βγάζω έξω, θα χτυπιέται στα πατώματα και θα πάθει ζημιά. Και εμείς πόσα θα αντέξουμε? Πως να το εξηγήσεις τώρα? Εγω θα τον βγάζω και στους αστυνομικούς που θα με σταματάνε φοβάμαι ότι απο τα νεύρα που έχω θα υψώσω κανένα δάχτυλο. Και στους γονείς μου πως θα πηγαίνω, χρειάζονται βοήθεια. Καλά δεν ντρέπονται λίγο????????????????? μαύρο στις εκλογές
    Έχεις δίκιο..Δεν μπορείς να τον απασχολήσεις με κάτι άλλο την ώρα που έχει συνηθίσει να βγαίνετε βόλτα?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Έχεις δίκιο..Δεν μπορείς να τον απασχολήσεις με κάτι άλλο την ώρα που έχει συνηθίσει να βγαίνετε βόλτα?
    Είδα το λεγόμενο πιστοποιητικό κυκλοφορίας και λέει ότι επιτρέπεται η μετακίνηση για οικογενειακούς λόγους- φροντίδα γονέων ή παιδιών. Νομίζω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω αλλά φοβάμαι ότι θα μου επιτρέπεται απλά η μετακίνηση προς και απο την οικία. Είναι πάντως θλιβερό, όσοι θα βγάζουν τα κατοικίδιά τους δεν θα τους σταματάνε τα μπλόκα, εγώ σε κάθε 300 μέτρα θα πρέπει να απολογούμαι. Είναι αδύνατον να τον κρατήσουμε μέσα, θα δεινοπαθήσουμε θα αρχίσει να χτυπιέται και να κάνει ζημίες. έχει ιστορικό τραυματισμών και βαριών κρανιοεγκεφαλικών κακώσεων, επίσης έχει ιστορικό να δραπετεύει και να τον ψάχνουμε σε όλη τη πόλη. Παρόλο που είμαστε κλειδαμπαρωμένοι. είναι αδύνατον να το σταματήσεις. ήδη έχει βγει εκτός προγράμματος που δεν πάει στη δομή - στο λεγόμενο σχολείο-. Μακάρι όλα να πάνε καλά!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Είδα το λεγόμενο πιστοποιητικό κυκλοφορίας και λέει ότι επιτρέπεται η μετακίνηση για οικογενειακούς λόγους- φροντίδα γονέων ή παιδιών. Νομίζω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω αλλά φοβάμαι ότι θα μου επιτρέπεται απλά η μετακίνηση προς και απο την οικία. Είναι πάντως θλιβερό, όσοι θα βγάζουν τα κατοικίδιά τους δεν θα τους σταματάνε τα μπλόκα, εγώ σε κάθε 300 μέτρα θα πρέπει να απολογούμαι. Είναι αδύνατον να τον κρατήσουμε μέσα, θα δεινοπαθήσουμε θα αρχίσει να χτυπιέται και να κάνει ζημίες. έχει ιστορικό τραυματισμών και βαριών κρανιοεγκεφαλικών κακώσεων, επίσης έχει ιστορικό να δραπετεύει και να τον ψάχνουμε σε όλη τη πόλη. Παρόλο που είμαστε κλειδαμπαρωμένοι. είναι αδύνατον να το σταματήσεις. ήδη έχει βγει εκτός προγράμματος που δεν πάει στη δομή - στο λεγόμενο σχολείο-. Μακάρι όλα να πάνε καλά!
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα..Έχουν θέμα με το πρόγραμμα..Αποσυντονιζοντα ι..
    Ναι το είδα και εγώ για το πιστοποιητικό..Έστω και έτσι τουλάχιστον μπορείς να τον πας μια βόλτα..Υπομονή..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #15
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Είδα το λεγόμενο πιστοποιητικό κυκλοφορίας και λέει ότι επιτρέπεται η μετακίνηση για οικογενειακούς λόγους- φροντίδα γονέων ή παιδιών. Νομίζω ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω αλλά φοβάμαι ότι θα μου επιτρέπεται απλά η μετακίνηση προς και απο την οικία. Είναι πάντως θλιβερό, όσοι θα βγάζουν τα κατοικίδιά τους δεν θα τους σταματάνε τα μπλόκα, εγώ σε κάθε 300 μέτρα θα πρέπει να απολογούμαι. Είναι αδύνατον να τον κρατήσουμε μέσα, θα δεινοπαθήσουμε θα αρχίσει να χτυπιέται και να κάνει ζημίες. έχει ιστορικό τραυματισμών και βαριών κρανιοεγκεφαλικών κακώσεων, επίσης έχει ιστορικό να δραπετεύει και να τον ψάχνουμε σε όλη τη πόλη. Παρόλο που είμαστε κλειδαμπαρωμένοι. είναι αδύνατον να το σταματήσεις. ήδη έχει βγει εκτός προγράμματος που δεν πάει στη δομή - στο λεγόμενο σχολείο-. Μακάρι όλα να πάνε καλά!
    Για τέτοιες περιπτώσεις πέρνεις μια ιατρική βεβαίωση και δείχνεις το μυνημα κάθε φορά που θα βγαινειςνκαι δεν θα εχεις θέμα μην φοβάσαι!
    Άλλωστε το ανέφεραν κιόλας ειδικά για παιδια και ενηλικες που έχουν τέτοια θέματα ....
    Είπαμε τα μέτρα βγήκαν για να περιοριστούν λιγάκι οι ανεύθυνοι όχι για να δημιουργήσουν πρόβλημα στις ευαίσθητες ομάδες του πληθυσμού Μας !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παράλληλη πάθηση τυπου στρες σε συνδυασμό με Αυτισμό Άσπεργκερ
    By Lupinefoxy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-07-2018, 17:03
  2. αδερφος να σου πετυχει..
    By boo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 56
    Last Post: 20-04-2018, 11:28
  3. Ο αδερφός μου
    By anewuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2012, 09:56
  4. Ο αδερφός
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-07-2011, 05:22
  5. Ξεχασιάρης αδερφός
    By ΜΕΘ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 01:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •