δεν με νιωθω πια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    40

    δεν με νιωθω πια

    Καλησπερα σας! δυστυχως τον τελευταιο καιρο με ταλαιπωρει το υπερβολικο αγχος στο μεγιστο βαθμο. Ολα αρχισαν μετα απο το φετινο καλοκαιρι μετα τα αποτελεσματα των πανελλαδικων, καπου στο Σεπτεμβριο. Ολο το καλοκαιρι ειχα μια απιστευτη αγωνια, οχι με τη καλη εννοια ομως. Δεδομενου οτι τη πρωτη χρονια δε περασα εκει που ηθελα, δεν ειχα τιποτα σιγουρο. Σημειωτεον οτι απο παλια ειχα αλλεργιες που ερχονταν και εφευγαν. Απο το 2016 και μετα, αρχιζα ανα τακτα χρονικα διαστηματα να κοκκινιζω και να εχω οιδημα στα καλα του καθουμενου. Ο γιατρος ειχε πει πως εχω αλλεργια στη σκονη των δημητριακων, οχι τα βρωσιμα δημητριακα, στην ουσια στην γυρη. Συνεχως ζουσα με ενα αγχος, ομως οχι τοσο κατασταλτικο που να σκεφτομαι μονο αυτο. Υπηρχαν πολλες φορες που εβγαινα εξω και κοκκινιζα και με επιανε κατι σαν κριση πανικου. Αν δεν ειχα το χαπι για την αλλεργια ή εστω το σιροπι δεν εφευγα απο το σπιτι.Το Σεπτεμβριο ξεκινησα μια αγωγη για την αλλεργια. Το οιδημα και γενικα το φουσκωμα δεν εχει ξαναεμφανιστει.. ομως ειχα παθει περι τις αρχες σεπτεμβρη ενα πρωτόγνωρο για μενα φαινομενο. Ειχα φουσκωσει και κοκκινισει παρα πολυ. Οσα χαπια και να πηρα δεν εφευγε και ειχα τρομοκρατηθει. Ο γιατρος μου ειχε πει να παρω 4 χαπια κορτιζονης και να ηρεμησω. Μετα αρχισαν οι κρισεις.. Συνολικα, εχω παθει περιπου 3-4 τρανταχτες απο εκεινο το καιρο, η πρωτη ηταν και η πιο τρομακτικη.. ειχα παρει ενα μισο λεξο (0.75) για να ηρεμησω.. μετα ομως ερχεται και ολο το αγχος. Ποτε θα με ξαναπιασει? θα ειναι χεριοτερο? και ολα αυτα... εγω βεβαια συνεχιζω ορισμενες φορες να παιρνω ενα λεξο τα βραδια. Το γεγονος ομως οτι τοσο αγχος για την υγεια μου δεν ειχα ουτε πιο παλια με κανει να αναρωτιεμαι αν θα γινω καλα..Συνεχως φοβαμαι.. πως θα παθω κατι. Στο μετρο μερικες φορες ( ή οπουδηποτε εξω) με πιανουν ταχυπαλμιες χωρις λογο... ιδρωνω. Αν βγω εξω, εκει που καθομαι ηρεμος, μπορει σε μια τυχαια στιγμη το μυαλο μου να κανει τα δικα του, να νιωθω οτι τρεχει με ιλλιγιωδη ταχυτητα.. Δεν με πιανουν τοσο κρισεις πανικου, οσο κρισεις αγχους. Νιωθω οτι δεν τελειωνει ποτε ομως.. Σα να υπαρχουν συνεχεια εκει... και οι ανασφαλειες πολλες και ασταματητες.. φοβαμαι μεχρι και ταξιδι να κανω... και τωρα με τον κορονο'ι'ό ολο αυτο το αγχος μεγαλωνει.. συνεχεια νιωθω μια απογνωση, οτι θα τρελαθω, ειτε απο την υπεραναλυση, ειτε απο το πολυ αγχος και τις τρεχουμενες σκεψεις. Κανεις αλλος με παρομοια ?? Το ξερω οτι ολοι εδω αντιμετωπιζουμε προβληματα.. απλως ειπα να ανοιξω το θρεντ για να μην νιωθω τοσο μονος!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Giorgo καλησπερα ....λυπαμαι που τοσο μικρος αρχισες να βασανιζεσε με κρισεις ανικου .....και εγω τοσο ειμουνα οταν αρχισαν αν καταφερεις να τις σταματισεις (με αγωγη ...με ψυχολογο η και μονος σου !)θα κερδισεις τα νιατα σου αλιως θα σου φαει τα καλυτερα σου χρονια .μην τρως τον χρονο σου να περιμενεις την επομενη ετσι και αλιως δεν μπορεις να την προκαλεσεις (γιατι αν γινοταν αυτο θα καταλαβαιναμε οτι δεν ειμαστε αρωστοι ) θα ερθεις οποτε της αφησεις χωρο στο μυαλο σου .....βγες εξω απασχολησου με κατι ευχαριστο ...ξεχασε την κριση να σε ξεχασει και αυτη .ην μπεις στο τρυπακι του κυκλου της ,θα σου παρει χρονια.....εισαι νεος εχεις την ζωη μπροστα σου ζησε την ας ειναι και με κοκκινιλες απο αλλεργεια ������

Similar Threads

  1. νιωθω πως...
    By giannis000 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 16-03-2019, 15:47
  2. Νιωθω πολυ παραξενα..νιωθω οτι παω στα χαμενα.
    By Confused889 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-2019, 12:32
  3. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 01:23
  4. Νιωθω πως δν μ καταλαβαινει κανεις ... Νιωθω μονος
    By Sotirishatzi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-12-2015, 10:03
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •