Καρκίνος στον οισοφάγο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Αυτό που περιγραφεις δεν είναι καν συμπτωμα καρκίνου του οισοφαγου. Και η παλινδρόμηση αμφίβολη ειναι αφού δεν φάνηκε κάτι στον ΩΡΛ. Οι αναστολείς βοηθάνε τους παντες,είτε έχουν είτε δεν έχουν θέμα. Παρε για ένα διάστημα ακόμα αναστολείς ή δοκίμασε φυτικά φάρμακα που κάνουν δουλειά,στο έχουμε προτείνει δέκα φορες,μπορει και παραπάνω.

    Αν επιμενεις να κάνεις τη γαστροσκοπηση (για ποτε την προγραμματισες ; γιατί κι εγώ προγραμματισα μια ακόμα γιατι ο γιατρός υποψιαζεται και έλκος στο στομάχι πλεον , το ανεβαλα ωστόσο λογω του ιού και καλό θα ήταν να κάνεις το ίδιο) καντην να τελειώνεις. Εγώ δεν είχα πάρει ούτε ηρεμιστικο μου κανει μεγάλη εντυπωση που δεν βρισκεις κανέναν να την κανει μονο με ξυλοκαινη,είναι παρανομο εκτός των άλλων γιατί η νάρκωση γίνεται μονο με τη συγκατάθεση του ασθενούς.

    Ωστοσο θεωρω οτι ασκοπα θα ξοδεψεις τα λεφτα σου. Οταν είχα ενεργά έλκη στον οισοφάγο,πονουσα με κινήσεις,ακόμα και οταν εσκυβα ενιωθα πόνο στον οισοφάγο, αυτό που περιγραφεις δεν είναι καν συμπτωμα, στη χειρότερη είναι παλινδρόμηση,οποτε ξαναπαρε χαπια ή φυτικά και φτιαξε τη διατροφή σου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    καλησπέρα.. σαν παθών αρκετά χρόνια με παλινδρόμηση, άγχος κλπ κλπ και με 3 γαστροσκοπήσεις, η μια χωρίς μέθη, θα σου πρότεινα να κάνεις μέθη.... νιώθεις μια υπνηλία, χαλαρότητα, ηρεμία, μόλις περάσει η επήρεια του φαρμάκου είσαι μια χαρά... δεν πρέπει να σε ανησυχεί καθόλου... όσο για τα συμπτώματα που αναφέρεις, κάτι απο παλινδρόμηση μου θυμίζουν και ίσως σπασμό οισοφάγου απο άγχος απο προσωπική εμπειρία φυσικά χωρίς να είμαι ιατρός... φυσικά να πας για τη γαστροσκόπηση γιατί απ τη μια θα σε ηρεμίσει οτι δεν έχεις αυτό που φοβάσαι και απ την άλλη θα βοηθήσει την αγωγή σου για την παλινδρόμηση....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αυτό που περιγραφεις δεν είναι καν συμπτωμα καρκίνου του οισοφαγου. Και η παλινδρόμηση αμφίβολη ειναι αφού δεν φάνηκε κάτι στον ΩΡΛ. Οι αναστολείς βοηθάνε τους παντες,είτε έχουν είτε δεν έχουν θέμα. Παρε για ένα διάστημα ακόμα αναστολείς ή δοκίμασε φυτικά φάρμακα που κάνουν δουλειά,στο έχουμε προτείνει δέκα φορες,μπορει και παραπάνω.

    Αν επιμενεις να κάνεις τη γαστροσκοπηση (για ποτε την προγραμματισες ; γιατί κι εγώ προγραμματισα μια ακόμα γιατι ο γιατρός υποψιαζεται και έλκος στο στομάχι πλεον , το ανεβαλα ωστόσο λογω του ιού και καλό θα ήταν να κάνεις το ίδιο) καντην να τελειώνεις. Εγώ δεν είχα πάρει ούτε ηρεμιστικο μου κανει μεγάλη εντυπωση που δεν βρισκεις κανέναν να την κανει μονο με ξυλοκαινη,είναι παρανομο εκτός των άλλων γιατί η νάρκωση γίνεται μονο με τη συγκατάθεση του ασθενούς.

    Ωστοσο θεωρω οτι ασκοπα θα ξοδεψεις τα λεφτα σου. Οταν είχα ενεργά έλκη στον οισοφάγο,πονουσα με κινήσεις,ακόμα και οταν εσκυβα ενιωθα πόνο στον οισοφάγο, αυτό που περιγραφεις δεν είναι καν συμπτωμα, στη χειρότερη είναι παλινδρόμηση,οποτε ξαναπαρε χαπια ή φυτικά και φτιαξε τη διατροφή σου.
    Από φυτικά χάπια παίρνω μαστίχα Χίου και από κανονικά laprazol και pantium αλλά δεν νιώθω καμία βοήθεια δηλ κ να ξεροκαταπιω μόνο νιώθω ένα σφίξιμο μια ψηλά μια χαμηλά μια έρχεται μια φεύγει άλλες φορές νιώθω ότι είναι παλινδρόμηση και άλλες το νιώθω σαν σφίξιμο σαν να έχει γίνει πέτρα ο οισοφάγος μου και ότι καταπίνω κατεβαίνει με δυσκολία.

  4. #19
    Antonis8
    Guest
    Η ομεπραζολη είναι πιο βοηθητική , ρωτα το γιατρό σου για αλλαγή αγωγής.


    Η μαστίχα δεν με βοήθησε,σου έχω ξαναπροτινει άλλο που δουλεύει σε μένα που έχω έλκος οισοφάγου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Η ομεπραζολη είναι πιο βοηθητική , ρωτα το γιατρό σου για αλλαγή αγωγής.


    Η μαστίχα δεν με βοήθησε,σου έχω ξαναπροτινει άλλο που δουλεύει σε μένα που έχω έλκος οισοφάγου.
    Σήμερα δεν είχα κανένα σύμπτωμα τίποτα απολύτως ήπια καφέ καπνισα έφαγα αυτά που άλλες φορές με πείραζαν αλλά σήμερα τίποτα είμαι πολύ καλά!

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Καπνιζεις και αναρωτιεσαι γιατί δεν σε πιανει η αγωγή για το στομάχι και γιατί έχεις έκτακτες;

    Δεν βλεπω καμία λογική στα ποστ σου. Σήμερα δεν έχεις κανένα συμπτωμα άρα σου περασε ο καρκίνος;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Καπνιζεις και αναρωτιεσαι γιατί δεν σε πιανει η αγωγή για το στομάχι και γιατί έχεις έκτακτες;

    Δεν βλεπω καμία λογική στα ποστ σου. Σήμερα δεν έχεις κανένα συμπτωμα άρα σου περασε ο καρκίνος;
    Δεν καπνίζω συστηματικά μια στο τόσο. Έκτακτες δεν έχω είχα κάποτε δεν έχω πια. Δεν είπα ότι μου πέρασε τελείως χτες δεν είχα κάποια ενόχληση σήμερα τα νιώθω πιο ήπια. Γιατί τα δικά σου post έχουν λογική;

  8. #23
    Antonis8
    Guest
    Ναι, προσωπικά δεν λέω σήμερα έχω καρκίνο αύριο δεν έχω, έχω συγκεκριμένα θέματα υγείας που δεν φεύγουν ανάλογα την ημέρα.


    Δεν είναι θέμα σύγκρισης ωστόσο, σου επισημαίνω ότι αυτά που γράφεις στο παρόν ποστ δεν έχουν λογική. Είμαι από τους ανθρώπους που δεν χρησιμοποιούν την καραμέλα του άγχους για κάθε σωματικό σύμπτωμα, αλλά ένας καρκίνος δεν μπορεί τη μία μέρα να έχει συμπτώματα και την άλλη όχι. Σκέψου το και κάνε ό,τι θες με αυτή την πληροφορία.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι, προσωπικά δεν λέω σήμερα έχω καρκίνο αύριο δεν έχω, έχω συγκεκριμένα θέματα υγείας που δεν φεύγουν ανάλογα την ημέρα.


    Δεν είναι θέμα σύγκρισης ωστόσο, σου επισημαίνω ότι αυτά που γράφεις στο παρόν ποστ δεν έχουν λογική. Είμαι από τους ανθρώπους που δεν χρησιμοποιούν την καραμέλα του άγχους για κάθε σωματικό σύμπτωμα, αλλά ένας καρκίνος δεν μπορεί τη μία μέρα να έχει συμπτώματα και την άλλη όχι. Σκέψου το και κάνε ό,τι θες με αυτή την πληροφορία.
    Ούτε εγώ χρησιμοποιώ το άγχος ως καραμέλα που λες. Απλά πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο.Κι εσύ αν δνε το πίστευες δεν θα έγραφες εδώ γιατί μόνο για θέματα υγείας γράφεις που δενε χουν σχέση με το άγχος.

  10. #25
    Antonis8
    Guest
    Το φόρουμ αν δεν το έχεις προσέξει προσφέρει και υποστηρίξη σε άτομα που έχουν προβλήματα υγείας, υπάρχει σχετική ενότητα απλώς εγω ποστάρω συνήθως στην πρώτη ενότητα που μου ανοίγει γιατί είναι και αυτή που έχει την περισσότερη επισκεψιμότητα από ό,τι έχω καταλάβει.

    Προσωπικά έχω διαγνωστεί από γιατρό και όχι από το γκούγκλ, με έλκος οισοφάγου, ορθοστατική ταχυκαρδία, υπόταση, αναιμία, προοδευτική βαρυκοία και άλλα θέματα. Για αυτά έχω ανοίξει θέμα (ούτε καν για όλα βασικά, μόνο για την ορθοστατική και την υπόταση) όχι γιατί πιστεύω ότι είναι από άγχος, αλλά γιατί θέλω υποστήριξη για το άγχος που μου δημιοιυργούν τα προβλήματα υγείας μου. Από κει και πέρα , ναι, κάποια θέματα που έχω ανοίξει τύπου πίεση αν έχει ανέβει δυο μονάδες στο έντεκα, το λέω και μόνος μου ότι αγχώθηκα και θέλω κάποιος να μου πει αν το έχει περάσει και αυτός, αν η πίεση μου είναι φυσιολογική κλπ, υποστήριξη θέλω και για αυτά.
    Τα θέματα υγείας μου με αγχώνουν γιατι έχω (επίσης διαγνωσμένος από ψυχίατρο) ιδεοψυχαναγκασμό, μετατραυματικό στρες και διαταραχή πανικού. Όταν πχ τα αυτιά μου μου προκαλεσαν ίλιγγο, αγχώθηκα, πιστεψα ότι πεθαίνω και όλα με κάνουν να φοβάμαι για την καρδιά γιατί έχω καρδιοφοβία.Το σύμπτωμα είναι πραγματικό και προκαλείται από υπαρκτή πάθηση, αλλά ο φόβος που με κυριεύει έχει ψυχιατρικές προεκτάσεις (και είναι λογικό, οι χρόνιες παθήσεις φέρνουν ψυχολογικά, ειδικά όταν έχει υποβαθρο και παθήσεις από πριν)

    Ο γιατρός μου λέει ότι το πρόβλημα μου μπορεί να φανεί και σε πέντε χρόνια από τώρα, μπορεί να είναι ένα αυτοάνοσο στην αρχή του, μπορεί οτιδήποτε.

    Έχω γνώσεις και στην ψυχιατρική και στην ιατρική, μου αρέσει να διαβάζω επιστημονικά συγγράματα. Δεν είμαι από αυτούς που θα διαβάσουν κάτι στο γκούγκλ και θα πιστέψουν ότι το έχουν. Εγώ βασίζομαι αποκλειστικά στα συμπτώματα μου. Τα συμπτώματα της ορθοστατικής, τον πρώτο καιρό που τα ανέπτυξα, με παρέπεμπαν σε συγκεκριμένες παθήσεις της καρδιάς και αυτό με άγχωνε περαιτέρω. Τώρα είμαι σε ένα κενό έδαφος και ακόμα δεν ξέρω τι προκαλεί την αναιμία μου. Είχα γεμίσει μελανιές στα πόδια. Έχω πάθει πολλά που δεν έχουν καμία σχέση με άγχος και ακόμα δεν έχουμε βρει μια ξεκάθαρη αιτία. Αυτά για έναν άνθρωπο με καρδιοφοβία είναι δύσκολο να τα διαχειριστεί, αλλά τα διαχειρίζομαι.

    Μην επιτίθεσαι επειδή σου λέω ότι αυτά που λες δεν έχουν λογική. Σταματώ να σχολιάζω θέματά σου αν θες, κανένα πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, σου είπα ότι εγώ είμαι άτομο που δεν λέει στον κάθε χρήστη "είναι άγχος, ξέχασε το", αντιθέτως αν βλέπω ότι έχουν συμπτώματα που εξηγούνται με παθήσεις, τους προτρέπω να μιλήσουν με τον εκάστοτε ειδικό, αλλά επειδή έχω εμπειρία στο θέμα στομάχι, σου επισημαίνω μήπως και δεν το συνειδητοποιείς, ότι δεν υπάρχει λογική, αν είχες καρκίνο τη μία μέρα να είσαι καλά και την άλλη όχι, ειδικά εφόσον σε είδε ενδοσκοπικά και ΩΡΛ , δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνεις περαιτέρω (που οκ δεν θα φαινόταν φυσικά ολος ο οισοφάγος ούτε είναι κατατοπιστική εξέταση για καρκίνο, αλλά για να φτάσεις να κάνεις καρκίνο στον οισοφάγο, εκτός κι αν έχεις οικογενειακό ιστορικό ή είσαι 60 ετών καπνίστρια, μόνο από χρόνια παλινδρόμηση θα μπορούσες να κάνεις).

    Από κει και πέρα κάνε ό,τι θες. Σου έχω προτείνει πολλές φορές σκευάσματα που έχουν βοηθήσει εμένα που έχω σταθερό και μεγάλο πρόβλημα με τον οιοσοφάγο και το στομάχι. Τη γνώμη μου για την γαστροσκόπηση στην είπα. Σου είπα και την γνώμη μου για την αγωγή που παίρνεις. Συζήτα με τον γιατρό σου για ομεπραζόλη αν και κάνουν την ίδια δουλειά, έχω διαβάσει ότι είναι πιο βοηθητική.

    Αυτά.
    Last edited by Antonis8; 14-03-2020 at 22:31.

  11. #26
    Antonis8
    Guest
    Το πόιντ μου είναι ότι δεν έχεις καρκίνο και δεν αξίζει να ασχολείσαι περαιτέρω με το συγκεκριμένο θέμα. Καρκίνο του οισοφάγου αναπτύσσει κάποιος σε μικρή ηλικία μόνο αν υπάρχει σχετικό οικογενειακό ιστορικό ή κάποια άλλη πάθηση που να τον προκαλεί (οισοφάγος barret, στένωση κλπ)

    Εμένα ο γιατρός μου μου έχει πει ότι κινδυνεύω μελλοντικά από καρκίνο του οισοφάγου (και έχω και ιστορικό γιατί ο παππούς μου πέθανε από μεταστατικό καρκίνο στο στομάχι) αλλά μιλάμε για μελλοντικά τύπου 60-70 ετών. Δεν τον παθαίνεις από τη μία μέρα στην άλλη τον καρκίνο. Υπάρχουν καρκίνοι που είναι σιωπηλοί και ύπουλοι, αλλά ειδικά στον οισοφάγο θα το καταλάβαινες, θα είχες πολύ πιο σοβαρά συμπτώματα. Και σε είδε ήδη ΩΡΛ , δεν έχεις καν σημάδια παλινδρόμησης, πώς τον ανέπτυξες τον καρκίνο; Αν είχες όντως συμπτώματα θα σε προέτρεπα να κάνεις την εξέταση όπως έχω προτρέψει άλλους χρήστες, αλλά το να έχεις μια αμφιλεγόμενη δυσκαταποσία δεν είναι σύμπτωμα.

    Ωστόσο την γααστροσκόπηση κάντην, ίσως να είναι πιο χρήσιμο για να έχει μια εικόνα ο γιατρός για την αγωγή. Οι αναστολείς είναι χάπια που μπορεί να σου κάνουν οργανική εξάρτηση στο τέλος, δεν θα μπορείς να τους κόψεις γιατί ο οργανισμός συνηθίζει στα μειωμένα οξέα και όταν διακόψεις υπάρχει υπερπαραγωγή οξέων και καταλήγεις με χειρότερο πρόβλημα. Αλλά μην την κάνεις για να ανακουφιστείς για τον καρκίνο. Δεν έχεις συμπτώματα καρκίνου του οισοφάγου.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εγώ είμαι από τα άτομα που ότι διαβάζω το παθαίνω. Δεν ξέρω πως γίνεται να το σωματοποιω και να μου συμβαίνει. Τα συμπτώματα μου έρχονται κ φεύγουν. Οι έκτακτες μου έφυγαν όταν σταματησα να τις φοβάμαι.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Θυρεοειδή ελέγξες;
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Έχω κάνει αιματολογικες κ θυροειδη όλα καλά. Έχω την εντύπωση ότι όλα αυτα ίσως είναι από τα κιλά που πήρα γιατί απέκτησα πολύ σπλαχνικο λίπος στο στομάχι και όπως και να κάτσω πιέζεται πολύ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    βικη τωρα ξεχνα τους γιατρους και ολα..... τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα...... με τον κοροναϊό ........
    Last edited by akis1; 18-03-2020 at 07:35.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 37
    Last Post: 08-08-2023, 01:39
  2. Έχει κάνει κάποιος αυτήν την εξέταση για οισοφάγο;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 23-02-2020, 03:40
  3. Πόνος στο στήθος δύσπνοια .. οισοφάγο; η ψυχολογικό ;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 18-04-2018, 15:50
  4. Ατονία και κοπωση, απιστευτη καουρα στον οισοφαγο.
    By Subliminal167 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2013, 17:07
  5. καρκινος
    By mateo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2012, 02:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •