Τρελό άγχος λόγω κορονοϊός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130

    Τρελό άγχος λόγω κορονοϊός

    Καλησπέρα σας είμαι φουλ αγχωμένη με το κορονοϊό νομίζω δεν είμαι σε ευπαθείς ομάδες είχα ένα πρόβλημα υγείας αλλεργική βρογχίτιδα αλλά έχει να με πιάσει δύο χρόνια.... Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι λες και ζω σε σειρά στο netflix ... Έχουν απαγορευτεί όλα κλειστά τα σχολεία ... Δεν μπορώ να ηρεμήσω ειμαιβ με ζαναξ δεν μπορώ να φάω . ...είχα ένα πρόβλημα υγείας στα μάτια το οποίο μπορεί να μην είναι και τίποτα αλλά από τότε που το έπαθα είμαι χάλια και νομίζω ότι δεν βλέπω...νομίζω ότι θα πάθω κάτι και δεν θα μου δώσουν καμία σημασία λόγω του κορονοϊό πάω στο νοσοκομείο..
    Θέλω να ξυπνήσω αύριο και να είναι όλα ένα κακό όνειρο.. πείτε μου και εσείς που έχουμε εμείς αγχώδη διαταραχή πώς θα την παλέψω με αυτή την περίοδο?? 14 μέρες σε καραντίνα μπορεί να γίνει μήνας μπορεί να γίνει και δύο μήνες κάθε μέρα θα μαστε έτσι εγώ θα πεθάνω από το άγχος... Συγνώμη άμα σε άγχος γιατί σας φόβισα αλλά δεν έχω πού να τα πω.... Εννοείται πάω σε ψυχίατρο και σε ψυχολόγο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Καλησπέρα σας είμαι φουλ αγχωμένη με το κορονοϊό νομίζω δεν είμαι σε ευπαθείς ομάδες είχα ένα πρόβλημα υγείας αλλεργική βρογχίτιδα αλλά έχει να με πιάσει δύο χρόνια.... Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι ότι λες και ζω σε σειρά στο netflix ... Έχουν απαγορευτεί όλα κλειστά τα σχολεία ... Δεν μπορώ να ηρεμήσω ειμαιβ με ζαναξ δεν μπορώ να φάω . ...είχα ένα πρόβλημα υγείας στα μάτια το οποίο μπορεί να μην είναι και τίποτα αλλά από τότε που το έπαθα είμαι χάλια και νομίζω ότι δεν βλέπω...νομίζω ότι θα πάθω κάτι και δεν θα μου δώσουν καμία σημασία λόγω του κορονοϊό πάω στο νοσοκομείο..
    Θέλω να ξυπνήσω αύριο και να είναι όλα ένα κακό όνειρο.. πείτε μου και εσείς που έχουμε εμείς αγχώδη διαταραχή πώς θα την παλέψω με αυτή την περίοδο?? 14 μέρες σε καραντίνα μπορεί να γίνει μήνας μπορεί να γίνει και δύο μήνες κάθε μέρα θα μαστε έτσι εγώ θα πεθάνω από το άγχος... Συγνώμη άμα σε άγχος γιατί σας φόβισα αλλά δεν έχω πού να τα πω.... Εννοείται πάω σε ψυχίατρο και σε ψυχολόγο
    ΚΑλημερα

    Κοιτα απο τα λεγομενα σου εισαι σε ηλικια κατω των 60...οπου οι θανατοι απο τον κορονοιο ειναι μολις απειροελαχιστη εως καθολου σε ατομα που δεν εχουν καποιο σοβαρο προβλημα υγειας.
    Τηρεις τους βασικους κανονες και θα εισαι οκ.
    Η καραντινα μολις ανεβει η θερμοκρασια και ελεχτουν τα κρουσματα θα σπασει γιατι σε ανεβασμενες θερμοκρασιες ο ιος αντεχει μολις λιγες ωρες.
    Αληθεια ο λογος που εχεις αγχος ποιος ειναι εφοσον εισαι στο σπιτι σου και δεν εκτιθεσαι σε καποιον π εχει τον ιο?
    Εχεις καποιο οργανο γυμναστικης σπιτι σου να κανεις να σε χαλαρωσει απο το αγχος?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Μα δεν μένω σπίτι δουλεύω παίρνω μετρό και λεωφορεία δεν έχω αυτοκίνητο... Φοβάμαι για τα χειρότερα... Ξέρω άμα μπορώ να είμαι σε ένα σπίτι κλεισμένη ..τηλεόραση με λέει για αυτό συνέχεια όλο το ίντερνετ μιλάει για αυτό συνέχεια μπορεί να μην το σκέφτομαι. Εδώ δεν μπορώ να διαβάσω. ... Δεν με νοιάζει άμα θα κολλήσω βέβαια άμα κολλήσω θα κολλήσω και τους γύρω και έχουμε βέβαια άνω των 70 σπίτι .. φοβάμαι μη πάθω τίποτα άλλο και δεν ασχοληθεί κανένας γιατρός μαζί μου... Σπίτι εκτός από τον υπολογιστή κάτι άλλο και δουλειές δεν έχω κάτι άλλο να κάνω .. θέλω να γυμναστώ μην πάθω τίποτα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    ΜΑ πως δεν θα ασχοληθει κανενας γιατρος μαζι σου? αφου μονο 4 νοσοκομεια εχουν επιταξει για τον κορονιο τα υπολοιπα λειτουργουν οπως πριν οποτε θα εισαι μια χαρα...
    Ασε που δεν εχεις και τιποτα μια χαρα εισαι. τι προβλημα ηταν αυτο στο ματι π ειπες?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δυστυχως αυτο που συμβαινει με τον ιο ειναι οτι θα υπαρξουν και αρκετες παραπλευρες δυσκολιες.Οπως η μελαγχολια, η καταθλιψη οπου θα αυξιθουν αφου ο κοσμος δεν μπορει να βγαινει απο το σπιτι του και ο τρομος εχει εξαπλωθει παντου.Επισης οι υγειες ανθρωποι οπου τοσο καιρο εδιναν χερι βοηθειας η συμπαραστασης σε οσους ηχαν ψυχικες ασθενειες πλεον δεν θα εφκερουν τοσο πολυ, και θα πρεπει να προσεχουν πο πολυ! αρα εμεσα ο νεος ιος κανει κακο σε οσους εχουν ψυχικες ασθενειες.
    Οσο για εσενα φιλε μου, λυπαμαι για οσα σου συμβαινουν ,δυστυχως θα πρεπει να προσαρμοσεις την ψυχοσυνθεση σου στα νεα υτα δεδομενα, διοτις θα αλλαξουν πολλα γυρο μας , απο την αντιμετοπιση του κοσμου μεχρι και την κοινωνικοτητα μας.
    Μια πρακτικη λυση για το δικο σου προβλημα ειναι η γνωστη συσχετιση καταστασεων με ανθρωπους οπου εχουν προβλημα.Δλδ μπορεις να συγκρινεις την δικη σου ζωη με καποιον οπου εχει προβλημα υπαεεχον , προβλημα ειτε οτι νοσει ειτε οτι εχει περιορηστει υπερβολικα, ξερω οτι αυτη η μεθοδος ειναι λιγο απανθρωπη αλλα δυστυχως στην εποχη οπου ζουμε ολα επιτρεποντε, εξαλου νομιζω οτι θα στο πρωτεινει κι ο θεραπευτης σου κατις τετοιο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ηρεμηστε. Ποσα περναγαν οι παππουδες μας χωρις σπουδαια ιατρικη βοηθεια και ενημερωση; Ξεκουραστειτε, κοιμηθειτε, φατε καλα, και κρατηστε αποστασεις απο τους αλλους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εμενα με ξυπνησε το πρωι η μανα μου με ουρλιαχτα καρακαξας. Και να θελω να κοιμηθω σαν ανθρωπις, δε μπορω. Ειστε πολυ τυχεροι λοιπον.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    34
    Ισως να επικοινωνουσες με το γιατρο σου; Μπορει να χρειαζεσαι κατι επιπλεον αυτο το διαστημα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    εγώ βγαίνω κανονικό έξω δεν έχω κάποιο θέμα σιγά ένας ιός είναι θα περάσει δεν χρειάζεται πανικός

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Και εγώ αγχώνομαι πάρα πολύ αν και νέα και δεν είμαι στις ευπαθείς νομίζω τα social media μας ανχωνουν πολύ.Η μόνη είδηση είναι για τον ιό και πολλοί υπερβαλλουν

  11. #11
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    εγώ βγαίνω κανονικό έξω δεν έχω κάποιο θέμα σιγά ένας ιός είναι θα περάσει δεν χρειάζεται πανικός
    Ε ναι σιγά. Τι πειράζει που κάποιοι μπορεί να πεθάνουν? Τι πειράζει αν εσύ κολλήσεις τον ιό και τον δώσεις σε ένα άνθρωπο που είτε θα πεθάνει είτε θα ταλαιπωρηθεί? Ελπίζω να μην υπάρχουν πολλοί που σκέφτονται όπως εσύ.. Κάνε τον μάγκα όπου αλλού θες αλλά όχι και σε θέματα υγείας!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Ο λόγος που κάποιοι ανθρώπου τρομοκρατούνται και δεν μπορούν να ελέγξουν το άγχος τους λόγω κορωνοιου, είναι ακριβώς η αντιμετώπιση ανθρώπων σαν τον Θανάση. Κάποιοι συνεχίζουν κανονικά σαν να μη συμβαίνει τίποτα τη ζωή τους, όταν άλλοι φοβούνται για τους εαυτούς τους και τους ανθρώπους τους που είτε ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες ειτε όχι.

    Εμείς που δουλεύουμε ακόμα σε μαγαζιά εμπορικά, που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τα αφήνουν ανοιχτά, και δεν καταλαβαίνω περισσότερο γιατί έρχονται και ψωνίζουν ρούχα και βλακειες, θέλουμε να μείνουμε μέσα και δεν μπορούμε. Πραγματικά δεν μπορούμε, πρέπει να μπούμε στα μέσα, πρέπει να εξυπηρετήσουμε, πρέπει να πιάσουμε λεφτά και πάλι από την αρχή, τα χέρια μας έχουν σκάσει και ο τρόμος όταν κάποιος μπαίνει στο μαγαζί είναι τραγικός. Δεν μιλάμε ούτε μεταξύ μας πια, αλλά κάποιοι ερχονται, βγαίνουν είτε για να ψωνίζουν, είτε για να χαζεψουν, και εμείς γυρνάμε σπίτι και σκεφτόμαστε ποτέ θα πάρουμε πάλι αγκαλιά τους αγαπημένους μας, πότε θα τους φιλησουμε, και αν την επόμενη μέρα θα ξυπνήσουμε χωρίς συμπτώματα.

    Ο καθένας μπορεί να εκθέτει τον εαυτό του σε όποιον κίνδυνο θέλει, είναι δικαιώματα του, αλλά όταν το δικαιώμα του καταπατα το δικαίωμα του άλλου, είναι... Δεν θέλω να το χαρακτηρίσω καν.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Η παραπανω διαφωνια σας θα μποροσε να μην υπαρχει εαν το κρατος! το συστημα ειχε προσπαθησει να μας δσει μια σωστη πληροφορια! η γνωση παντα ειναι η καλητερη θεραπεια! Οταν ο βγαινουν στα καναλια κι ο ενας γιατρος λεει οτι πρεπει να ειστε τουλαχιστον 2 μετρα αποσταση ο εανς απο τον αλλον! οτι ακομα και σαν περασει ενας που φερει τον ιο και βυξει, σαν φυγει απο εκει μπορει για 20 λεπτα να κολησει τον επομενο οπου θα περασει απο το ιδιο μερος.! Ταυτοχρονα βγαινει ενας αλλος γιατρος κι μας λεει να μην εχουμε τοσο φοβο, οτι πολλοι θα τον περασουν τον κορονοιο και δεν θα το καταλαβουν, οτι ειναι πιο απλος κι απο την κλασικη γριπη! οτι δεν κολλαμε μεταξυ μας ουτε στο ενα μετρο απλα να εχουμε αλλου το βλμα μας! και οτι αν απλα φορας γσντια δεν κινδυνευεις! οτι μπορουμε να βγαινουμε εξω κι οτι εαν εχει δυνατους ανεμους ολα ειναι μια χαρα!
    Οταν λοιπον το ιδιο το κρατος δεν βρησκει μια συγκκριμςνη και συγκεκριμενη συμβουλη να δινει στους πολιτες του τωτες δεν φταιει ουτε ο Θανασης ουτε κανεις! Το μεγαλο λαθος ειναι αυτες τις μερες να μαλονουμε μεταξυ μας!
    Αποψη μου ειναι οτι καλο ειναι να λαμβανουμε μετρα προληψεις οπου μπορει να ειναι και λιγο παραπανω υπερβολικα οταν εχουμε αγνοια! καλητερα δλδ να ειμαστ λιγακι υπερβολικοι παρα να ειμαστε τελειως αδιαφοροι! Απο την αλλη ομως γνωριζουμε εδω κι χρονια οτι οι εσωτερικοι χωροι πρεπει να αεριωντε, οτι οι ανθρωποι ειναι σωστο για το αναπνευστικο τους συστημα να κανουν περιπατους σε παρκα με δεντρα δλδ.
    Ειναι λογικο αυτον τον καιρο οσοι πασχουν απο καταθλιψη να εχουν εξαρξη της ασθενειας λογο απομωνοσης .Αυτο πρεπει ,εσεις οι υγειες ανθρωποι να το λαβετε υποψυν σας κι να μην ειστε τοσο αυστιροι.Απο την αλλη θα πρεπει οσοι δεν αντεχουν μεσα , οσοι θελουν να βγουνε να το κανουν αλλα οχι σε περιοχες με αλλους ανθρωπους, μπορουν να πανε για παραδηγμα σε καποιο αρκο με δεντρα οπου ουτε θα αγγιξουν κατις που θα το αγγιξει αλλος μεσα σε 5-6 ωρες ουτες θα συναντησουν ανθρωπο. Υπαρχουν λυσεις λοιπον χωρις να νευριαζουμε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Thanasis25 View Post
    εγώ βγαίνω κανονικό έξω δεν έχω κάποιο θέμα σιγά ένας ιός είναι θα περάσει δεν χρειάζεται πανικός
    δεν ειναι ενας ιος.... πρεπει να ακολουθησεις τα μετρα που εχουν δωσει γιατι μπορει εσυ η καποιος αλλος να ειστε θετικη στον ιο και να μην εχετε συμτωματα... με αποτελεσμα να κολησετε και αλλους ανθρωπους..........!

    ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ

    *******⛅
    _Π____*。
    /______/~\ *
    | 田田 |門| ˚
    ¨*
    *******************
    Last edited by akis1; 17-03-2020 at 07:40.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν και δε βλεπω καθολου ειδησεις ειμαι σιγουρος οτι πεφτουν συνεχως σε αντιφασεις αφου αλλα λεει ο ενας και αλλα ο αλλος μια ετσι μια γιουβετσι μια μεταδιδετε ετσι μια μεταδιδετε αλλιως μια μεταδιδετε παραλιως οπως οταν ειχε γινει ο σεισμος που ειχαν βγει στη τηλεοραση ολοι οι σεισμολογοι και επαιζαν τη κολοκυθια και αλλα ελεγε ο ενας αλλα ο αλλος και εχει το ενα και εχει το αλλο και εχει το παραλο και δω εχουμε ενα τικ τακ και οπου γαμος και χαρα ο μητσος πρωτος το γιατι εμεις τους ακουγαμε δε υπαρχει εξηγιση γι αυτο ετσι συνηθισαν ολοι με μια τηλεοραση να βλεπουν οτι να ναι ραδιο μοσχα θα γινουμε ιταλια δε θα γινουμε ιταλια παμε καλυτερα παμε χειροτερα εγω για να ακολουθησω κατι πρεπει πρωτα να συγκρινω αν λενε ολοι τα ιδια ενω αν λεει αλλα ο ενας και αλλα ο αλλος αυτο σημαινει οτι ουτε οι ιδιοι δε ξερουν τι λενε ολως τυχαιως βεβαια οσα καθονται σπιτι βλεπουν τηλεοραση συνεχως κατσε ομως πρωτα να μαθουν οι ιδιοι τι λενε και μετα θα μας πουν το τι θα κανουμε εγω οταν βλεπω καπιον να φασκει και να αντιφασκει συνεχως μετα δε πιστευω λεξη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κορονοιος -Ψυχραιμια....
    By ntinti in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 215
    Last Post: 22-03-2020, 04:26
  2. Αυξημένο άγχος λόγω των ημερών...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-04-2019, 03:00
  3. τρελό άγχος κ έντονα προαισθήματα.....
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-08-2012, 03:54
  4. Άγχος λόγω μη επαγγελματικής αποκατάστασης
    By s83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-07-2010, 09:44
  5. εχω τρελο αγχος βοηθηστε με.............
    By tweetaki15 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 12
    Last Post: 30-10-2009, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •