Heelpp
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2

Thread: Heelpp

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    2

    Heelpp

    Γεια σας.. λοιπόν εδώ και πολλά χρόνια, έχω έμμονες σκέψεις που μου προκαλούν δυσφορία και άγχος , σεξουαλικού ,βλαφσημου περιεχομένου, και πολλά άλλα πχ τύψεις για πράγματα ακραία που δεν έχω κάνει ποτέ και ούτε πρόκειται να κάνω , καθώς είναι τελείως αντίθετες με τις αντιλήψεις και τον χαρακτήρα μου . Πολλές φορές για να τις αποφύγω κάνω επαναλαμβανόμενες κινήσεις ή σκέψεις .. Δεν έχω πάει σε ψυχολόγο παρ όλο που αυτό μου συμβαίνει περίπου εδώ και 6 χρόνια.. ... Υπάρχουν περίοδοι ύφεσης και έξαρσης .. Αν κάποιος έχει περάσει την ιδια φάση, παρακαλώ πείτε μου τι βοηθάει ..
    Last edited by Mimi smarnaki; 14-03-2020 at 23:08.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Γεια σου

    Εγώ είχα παρόμοια εμπειρία αλλά συνέβαινε στο πλαίσιο του ψυχωσικού επεισοδίου μου. Συγκεκριμένα στη τελευταία φάση του επεισοδίου όταν τα δύσκολα συμπτώματα καταλάγιασαν μου συνέβαινε αυτό που περιγράφεις. η ψυχή μου ήταν μαυρισμένη, σκεφτόμουν τα ακριβώς αντίθετα απο αυτό που ήθελα. όσο προσπαθούσα να γίνω καλός χριστιανός τόσο ανόσιες και βδελυρές σκέψεις με κατέκλυζαν. Πήγαινα στην εκκλησία για παράδειγμα και μου έμπαιναν υβριστικές ιδέες για τα θεία, πλησίαζα δικούς μου ανθρώπους συγγενείς και ένιωθα ότι ήμουν απειλή γιαυτούς γιατί δήθεν θα τους κάνω σεξουαλική επίθεση. Πήγαινα στη δουλειά και μου έμπαινε η ιδέα ότι θα κλέψω ενώ ποτέ δεν το έχω κάνει ούτε το θέλω. Γενικά σκεφτόμουν οτιδήποτε ήταν αμαρτία, και οτιδήποτε απέρριπτε η συνείδησή μου. ένιωθα μολυσμένος και αμαρτωλός γιατί απλώς το σκέφτηκα. Στο τέλος δεν άντεξα αυτη τη φάση και ζήτησα απο τον γιατρό να μου γράψει φάρμακο γιατί σκεφτόμουν πράγματα που δεν με αντιπροσώπευαν και μου δημιουργούσαν θλίψη, ταραχή άγχος και μεγάλη αγωνία για το πως θα με κρίνει ο θεός. Ένιωθα ότι ήμουν πιόνι του διαβόλου και ότι με περιπαίζει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •