Υπνηλία μετα την κρίση πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Υπνηλία μετα την κρίση πανικού

    Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω όταν σας πιάνει κρίση πανικού έχετε παρατηρήσει να έχετε πονοκέφαλο πριν κ μετά υπνηλία;

  2. #2
    ntinti
    Guest
    Εγώ αντίθετα μετά την κρίση πανικού ήθελα να πάρω τα βουνά....να φύγω. ..
    Είναι ανάλογα το αίτιο που το προκαλεί όλο αυτό.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Εμένα με πιάνει πριν υπερένταση φουλ και κορυφώνεται αρχίζω να τρέμω κ μετά ξαφνικά υπνηλία απίστευτη χαλάρωση. Δεν ξέρω τι σκατα είναι αυτό κρίση πανικού μ είπε ο νευρολόγος που τον ρώτησα αν είναι επιληπτικη κρίση

  4. #4
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Εμένα με πιάνει πριν υπερένταση φουλ και κορυφώνεται αρχίζω να τρέμω κ μετά ξαφνικά υπνηλία απίστευτη χαλάρωση. Δεν ξέρω τι σκατα είναι αυτό κρίση πανικού μ είπε ο νευρολόγος που τον ρώτησα αν είναι επιληπτικη κρίση
    Όχι κρίση είναι .....
    Και εγώ έτσι υπερένταση, που σου είπα θέλω να πάρω τα βουνά ,να αρχίσω να τρέχω ,αδρεναλίνη στο φουλ και τρέμουλο και φυσικό αποτέλεσμα όλου αυτού μετα από ωρα βέβαια ,ανάλογα πόσο θα κρατήσει η κρίση ,είναι η εξάντληση του νευρικού συστήματος εξού και η υπνηλία....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ναι έτσι νιώθω ότι κυλάει η αδρεναλίνη μέσα μου κ δεν έχω που να εκτονωθώ κι αρχίζω κ τρέμω αλλά δεν φαίνεται. Μετά όλα τα αισθάνομαι έντονα κ με πιάνει ημικρανία κ μετά ξαφνικα υπνηλία. Ρώτησα το νευρολογο κ μ λέει μοιάζουν οι κρίσεις πανικού με τις επιληπτικες. Δεν ξέρω επειδή εγώ συνήθως στις κρίσεις πανικού τις αισθανόμουν αλλιώς τώρα με ανησυχεί.

  6. #6
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι έτσι νιώθω ότι κυλάει η αδρεναλίνη μέσα μου κ δεν έχω που να εκτονωθώ κι αρχίζω κ τρέμω αλλά δεν φαίνεται. Μετά όλα τα αισθάνομαι έντονα κ με πιάνει ημικρανία κ μετά ξαφνικα υπνηλία. Ρώτησα το νευρολογο κ μ λέει μοιάζουν οι κρίσεις πανικού με τις επιληπτικες. Δεν ξέρω επειδή εγώ συνήθως στις κρίσεις πανικού τις αισθανόμουν αλλιώς τώρα με ανησυχεί.
    Εγώ την πρώτη φορά που πήγα στον νευρολογο μου πήγα για να μου κάνει εγκεφαλογραφημα γιατί στην τελευταία και στην πιο ισχυρή κρίση που επαθα εκτός από όλα αυτά που ανέφερες είχαν γυρίσει τα μάτια μου ,μούδιασαν τα χέρια μου και σκοτείνιασαν όλα....
    Την θυμάμαι σαν να ηταν χθες......
    Νόμιζα ότι ήταν καραμπινάτη επιληπτικη. ...
    Και όμως χωρίς να με κάνει μου είπε ότι ήταν κρίση πανικού και όντως 3 Χρόνια μετά στο λέω είχε δίκιο.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Εγώ την πρώτη φορά που πήγα στον νευρολογο μου πήγα για να μου κάνει εγκεφαλογραφημα γιατί στην τελευταία και στην πιο ισχυρή κρίση που επαθα εκτός από όλα αυτά που ανέφερες είχαν γυρίσει τα μάτια μου ,μούδιασαν τα χέρια μου και σκοτείνιασαν όλα....
    Την θυμάμαι σαν να ηταν χθες......
    Νόμιζα ότι ήταν καραμπινάτη επιληπτικη. ...
    Και όμως χωρίς να με κάνει μου είπε ότι ήταν κρίση πανικού και όντως 3 Χρόνια μετά στο λέω είχε δίκιο.....
    Κ μένα μου είπε άμα θες έλα για εγκεφαλογράφημα κ να το κάνω μετά θα λέω ας κάνω και μια μαγνητική κ παρι λέγοντας. Από την μία θέλω να τα κάνω για να μου φύγει η ιδέα αλλά άπο την άλλη κ η μαγνητική δεν είναι κ ότι πιο εύκολο.

  8. #8
    ntinti
    Guest
    Εγώ έκανα από εξετάσεις τα πάντα τότε .....
    Οταν απεριπτα το ένα μετά από λίγο εμφανιζόταν η κρίση με κάτι άλλο και πάντα σωματικό.....
    Δυστυχώς δεν ξεμπερδεύεις εύκολα....
    Μόνο με αγωγή το ξεπέρασα και για το μόνο που μετάνιωσα ήταν που μετα από ένα χρόνο την σταμάτησα Και ξαναεμφανιστηκαν όλα ....
    Πλέον ήξερα το δρόμο !

  9. #9
    YokoChoco
    Guest
    Και΄γω ταλαιπωρούμαι με χρόνια κόπωση, ζάλη, υπνηλία κτλ είναι σοβαρής μορφής αγχώδη διαταραχή και δεν κοιμάμαι καλά(συνεχείς αφυπνίσεις, εφιάλτες κτλ) και το παθαίνω(αν κ φοράω μάσκα cpap για ήπιες απνοιες που έχω).... ΑΓΧΟΣ είναι, δοκίμασε Γνωστική Ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει αλλά θέλει χρόνο να αποδώσει, μίνιμουμ 6 μήνες και θα δείς διαφορά.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Παιδια εμενα με πιανει υπνηλια οταν περιμενω να ρθει η σειρα να με εξετασει ο γιατρος οποιοσδηποτε γιατρος ειναι ψυχολογικο? Νομιζα οτι ο οργανισμος αμυνεται στο αγχος μου αλλα η γιατρος μου ειπε οχι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    αυτο που περιγραφεις το ειχα και εγω... μετα απο καθε κριση πανικου ενιωθα μια υπνιλια και χαλαρωση...... ακριβως το ιδιο οπως και στην επιλιψια.... εγω ειχα φτασει απο ανχος να κανω επιλιπτικες κρισεις....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    αυτο που περιγραφεις το ειχα και εγω... μετα απο καθε κριση πανικου ενιωθα μια υπνιλια και χαλαρωση...... ακριβως το ιδιο οπως και στην επιλιψια.... εγω ειχα φτασει απο ανχος να κανω επιλιπτικες κρισεις....
    Μηπως εκανες καμια ψευδοεπιληψια απο το αγχος η κανονικη επιληπρικη κριση? και πως το καταλαβες βασικα?

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  2. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  3. Μετα απο καιρο ξανα κριση πανικου
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 14:42
  4. Μετα το φαγητό ..!( Κριση πανικού )
    By Chrisgr in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 22-07-2012, 00:18
  5. μετα την κριση πανικου..
    By coyotaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-06-2009, 20:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •