Αυπνος 2 μέρες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Επίσης δεν ξέρω τι να κάνω, το ξοζάλ μου έφερε υπνηλία και είμαι γενικά κουρασμένος, αλλά αν κοιμηθώ τώρα μήπως δεν μπορώ να κοιμηθώ πάλι το βράδυ; Είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι τις 10-11 και να κοιμηθώ τότε; Στο κρεβάτι θα είμαι έτσι κι αλλιώς, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κοιμηθώ ή όχι τώρα γιατί δεν ξέρω για πόσες ώρες θα με πάρει ο ύπνος κι αν κοιμηθώ πολύ, πάλι δεν θα κοιμηθώ το βράδυ και θα σέρνομαι ξανά αύριο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν έχεις δυσκολία να κοιμηθείς, όποτε έρθει ο ύπνος ευπρόσδεκτος είναι, μην το σκέφτεσαι πολύ.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Όχι δεν έχω πρήξιμο, έφυγε σχεδόν και από το δάχτυλο, μόνο αν το πίεσω πονάει λίγο. Τι να πω, μακάρι. Είχα που είχα το άγχος της αυπνίας, τώρα έχω και αυτό.

    Θέλω να μπω να κάνω ένα μπάνιο, αλλά φοβάμαι μήπως πάθω την αναφυλαξία εκεί ή μήπως πάθω την ανακοπή. Αλλά θέλω να κάνω ένα μπάνιο για να ξαπλώσω και να χαλαρώσω λίγο. Τάισα τις γάτες μου και ήρθα στο σπίτι να χαλαρώσω.

    Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει από την αρχή συζητήσεις, έχεις διαταραχή πανικού?

  4. #19
    Antonis8
    Guest
    Έχω ΙΔΨ, μετραυματικο στρες και αρρωστοφοβια. Έχω και κρίσεις πανικού οπότε ναι, τυπικά έχω και διαταραχή πανικού.

  5. #20
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αν έχεις δυσκολία να κοιμηθείς, όποτε έρθει ο ύπνος ευπρόσδεκτος είναι, μην το σκέφτεσαι πολύ.
    Δεν κοιμήθηκα τελικά, θα φάω κάτι σε λίγο και θα ξαπλώσω πιο μετά. Ελπίζω να κοιμηθώ με όλα αυτα. Το άγχος για τη μέλισσα μου πέρασε αλλά ακόμα φοβάμαι ανακοπή/έμφραγμα. Όταν δεν κοιμάμαι φοβάμαι. Δεν ήπια και πολλά υγρά σήμερα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ήμουνα 4 μέρες άυπνη σερί.Η ταχυκαρδία μου και η εξαντληση μου με πήγανε σε άλλο τόπο.Δεν θα κοιμηθείς σήμερα θα κοιμηθείς αύριο/μεθαύριο.Εγω φοβόμουν μήπως την ώρα που ξεκουραστώ πέσουν απότομα οι παλμοί μου και πάθω ανακοπή,γι'αυτό δεν κοιμόμουν..Είχα και τον φόβο της καρδιάς ,αλίμονο αυτό που το πας...Εσύ νυστάζεις και δεν μπορεις να κοιμηθείς ?Πάντως εγώ τόσες μέρες παρόλο που νυσταζα δεν χασμουρηθηκα ούτε μια φορά ούτε αυτό είχα δύναμη να κάνω...Εν τέλει μπήκα στο μπάνιο,έκατσα κάτω στην ντουζιέρα και με πήρε ο ύπνος κάνα τέταρτο κάτω από το ζεστό νερό...Αλλά και πάλι το βράδυ δεν είχα κοιμηθεί καλά..μην ανησυχείς..ο οργανισμός σου ξέρει και αυτοπροστατευται.Θα κοιμηθεις.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Ήμουνα 4 μέρες άυπνη σερί.Η ταχυκαρδία μου και η εξαντληση μου με πήγανε σε άλλο τόπο.Δεν θα κοιμηθείς σήμερα θα κοιμηθείς αύριο/μεθαύριο.Εγω φοβόμουν μήπως την ώρα που ξεκουραστώ πέσουν απότομα οι παλμοί μου και πάθω ανακοπή,γι'αυτό δεν κοιμόμουν..Είχα και τον φόβο της καρδιάς ,αλίμονο αυτό που το πας...Εσύ νυστάζεις και δεν μπορεις να κοιμηθείς ?Πάντως εγώ τόσες μέρες παρόλο που νυσταζα δεν χασμουρηθηκα ούτε μια φορά ούτε αυτό είχα δύναμη να κάνω...Εν τέλει μπήκα στο μπάνιο,έκατσα κάτω στην ντουζιέρα και με πήρε ο ύπνος κάνα τέταρτο κάτω από το ζεστό νερό...Αλλά και πάλι το βράδυ δεν είχα κοιμηθεί καλά..μην ανησυχείς..ο οργανισμός σου ξέρει και αυτοπροστατευται.Θα κοιμηθεις.


    Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο/φίλη! Γενικά, όταν μας συμβαίνει το οτιδήποτε που επηρεάζει την ψυχική μας υγεία, συνήθως θα ξεκινήσει την εμφάνισή του από τον ύπνο. Γι'αυτό και οι ψυχολόγοι λένε ότι σε μια θεραπεία έχει μεγάλο νόημα/ίσως να αποτελεί και προϋπόθεση ο ύπνος.

    Δεν ξέρω παιδιά αν εργάζεστε, ακόμα και αν όχι, είναι σημαντικό όσο είμαστε μέσα στο σπίτι (τώρα με τον κορωνοϊό οι περισσότεροι) να βάζουμε ένα πρόγραμμα μέσα στην ημέρα. Τι εννοώ: Συγκεκριμένη ώρα που θα ξυπνάμε (και κατά προτίμηση όχι μετά τις 9). Αυτό με έναν "μαγικό τρόπο" σε κάνει να ξεκινάς την ημέρα σου με μία εύθυμη διάθεση. Ύστερα έχεις ένα πλάνο ασχολιών που μπορεί να περιλαμβάνει είτε οικιακές εργασίες, προγραμματισμένο διάβασμα αν σπουδάζεις, είτε ένα χόμπυ. Και μέσα από αυτήν τη διαδικασία θέτεις μικρούς στόχους. Αυτό θα προσδώσει στην ημέρα σου μία σημαντική ικανοποίηση.
    Επιπλέον, επικοινωνούμε. Επικοινωνούμε με ανθρώπους που μας κάνουν να νιώθουμε καλά, που μας ελαφραίνουν. Όλοι μας έχουμε την ανάγκη της σύνδεσης. Είναι στη φύση μας. Θεωρώ πως αυτά είναι η βάση μας για να απαλλαγούμε από ό,τι βασανίζει την ψυχή μας.

  8. #23
    Antonis8
    Guest
    Ανεξάρτητα από τον ιό ή οχι, φροντίζω κάθε μέρα αδέσποτα, οπότε βγαίνω από το σπίτι αναγκαστικά.

    Εργάζομαι στον τουρισμό,αυτή τη δεν ξέρουμε ακόμα αν θα ανοίξουμε φέτος με όλα αυτά.


    Κοιμήθηκα λίγο και νυστάζω ακόμα ,θα σηκωθώ να φάω πρώτα ένα τοστ ωστόσο και να πιω ένα τσάι.

    Έχω κι εγώ ταχυπαλμια καθιστός σήμερα. Όχι τρέλα νούμερα αλλά δεν πέφτουν κάτω από 75 οι παλμοί μου και με ενοχλεί.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ανεξάρτητα από τον ιό ή οχι, φροντίζω κάθε μέρα αδέσποτα, οπότε βγαίνω από το σπίτι αναγκαστικά.

    Εργάζομαι στον τουρισμό,αυτή τη δεν ξέρουμε ακόμα αν θα ανοίξουμε φέτος με όλα αυτά.


    Κοιμήθηκα λίγο και νυστάζω ακόμα ,θα σηκωθώ να φάω πρώτα ένα τοστ ωστόσο και να πιω ένα τσάι.

    Έχω κι εγώ ταχυπαλμια καθιστός σήμερα. Όχι τρέλα νούμερα αλλά δεν πέφτουν κάτω από 75 οι παλμοί μου και με ενοχλεί.
    αφου εισαι σε κινηση βρε Αντωνη, λογικο ειναι ,οταν μαλιστα δεν εχεις κοιμηθει το σωμα σου ειναι σαν να εισαι συνεχως κρσμενος.Ομως μην σκεφτεσαι συνεχως οτι θα παθεις κατις μ την καρδια, μην βαζει κακες σκεψεις συνεχως μεσα σου!!
    Σχετικα με το επαγγελμα σου, μου ειπαν οτι υπαρχει πυθανοτητα ξαφνου μεσα στον Μαιο να υπαρξουν υπερβολικες κρατησεις και τρομερη ζητηση για κλινες στην Ελλαδα λογο του οτι ειμαστε απο τις πιο ζεστες χωρες της ευρωπης , λογο του οτι πρωτα σε εμας σκανε οι ζεστες μερες και κρατανε πιο πολυ! Αρα μπορει να εχετε πολυ δουλεια! σκεψου λοιπον την θετικη πλευρα, οτι μπορει αυτο το καλοκαιρι να εχεις πολυ δουλεια, αρα πολλα κερδη!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Πρεπει να αποσπασεις την προσοχη σου με καποιον τροπο. Βαλε τηλεοραση, βαλε μουσικη χαλαρωσης, και θα σε παρει ο υπνος.

  11. #26
    Antonis8
    Guest
    Παλι τα ίδια,δεν με παιρνει ενώ είμαι πολυ κουρασμενος.

    Είχα βάλει πριν μια σειρα αλλά το εκλεισα γιατι βλεπω ότι προχωραει η ώρα και δεν με παιρνει ο ύπνος.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Παλι τα ίδια,δεν με παιρνει ενώ είμαι πολυ κουρασμενος.

    Είχα βάλει πριν μια σειρα αλλά το εκλεισα γιατι βλεπω ότι προχωραει η ώρα και δεν με παιρνει ο ύπνος.
    Μη το σκεφτεσαι, αστο να παιζει κι οποτε κοιμηθεις θα κοιμηθεις. Κι εγω αυπνιες εχω. Καθομαι στο ιντερνετ και μολις νυσταξω κλεινω το ταμπλετ, ξαπλωνω ανασκελα και μου περναει η νυστα :rolleyes:
    Καποια στιγμη ομως με παιρνει ο υπνος χωρις να το καταλαβω. Κοψε και τσαγια-καφεδες μαχαιρι.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    στο ιντερνετ εχει ενα σαιτ οπου γραφει-περιγραφει τα σταδια οπου περναει ενας ανθρωπος οταν μενει αγρπνος σενεχομενα για μερες! Ειναι τρομερα καποια σταδια! αυτο που ζηλευω τον Αντωνη ειναι οτι πλησιαζει στο σταδιο της επιθετικοτητας, της βιοπραγιας προς καθε εναν! ¨)
    Ομως περαν του χαβαλε Αντωνη ειναι επικυνδηνο το να μην κοιμασαι, κανει κακο σε διαφορα μεροι του σωματος σου! ακομα και στα πιο απυθανα οπως στην μεση!.
    Δοκιμασες να πιεις κανενα χαμιμυλι? καμια λουιζα? βοηθουν να χαλαρωσουν τα αντανακλαστικα σου, αρα λογικα θα ερθει ο Μορφεας, οπου τοσο εχετε παρεξηγηθει τελευταια μαλον!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Και ενα ποτηρι γαλα βοηθαει. Ειναι υπναγωγο.

  15. #30
    Antonis8
    Guest
    Mε πήρε ο υπνος κατά τις πεντε παρα εντέλει και κοιμήθηκα μέχρι τις έντεκα. Παλι νιώθω ότι δεν ξεκουραστηκα και επίσης φοβαμαι ότι θα κάνω έκτακτες λόγω έλλειψης καλού υπνου.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σε 21 μέρες...
    By diomides in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-08-2017, 02:18
  2. 20 ΜΕΡΕΣ ΖΩ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 13-04-2011, 16:41
  3. 36 ΜΕΡΕΣ
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 67
    Last Post: 18-04-2010, 18:50
  4. 16 ΜΕΡΕΣ
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 55
    Last Post: 01-03-2010, 19:25
  5. 8 κιλά σε 20 μέρες...
    By NothingLeft in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 10-12-2009, 04:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •