Αυπνος 2 μέρες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Αυπνος 2 μέρες

    Εχω δυο μέρες αυπνος και έκτη μέρα που παιρνω ζαναξ και δεν με πιανει.

    Νιωθω δυσπνοια, πόνο στην καρδιά, ζάλη, νευρικότητα , βαρος και φοβαμαι ότι θα παθω ανακοπη λόγω της αυπμιας και της κατάπονησης του οργανισμου μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    καλημερα φιλε Αντωνη.. αρχικα μην φοβασαι δεν προκειτε να παθεις ανακοπη επιδει εισαι αυπνος....

    επισης ενημερωσε με ποσο xanax περνεις? και ποσο καιρο?

    σε εχει ανχωσει κατι το τελευταιο διαστημα και συνεβει αυτο?

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Καλημερα.

    Παιρνω 0,25 ανά περιοδους. Το περισσότερο που έχω πάρει είναι ένα μήνα, αλλά μετά το διεκοψα. Τώρα παιρνω εδώ και περιπου μια βδομάδα κάθε μέρα 0,25 το βράδυ.


    Ναι έγιναν πολλα πράγματα, όλο αυτό με τον ιό, τα συνήθη θέματα με την υγεία μου,καποιες διενέξεις σε προσωπικο επιπεδο και ανησυχία για τα αδεσποτα που φροντιζω.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καταφερες να κοιμηθεις τελικα? Ειναι πολυ επικινδυνο αυτο που ζεις, οταν δεν κοιμομαστε το ανοσοπιητικο μας συστημα ξεφτιζει, μας πιανουν πολλα νευρα! στις 4-5 μερες εχεις πληρες παραισθησεις και ειναι πολυ επικυνσινο να παθεις ατυχημα.
    Θυμαμαι οταν στον στρατο μας εκαναν αυτην την εκπεδευση με την αυπνια οτι ολοι μας ειχαμε παραισθησεις και πολυ νευρικοτητα! εκει ειδα και πρωτη φορα εν πραξη αυτο που λενε "κοιματε ορθιος " χαχα, ειδα εναν συν εκπευδευτη μου να το παθαινει και να ροχαλιζει ορθιος! ακουμποντας λιγο σε ενα κονταρι με το σωσιβιο και την παραλαγη οπου και φοραγε.Εμεις ομως ειχαμε γιατρους και ειμασταν και νεα παιδια.
    Αυτο που περνας ειναι πολυ σοβαρο, ευχομαι να κοιμηθηκες.Ισως το φαγητο που τρως να σε ενοχλει και να μην σε αφηνει να χαλαρωνεις ? ε? εχεις σκεφτει να φας κατις πιο ελαφρι, Δοκιμασαι να τρως λαχανικα, σαλατες και οχι καυτερα φαγητα.

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Δεν έχω θέμα στα αντανακλαστικά μου και προφανώς δεν έχω παραισθησεις. Εχω μεινει αυπνος και παραπανω μέρες,δεν είχα ποτε παραισθησεις.

    Η καρδιά με αγχωνει γιατί νιώθω ένα βάρος. Πήρα το γιατρό μου και μου είπε να παρω κανονικά τα φάρμακα για το στομάχι και το βράδυ να ξανάπαρω ζαναξ.

    Δεν εφαγα κάτι βαρύ,έχω θέμα με το στομάχι και προσεχω. Εκανα όμως συνέχεια αρνητικές σκέψεις και είχα υπερενταση για αυτό δεν κοιμηθηκα. Φοβαμαι ότι θα παθω ανακοπη ή έμφραγμα . Είμαι τριάντα,ούτε πολυ μικρός ούτε πολυ μεγάλος.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν έχω θέμα στα αντανακλαστικά μου και προφανώς δεν έχω παραισθησεις. Εχω μεινει αυπνος και παραπανω μέρες,δεν είχα ποτε παραισθησεις.

    Η καρδιά με αγχωνει γιατί νιώθω ένα βάρος. Πήρα το γιατρό μου και μου είπε να παρω κανονικά τα φάρμακα για το στομάχι και το βράδυ να ξανάπαρω ζαναξ.

    Δεν εφαγα κάτι βαρύ,έχω θέμα με το στομάχι και προσεχω. Εκανα όμως συνέχεια αρνητικές σκέψεις και είχα υπερενταση για αυτό δεν κοιμηθηκα. Φοβαμαι ότι θα παθω ανακοπη ή έμφραγμα . Είμαι τριάντα,ούτε πολυ μικρός ούτε πολυ μεγάλος.
    δλδ ποσες μερες ρε θυριο εισαι αγρυπνος?

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Αυτή τη στιγμή μιάμιση μέρα.


    Παιδια με τσίμπησε μέλισσα και αναγκαστηκα να παρω και αντιισταμινικο παράλληλα με το ζαναξ, φοβαμαι ότι θα μου κανει αντίδραση και θα παθω ανακοπη.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αυτή τη στιγμή μιάμιση μέρα.


    Παιδια με τσίμπησε μέλισσα και αναγκαστηκα να παρω και αντιισταμινικο παράλληλα με το ζαναξ, φοβαμαι ότι θα μου κανει αντίδραση και θα παθω ανακοπη.
    δεν νομιζω να παθεις ανακοπη!! δεν ειναι τοσο ευκολο, εκτως εαν εχεις καποιο παραξενο ιστορικο φιλε μου.
    Μα ποσο ατυχος εισαι βρε αντωνη αυτες τις μερες? Να πας στον γιατρο η να τον ρωτησεις για τον συνδιασμο φαρμακων οπου περνεις, η μπορεις να ερωτησεις εναν φαρμακοποιο , θα ξερει συγουρα να σου πει.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αυτή τη στιγμή μιάμιση μέρα.


    Παιδια με τσίμπησε μέλισσα και αναγκαστηκα να παρω και αντιισταμινικο παράλληλα με το ζαναξ, φοβαμαι ότι θα μου κανει αντίδραση και θα παθω ανακοπη.
    Άρχικα, μην πανικοβάλλεσαι.
    Από τη στιγμή που έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι θα πάθεις ανακοπή είναι απολύτως φυσιολογικό να μην μπορεί να σε πάρει ο ύπνος.
    Εκτός του ότι το σώμα σου δεν μπορεί να χαλαρώσει, πιθανώς υποσυνείδητα αισθάνεσαι ότι με το να μένεις ξύπνιος έχεις τον έλεγχο σε περίπτωση καρδιακού επεισοδίου. Αυτά είναι αρκετά για να μην κοιμάσαι.

    Άνοιξε την τηλεόραση πριν κοιμηθείς και δες μία κωμωδία, ταινία, σειρά, οτιδήποτε σε ευχαριστεί. Αφενός θα αποσπάσεις τη σκέψη σου, αφετέρου θα γελάσεις και αυτό θα ανεβάσει λίγο το επίπεδο αισιοδοξίας σου. Και πίστεψέ με, πιάνει. Όσο συνηθισμένο και ανόητο κι αν σου ακούγεται, εμένα ήταν η αρχή μου να βγω από τον γολγοθά των κρίσεων πανικού.

    Επιπλέον, για τις αντιδράσεις των φαρμάκων συμβουλέψου τις οδηγίες τους. Ή θέσε το ερώτημά σου στο φαρμακοποιό σου ή γιατρό σου. Και αυτό για να ηρεμήσεις, όχι γιατί τίθεται τέτοιο θέμα.

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Μιλησα με τρεις γιατρούς παιδιά, τους δυο που με βλεπουν και έναν στα επειγοντα (απο το τηλ δεν με είδαν) Εκείνοι μου είπαν για το αντιισταμινικο και ξερουν τι φάρμακα παιρνω. Αλλά αυτός στα επειγοντα ειπε να παρω και κορτιζόνη προληπτικα, ο γιατρός μου δεν μου είπε να πάρω,μονο το αντιισταμινικο.

    Εχει περασει περιπου μια ώρα απο τότεπου με τσίμπησε,φοβαμαι μηπως παθω αναφυλαξια!!!!!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μιλησα με τρεις γιατρούς παιδιά, τους δυο που με βλεπουν και έναν στα επειγοντα (απο το τηλ δεν με είδαν) Εκείνοι μου είπαν για το αντιισταμινικο και ξερουν τι φάρμακα παιρνω. Αλλά αυτός στα επειγοντα ειπε να παρω και κορτιζόνη προληπτικα, ο γιατρός μου δεν μου είπε να πάρω,μονο το αντιισταμινικο.

    Εχει περασει περιπου μια ώρα απο τότεπου με τσίμπησε,φοβαμαι μηπως παθω αναφυλαξια!!!!!

    Κάνε κάτι άλλο για να ξεχαστείς και θα σταματήσεις να το φοβάσαι.
    Ύστερα σκέψου το χειρότερο σενάριο. Ποιο είναι αυτό? Να πάθεις αναφυλαξία? Οκ. Και σε μία τέτοια περίπτωση τι πρέπει να κάνεις? Να πας σε ένα φαρμακείο/Κέντρο Υγείας. Έχεις στην περιοχή σου? Αν, ναι όλα υπό έλεγχο.

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Οχι απέχει είκοσι λεπτα θα πρεπει να καλεσω ασθενοφόρο ή θα έρθει εδώ ο γιατρός μου. Αλλά μπορει να μην με προλαβουν και να πεθάνω.

    Ξεφουσκωσε τώρα το δάχτυλο. Ειναι ακομα πιθανο να κάνω αναφυλαξια; Εχει περασει περιπου ένα δίωρο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, αλλά αναφυλακτικό σοκ παθαίνεις μέσα σε λίγα λεπτά ή μέχρι σε ένα δίωρο. Όπως φαίνεται δεν έχεις πάθει κάτι.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Οχι απέχει είκοσι λεπτα θα πρεπει να καλεσω ασθενοφόρο ή θα έρθει εδώ ο γιατρός μου. Αλλά μπορει να μην με προλαβουν και να πεθάνω.

    Ξεφουσκωσε τώρα το δάχτυλο. Ειναι ακομα πιθανο να κάνω αναφυλαξια; Εχει περασει περιπου ένα δίωρο.

    Αν επρόκειτο να πάθεις αναφυλαξία θα είχες αν μη τη άλλω έντονο πρήξιμο, πιθανώς και σε όλο το χέρι. Εμένα με είχε τσιμπήσει σφήκα και μέσα σε μερικά λεπτά είχε γεμίσει με κοκκινίλες το χέρι μου για να πρηστεί μετά από λίγο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είχα άμεσα συμπτώματα χωρίς όλο αυτό να οδηγήσει σε αναφυλαξία.

    Κάνε κάτι άλλο να ξεχαστείς.... Θα περάσει η ώρα και θα δεις ότι τίποτα δε συνέβη τελικά!

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Όχι δεν έχω πρήξιμο, έφυγε σχεδόν και από το δάχτυλο, μόνο αν το πίεσω πονάει λίγο. Τι να πω, μακάρι. Είχα που είχα το άγχος της αυπνίας, τώρα έχω και αυτό.

    Θέλω να μπω να κάνω ένα μπάνιο, αλλά φοβάμαι μήπως πάθω την αναφυλαξία εκεί ή μήπως πάθω την ανακοπή. Αλλά θέλω να κάνω ένα μπάνιο για να ξαπλώσω και να χαλαρώσω λίγο. Τάισα τις γάτες μου και ήρθα στο σπίτι να χαλαρώσω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σε 21 μέρες...
    By diomides in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-08-2017, 02:18
  2. 20 ΜΕΡΕΣ ΖΩ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 13-04-2011, 16:41
  3. 36 ΜΕΡΕΣ
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 67
    Last Post: 18-04-2010, 18:50
  4. 16 ΜΕΡΕΣ
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 55
    Last Post: 01-03-2010, 19:25
  5. 8 κιλά σε 20 μέρες...
    By NothingLeft in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 10-12-2009, 04:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •