Αυπνος 2 μέρες - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Και ενα ποτηρι γαλα βοηθαει. Ειναι υπναγωγο.
    Παλια επινα αλλά το εκοψα γιατί το στομάχι μου κανει περιεργα. Καφέ και τσάι δεν πινω, μονο χαμομηλι πρωι βράδυ.

    Με αντιισταμινικο και ζαναξ θα επρεπε να ήμουν ξερος αλλά λόγω ανησυχίας και σκέψεων πεταγομαι μετά απο λίγο. Σήμερα δεν χρειάζεται να πάρω το αντιισταμινικο,θα παρω παλι ζαναξ. Αν φτιάξει μια νύχτα ο υπνος μου,μετά ρυθμιζομαι. Αλλά με το ζαναξ φοβαμαι για ανακοπη οποτε είναι φαύλος κύκλος.

  2. #32
    Antonis8
    Guest
    Τουλάχιστον κοιμήθηκα καποιες ώρες, αλλά δεν νιώθω καθόλου ξεκουραστος.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω περάσει πάρα πολλές φορές τα ίδια με τον ύπνο, με την διαφορά ότι έχω εκπαιδεύσει τον εαυτό μου να μην το σκέφτεται και πολύ. Δεν κάθομαι να με παρατηρώ, προσπαθώ να απασχολώ το μυαλό μου με κάτι άλλο. Π.χ. αν δεν με παίρνει ο ύπνος προσπαθώ να μην σκέφτομαι "γαμώτο, πτώμα θα είμαι πάλι αύριο, πρέπει να κοιμηθώ κτλ". Αν δεν με παίρνει ο ύπνος εκείνη τη στιγμή, λύνω κανένα σταυρόλεξο, διαβάζω βιβλία, σηκώνομαι και κάνω καμια δουλειά η πάω για περπάτημα και ξαπλώνω αργότερα πάλι.Αν δεν κοιμήθηκα, την άλλη μέρα κάνω το πρόγραμμά μου και αγνοώ όσο γίνεται την κούραση κτλ. Μέσα στη μέρα αποφεύγω τις κενές ώρες όπου δεν έχω να κάνω κάτι αλλά δεν μπορώ να είμαι και ξάπλα. Βρίσκω κάτι να κάνω και να ασχολούμαι.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχω περάσει πάρα πολλές φορές τα ίδια με τον ύπνο, με την διαφορά ότι έχω εκπαιδεύσει τον εαυτό μου να μην το σκέφτεται και πολύ. Δεν κάθομαι να με παρατηρώ, προσπαθώ να απασχολώ το μυαλό μου με κάτι άλλο. Π.χ. αν δεν με παίρνει ο ύπνος προσπαθώ να μην σκέφτομαι "γαμώτο, πτώμα θα είμαι πάλι αύριο, πρέπει να κοιμηθώ κτλ". Αν δεν με παίρνει ο ύπνος εκείνη τη στιγμή, λύνω κανένα σταυρόλεξο, διαβάζω βιβλία, σηκώνομαι και κάνω καμια δουλειά η πάω για περπάτημα και ξαπλώνω αργότερα πάλι.Αν δεν κοιμήθηκα, την άλλη μέρα κάνω το πρόγραμμά μου και αγνοώ όσο γίνεται την κούραση κτλ. Μέσα στη μέρα αποφεύγω τις κενές ώρες όπου δεν έχω να κάνω κάτι αλλά δεν μπορώ να είμαι και ξάπλα. Βρίσκω κάτι να κάνω και να ασχολούμαι.
    καλα, και πως την "παέυεις" στην δουλεια την επομενη? με πολλους καφεδες φανταζομαι, μημπος ομως Σονια ! αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορεις να κοιμηθεις το βραδυ ευκολα? οι πολλοι καφεδες? λεω, αν πινεις.
    Το λεω, διοτις οι καφεδες, ειδικα εαν ειναι σε καθημερινη βαση, και παραπανω απο 2 φορες την μερα, δλδ πινεις και το απογευμα,ολο αυτο σε κραταει ξυπνια!
    Εαν βεβαια πινεις καφεδες, διοτις μπορει κι να πεφτω εξω.Βεβαια λενε οτι και το πρασινο τσαι φερνει παλυ αυπνια!
    Αληθεια, εχεις παει σε κανεναν ειδικο για αυτο το ζητημα?

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τουλάχιστον κοιμήθηκα καποιες ώρες, αλλά δεν νιώθω καθόλου ξεκουραστος.
    Λογικο ειναι ΑΝΤΩΝΗ, εσυ θα πρεπει φιλε να κοιμηθεις πολλες ωρες για να χορτασεις υπνο! το θετικο για εσενα παντως ειναι οτι αρχιζεις να κοιμασαι.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Σονια μην αφησεις τον πανου να σου διαβασει το τσαϊ η τον καφε.

    Ποτεςςςςςς διοτις.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω κοιμηθηκα 10 το πρωι και ξυπνησα στις 5. Εχουν σπασει τα νευρα μου. Μπορει να βγω αποψε για περπατημα. Τουλαχιστον γινεται ενα ξεσκαρταρισμα στις δυσκολες καταστασεις, βλεπεις ποιοι μενουν διπλα σου και ποιοι σε κλανουν.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Με τους καφέδες έχω μία περίεργη σχέση, ποτέ δεν χρειάστηκα "καφέ για να ξυπνήσω" ας πούμε ή για να την παλέψω. Όταν είχα παλιά μεγάλο πρόβλημα με το άγχος και/ή με τον ύπνο, έπινα καφέδες στη χάση και στη φέξη κι όμως ήμουν σε εγρήγορση όλη μέρα. Τώρα πίνω από έναν μέχρι 3 τη μέρα, φραπέ που θεωρείται και πολύ δυνατός καφές, αλλά σπάνια με επηρεάζει ιδιαίτερα. Όταν είμαι σε φάση που βλέπω σημάδια ότι για κάποιο λόγο πάω να αγχωθώ, είμαι πολύ κουρασμένη, ή αρχίζω να έχω θέματα με τον ύπνο μεγάλα, περιορίζω τον καφέ σε έναν το πρωί ή κανέναν.

    Κοίτα, εγώ θεωρώ ότι αν για μία ή περισσότερες μέρες δεν κοιμηθώ καθόλου, καλύτερα να απασχολήσω το μυαλό μου και το σώμα μου με κάτι μέσα στη μέρα, παρά να κάθομαι π.χ. στο γραφείο στην καρέκλα και να σκέφτομαι ότι είμαι χάλια και δεν μπορώ να κρατήσω το κεφάλι μου όρθιο και να με ταλαιπωρώ χειρότερα. Αν ζοριστείς μέσα στη μέρα με κάτι πιο δημιουργικό από την αυτολύπηση και την παρατήρηση του εαυτού σου, το βράδυ κάποια στιγμή θα πεις "Αρκετά για σήμερα" και θα πας να χαλαρώσεις. Ενώ αν το σκέφτεσαι όλη μέρα, όταν έρθει η ώρα που πράγματι πρέπει να κοιμηθείς, έχεις ήδη κάνει εξάσκηση στη νευρικότητα, πως να χαλαρώσεις μετά;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Σε 21 μέρες...
    By diomides in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-08-2017, 02:18
  2. 20 ΜΕΡΕΣ ΖΩ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 13-04-2011, 16:41
  3. 36 ΜΕΡΕΣ
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 67
    Last Post: 18-04-2010, 18:50
  4. 16 ΜΕΡΕΣ
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 55
    Last Post: 01-03-2010, 19:25
  5. 8 κιλά σε 20 μέρες...
    By NothingLeft in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 10-12-2009, 04:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •