Ψυχοθεραπεία με ψυχεδελικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    41

    Ψυχοθεραπεία με ψυχεδελικά;

    Η ψυχοθεραπεία με τη βοήθεια ψυχεδελικών ουσιών όπως lsd, ψιλοκυβίνη ή μεσκαλίνη ήταν λαμπρό πεδίο εξέλιξης της ιατρικής, προτού δυστυχώς αυτές οι ουσίες απαγορευτούν παγκοσμίως και κάθε έρευνα παύσει. Υποψιάζομαι ότι ήταν τεράστια απώλεια κερδών για τις μεγάλες φαρμακευτικές εταιρείες, οι οποίες επιθυμούν να διανέμουν φάρμακα που χρειάζονται σταθερές μικρές δόσεις χρονίως. Ωστόσο τις τελευταίες δεκαετίες, η έρευνα αναζωπυρώνεται και τα εκπληκτικά αποτελέσματα εμφανίζονται το ένα πίσω απ' το άλλο. Τα ψυχεδελικά βοηθούν στην κατάθλιψη, στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, στη διαταραχή μετατραυματικού στρες, στους εθισμούς, στο φόβο του θανάτου τερματικών ασθενών κλπ. Έχουν ευεργετική δράση ακόμα και σε σωματικές ασθένειες, όπως η αθροιστική κεφαλαλγία που προκαλεί απίστευτο πόνο και υπάρχουν άνθρωποι που αυτοκτόνησαν για να την αποφύγουν. Η ψιλοκυβίνη έχει δώσει θετικά αποτελέσματα ενάντια στην κατάθλιψη και στο φόβο του θανάτου τερματικών ασθενών. Η ιμπογκαΐνη, μια ιδιαίτερα ισχυρή ουσία, μπορεί να βοηθήσει σε διαταραχές άγχους ή διάθεσης και να προκαλέσει απεξάρτηση από ναρκωτικά και με μία μόνο δόση. Προφανώς και η βιομηχανία της απεξάρτησης δεν την θέλει τότε, υπάρχει παγκοσμίως μόνο μία κλινική ιμπογκαΐνης στη Γαλλία. Τα ψυχεδελικά δεν είναι εθιστικά ούτε τοξικά για τον οργανισμό. Τα ευεργετικά αποτελέσματά τους διαρκούν για μήνες ή και χρόνια, και ορισμένοι ασθενείς χρειάστηκαν μόνο μία θεραπεία στη ζωή τους. Απλώς επειδή είναι πολύ ισχυρά, θα πρέπει να χορηγούνται σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Κανονικά το περιβάλλον αυτό είναι κάποιο ιατρικό περιβάλλον, αλλά επειδή τέτοιες θεραπείες είναι απροσπέλαστες για τους περισσότερους ανθρώπους στο δυτικό κόσμο, πολλοί ταξιδεύουν σε σαμανικά κέντρα στη Λατινική Αμερική για να θεραπευτούν. Ο Αθανάσιος Καφκαλίδης ήταν γνωστός Έλληνας ψυχίατρος που χρησιμοποιούσε τα ψυχεδελικά, και μπορείτε να βρείτε τις συνεντεύξεις του στο Διαδίκτυο. Υπάρχει κάποια προοπτική για τέτοια θεραπεία στην Ελλάδα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Εχω πιει ayahuasca ξερνάς και δεν ξέρεις τι λες κυριολεκτικά δεν ξέρεις τι λες και δεν ακούς νοητικά... Σε κάτι μέρη όπως τα μπαχαράδικα στην Ευριπίδου στην Λατίνα την πουλάνε. Αλλά οκ για μένα δεν νομίζω πως κάνει αυτό που ισχυρίζονται ότι κάνει. Το ίδιο και με τα τριπάκια και με την ψιλοκυβίνη (και αυτή ο Χόφμαν την απομόνωσε). Καλά για τα τριπάκια δεν το συζητάω καν δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχουν θεραπευτικές ιδιότητες μα με τίποτα όμως, είναι πως θα σου τα σκάσει και κανείς δεν μπορεί να ξέρει πως θα του τα σκάσει ένα τριπάκι, έχω νιώσει τον εαυτό μου να νομίζω πως περπατάω σε κλάμπ ενώ στην ουσία ήμουν κολλημένος δεν θυμάμαι για πόση ώρα πάνω από μισή ώρα πάντως στο ίδιο σημείο ενώ εγώ πίστευα πως περπάταγα, έκανα βόλτες και τέτοια, έτρωγα κάτι άκυρες σκέψεις από 20 χρόνια πριν και τέτοια. Στα μανιτάρια, μανιτάρια έτρωγα όταν έκανα τις σπουδές μου Αγγλία και τα τριπάκια εκεί τα έτρωγα, στην αρχη ήταν νόμιμα στην Αγγλία μετά το 2005 ή 2006 τα έκαναν παράνομα γιατί λέει τα έπαιρναν άτομα που είχανε σχιζό διπολική κτλ και ξεφεύγανε τελείως και κάπως έτσι τα έκοψαν. Εντάξει εμένα δεν με έβλαψαν ούτε ένιωσα κάποια στέρηση σε στυλ τι θα κάνω τώρα που τα απαγορέψανε; Αλλά δεν νομίζω κιόλας να έχουν μονιμο αποτέλεσμα τα μανιτάρια για κάποιον που έχει κατάθλιψη. Δηλαδή οκ πες ότι τρώει ένα μηνα μανιτάρια και ένα μήνα πεθαίνει στο γέλιο μετά τι; Του φεύγει η κατάθλιψη; Δεν νομίζω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μουχε στειλει μειλ μια κοπελα απ την Αμερικη για την κεταμινη, δλδ. ενα ναρκωτικο/παραισθησιογονο , που χρησιμοποιειται εκει με επιτυχια για την κτθλψη, δεν θα τοπιρνα ποτέ εκτος αν ηταν δοκιμασμενο ευρεως .....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2

    προσωπική εμπειρία: ναι

    Βρέθηκα χτες στο psychology.gr ψάχνοντας για ένα άλλο θέμα και στο πλάι εμφανίστηκαν ανάμεσα στα άλλα και αυτά τα πρόσφατα σχόλια. Αυτό με έκανε να φτιάξω λογαριασμό για να μοιραστώ τη σχετική εμπειρία μου καθώς ελπίζω τα ψυχεδελικά σύντομα να βρουν το δρόμο τους στην ψυχική θεραπεία.

    Πρώτα απ'όλα πρέπει να διαφωνήσω κάθετα με τον φίλο mindcrime. Η εμπειρία που θα έχεις με ψυχεδελικά εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το τι διάθεση έχεις και με τι σκοπό τα παίρνεις. Στην περίπτωσή μου, έχοντας πάρει μία φορά τρούφες στην Ολλανδία, τα ψυχολογικά οφέλη ήταν σημαντικά. ΔΕΝ μιλάμε για απλή ευφορία και το να νοιώσεις καλά για λίγες ώρες - κάτι τέτοιο εξάλλου δε θα είχε και θεραπευτικό νόημα. Και για τι μιλάμε τότε;

    Κατ'αρχάς αποκτά κανείς εποπτεία του χαρακτήρα του, του τρόπου σκέψης και της ψυχολογικής δομής του. Ή θα έλεγα καλύτερα ότι οι δομές του χαρακτήρα γίνονται φανερές και μπορούν να μελετηθούν από το ίδιο το άτομο, χωρίς προσπάθεια και σε διάρκεια ωρών. Αυτό δεν οδηγεί μόνο στη λογική κατανόηση συμπεριφορών που είναι καλύτερα να αλλάξουν, αλλά ταυτόχρονα και στην αυτόματη αλλαγή τους. Είναι μία ανανέωση του εγώ. Στην περίπτωσή μου αυτό το αίσθημα καλύτερης λειτουργίας κράτησε γύρω στον ένα μήνα και από ό,τι μου έχουν πει αν γύρω στον μήνα ξαναδοκιμάσει κάποιος ψυχεδελικά τα αποτελέσματα αποκρυσταλλώνονται για μεγάλο διάστημα. Να σημειώσω ότι ακόμα κι όταν η "αυτόματα βελτιωμένη" λειτουργία υποχώρησε, η έλλογη συνειδητοποίηση οδήγησε σε θετικές αλλαγές του χαρακτήρα. Γενικά και στις δύο περιπτώσεις θα τις αποκαλούσα δομικές αλλαγές.

    Δεν πρόκειται όμως μόνο για αυτό. Η εποπτεία των ψυχολογικών μηχανισμών μπορεί να πάει αρκετά βαθύτερα (αν και σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να μιλήσω συνειδητά για το τι αλλαγές μπορεί να επιφέρει). Παραδείγματα: οι ψυχικές διεργασίες προσωποποιούνται με τη μορφή ατόμων που δρουν (ας διευκρινήσω ότι όλες οι παραισθήσεις γίνονται αντιληπτές σαν τέτοιες χωρίς να χάνεται η επαφή με την πραγματικότητα). Ο τρόπος της δημιουργίας συνειρμών γίνεται φανερός τη στιγμή που συμβαίνει. Και ούτω καθ'εξής. Σε καμία περίπτωση δε μιλάμε απλά για διασκέδαση και ευφορία.

    Πηγαίνοντας βαθύτερα, γίνεται φανερό ότι μπορεί να υπάρξει εποπτεία πιο βασικών λειτουργιών και ματιές στο "id". Προσωπικά δεν το επιχείρησα αλλά η αίσθηση που είχα ταιριάζει με τις περιγραφές των τριπς όπου ανοίγει ο ασκός του Αιόλου.

    Για να κλείσω, ήθελα να τονίσω από την εμπειρία μου τις δυνατότητες που προσφέρουν τα ψυχεδελικά τόσο για επίγνωση με θεραπευτικά αποτελέσματα όσο και για μοναδική επαφή με τη φύση των ψυχολογικών διεργασιών. Ελπίζω να χρησιμοποιηθούν μια μέρα από την κοινωνία με υγιή τρόπο.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    ρε παιδια πως το κανετε αυτο το πραγμα?!
    εγω μονο χασισι εχω κανει και δεν θελω να ξανα κανω...
    η ζωη ειναι μια παραισθηση σκεψου να παρεις και ναρκωτικα πως ειναι...
    κατα την γνωμη μου ειναι να αντιμετωπιζεις την πραγματικοτητα οντας νορμαλ...
    οκ θα μου πεις γιατι παιρνεις ψυχοφαρμακα... και θα σου πω για να κοιμαμε...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ρε παιδια πως το κανετε αυτο το πραγμα?!
    εγω μονο χασισι εχω κανει και δεν θελω να ξανα κανω...
    η ζωη ειναι μια παραισθηση σκεψου να παρεις και ναρκωτικα πως ειναι...
    κατα την γνωμη μου ειναι να αντιμετωπιζεις την πραγματικοτητα οντας νορμαλ...
    οκ θα μου πεις γιατι παιρνεις ψυχοφαρμακα... και θα σου πω για να κοιμαμε...
    *Σίγουρα* δεν είναι για χόρταση :))
    Σοβαρά, το θέμα δεν είναι να αποφεύγεις την πραγματικότητα. Ναι, τα πιο πολλά ναρκωτικά γίνονται για να την αποφεύγεις και κάπου εκεί αρχίζει το πρόβλημα. (Και το χασίς ανάμεσα σε αυτά.)
    Αλλά τα ψυχεδελικά με σωστή χρήση είναι για να σε βοηθήσουν να αντιμετωπίζεις καλύτερα την πραγματικότητα όταν δεν τα παίρνεις. Γι'αυτό μιλάμε και για φαρμακευτικές ιδιότητες.

    Edit: Είδα πως έγραψες "η ζωη ειναι μια παραισθηση". Για να το πω κι αλλιώς, η θεραπεία και οι φαρμακευτικές ουσίες υπάρχουν για να παύουμε να την βλέπουμε σαν παραίσθηση.

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by l_amie View Post
    *Σίγουρα* δεν είναι για χόρταση :))
    Σοβαρά, το θέμα δεν είναι να αποφεύγεις την πραγματικότητα. Ναι, τα πιο πολλά ναρκωτικά γίνονται για να την αποφεύγεις και κάπου εκεί αρχίζει το πρόβλημα. (Και το χασίς ανάμεσα σε αυτά.)
    Αλλά τα ψυχεδελικά με σωστή χρήση είναι για να σε βοηθήσουν να αντιμετωπίζεις καλύτερα την πραγματικότητα όταν δεν τα παίρνεις. Γι'αυτό μιλάμε και για φαρμακευτικές ιδιότητες.

    Edit: Είδα πως έγραψες "η ζωη ειναι μια παραισθηση". Για να το πω κι αλλιώς, η θεραπεία και οι φαρμακευτικές ουσίες υπάρχουν για να παύουμε να την βλέπουμε σαν παραίσθηση.
    ο καθενας κανει οτι θελει ρε συ! και εγω εκανα χασισι .. αλλα δεν ειναι για χορταση... ισα ισα μου δημιουργησε κρισεις πανικους και ισως ψυχωση.. τεσπα..το εχω κοψει πολυ καιρο τωρα... ειναι μερικοι που αντεχουν ακομα και καπνιζουν...
    αλλα το θεωρω καταντια...
    εδω τα ψυχοφαρμακα που παιρνω τα θεωρω καταντια... και τα κοβω.. και μονος μου μαλιστα , μεχρι στιγμης τα παω καλα.. αγχος εχω μονο...
    θελω να φυγουν οι χημιες απο το σωμα μου...περα απο αυτα εχουν πολλες παρενεργειες.. οπως αυξηση βαρους τριγλυκεριδια, αυξηση χολιστερινης, και διαβητη! ε δεν γινετε...

Similar Threads

  1. Ψυχοθεραπεια.
    By Constantly curious in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 37
    Last Post: 27-05-2016, 17:37
  2. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By a+b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 11-01-2016, 23:59
  3. Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By a+b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 28-11-2013, 23:03
  4. Ψυχεδελικά και Ψυχικές ασθένειες
    By aliento in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 16
    Last Post: 30-03-2012, 02:05
  5. ψυχοθεραπεία
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-09-2011, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •