Ομοιοπαθητική θεραπεία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    1
    Καλημέρα! Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στείλεις τα στοιχεία του ομοιοπαθητικού που πήγατε εσύ και η φίλη σου;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Συμπληρώνω ένα χρόνο ομοιοπαθητικής θεραπείας και στη τελευταία συνάντηση ο ομοιοπαθητικός έκανε το ΜΠΑΜ, μου είπε να κόψω το αντιψυχωτικό. Και χάρηκα και προβληματίστηκα. Χάρηκα γιατί ενώ μέχρι τώρα ήταν πολύ διακριτικός και προσεκτικός και δεν έλεγε τίποτα για τη ψυχιατρική μου αγωγή, στη τελευταία συνάντηση σήκωσε τα χέρια και είπε ότι έχω την απόλυτη ισορροπία κ υγεία μέσα μου και είμαι απο τις λίγες περιπτώσεις που δυσκολεύεται να μου προτείνει αγωγή. Προβληματίστηκα γιατί δεν έχω σκοπό να το κόψω άμεσα. Ακολουθώ ένα πρόγραμμα μείωσης και όταν φτάσω στην ελάχιστη δοσολογία τότε θα κάνω εκτίμηση της κατάστασης μου. Δεν ξέρω τι απο τα δύο υπερισχύει, η χαρά ή ο προβληματισμός. Δεν ξέρω τι είμαι στα αλήθεια είμαι εγώ ή αυτός που είμαι είναι δημιούργημα του χαπιού. Πραγματικά αυτή η απορία με ταλανίζει. Όντως άλλαξα? είμαι ισορροπημένος και υγιής χωρίς νευρώσεις ή είναι το ψυχιατρικό χάπι που επεμβαίνει ή είναι το χάπι που με άλλαξε απαξ δια παντός και μπορώ να σταθώ στα πόδια μου χωρίς ψυχιατρική αγωγή? Μήπως τελικά είναι η ισοπεδωτική μανία της ασθένειας με αναμόρφωσε και παίρνω απλά μια αγωγή μηχανικά? Δεν ξέρω τι συμπέρασμα να βγάλω....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μην το κοψεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Θα κόψεις το αντιψυχωτικο επειδή στο είπε ο ομοιοπαθητικός;;; Πιστεύεις ότι αυτός ξέρει να σου απαντήσει ειλικρινά αν η καλυτέρευση οφείλεται στο χάπι, στην ομοιοπαθητική θεραπεία ή σε κάτι άλλο; Είναι δυνατόν να είναι αντικειμενικός; Το αν είμαστε ο εαυτός μας ή δημιούργημα του χαπιού το σκεφτόμαστε πολλοί από μας αλλά δείχνει και πώς τοποθετουμαστε απέναντι στην ψυχιατρικης φύσης αγωγή. Δεν έχω ακούσει κανέναν που παίρνει χάπι για την πίεση να διερωτάται αν είναι δημιούργημα του χαπιού. Θα μου πεις τα ψυχοφάρμακα επιδρούν στη συμπεριφορά μας. Μα αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο. Αν ήμασταν ευχαριστημένοι και λειτουργικοί χωρίς αυτά δεν θα τα παίρναμε. Κατά τη γνώμη μου ρώτα τον γιατρό που σου το έχει συνταγογραφήσει αν πρέπει ή όχι να το κόψεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Θα κόψεις το αντιψυχωτικο επειδή στο είπε ο ομοιοπαθητικός;;; Πιστεύεις ότι αυτός ξέρει να σου απαντήσει ειλικρινά αν η καλυτέρευση οφείλεται στο χάπι, στην ομοιοπαθητική θεραπεία ή σε κάτι άλλο; Είναι δυνατόν να είναι αντικειμενικός; Το αν είμαστε ο εαυτός μας ή δημιούργημα του χαπιού το σκεφτόμαστε πολλοί από μας αλλά δείχνει και πώς τοποθετουμαστε απέναντι στην ψυχιατρικης φύσης αγωγή. Δεν έχω ακούσει κανέναν που παίρνει χάπι για την πίεση να διερωτάται αν είναι δημιούργημα του χαπιού. Θα μου πεις τα ψυχοφάρμακα επιδρούν στη συμπεριφορά μας. Μα αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο. Αν ήμασταν ευχαριστημένοι και λειτουργικοί χωρίς αυτά δεν θα τα παίρναμε. Κατά τη γνώμη μου ρώτα τον γιατρό που σου το έχει συνταγογραφήσει αν πρέπει ή όχι να το κόψεις.

    Τελικά με το γιατρό ψυχίατρο συμφώνησα να το μειώσω απο το Μάιο. Δηλαδή πρότεινα και δεν έφερε αντίρρηση.

    Δεν το κόβω, αυτό θα το σκεφτώ του χρόνου το καλοκαίρι

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ομοιοπαθητικη
    By anxious4ever in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 31
    Last Post: 15-11-2020, 22:32
  2. ομοιοπαθητικη!!!
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 09-07-2016, 01:51
  3. ομοιοπαθητική
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-05-2009, 15:26
  4. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    By NikosD. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-03-2008, 21:45
  5. ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    By petalouda_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 11-04-2006, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •