φοβασται τον νεο ιο ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    φοβαστε τον νεο ιο ?

    Πιδια , πηγα χθες στο σμαρκετ , αυτο το θεαμα δεν τοχω ξαναδει, οι μισοι με μασκες , και μια ουρα για να πλαρωσεις 15-20 μετρα , εχω βιωδει την επιοστραστευση του 1984 ( την επιστρατευση ) , ημουν πολυ ποθυ μχερι κι ο πατερας μου , νεος τοτε, εξεπλαη με μαν τυπο, [που αφου ειχαν εδειασει τα ραφια , ημουν πολυ νος τοτε , θυμαμαι την ιστορια ρ- του πατεραμου του με σπραιυ αποσμητικα , δλδ . πλξρηε πανικος , και δεν ειχαμε τοτε ιδιωτικη τηλεοραση ( ευτυχως ) και δεν υπηρξε πανικος .......τωρα ομως ? ολοι πανικαβαλλονται με την μικρη υποψια .........ενταξει, δεν λεω , οι γηραιοτεροι η οι υπαθες ομαδες , να φορανε , αλλα οι νεοο ι
    ?
    και τι εγινε ? τιποτα ........
    Last edited by Macgyver; 17-03-2020 at 09:38.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    πρέπει να ύπαρξη μια υπευθυνότητα και να ακολουθήσουμε τα μετρα όταν λέμε πρέπει να μείνουμε σπίτι δεν είναι βλακείες...... πρέπει να σεβαστείτε αυτά τα μετρα και να βγαίνετε μονο για τα απόλυτος απαραίτητα όπως φάρμακα,super market κλπ...... πρέπει τώρα να να περιορίσουμε στο ελάχιστο της επαφές με άλλους ανθρώπους.... αν τηρήσουμε όλοι αυτά τα μετρα μέσα σε 1 μηνα θα καταφέρουμε να μειώσουμε τα πιθανά κρούσματα....... αυτός είναι και ο σκοπός να μείνουμε όλοι στο σπίτι...!

    της επόμενες μέρες θα έχουμε πολλές αυξήσεις κρουσμάτων.....! το πρόβλημα είναι ότι μπορεί ο καθένας να έχει τον ιο και να μην εμφανίσει κανένα συμπτωμα... η τηλεόραση και η δημοσιογράφοι όλοι δεν πανικοβάλλουν τον κόσμο... ισα ισα μας ενημερώνουν σωστά και δεν ύπαρχει καμια παραπληροφόρηση σε αυτό το θέμα... τα πράγματα είναι σοβαρά...... και πρέπει να προσέξουμε όλοι μας...!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post

    της επόμενες μέρες θα έχουμε πολλές αυξήσεις κρουσμάτων.....! το πρόβλημα είναι ότι μπορεί ο καθένας να έχει τον ιο και να μην εμφανίσει κανένα συμπτωμα... η τηλεόραση και η δημοσιογράφοι όλοι δεν πανικοβάλλουν τον κόσμο... ισα ισα μας ενημερώνουν σωστά και δεν ύπαρχει καμια παραπληροφόρηση σε αυτό το θέμα... τα πράγματα είναι σοβαρά...... και πρέπει να προσέξουμε όλοι μας...!
    kai που το γνωριζεις , αγπητε Ακη ? το 1974 , που ημον πιτσιρικακος , ακουσα κατι για εισβολη στην Κυπρο, αρχιζαν να να μαζευουν τους στρατευσιμουμ, οπως τον πατρ μου , καιτελικα τι εγινε? τ ι π ο τ α .............ετσικαι με τον ιοιο, τιποτα δεν θα γινει, αυτο ειναι το πιστευω μου , και ευχομαι να κανω λαθος , αλλα η κολο τηλεοραση , τρομοκρατει τον κοσμο, και πανικοβαλλομεθα .......ηταν το AIDS......
    εγω να βγω με μασκα ? μονο πεθαμενος θα βγω ........
    παρολα αυτα , σε συμπαθω ...........και ευχομαι να εχω δικιο ........
    Last edited by Macgyver; 17-03-2020 at 09:39.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εδω μιλαμε για μια πανδημία..... ολα αυτα που λενε στην tv δεν τα δεν τα λένε σε καμια περίπτωση για να πανικοβάλουνε τον κόσμο..... αυτό που συμβαίνει είναι κάτι πολύ σοβαρό.... τυχαίνει να έχω ενημερωθεί... από όλο αυτό το θέμα... και μιας και είμαι και εγώ θετικός στον ιο... πέρασα πολύ δύσκολα... ακόμα περνάω.... αλλα τώρα είμαι σπίτι με την κοπέλα μου και αυτή θετική στον ιο.... και το περνάμε σύμφωνα με της οδηγίες του γιατρού μας......

    το μένουμε σπίτι μας αφορά όλους...! για να μειωθούν όσο γίνετε τα κρούσματα....... σε ένα μηνα αν ακολουθήσουμε της οδηγίες αυτές θέλουμε να πιστεύουμε όλοι πως θα μειωθεί το ποσοστό και δεν θα φτάσουμε στο σημείο της ιταλίας.. αυτός είναι ο σκοπός που μένουμε και στο σπίτι..

    προφανώς και δεν θα βγείς με μάσκα για να πας μέχρι το super market δεν λέω κάτι τέτοιο... αλλα αν έχεις στην οικογένεια σου άτομο που ανήκει στης ευπαθείς ομάδες δεν είναι κρίμα να κολλήσει....? εσύ μπορεί να μην έχεις τίποτα... και να το περάσεις ελαφριά... όμως πρέπει να προστατεύουμε και τους υπολοιπους ανθρώπους γύρω μας... και οχι να σκευτομαστε μονο εμας.... αυτο το λεω προς ολους και οχι μονο για σενα...! δεν θελω να υπαρχει καμια παρεξήγηση φυσικά...!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ti να σου πω βρε Ακη, μ[πορει ναχεις και δικιο ........εισαι καλοπροαιρετος .......
    παντως εχει αλλαξει η οψη του κοσμου, οπως τον ξεραμε .......μασκες , 2μετρα αποσταση , πηγα χθες στο σμαρκετ, και δεν δεν δεχοντουσαν την χρεωστικη μου καρτα , εκτος αν την εβαζα εγω ο ιδιος στο μηχανημα .......και τα χαρτονομισματα σδλδ . δεν ειναι φορεις ιων ? ειναι και παραειναι, δεν μπορουν να σου πουν ' οχι δεν δεχομαι το 20αρικο σου ' ......ειναι παρα πολλες οι πηγες μικροβιων , εκτος αν κλειστουμαι ολοι μεσα , και πουμε δεν ξαναβγαινουμε ' .......εμαθα οτιμε την πολυ ζεστη δεν επιζει ο ιος , να δουμε λοιπον ......

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και στην ιταλια φοραγαν μασκες αλλα γιατι δε τους εσωσαν εδω σε θελω τωρα ακομα δεν εχω καταλαβα ποια ειναι η ουσιαστικη βοηθεια που τους προσεφεραν μονο λογια? λογια ακουσαμε παρα πολα ως τωρα θα κανουμε θα ρανουμε θα δειξουμε παρτε μασκες να σωθητε αντισιπτικα και οτι αλλο βρουν και τελικα αποτελεσμα τιποτα αν θελει καποιος να σωθει να πιστεψει στο Θεο οσο προλαβαινει ακομα γιατι τωρα οσα ακουμε δεν ειναι τιποτα αφου παρα τις κινδυνολογιες εδω δε παθαμε σχεδον τιποτα και δε θα λαλησουμε τωρα επειδη πεθαναν στην ιταλια γιατι και να λαλησουμε τι θα βγαλουμε μηπως θα αλαξει κατι η μηπως θα βελτιωθουν τα πραγματα ? οσο καθεστε και τους ακουτε το μονο που θα πετυχετε ειναι να σας στριψει αφου για λογους που αποφευγω να αναλυσω εγω πιστευω οτι δε θα παθουμε τιποτα και εχω καπιους λογους που το λεω αυτο το μονο που βλεπω ως τωρα ειναι πανικος παντου αλλα εγω δε θα τους κανω τη χαρη να πανικοβληθω γιια να καθομαι κουτιασμενος στη τηλεοραση για να βγαζουν 200.000 ευρω στο καθε διαφημιστικο διαλημα και αλλοι να μην εχουν να φανε και να μετρανε φραγκοδιφραγκα ζητιανευοντας στους δρομους ας κατσουν αλλοι γιατι αν εδειναν το ενα χιλιοστο απ οσα επαιρναν θα ετρωγαν τα τρισεγγονα μας για 50 χρονια ακομα αλλα αυτο που τους ενδιαφερει ειναι να κανουν επιδηξη δυναμης εμεις εχουμε τα παντα ενω εσεις κομενους μισθους αφου αυτα τα λεφτα ΔΕΝ καταναλωνονται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ οσο και να ξοδευει καποιος αρα το ποσο ενδιαφερονται για το κοσμο αυτο το εχω καταλαβει ειδη δε χρειαζομαι να μου το πουν αυτοι ας χτισουν καμια ντουζινα βιλες ακομα ενω βρισκομαστε στους εσχατους καιρους κοψε το ενα κοψε το αλλο κοψε εκεινο αλλα τι τα κανουν τοσα λεφτα δεν εξηγουν ειναι σε λιτοτητα μονιμη λογο κρισης τοσα χρονια που ψιλοκοψαν τους μισθους της μεσαιας ταξης για να διξουν ποιοι ειναι οι αρχηγοι των παντων

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Φοβαστε τον νεο ιο ? λαθος το νεο ai , , , επτεπε να ειεομαι , το ..............................-ε ...............

  8. #8
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    εδω μιλαμε για μια πανδημία..... ολα αυτα που λενε στην tv δεν τα δεν τα λένε σε καμια περίπτωση για να πανικοβάλουνε τον κόσμο..... αυτό που συμβαίνει είναι κάτι πολύ σοβαρό.... τυχαίνει να έχω ενημερωθεί... από όλο αυτό το θέμα... και μιας και είμαι και εγώ θετικός στον ιο... πέρασα πολύ δύσκολα... ακόμα περνάω.... αλλα τώρα είμαι σπίτι με την κοπέλα μου και αυτή θετική στον ιο.... και το περνάμε σύμφωνα με της οδηγίες του γιατρού μας......

    το μένουμε σπίτι μας αφορά όλους...! για να μειωθούν όσο γίνετε τα κρούσματα....... σε ένα μηνα αν ακολουθήσουμε της οδηγίες αυτές θέλουμε να πιστεύουμε όλοι πως θα μειωθεί το ποσοστό και δεν θα φτάσουμε στο σημείο της ιταλίας.. αυτός είναι ο σκοπός που μένουμε και στο σπίτι..

    προφανώς και δεν θα βγείς με μάσκα για να πας μέχρι το super market δεν λέω κάτι τέτοιο... αλλα αν έχεις στην οικογένεια σου άτομο που ανήκει στης ευπαθείς ομάδες δεν είναι κρίμα να κολλήσει....? εσύ μπορεί να μην έχεις τίποτα... και να το περάσεις ελαφριά... όμως πρέπει να προστατεύουμε και τους υπολοιπους ανθρώπους γύρω μας... και οχι να σκευτομαστε μονο εμας.... αυτο το λεω προς ολους και οχι μονο για σενα...! δεν θελω να υπαρχει καμια παρεξήγηση φυσικά...!
    Περαστικα σας Ακη.τι συμπτωματα είχε ο ιος και με πιο τρόπο γίνεται η εξεταση?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    τον ιό από ότι έχω καταλάβει από ειδικούς, είτε καθίσουμε σπίτι είτε όχι, θα τον κολλήσει πολύ μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού αν όχι όλο και δεν θα κρατήσει απλά ένα ενάμιση μήνα. Παρόλα αυτά όμως πρέπει να ακούσουμε τις συμβουλές και να μείνουμε σπίτι όσο μπορούμε για να αποφύγουμε το χειρότερο σενάριο στο οποίο τα κρούσματα θα κάνουν μπαμ μαζικά, δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει το σύστημα υγείας και θα υπάρξουν περισσότεροι νεκροι λόγω κορονοιου αλλά και λόγω άλλων ασχετων επεισοδίων που θα χρηζουν επειγοντως ιατρικης περιθαλψης πραγμα αδυνατο.
    Οπότε κύριοι και κυρίες συμφορουμητες ακούμε τις συμβουλές των ειδικών και μένουμε σπίτι, αλλά επειδή είμαστε και ρεαλιστές οπότε βγούμε για λίγο τηρούμε τις προφυλάξεις.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    τον ιό από ότι έχω καταλάβει από ειδικούς, είτε καθίσουμε σπίτι είτε όχι, θα τον κολλήσει πολύ μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού αν όχι όλο και δεν θα κρατήσει απλά ένα ενάμιση μήνα. Παρόλα αυτά όμως πρέπει να ακούσουμε τις συμβουλές και να μείνουμε σπίτι όσο μπορούμε για να αποφύγουμε το χειρότερο σενάριο στο οποίο τα κρούσματα θα κάνουν μπαμ μαζικά, δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει το σύστημα υγείας και θα υπάρξουν περισσότεροι νεκροι λόγω κορονοιου αλλά και λόγω άλλων ασχετων επεισοδίων που θα χρηζουν επειγοντως ιατρικης περιθαλψης πραγμα αδυνατο.
    Οπότε κύριοι και κυρίες συμφορουμητες ακούμε τις συμβουλές των ειδικών και μένουμε σπίτι, αλλά επειδή είμαστε και ρεαλιστές οπότε βγούμε για λίγο τηρούμε τις προφυλάξεις.
    Η χωραμας δεν εχει επαρκει αρυθμο κλινων με μηχανικη υποστυριξη αναπνωης, ειναι γυρο στις 650, οταν τοσες ειχε μονο η Λαβεντουζα!! Σημερα ο αρυθμος των νοσουντω εφτασε στους! 500 και γυρο στους 70 αυτοι που εχουν αναγκη απο μιχανικη υποστιριξη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Περαστικα σας Ακη.τι συμπτωματα είχε ο ιος και με πιο τρόπο γίνεται η εξεταση?

    Δενμε θυμωσες ποπυ πηνμρλπη εγραωες , παρ ετσα δεν εινασρε δψ γθι για αλληλοπρσβαέθα , ' οπο θεωρω ακυρο το
    το ΄ειμαι τραγικο .καηη θεληση βτε Αποστολοι . ' αστο να πει τηνευχη του θεου , 'μην τα αα βαστατας σε σου .........
    ξετειι κοηκομε , 4΄καμσ πολοουε κρυγαδες στο παρελθον , αλλα περςσσν αυτα ,,,,,,,,,

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ti να σου πω βρε Ακη, μ[πορει ναχεις και δικιο ........εισαι καλοπροαιρετος .......
    παντως εχει αλλαξει η οψη του κοσμου, οπως τον ξεραμε .......μασκες , 2μετρα αποσταση , πηγα χθες στο σμαρκετ, και δεν δεν δεχοντουσαν την χρεωστικη μου καρτα , εκτος αν την εβαζα εγω ο ιδιος στο μηχανημα .......και τα χαρτονομισματα σδλδ . δεν ειναι φορεις ιων ? ειναι και παραειναι, δεν μπορουν να σου πουν ' οχι δεν δεχομαι το 20αρικο σου ' ......ειναι παρα πολλες οι πηγες μικροβιων , εκτος αν κλειστουμαι ολοι μεσα , και πουμε δεν ξαναβγαινουμε ' .......εμαθα οτιμε την πολυ ζεστη δεν επιζει ο ιος , να δουμε λοιπον ......
    φιλε τα πραγματα ειναι σοβαρα το βλεπεις και μονος σου..... πανω σε ενα χαρτονομισμα ο ιος μπορει να επιζήσει απο 5-7 μερες... σε μεταλικα αντικειμενα εως και 12 ωρες... το ιδιο ακριβως μπορει να συμβει και σε μια καρτα... αντεχει αρκετες ημερες... πρεπει να φοραμε γαντια και μασκα οταν παμε εξω ακομα και για ψωνια... αν οχι μασκα αν για καποιο λογο δεν θες εσυ καλο ειναι να φορας εστω γαντια........και να προσεχεις παρα πολυ οτι και αν πιασεις παρε ενα ψεκαστικο και ριχνε detol......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Περαστικα σας Ακη.τι συμπτωματα είχε ο ιος και με πιο τρόπο γίνεται η εξεταση?
    σε ευχαριστω πολυ...! τα συμπτώματα ειναι τα κλασσικα... πονολεμος/βηχας/πυρετος και δυσκολια στην αναπνοη και κούραση...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    προκειμεενου να ,,μην τσακωσωθω , αποσυρω το θρντ μου., ολαααα , ...........................εντελως ,,,,,,,,,η τα ποστ μου .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    προκειμεενου να ,,μην τσακωσωθω , αποσυρω το θρντ μου., ολαααα , ...........................εντελως ,,,,,,,,,η τα ποστ μου .
    mac γτ να τσακωθεις? σε ενοχλησε κατι που ειπα εγω? η καποιο αλλο ατομο? θα μπορουσες να μου πεις τι ακριβως θεμα υπαρχει?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •