ΣΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: ΣΟΣ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234

    ΣΟΣ

    Καλημερα! Σήμερα ξυπνησα με εντομη ανησυχια κ ηξερα πως θα ειναι μια δυσκολη μερα κ μετα απο.λιγες ωρες εκανα διαρροια ενω λιγο πιο πριν ειχα παει κανονικα τουαλετα..αυτο ηταν μπηκα στο τριπακι να διαβασω στο ιντερνετ κ ειδα οτι ο νεος ιος προκαλει κ διαροια σε καποιες περιπτωσεις..απο εκεινη την ωρα δν μπορω να ηρεμησω..δεν εχω ομως κανενα αλλο συμπτωμα κ εχω να βγω απο το σπιτι 7 μερες..να πω οτι κ στο παρελθον που ειχα έντονες κρισεις ειχα διαροια..δν μπορω να παρω ανασα κ να ηρεμησω..δν ξερω τι να κανω ..γυρναω στο σπιτι σαν τη τρελλη..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Καλημερα! Σήμερα ξυπνησα με εντομη ανησυχια κ ηξερα πως θα ειναι μια δυσκολη μερα κ μετα απο.λιγες ωρες εκανα διαρροια ενω λιγο πιο πριν ειχα παει κανονικα τουαλετα..αυτο ηταν μπηκα στο τριπακι να διαβασω στο ιντερνετ κ ειδα οτι ο νεος ιος προκαλει κ διαροια σε καποιες περιπτωσεις..απο εκεινη την ωρα δν μπορω να ηρεμησω..δεν εχω ομως κανενα αλλο συμπτωμα κ εχω να βγω απο το σπιτι 7 μερες..να πω οτι κ στο παρελθον που ειχα έντονες κρισεις ειχα διαροια..δν μπορω να παρω ανασα κ να ηρεμησω..δν ξερω τι να κανω ..γυρναω στο σπιτι σαν τη τρελλη..
    Καλημέρα, προσπάθησε να ηρεμήσεις. Και εγώ είχα διάρροια για αρκετές ημέρες, αλλά μονο πρωί, πήγαινα τουαλέτα 2 με 3 φορές το πρωί και είχα διάρροια. Και μετά και το επόμενο πρωί. Και εγώ το διάβασα αυτό που λες μόλις.
    Διάβασα όμως και ότι τα περιστατικά που καταλήγουν από τον ιό είναι πολύ μεγάλης ηλικίας ή με αρκετά υποκείμενα νοσήματα,χθες το διάβασα συγκεκριμένα αυτο.

    Να σου πω επίσης πως ο νούμερο 1 λόγος που παθαίνει κάποιος διάρροια είναι το άγχος, που φαντάζομαι και εσύ όπως κ εγώ θα είσαι έντονα αγχώδης. Σωστά; θες να το εκλογικευσεις λιγάκι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    ω καλά...τα ψυχοσωματικά τώρα θα είναι φουλ για πολύ κόσμο. Και έχω τρελλαθεί, μετράω την θερμοκρασία με 3 διαφορετικά θερμόμετρα. Δύο μέρες ένιωθα μια έντονη πίεση στο στήθος. (Ήμουν και συναχωμένος με λίγο βήχα την περασμένη εβδομάδα, οπότε καταλαβαίνεις. Φτιάξε ριζάκι το μεσημέρι, κατά προτίμηση γλασέ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Ναι φυσικα εχω παρα πολυ αγχος ολο αυτο το καιρο..δν μπορω να φαω να κοιμηθω συνεχεια φοβαμαι..οι κρισεις μου ειχαν ξεκινησει κ πτιν απο ολο αυτο με τον ιο απλα τωρα ειναι καθημερινες κ το αγχος μου δν φευγει ποτε μονο αν ειμαι με το ανδρα μου ειμαι οκ αλλα λογοντης δουλειας λειπει αρκετες ωρες..προσπαθω να ηρεμησω αλλα πραγματικα σημερα μουβειναι αδυνατο..ειδικα οταν διαβασα για το οτι ειναι συμπτωμα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    ω καλά...τα ψυχοσωματικά τώρα θα είναι φουλ για πολύ κόσμο. Και έχω τρελλαθεί, μετράω την θερμοκρασία με 3 διαφορετικά θερμόμετρα. Δύο μέρες ένιωθα μια έντονη πίεση στο στήθος. (Ήμουν και συναχωμένος με λίγο βήχα την περασμένη εβδομάδα, οπότε καταλαβαίνεις. Φτιάξε ριζάκι το μεσημέρι, κατά προτίμηση γλασέ.
    Αστα να πανε..δν ξερω πως θα την παλεψω με ολο αυτο..ειδικα σημερα δν μπορω να το ελέγξω..ναι ρυζακι θαβφαω κ βλεπουμε..βεβαια μια φορα εκανα κ απο εκει την ωρα ειμαο οκ δν εχω θεμα με τη κοιλια..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Το ξέρω και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχεις δίκιο. Έχε στο μυαλό σου, ότι άνθρωποι που δεν είχαν ποτέ άγχος και κρίσεις πανικού, τωρα ζουν μέσα στο άγχος όπως ζούμε κ εμείς ανά περιόδους τόσα χρόνια. Η κατάσταση είναι πολύ φορτισμένη.
    Πες μου λίγο, τι μπορεί να σε ηρεμήσει; στο παρελθόν, τι σε ηρεμουσε οταν ήσουν σε πανικό;
    Είχες κάνει κάποτε ψυχοθεραπεία; μήπως σου είχαν συστήσει κάτι τότε;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    ω καλά...τα ψυχοσωματικά τώρα θα είναι φουλ για πολύ κόσμο. Και έχω τρελλαθεί, μετράω την θερμοκρασία με 3 διαφορετικά θερμόμετρα. Δύο μέρες ένιωθα μια έντονη πίεση στο στήθος. (Ήμουν και συναχωμένος με λίγο βήχα την περασμένη εβδομάδα, οπότε καταλαβαίνεις. Φτιάξε ριζάκι το μεσημέρι, κατά προτίμηση γλασέ.
    Νικόλα καλημέρα. Εγώ αυτό με τα θερμόμετρα παλεύω με. Νυχια και με δόντια να μη το κάνω.
    Εγώ ρε παιδιά αναρωτιέμαι για όλο αυτό, και φοβάμαι παράλληλα.
    Αλλά προχθές είδα μια εκπομπή στο αντ1 για τον κορωνοιο,και είχε πάει η δημοσιογράφος και έκανε ερωτήσεις στην νοσηλεύτρια που είναι στους θαλάμους αρνητικής πίεσης. Και τη ρώτησε φοβάστε; και απάντησε η νοσηλεύτρια, όχι ακόμα δεν έχετε καταφέρει να με φοβησετε εμένα, δεν ξέρω αν θα το καταφέρετε αργότερα.
    Σαν να λέει ξεκάθαρα ότι τα μέσα δημιουργούν όλον τον πανικό, και δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή όχι. Αν εξναι αλήθεια, εμείς οι φαινομενικά υγιείς πως έχουμε φτάσει να οανικοβληθουμε σε τέτοιο βαθμό;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Το ξέρω και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχεις δίκιο. Έχε στο μυαλό σου, ότι άνθρωποι που δεν είχαν ποτέ άγχος και κρίσεις πανικού, τωρα ζουν μέσα στο άγχος όπως ζούμε κ εμείς ανά περιόδους τόσα χρόνια. Η κατάσταση είναι πολύ φορτισμένη.
    Πες μου λίγο, τι μπορεί να σε ηρεμήσει; στο παρελθόν, τι σε ηρεμουσε οταν ήσουν σε πανικό;
    Είχες κάνει κάποτε ψυχοθεραπεία; μήπως σου είχαν συστήσει κάτι τότε;
    Εχω κανει ψυχοθεραπεια αλλα χωρις ιδιαιτερο αποτελεσμα..πριν 10.χρονια που ειχα σοβαρο θεμα αρχισα να ηρεμω οταν ξεκινησα δουλεία κ αναγκαστικα καταφερα να το ξεπερασω..μπηκα σε μια ρουτινα κ ηρεμησα..για 10 χρονια ημουν απολυτα καλα..αγχωνομουν πολυ φυσιολογικα χωρις κρισεις..παντρευτηκα εκανα 2 παιδακια κ ολα Καλα..πριν τις γιορτες ξεκινησαν διαφορα οικογενειακό προβληνατα κ ξεκινησαν κ οι κρισεις..μεχρινπριν τον ιο εβγαινα βολτες με τα μικρα μοθ κ τη παλευα ετσι..τωρα ομως κλεισμενη σπιτι κ με το να σε βομβαρδιζουν καθε μερα τοσες πληροφοριες κ με το αγχος του ιου κ με ολα ξεκινησαν οι κρισεις σε καθημερινη βαση κ πιο εντονες..προσπαθω να ξεχνιεμαι με το σπιτι με τα μικρα αλλα σηνερα πραγνατικα μου ειναι δυσκολο..φοβαναι μν κολησω τα μικρα μου αν οντως εχω..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    Με όλα αυτά που διαβάζουμε συνεχώς, στα sites, στην τηλεόραση όλοι πλέον ασχολούνται με αυτό, βγαίνεις να περπατήσεις και βλέπεις μαγαζιά κλειστά και κόσμο με μάσκες. Φτάσαμε στο σημείο να βλέπουμε μαζεμένους 4-5 ανθρώπους να μιλάνε και τους αντιμετωπίζω σαν φωλιά με φίδια! Και διάρροια θα έχεις, και πυρετό θα νομίζεις ότι έχεις, θα σε πιάνει ένα συναχάκι και θα τα κάνεις πάνω σου. Δυστυχώς αυτή θα είναι η πραγματικότητα για πολλές εβδομάδες, θέλει όσο γίνεται προσοχή αλλά και μεγάλη ψυχραιμία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Με όλα αυτά που διαβάζουμε συνεχώς, στα sites, στην τηλεόραση όλοι πλέον ασχολούνται με αυτό, βγαίνεις να περπατήσεις και βλέπεις μαγαζιά κλειστά και κόσμο με μάσκες. Φτάσαμε στο σημείο να βλέπουμε μαζεμένους 4-5 ανθρώπους να μιλάνε και τους αντιμετωπίζω σαν φωλιά με φίδια! Και διάρροια θα έχεις, και πυρετό θα νομίζεις ότι έχεις, θα σε πιάνει ένα συναχάκι και θα τα κάνεις πάνω σου. Δυστυχώς αυτή θα είναι η πραγματικότητα για πολλές εβδομάδες, θέλει όσο γίνεται προσοχή αλλά και μεγάλη ψυχραιμία.
    Αχ το ξερω το λεω συνέχεια στον εαυτο μου να μν ακουω ειδησεις να μν διαβαζω αλλα δν τα καταφερνω παντα..ελπιζω τελικα να ειναι ψυχοσωματικο ολο αυτο κ αυριο να ειμαι οκ!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    δεν θα είσαι οκ όσο διαβάζεις ειδήσεις. Διάβασε μια φορά, το απόγευμα λίγο μετά τις 7 που γίνεται ενημέρωση για την πορεία της νόσου στη χώρα μας. Το τί γίνεται στο εξωτερικό πλέον δεν έχει πολύ σημασία για εμάς αφού κλείσανε σύνορα και μειώθηκαν θεαματικά οι πτήσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    δεν θα είσαι οκ όσο διαβάζεις ειδήσεις. Διάβασε μια φορά, το απόγευμα λίγο μετά τις 7 που γίνεται ενημέρωση για την πορεία της νόσου στη χώρα μας. Το τί γίνεται στο εξωτερικό πλέον δεν έχει πολύ σημασία για εμάς αφού κλείσανε σύνορα και μειώθηκαν θεαματικά οι πτήσεις.
    Σε ευχαριατω πολυ..εστω κ με τη λιγη συζητηση καπως ξεχαστικα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    έτσι χρειάζεται συζήτηση, αλλά εξ' αποστάσεως.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Στο τέλος της μέρας, εγώ είμαι ευγνώμων που είμαστε εδώ όλοι μαζί, που έχει ο ένας τον άλλο και κάθε τι που νιώθουμε και το γράψουμε βρίσκουμε ανταπόκριση και έστω κ λίγη ανακούφιση.
    Και το λέω γτ κ εγώ πριν 2 μερες ακριβώς το ίδιο ποστ είχα κάνει, αν η διάρροια είναι σύμπτωμα κορωνοιου γτ ακόμα δεν είχε βγει αυτό το άρθρο που διάβασες σημερα αφρουλα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Στο τέλος της μέρας, εγώ είμαι ευγνώμων που είμαστε εδώ όλοι μαζί, που έχει ο ένας τον άλλο και κάθε τι που νιώθουμε και το γράψουμε βρίσκουμε ανταπόκριση και έστω κ λίγη ανακούφιση.
    Και το λέω γτ κ εγώ πριν 2 μερες ακριβώς το ίδιο ποστ είχα κάνει, αν η διάρροια είναι σύμπτωμα κορωνοιου γτ ακόμα δεν είχε βγει αυτό το άρθρο που διάβασες σημερα αφρουλα.
    Πραγματικα παιδια νιωθω μια ανακουφιση που μπορω να μοιραστω αυτα που νιωθω κ να με καταλαβαιτε..καποιες φορες καταλαβαινω οτι ειμαι υπερβολικξ κ το ελεγχω αλλες παλι οπως σημερα μου ειναι δυσκολο αλλα κ μονο που μιλαω με εσας μου κανει καλο

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •