οταν οι ειδικοι μιλανε για την καταθλιψη....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933

    οταν οι ειδικοι μιλανε για την καταθλιψη....

    προσεχω για να εχω....


    παρακατω ειναι ενα φυλλαδιο απο το ψυχιατρικο τμημα του νοσοκομειου μετροπολιταν οπου ενημερωνει για την καταθλιψη.



  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    και η δευτερη σελιδα.



  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    στη πρωτη σελιδα δεν λεει κατι που δεν εχει ξαναδιαβασει κανεις.
    στην δευτερη ομως διαβασα οντως πρωτοποριακες μεθοδους και το βαζω σε μεγέθυνση,


    το πρωτο κομματι προς τα κατω,

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    το δευτερο κομματι - πανω δεξια


  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    και το τριτο κομματι κατω δεξια



  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γενικα μιλωντας δεν εχω προβλημα οποιος πασχει απο καταθλιψη και παει σε ενα ψυχιατρο και του πει οτι πασχει απο καταθλιψη και ο ψυχιατρος του πει βαλτο το δαχτυλο στη πριζα και θα γινεις καλα, και αυτος πει οκ....
    Ειτε ειναι αφελης ειτε οτι αλλο, το κανει με την θελσηση του.

    Εκεινο που αναρωτιεμαι ειναι στο κατα ποσο τετοιες μεθοδοι εφαρμοζονται η θα εφαρμοστουν, σε ηδη εγκλειστους ψυχικα ασθενεις σαν νεες πρωτοποριακές μεθοδους.
    Μιας και το αλοπερντιλ θεωρειται πια παρωχημενο....
    Αλλωστε στους ψυχικα εγκλειστους οταν τους δινουν τα χαπια, βαζουν τους ασθενεις να πινουν τα χαπια μπροστα τους και να κανουν και γαργαρες μετα.....

    Ετσι ειναι η κανω καπου λαθος?

  7. #7
    Οχι παλι ο Σουρας.Τον εχω βαρεθει να τον βλεπω στα καναλια το μαιντανο.Τα παιρνει απ το υπουργειο και λεει τις παπαρολογιες του.Τα συγκεκριμενα που γραφει ειναι copy απ το DSM που γραφει ολα τα ψυχιατρικα.Εξω οι κρατικοδιαιτοι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by krino
    κανω καπου λαθος?
    ναι. άνθρωποι έχουν γιατρευτεί από τη θεραπεία με ηλεκτροσόκ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    πώς διαπίστωσαν οι ειδικοί πως το ηλεκτροσόκ δουλεύει σαν λύση θεραπείας;
    μήπως βλέπουν τους έγκληστους σαν εύκολη λεία που δεν μπορεί να αντιδράσει και τους χρησιμοποιούν ως πειραματόζωα για να ανακαλύπτουν νέες μεθόδους;σκέφτομαι εγώ τώρα με το λίγο μυαλό που έχω......

    δεν συμφωνώ πάντως με αυτόν τον τρόπο.σίγουρα θα υπάρχουν πιο ανθρώπινες λύσεις.η ταπεινή μου γνώμη...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    το συγκεκριμένο θέμα με άγγιξε μπορώ να πω συναισθηματικά για αυτό τον λόγο έψαξα και βρήκα......
    το ηλεκτροσόκ είναι θεραπευτική μέθοδος που χρησιμοποιείται στην ψυχιατρική και χαρακτηρίζεται από την εξαπόλυση μιας τυπικής επιλιπτικής κρίσης που επιτυγχάνεται με τη δίοδο εναλλοσσόμενου ηλεκτρικού ρεύματος 100-130V για 2-3 δέκατα του δευτερολέπτου με δύο ηλεκτρόδια που τοποθετούνται στο κεφάλι.μέχρι την ανακάλυψη των αντιψυχωσικών φαρμάκων χρησιμοποιείτο ευρύτατα,αλλά μετά σχεδόν εγκαταλείφθηκε.η ανακάλυψη αυτή υπήρξε από αυτές που χαρακτηρίζουν μια εποχή:η ταχύτητα με την οποία ,ύστερα από την χρησιμοποίηση του ηλεκτροσόκ, μπορούν να υπάρξουν ευνοικά αποτελέσματα σε πολλές ψυχιατρικές παθήσεις επέτρεψε μεταξύ άλλων το άνοιγμα νέων προοπτικών για την κοινωνική αποκατάσταση των ψυχασθενών.
    τα τελευταία χρόνια αναβίωσε η χρήση του ηλεκτροσόκ γιατί δεν έχει τις παρενέργειες των φαρμάκων.τροποποιήθηκε όμως η μέθοδος εφαρμογής έτσι ώστε να αποφεύγονται τα κατάγματα από τους σπασμούς και η απώλεια μνήμης.
    τώρα κατά πόσο είναι καλό αυτό.........

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by raphsssodos
    Originally posted by krino
    κανω καπου λαθος?
    ναι. άνθρωποι έχουν γιατρευτεί από τη θεραπεία με ηλεκτροσόκ.
    γιατι ειπα εγω οτι δεν μπορει να γινει αυτο???
    οπως εγραψα και πιο πανω, δεν εχω προβλημα αμα παει καποιος σε ενα γιατρο και η θεραπεια που προτεινει ειναι ηλεκτροσοκ και ο ασθενης την δεχτει. Ειτε γινει καλα ειτε οχι, οι ευθυνες ειναι του ασθενη κατα κυριο λογο.


    Εγω μιλησα για ασθενεις που ειναι εγκλειστοι σε ιδρυματα οπου πανω τους θα εφαρμοζονται οι νεες αυτες πρωτοποριακες μεθοδους.
    Η αυτα δεν τα γνωριζετε?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    κρίνο μπορώ να πω πως είναι πολύ ενδιφέρον το θέμα σου......
    ομολογώ πως περίμενα μέρες την απάντησή σου.....

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    λιτσα βασικα το θεμα ειναι οτι αμα πας στα αδυτα του ψυχιατρικου κοσμου, θα διαπιστωσεις οτι ο δρομος προς την κολαση ειναι σπαρμενος απο τις καλυτερες προθεσεις....


    Χμμμ οσο για τις μερες.... ε οκ ημουν εκδρομη, αφιερωνω λιγοτερο χρονο στο φορουμ απο οτι παλαιοτερα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    και αυτές οι \"προθέσεις\" ποιούς ευνοούν;
    τους έγκλειστους που είναι στα χέρια κάποιων \"ειδικών\"ή τους επιστήμονες που με αυτόν τον τρόπο θα πουν πως έβγαλαν από αδιέξοδο κάποιους ασθενείς.....
    ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.......



    όσο για την εκδρομή καλά έκανες όποτε σου δίνεται η ευκαιρία να πηγαίνεις κάνει καλο....

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    η βιομηχανια θεραπειων - φαρμακων εχει απο πισω της πολυ χρημα και πολλους καλους πελατες.
    Τωρα αν ο πελατης θα κανει τη δουλεια του αυτο ειναι αλλη συζητηση.
    Υπαρχουν και επιστημονες που κανουν πειραματα σε ποντικια, αλλα δεν εχουν ολοι αυτο τον εξοπλισμο.

    Οσο για τους εγκλειστους, αν συνειδητοποιήσεις τι κονδυλια υπαρχουν για την ψυχικη υγεια εκ μερους του κρατους ειναι αποριας αξιο πως μερικα ιδρυματα υπαρχουν κιολας.
    Υπαρχουν εργαζομενοι σε ιδρυματα που εχουν να πληρωθουν μηνες και αν σταματησουν να εργαζονται δεκαδες ασθενεις θα πεταχτουν στο καλαθο των αχρηστων.

    Σε ολες τις υποθεσεις βεβαια υπαρχουν ολες οι οψεις ενος νομισματος.


    Παντα μου αρεσαν οι ταξιδιωτικες εμπειριες...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •