Βοήθεια θέλω την γνώμη σας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 77
  1. #31
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Εκείνος με πιεζε δεν κανονιζα να πάω για καφε μαζί του. Αυτος με παρακολουθουσε και ερχόταν εκεί που ήμουν και μου έλεγε να μπω μέσα στο αμάξι να μιλήσουμε λίγο τίποτα παραπάνω εγώ δεν ήξερα. Δεν ήξερα τι έκανα. Και όχι που του έλεγα επεμενε. Δεν μπορούσα να το αποφύγω όσο και να το ήθελα
    Ποια ήταν η σχέση σου με τον πατέρα σου τότε? Τον φοβοσουν γενικά?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ποια ήταν η σχέση σου με τον πατέρα σου τότε? Τον φοβοσουν γενικά?
    Ναι με τον πατέρα μου είχα ψυχρές σχέσεις πάντα. Δεν ήθελα να μάθει τίποτα.

  3. #33
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Ναι με τον πατέρα μου είχα ψυχρές σχέσεις πάντα. Δεν ήθελα να μάθει τίποτα.
    Η ερώτηση μου ήταν γενική και όχι όσο αφορά αυτόν.. Αν τον φοβοσουν γενικα..

    Η σχέση της μητερας σου με τον πατέρα σου πως ήταν τότε?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Η ερώτηση μου ήταν γενική και όχι όσο αφορά αυτόν.. Αν τον φοβοσουν γενικα..

    Η σχέση της μητερας σου με τον πατέρα σου πως ήταν τότε?

    Ναι τον φοβομουν. Η σχέση μεταξύ τους είναι εξίσου ψυχρή ο καθένας είναι στον κόσμο του.

  5. #35
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Ναι τον φοβομουν. Η σχέση μεταξύ τους είναι εξίσου ψυχρή ο καθένας είναι στον κόσμο του.
    Ο τύπος τότε έλεγε ότι θα κάνει κακό στους δικούς σου? Σε σένα όχι?

    Οι γονείς σου πως έμαθαν για όλο αυτο? Ποια ήταν η πρώτη τους αντίδραση?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ο τύπος τότε έλεγε ότι θα κάνει κακό στους δικούς σου? Σε σένα όχι?

    Οι γονείς σου πως έμαθαν για όλο αυτο? Ποια ήταν η πρώτη τους αντίδραση?
    Εμένα δεν μου είχε ποτέ ότι θα μου κάνει κάτι όπως πχ να με σκοτώσει ούτε μου έιχει σηκώσει χέρι. Όμως αυτο που μου έκανε στην ψυχή είναι το χειρότερο τα σημάδια δεν θα φύγουν.
    Ε δεν χρειάζεται να πω πολλά για τους γονείς μου γιατί αυτό ξεπεραστηκε λέγοντας τους πως μόνο 2-3 με έχεις ενοχλήσει χωρίς να τους πω τι πραγματικά έχει γίνει. Το θέμα είμαι εγώ τωρα

  7. #37
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Εμένα δεν μου είχε ποτέ ότι θα μου κάνει κάτι όπως πχ να με σκοτώσει ούτε μου έιχει σηκώσει χέρι. Όμως αυτο που μου έκανε στην ψυχή είναι το χειρότερο τα σημάδια δεν θα φύγουν.
    Ε δεν χρειάζεται να πω πολλά για τους γονείς μου γιατί αυτό ξεπεραστηκε λέγοντας τους πως μόνο 2-3 με έχεις ενοχλήσει χωρίς να τους πω τι πραγματικά έχει γίνει. Το θέμα είμαι εγώ τωρα
    Όχι δεν είσαι εσύ το θέμα εδώ. Έχω λόγο που σου κάνω τις ερωτήσεις αυτές. Θα σου εξηγήσω.

    Πως το έμαθαν οι γονείς σου?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Όχι δεν είσαι εσύ το θέμα εδώ. Έχω λόγο που σου κάνω τις ερωτήσεις αυτές. Θα σου εξηγήσω.

    Πως το έμαθαν οι γονείς σου?
    Οι γονείς μου το εμάθαν έτσι.
    Είχα γνωρίσει έναν άνθρωπο ο οποίος τώρα είμαστε ακόμα μαζί 2 χρόνια ο οποίος είναι η αιτία που απαλαχτηκα από αυτήν ιστορία. Δεν του είχα πει τίποτα. Ένα απόγευμα με πήρε ο άλλος τηλέφωνο και μου είπε να πάω να με δει και του είπα πως σήμερα θα κάτσω σπίτι γιατί είμαι άρρωστη. Την ίδια μέρα βγήκα για καφέ με το αγόρι που ήμασταν μαζί (που γνωρισα. Θα τον ονομασω Στεφανο)και με άλλες 2 φίλες μου που ήξεραν την ιστορία. Εκεί που καθόμασταν και πειναμε καφε χτύπησε το τηλέφωνο. Πάω μέσα στην τουαλέτα και το σηκωνω και μου λέει που είσαι και του λέω σπίτι. Πάω κάθομαι και τον βλέπω έξω από την καφετέρια. Πανικοβληθηκα και ο Στέφανος κατάλαβε πως κάτι συνέβαινε και του τα είπα ολα. Μαζεύτηκαμε πιο πάνω από την καφετέρια και με την θέληση να με βοηθήσει φώναξε κάποιους που ηξερά να πανε να τον βρούνε. Τυχαία πέρασε η μάνα της μιας φίλης μου από κει καθώς μας είδε όλους μαζεμενους αναγκαστηκαμένα εξηγήσουμε τι έγινε και πήρε τηλέφωνο στην αστυνομία και έτσι το μάθανε και οι δικοί μου. Ο τύπος δεν ξανά εμφανιστηκε τον έψαχνε ο πατέρας μου έξαλλος αλλά είχε εξαφανιστεί. Οι αστυνομικοί είπαν στον πατέρα μου ότι δεν χρειάζεται να πάει να ανοίξει φασαρία μαζί του γιατι κάναμε ασφαλιστικα μέτρα. Και τελείωσε εκει.

  9. #39
    george1520
    Guest
    Ο συγκεκριμένος άνθρωπος έκανε ότι έκανε γιατί ήξερε ότι τον φοβάσαι και πως δεν θα μιλήσεις στον πατέρα σου. Αν οι γονείς σου γενικά ήταν πιο κοντά σε σένα, αν συζητούσατε και δεν είχατε αυτή την ψυχρή σχέση (τουλάχιστον με τον πατέρα σου) αυτός δεν θα το προχωρούσε. Ή μάλλον εσύ θα του το εκοβες. Ήξερε την σχέση που είχες με τους γονείς σου και έκανε παιχνίδι. Είναι καλό όταν μας συμβαίνει κάτι σοβαρό να μοιράζουμε τις ευθύνες και να μην τις αφήνουμε όλες πάνω μας. Δεν ξέρω ποιος είπε ότι φταις εσύ σε όλο αυτό ή ποιος είπε ότι εσύ τον προκάλεσες αλλά να ξέρεις πως δεν ισχύει. Ήσουν παιδί και αυτός μεγάλος. Αν μια στο εκατομμύριο εσύ τον προκαλούσες τότε αν αυτός ήταν "φυσιολογικός" θα σε συμβουλευε και όχι να το συνέχιζε. Οπότε αυτό να το φύγεις από το κεφάλι σου.
    Το γεγονός ότι πλησιάζεις την ηλικία που σου έθεσε σαν όριο σου προκαλεί στρες και άγχος.. Πίστεψε με ότι δεν θα εμφανιστεί αλλά αν το κάνει και του δείξεις ότι δεν τον φοβάσαι δεν θα ξανάπλησιάσει. Πως θα το κάνεις? Πρώτα από όλα θα πας σε ένα ψυχολόγο και θα συζητήσεις τα πάντα. Για τους γονείς σου, για αυτόν τον άνθρωπο, για το τι νιώθεις τώρα, για το τι ένιωθες τότε, για τους λόγους που δεν μίλησες αμέσως στους γονείς σου, γιατί επετρεψες στον εαυτό σου να ζει μέσα στον φόβο ενώ μπορούσες να κάνεις κινήσεις για να του κόψεις την "φορά" και γιατι από τότε προτιμάς να είσαι στον δικό σου κόσμο. Μέσα από την ψυχοθεραπεία θα δεις την δύναμη που έχεις μέσα σου, θα μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου, να εμπιστεύεσαι, να προστατεύεις τον εαυτό σου και κυρίως να αποκτήσεις φωνή!

    Εγώ τότε δεν μίλησα γιατί δεν είχα κανένα ποτέ δίπλα μου και ζούσα με τκν φόβο όπως εσύ. Αλλά ξέρω πως αν είχα γονείς (με όλη την σημασία της λεξης) δίπλα μου όλα θα ήταν διαφορετικά. Γράφτηκα σε σχολή καράτε για να γίνω "δυνατός" και να μην φοβάμαι κανένα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ο συγκεκριμένος άνθρωπος έκανε ότι έκανε γιατί ήξερε ότι τον φοβάσαι και πως δεν θα μιλήσεις στον πατέρα σου. Αν οι γονείς σου γενικά ήταν πιο κοντά σε σένα, αν συζητούσατε και δεν είχατε αυτή την ψυχρή σχέση (τουλάχιστον με τον πατέρα σου) αυτός δεν θα το προχωρούσε. Ή μάλλον εσύ θα του το εκοβες. Ήξερε την σχέση που είχες με τους γονείς σου και έκανε παιχνίδι. Είναι καλό όταν μας συμβαίνει κάτι σοβαρό να μοιράζουμε τις ευθύνες και να μην τις αφήνουμε όλες πάνω μας. Δεν ξέρω ποιος είπε ότι φταις εσύ σε όλο αυτό ή ποιος είπε ότι εσύ τον προκάλεσες αλλά να ξέρεις πως δεν ισχύει. Ήσουν παιδί και αυτός μεγάλος. Αν μια στο εκατομμύριο εσύ τον προκαλούσες τότε αν αυτός ήταν "φυσιολογικός" θα σε συμβουλευε και όχι να το συνέχιζε. Οπότε αυτό να το φύγεις από το κεφάλι σου.
    Το γεγονός ότι πλησιάζεις την ηλικία που σου έθεσε σαν όριο σου προκαλεί στρες και άγχος.. Πίστεψε με ότι δεν θα εμφανιστεί αλλά αν το κάνει και του δείξεις ότι δεν τον φοβάσαι δεν θα ξανάπλησιάσει. Πως θα το κάνεις? Πρώτα από όλα θα πας σε ένα ψυχολόγο και θα συζητήσεις τα πάντα. Για τους γονείς σου, για αυτόν τον άνθρωπο, για το τι νιώθεις τώρα, για το τι ένιωθες τότε, για τους λόγους που δεν μίλησες αμέσως στους γονείς σου, γιατί επετρεψες στον εαυτό σου να ζει μέσα στον φόβο ενώ μπορούσες να κάνεις κινήσεις για να του κόψεις την "φορά" και γιατι από τότε προτιμάς να είσαι στον δικό σου κόσμο. Μέσα από την ψυχοθεραπεία θα δεις την δύναμη που έχεις μέσα σου, θα μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου, να εμπιστεύεσαι, να προστατεύεις τον εαυτό σου και κυρίως να αποκτήσεις φωνή!

    Εγώ τότε δεν μίλησα γιατί δεν είχα κανένα ποτέ δίπλα μου και ζούσα με τκν φόβο όπως εσύ. Αλλά ξέρω πως αν είχα γονείς (με όλη την σημασία της λεξης) δίπλα μου όλα θα ήταν διαφορετικά. Γράφτηκα σε σχολή καράτε για να γίνω "δυνατός" και να μην φοβάμαι κανένα.
    Έχεις απόλυτο δικιό σε ότι είπες. Τότε ούτε με την μάνα μου ήμουν κοντά και δεν της μιλούσα. Μετά από αυτό όμως ήρθαμε πιο κοντά και της μιλάω όταν κάτι με προβληματιζει. Αν είχαμε και τότε αυτήν σχέση που έχουμε τώρα με την μητέρα μου σίγουρα όλο αυτό δεν θα είχε γίνει. Σίγουρα και αυτος ήξερε πως δεν θα έλεγα τίποτα στους γονείς μου και πως φοβάμαι γι αυτό το συνεχισε τόσο πολύ όλο αυτό. Το οτι καποια στιγμη θα βρει την ευκαιρια στο μελλον να με πλησιασει ειναι σχεδον σιγουρο, ο ανθρωπος δεν καταλαβαινει εχει κανει 2 φονους και ηταν 2 χρονιά σε ψυχιατρικη κλινικη. Η εμμονη που ειχε μαζι μου ειμαι σιγουρη πως δεν θα τελειωσει ουτε θα με ξεχασει ποτε. Ειχα φτασει σε σημειο τοτε να μην περιποιουμε καθολου τον εαυτο μου και να βγαινω σε αθλια κατασταση εμφανιστηκα για να με βλεπει μηπως με σιχαθει και του περασει. ευχαριστώ πολύ πάντως που εκατσες και με άκουσες και ασχολήθηκες.πρώτη φορά τα βγαζω από μέσα μου.

  11. #41
    george1520
    Guest
    Όταν θα εμφανιστεί (αφού είσαι σίγουρη) δεν θα είσαι μόνη. Θα έχεις σίγουρα τον φίλο σου, τους γονείς σου και εσένα (γιατί τώρα ξέρεις) .. Πρέπει να βγάλεις από μέσα σου αυτή την άσχημη περίοδο της ζωής σου και αυτό θα γίνει μόνο με τον ψυχολόγο.. Το μυαλό σου τα μεγαλοποιει ολα και ο φόβος σου σε κάνει να νιώθεις όπως νιώθεις.

    Ότι άλλο θες εγώ προσωπικά θα είμαι εδώ να το συζητήσουμε.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Ναι άμα θα γίνει κάτι τέτοιο σίγουρα δεν θα το αφήσω έτσι και αυτή τη φορά θα "μιλήσω " δεν θα αφήσω την ιστορία να επαληφθει. Τότε ήμουν μικρή και αθώα. Τώρα όμως ξέρω. Όμως οι πληγές δεν σβηνονται. Φαντασου πριν τελειώσει η ιστορία σκεφτόμουν σοβαρά με τις 2 φίλες μου και είχαμε κάνει σχέδια να τον συναντήσω και να τον σκοτωσουμε. Μόνο έτσι πίστευα θα τελειωσει όλο αυτό το μαρτύριο. Φαντάσου τι μου ψυχολογικο μου είχε κάνει για να φτάσει ενα παιδί 13 χρόνων να βάλει στο μυαλό του κάτι τέτοιο.

  13. #43
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Ναι άμα θα γίνει κάτι τέτοιο σίγουρα δεν θα το αφήσω έτσι και αυτή τη φορά θα "μιλήσω " δεν θα αφήσω την ιστορία να επαληφθει. Τότε ήμουν μικρή και αθώα. Τώρα όμως ξέρω. Όμως οι πληγές δεν σβηνονται. Φαντασου πριν τελειώσει η ιστορία σκεφτόμουν σοβαρά με τις 2 φίλες μου και είχαμε κάνει σχέδια να τον συναντήσω και να τον σκοτωσουμε. Μόνο έτσι πίστευα θα τελειωσει όλο αυτό το μαρτύριο. Φαντάσου τι μου ψυχολογικο μου είχε κάνει για να φτάσει ενα παιδί 13 χρόνων να βάλει στο μυαλό του κάτι τέτοιο.
    Να ξέρεις ότι είναι θετικό που ένιωθες θυμό για τον συγκεκριμένο άνθρωπο.. Μέσα σου ήξερες ότι δεν φταις.

    Οι πληγές (το σημάδι τους) γενικά πάντα θα υπάρχουν αλλα το θέμα μας είναι να τις αξιοποιούμε για το καλό μας και όχι να μας κόβουν τα πόδια! Τώρα ξέρεις πως θα αντιμετωπίσεις αυτόν ή οποιοδήποτε άλλον θελήσει να σου κάνει κακό. Απλά είναι καλό να κλεισεις αυτή την πληγή για να μπορέσεις να ζήσεις "ελευθερη". Και πίστεψε με, αν πραγματικά το θες θα κλείσει!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Αυτό μπορεί να το ξεπεράσω όμως τα σημαδια που μου άφησε όλο αυτό με κρίσεις πανικου και όλα αυτά που ανεφερα στην αρχή δεν θα φύγουν απλώς με τον ψυχολόγο μπορεί να απαλυνουν και να μειωθούν.

  15. #45
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Αυτό μπορεί να το ξεπεράσω όμως τα σημαδια που μου άφησε όλο αυτό με κρίσεις πανικου και όλα αυτά που ανεφερα στην αρχή δεν θα φύγουν απλώς με τον ψυχολόγο μπορεί να απαλυνουν και να μειωθούν.
    Πως το ξέρεις?

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω την γνώμη σας...
    By Alice_1990 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 22-09-2018, 04:53
  2. πεστε μ την γνωμη σασ.θελω βοηθεια.
    By koulitsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 26-09-2012, 22:58
  3. θελω τη γνωμη σας
    By evangeliak79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-01-2011, 23:02
  4. Θέλω την γνώμη σας...
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 30-06-2010, 22:34
  5. Θέλω τη γνώμη σας
    By ico in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 59
    Last Post: 11-09-2008, 07:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •