ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 119
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 119 of 258 FirstFirst ... 1969109117118119120121129169219 ... LastLast
Results 1,771 to 1,785 of 3862
  1. #1771
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Όχι. Με ένα απλό πτυχίο δεν κάνεις απολύτως τίποτα. Που στην παρούσα φάση δεν έχω καν. Μόνο διδασκαλία σε φροντηστήρια που σου δίνουν όσα θέλουν και είναι και παρτ τάιμ. Δηλαδή δεν θα βγαίνεις καν βασικό.

    Αγγελίες τώρα βλέπω ελάχιστες. Μέχρι και για πωλήσεις ζητάνε 2 χρόνια τουλάχιστον εμπειρία. Έχω απελπιστεί και σκέφτομαι και το μέλλον. Τόσος κόπος για το τίποτα. Τουλάχιστον να το πάρω απόφαση και να χαρώ απλά το αντικείμενο που μου αρέσει. Να μην περιμένω τίποτα. Όποιος περιμένει, απογοητεύεται και πέφτει στα πατώματα.
    Μπορείς να γίνεις odds compiler σαν μαθηματικός με άριστες απολαβές αλλά με μειονέκτημα ότι θα κανεις την αντίθετη ζωη απο αυτή που κανει ο μέσος πολίτης. Για παράδειγμα θα δουλεύεις πάντα τα ΣΚ πάντα την Boxing Day και την πρωτοχρονια. Τα ρεπό θα τα παίρνεις πάντα καθημερινές και θα δουλεύεις βάρδιες δεν εχεις σταθερό ωράριο.

  2. #1772
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ηθελα να παω στην Αιγινα σημερα αλλα ξυπνησε και η μανα μου και δε μ'αφηνει.

  3. #1773
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ηθελα να παω στην Αιγινα σημερα αλλα ξυπνησε και η μανα μου και δε μ'αφηνει.
    Πες της "Εγώ φεύγω", βγες από την πόρτα και μπραφ. Τι πάει να πει δεν σε αφήνει;

  4. #1774
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ηθελα να παω στην Αιγινα σημερα αλλα ξυπνησε και η μανα μου και δε μ'αφηνει.
    Καλημερα!

    Βρε συ Ορεστη γιατι πρεπει να παρεις αδεια απο την μαμα σου ?
    Ετοιμασου μην τους δινεις σημασια και πηγαινε να περασεις την μερα σου οπως θελεις!

  5. #1775
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δεν ξερετε τα κολπα της. Ξεκιναει η γκρινια και το ροκανισμα χρονου και πριν το καταλαβω περασε η ωρα. Τωρα επρεπε να ειμαι Πειραια αν ηθελα να προλαβω. Ολο το αναβαλλω και ολο κατι συμβαινει.

  6. #1776
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δεν ξερετε τα κολπα της. Ξεκιναει η γκρινια και το ροκανισμα χρονου και πριν το καταλαβω περασε η ωρα. Τωρα επρεπε να ειμαι Πειραια αν ηθελα να προλαβω. Ολο το αναβαλλω και ολο κατι συμβαινει.
    Σηκω μια μερα αποφασισμενος να κανεις το προγραμμα σου και οτι και να σου λεει να μην της δινεις σημασια .
    Αστην να γκρινιαζει εσυ την δουλεια σου.
    Η μερα ακομα ειναι στην αρχη της προγραμματισε κατι αλλο και καντω χωρις να το πολυσκεφτεσαι.
    Η αναβλητικοτητα ειναι οτι χειροτερο.

    Πρεπει ομως να εισαι αποφασισμενος και να μην επηρεαεσαι απο το περιβαλλον σου.

  7. #1777
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Σηκω μια μερα αποφασισμενος να κανεις το προγραμμα σου και οτι και να σου λεει να μην της δινεις σημασια .
    Αστην να γκρινιαζει εσυ την δουλεια σου.
    Η μερα ακομα ειναι στην αρχη της προγραμματισε κατι αλλο και καντω χωρις να το πολυσκεφτεσαι.
    Η αναβλητικοτητα ειναι οτι χειροτερο.

    Πρεπει ομως να εισαι αποφασισμενος και να μην επηρεαεσαι απο το περιβαλλον σου.
    Τωρα νιωθω μια κουραση να με εχει καταβαλει. Ειναι ψυχολογικο νομιζω γιατι οταν ειχα παρεα σηκωνομουν πετωντας. Τωρα ειμαι μονος μου. Εχει καραβι για Αιγινα και στις 12 αλλα το τελευταιο επιστρεφει 5. Δεν ξερω αν αξιζει να φαω ολο τον ηλιο και τη ζεστη.

    Το μονο εναλλακτικο που εχω συνηθισει να κανω -συγνωμη που θα σας φανει λουμπεν - ειναι να πηγαινω μπουρδελοτσαρκα ή να τρωω φαστ φουντ. Πραγματα δλδ που ικανοποιουν τα κατωτερα ενστικτα και με αφηνουν ανικανοποιητο. Ενω ενα ταξιδακι θα μπορουσε να μου δωσει ενεργεια, οπως και περισυ, και τα λεφτα που θα φαω δεν ειναι πολλα περισσοτερα: 16 ευρω ναυλα, 15 ευρω ταβερνα, αλλα 10 για μικροπραγματα.

  8. #1778
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τωρα νιωθω μια κουραση να με εχει καταβαλει. Ειναι ψυχολογικο νομιζω γιατι οταν ειχα παρεα σηκωνομουν πετωντας. Τωρα ειμαι μονος μου. Εχει καραβι για Αιγινα και στις 12 αλλα το τελευταιο επιστρεφει 5. Δεν ξερω αν αξιζει να φαω ολο τον ηλιο και τη ζεστη.

    Το μονο εναλλακτικο που εχω συνηθισει να κανω -συγνωμη που θα σας φανει λουμπεν - ειναι να πηγαινω μπουρδελοτσαρκα ή να τρωω φαστ φουντ. Πραγματα δλδ που ικανοποιουν τα κατωτερα ενστικτα και με αφηνουν ανικανοποιητο. Ενω ενα ταξιδακι θα μπορουσε να μου δωσει ενεργεια, οπως και περισυ, και τα λεφτα που θα φαω δεν ειναι πολλα περισσοτερα: 16 ευρω ναυλα, 15 ευρω ταβερνα, αλλα 10 για μικροπραγματα.
    Ορεστη στο εχω ξαναπει...
    Σε θεωρω πολυ εξυπνο ανθρωπο!
    Καποιες φορες αυτα που γραφεις με αφεινουν αφωνη για την στρωτή ροη σκεψεις που εχουν γι αυτο και οταν εκφραζεις καποιες αποψεις παρατραβηγμενες μπορει να με βρισκεις απεναντι σου αλλα καπου σε δικαιολογω γιατι οι μεχρι τωρα εμπειριες σου (μηδαμινες θα ελεγα) σε σπρώχνουν εκει...

    Αλλαξε λιγακι τον τροπο σκεψεις σου σε αυτα τα θεματα ,προσπαθησε να βγαινεις ειδικα τωρα το καλοκαιρακι πιο συχνα και να μην το αναβάλεις...
    Κανε κινησεις για να γνωρισεις κοσμο !Ξερεις υπαρχουν αρκετα ατομα σαν και εσενα εκει εξω που ξεκιναν να πανε καπου μονοι τους ελπίζοντας να βρουν μια παρεα να ανταλλάξουν μια κουβεντα.
    Μεσα απο αυτα μπορει να γνωρισεις ανθρωπους και το κυριοτερο καποια κοπελα που να σε κανει να καταλαβεις ποσο λαθος εισαι σε ολα αυτα που σκεφτεσαι γι αυτες ...

    Η κουραση που νοιωθεις ειναι καθαρα ψυχολογικη και μπορει να ειναι και λογο ζεστης .......
    Εξοπλισου καταλληλα και ενταξει μπορει σημερα να μην προλαβαινεις καντω ομως αυριο ,προγραμματισε το ,ξυπνα νωρις και οτι και να γινει εσυ θα πας....
    Αν δεν εχεις οικονομικο θεμα γιατι εκει ενταξει ειναι ζορι ,να κανεις τετοιες εξορμισεις θα δεις θα σε βοηθησουν παρα πολυ !

  9. #1779
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θυμάσαι και πέρισυ με τις διακοπές βρε Ορέστη; Μία απόφαση είναι.

  10. #1780
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχω 100 ευρω στην τραπεζα για ολο τον Ιουλη!

    Αλλα ετσι κι αλλιως τα σπαταλαω σε σουβλακια και σουπερ μαρκετ. Ναι το ξερω οτι ειναι σημαντικο να απομακρυνθω απο το σπιτι και απο τα ιδια πραγματα. Να δω νεους τοπους. Δεν εχει τιποτα ωραιο η Αθηνα. Πραγματικα τη μπουχτισα! Αλλα οχι δε θελω να ξαναγνωρισω κοπελα. Θελω να περισωσω τις αναμνησεις εκεινου του καλου πλασματος.

    Δεν καταλαβω γιατι ζαλιζομαι μετα το φαι. Ειμαι βεβαιος οτι κατι βαζει μεσα η μανα μου. Χτες εφαγα κερασια. Τωρα εφαγα παλι, και επεσε το κεφαλι μου κατω σα να ειχα πιει αλκοολ. Δεν καταλαβαινω. Τα επλυνα κιολας πριν τα φαω. Και που τα λεω, τι αλλαζει;

  11. #1781
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θυμάσαι και πέρισυ με τις διακοπές βρε Ορέστη; Μία απόφαση είναι.
    Περσι περασα βασανισμο. Αυτο ηταν πολυ σημαντικο γεγονος. Απαιτησα το μεριδιο απο το εφαπαξ της μανας μου που ελεγαν οτι ηταν δικο μου, αλλα το φυλουσαν αυτοι για μενα. Με 1500 πλεον μπορουσα να ειμαι πιο ανοιχτοχερης.

    Εχω μαθει σε μια πολυ λιτη ζωη. Τα 2 ευρω που θα δωσω για ενα σουβλακι τα θεωρω σπαταλη. Ντρεπομαι που τα χαλαω. Γι αυτο και ιταν βγηκα ραντεβου επεδειξα τσιγγουνια. Αλκα δεν ειμαι ο κλασικος τσιγγουνης, απλα νιωθω μεγαλη ενοχη να χαλαω χρηματα για δικη μου καλοπεραση. Μονο για το σκυλακο μου δε με ενοιαζε ποτε ποσα ξοδευα, και για τριτους ανθρωπους γενικοτερα. Νομιζω ο τσιγγουνης δεν σκεφτεται ετσι.

  12. #1782
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εχω 100 ευρω στην τραπεζα για ολο τον Ιουλη!

    Αλλα ετσι κι αλλιως τα σπαταλαω σε σουβλακια και σουπερ μαρκετ. Ναι το ξερω οτι ειναι σημαντικο να απομακρυνθω απο το σπιτι και απο τα ιδια πραγματα. Να δω νεους τοπους. Δεν εχει τιποτα ωραιο η Αθηνα. Πραγματικα τη μπουχτισα! Αλλα οχι δε θελω να ξαναγνωρισω κοπελα. Θελω να περισωσω τις αναμνησεις εκεινου του καλου πλασματος.

    Δεν καταλαβω γιατι ζαλιζομαι μετα το φαι. Ειμαι βεβαιος οτι κατι βαζει μεσα η μανα μου. Χτες εφαγα κερασια. Τωρα εφαγα παλι, και επεσε το κεφαλι μου κατω σα να ειχα πιει αλκοολ. Δεν καταλαβαινω. Τα επλυνα κιολας πριν τα φαω. Και που τα λεω, τι αλλαζει;
    Τα οικονομικα σου θα τα διαχειριστης εσυ με τον καλυτερο τροπο ωστε να περνας καλα !
    Οκ! μην γνωρισεις αν δεν θες βγες ομως απο το σπιτι οταν εισαι ετοιμος και μαζεψε εικονες !

    Οσο για την Αθηνα τι να πω πραγαματικα εσεις που μενετε εκει σας θαυμαζω για τις αντοχες σας ,ειναι δυσκολη πολη αλλα απο εκει εχεις και παρα πολλες εναλλακτικες σε μεταφορικα μεσα για να σε μεταφερουν εκει που θες!

  13. #1783
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μονο καραβια και αεροπλανα. Δεν υπαρχει τιποτα ωραιο, ουτε στα προαστια, ουτε πουθενα. Ουτε στην παραλιακη δε θελω να πηγαινω. Ταλαιπωρια στα ΜΜΜ και χαλια παραλιες.

  14. #1784
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Διαφωνώ, αλλά γούστα είναι αυτά.

  15. #1785
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Aπο την ζεστη ειναι μην ανυσηχεις ,ολοι ετσι ειμαστε αυτες τις μερες δεν παλευεται και σε συνδιασμο με την υγρασια σε αποτελειωνει.....
    Αφού το νιώθουν κι άλλοι ίσως να μην είναι δικό μου πρόβλημα υγείας (γιατί εκεί πήγαινε το μυαλό μου, να κάνω καμία εξέταση αίματος)... Όντως είναι ανυπόφορη η ζέστη... Εξακολουθώ να νιώθω αδύναμη κι ας έχω φάει κι ας έχω πιει καφέ... Είναι πολύ ενοχλητικό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •