ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 160
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 160 of 258 FirstFirst ... 60110150158159160161162170210 ... LastLast
Results 2,386 to 2,400 of 3862
  1. #2386
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Βλεπω /διαβαζω εδω μεσα διαφορα μελη με φοβιες , αλλα κανενα μελος να φοβαται τον κοροναιο,που ειναι ο μονος πραματικος κινδυνος , περιεργο μου φαινεται ....

  2. #2387
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βλεπω /διαβαζω εδω μεσα διαφορα μελη με φοβιες , αλλα κανενα μελος να φοβαται τον κοροναιο,που ειναι ο μονος πραματικος κινδυνος , περιεργο μου φαινεται ....
    Μηπως γιατι ο φοβος αυτος¨ εχει σάρκα και οστά¨?Ξερει οτι υπάρχει και πως να προστατευτεί?
    Δεν ειναι μονο στο μυαλό του.....
    Μήπως επειδη δεν είναι ο μόνος ο οποίος φοβάται αλλά ενα ολόκληρο συνολο που συμπάσχει μαζι του και βρίσκει και κατανόηση και συμπαρασταση ?

    Νομίζω οτι περισσότερο μας φοβίζει το άγνωστο και η μοναξιά που βιωνουμε κατι που αντιμετωπιζουμε μονο εμείς ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #2388
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βλεπω /διαβαζω εδω μεσα διαφορα μελη με φοβιες , αλλα κανενα μελος να φοβαται τον κοροναιο,που ειναι ο μονος πραματικος κινδυνος , περιεργο μου φαινεται ....
    Μάλλον επειδή για τον κοροναιο θα πάμε νοσοκομείο.
    Για το αόρατο θηρίο μέσα μας, που να πάμε??
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #2389
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μάλλον επειδή για τον κοροναιο θα πάμε νοσοκομείο.
    Για το αόρατο θηρίο μέσα μας, που να πάμε??
    Ειναι μια αποψη κι αυτη .....

  5. #2390
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Νομίζω οτι περισσότερο μας φοβίζει το άγνωστο και η μοναξιά που βιωνουμε κατι που αντιμετωπιζουμε μονο εμείς ...
    Οντως , το αγνωστο κι η μονοξια ειναι πιο τρομακτικα..... αλλα κι ο ιος δεν ειναι κατι γνωστο ακομη .....ειναι ρετροιος , δλδ . μεταλλασεται........ τελικα ο ' πολιτισμος ' και η εξελιγμενη ιατρκη θαναι εις θεση να αντιμετωπιζει τις ασθενειες ? που παλια δεν αντιμετωπιζονταν .......η παντα θα υπαρχουν νεες ασθενεις πυ δεν θαμαστε σε θεση να τις αντιμετωπισουμε , οπως ο ιος του AIDS , που λεγοταν το 1984 , πυ πρωτοενεφανισθη , οτι τον ' ξυπνησαμε '[ σε καποια ζουγκλα που ' κοιμοταν ' ........
    Last edited by Macgyver; 30-10-2020 at 12:38.

  6. #2391
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οντως , το αγνωστο κι η μονοξια ειναι πιο τρομακτικα..... αλλα κι ο ιος δεν ειναι κατι γνωστο ακομη .....
    Άγνωστο ειναι πως θα αντιδράσει στο δικο σου οργανισμό ,αλλιώς οχι ..
    Ειναι μια μορφή γριπης απλα λιγάκι πιο υπουλη θα έλεγα ...Άλλωστε παντα τετοια περίοδο ολους μας ταλαιπωρούσε η εποχικη απλά δεν ηταν τόσο αβέβαιο πως θα εξελιχθεί για τον κάθε οργανισμό.

    Εγω πλεον προσέχω οσο πρεπει και αν είναι να με βρει τουλάχιστον να με βρει με δυνατό οργανισμό και με την βοήθεια των γιατρών και το πιστεύω μου να βγω οσο πιο αλώβητη γινεται από αυτό..

    ολα τα αλλα μονο κακο θα μας κανουν ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #2392
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη μαριλου , δεν μπορουμε να συγκρινουμε τον νεο ιο με την γριπη , αλλα με την ισπανικη γριπη του 1920 , που σκοτωσε 120 εκατομ. ανθρωπους , μπορουμε , και τοτε ο επιγειος πληθυσμος ηταν 1 δις . ψυχες ( βεβαια τα αντιβιοτικα ανακαλυφθηκαν το 1935 πρπ. ) ...........και το εμβολιο κατα του ειντς , δεν βρεθηκε ποτε ..... οποτε δεν ξερουμε πως θα εξελιχθει νεος ιος ...... ισως ειμαστε στις αρχες ακομα , πραμα το οποιο δεν ευχομαι ......δεν ξερω τι να πω ..... ειμαι εκπληκτος με αυτην την πανδημια .....

  8. #2393
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη μαριλου , δεν μπορουμε να συγκρινουμε τον νεο ιο με την γριπη , αλλα με την ισπανικη γριπη του 1920 , που σκοτωσε 120 εκατομ. ανθρωπους , μπορουμε , και τοτε ο επιγειος πληθυσμος ηταν 1 δις . ψυχες ( βεβαια τα αντιβιοτικα ανακαλυφθηκαν το 1935 πρπ. ) ...........και το εμβολιο κατα του ειντς , δεν βρεθηκε ποτε ..... οποτε δεν ξερουμε πως θα εξελιχθει νεος ιος ...... ισως ειμαστε στις αρχες ακομα , πραμα το οποιο δεν ευχομαι ......δεν ξερω τι να πω ..... ειμαι εκπληκτος με αυτην την πανδημια .....
    Αυτο ακριβώς το μονο που μπορεί να με φοβίσει ....Οτι ηρθε για να μεινει αυτος ο ιος οποτε θωρακίζουμε τον ευατο μας ....
    Το προβλημα μας ειναι οτι δεν εχουμε τις υποδομες για να αντιμετωπισουμε ολο αυτο....τα νοσοκομεία μας και το όλο συστημα είναι ηδη υπο κατάρρευση πολυ περισσότερο με την τωρινή κατάσταση....

    Ας ειχαμε επαρκεια κλινών ,κατάλληλα εκπαιδευμένο προσωπικό και αρκετούς αναπνευστήρες και ολα τοτε θα ηταν πολυ διαφορετικα ....

    Παντως βαση μαθηματικων Πανδημια δεν μπορεις να την χαρακτηρισεις ακομα, γιατι δεν ξερεις κατα ποσο αντιστοιχουν τα ποσοστα θανατου στον ιο και οχι σε κατι αλλο......

    Μην ζησουμε σκηνες πραγματικης πανδημιας μονο αυτο εύχομαι ...ανθρωπους να λυποθυμουν και να πεθαινουν στους δρόμους καθαρά κια μόνο απο τον ιο γιατι δεν θα μπορει να τους καλυψει το συστημα μας ...

    Πολυ προσοχή οι ευπαθείς ομάδες ,πολυ προσοχή οσοι πρέπει να εργαζόμαστε και πολυ πίστη οτι ολα θα πανε καλά !

    Εχω δικα μου άτομα που το πέρασαν σαν να μην είχαν τίποτα και καποια άλλα που ταλαιπωρηθηκαν σαν να είχαν την εποχική γριπη...Ευτυχώς ειναι καλά πλεον !Αυτο μου δίνει κουραγιο !

    Οτι ειναι να γίνει θα γίνει!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #2394
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτο ακριβώς το μονο που μπορεί να με φοβίσει ....Οτι ηρθε για να μεινει αυτος ο ιος οποτε θωρακίζουμε τον ευατο μας ....
    Το προβλημα μας ειναι οτι δεν εχουμε τις υποδομες για να αντιμετωπισουμε ολο αυτο....τα νοσοκομεία μας και το όλο συστημα είναι ηδη υπο κατάρρευση πολυ περισσότερο με την τωρινή κατάσταση....

    Ας ειχαμε επαρκεια κλινών ,κατάλληλα εκπαιδευμένο προσωπικό και αρκετούς αναπνευστήρες και ολα τοτε θα ηταν πολυ διαφορετικα ....

    Παντως βαση μαθηματικων Πανδημια δεν μπορεις να την χαρακτηρισεις ακομα, γιατι δεν ξερεις κατα ποσο αντιστοιχουν τα ποσοστα θανατου στον ιο και οχι σε κατι αλλο......

    Μην ζησουμε σκηνες πραγματικης πανδημιας μονο αυτο εύχομαι ...ανθρωπους να λυποθυμουν και να πεθαινουν στους δρόμους καθαρά κια μόνο απο τον ιο γιατι δεν θα μπορει να τους καλυψει το συστημα μας ..

    Εχω δικα μου άτομα που το πέρασαν σαν να μην είχαν τίποτα και καποια άλλα που ταλαιπωρηθηκαν σαν να είχαν την εποχική γριπη...Ευτυχώς ειναι καλά πλεον !Αυτο μου δίνει κουραγιο !

    Οτι ειναι να γίνει θα γίνει!
    Ναι, οτι ειναι να γινει, θα γινει....... δεν το πιστευω οτι τα θυματα του ιου πεθαινουν απο αλλον λογο, πλην του κορονοιου, βεβαια ο κορονοιος δεν ειναι θανατηφορος , υπο την εννοια οτι πεθαινουν μονο αυτοι που εχουν καποια υποβοσκουσα ασθενεια , ετσι εχω καταλαβει ......το εθνικο μας συστημα συστημα υγειας , ειναι βεβαιον οτι δεν επαρκει να καλυψει τους ασθενεις ......αλλα καμμιας χωρας δεν επαρκουν οι κλινες για να καλυψει τους ασθενεις ? και εχουν περισσοτερους θανατους ...... καλο ειναι οτι ησουν κοντα σε ανθρωπους που νοσησαν απο τον ιο , και αυτο σε κανει αισιοδοξη , αλλα εγω εχοντας υποβοσκουσα ασθενεια , την επιληψια ( φλεγμονη εγκεφαλου, αυτοανοση ) , πρεπει να προσεχω πολυ , αμα νοσησω απο κορονοιο , παει, επεσα σε κωμα ..... μαλλον βεβαια ...................., δεν ειμαι φοβικος ομως , οποτε θα συνεχισω την ζωη μου κανονικα ..... με περισσοτερη προσοχη βεβαια ......

  10. #2395
    Elenia781
    Guest
    Παιδια με τον σεισμο πως το βιωσατε? εγω βρισκομουν στην εργασια μου και ενιωσα ενα ταρακουνημα νομισα οτι εχανα την ισορροπια μου σαν ελαφρυ κομπρεσερ.Αυτη την βδομαδα πολυ πιεση και σηκωθηκα απο το γραφειο to put my shit together . Ειχα και μια σκεψη να χαπακωνομουν σαν δευτερη λυση

  11. #2396
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Και εγώ στην δουλειά ήμουν αλλά δεν κατάλαβα τίποτα ΕΥΤΥΧΏΣ. Το έμαθα πιο μετά.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #2397
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μάλλον επειδή για τον κοροναιο θα πάμε νοσοκομείο.
    Για το αόρατο θηρίο μέσα μας, που να πάμε??

    Αλεξια , εχεις δικιο, πασχοντας κι ο ιδιος απο μιας σοβαρης μορφης κτθλψης , που δεν μου επιτερπει να ζω κανονικα , ουτε φαρμακα με πιανουν , πρεπει να παραδεχτω οτι δεν μενδιαφερει τοσο ο κοροναιος , οσο αυτη η καταραμενη κτθλψη , που με τυρανναει 15-16 χρονια τωρα .....

  13. #2398
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αλεξια , εχεις δικιο, πασχοντας κι ο ιδιος απο μιας σοβαρης μορφης κτθλψης , που δεν μου επιτερπει να ζω κανονικα , ουτε φαρμακα με πιανουν , πρεπει να παραδεχτω οτι δεν μενδιαφερει τοσο ο κοροναιος , οσο αυτη η καταραμενη κτθλψη , που με τυρανναει 15-16 χρονια τωρα .....
    Ακριβώς... Και εμένα μπροστά στην κατάθλιψη και αυτό το μαύρο σύννεφο που δεν φεύγει με τίποτα, ο κοροναιος δεν με ενδιαφέρει.
    Αλλά προσπαθώ....
    Σκέφτομαι κιόλας πως με τον κοροναιο ότι είναι να γίνει θα γίνει. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. .
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #2399
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ακριβώς... Και εμένα μπροστά στην κατάθλιψη και αυτό το μαύρο σύννεφο που δεν φεύγει με τίποτα, ο κοροναιος δεν με ενδιαφέρει.
    Αλλά προσπαθώ....
    Σκέφτομαι κιόλας πως με τον κοροναιο ότι είναι να γίνει θα γίνει. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. .
    Αναρωτιεμαι, τελικα αυτη η καταραμενη κτθλψη , ειναι κατι που μπορει να το καταπολελεμησει ο καθεις ιδαις δυναμεις , εχοντας διαβασει στο γκουγκλ ιστοριες ανθρωπων που την καταπολεμησαν , η ειναι μια ασθενεια ? το διεθνους φημης ινστιτουτο max planck , προσανατολιζεται σε εξατομικευμενη γονιδιακη θεραπεια , δλδ. ειναι σαν να λεει οτι ειναι ασθενεια γονιδιακη ...... εγω παντως αδυνατώ να την καταπολεμησω ...... και προσπαθω πολλα χρονια .....

  15. #2400
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αναρωτιεμαι, τελικα αυτη η καταραμενη κτθλψη , ειναι κατι που μπορει να το καταπολελεμησει ο καθεις ιδαις δυναμεις , εχοντας διαβασει στο γκουγκλ ιστοριες ανθρωπων που την καταπολεμησαν , η ειναι μια ασθενεια ? το διεθνους φημης ινστιτουτο max planck , προσανατολιζεται σε εξατομικευμενη γονιδιακη θεραπεια , δλδ. ειναι σαν να λεει οτι ειναι ασθενεια γονιδιακη ...... εγω παντως αδυνατώ να την καταπολεμησω ...... και προσπαθω πολλα χρονια .....
    Δυστυχώς και εμένα έτσι μου έχει πει ο γιατρός μου. Ότι η κατάθλιψη είναι κληρονομική. Αν υποθέσουμε ότι έχει δίκιο, μάλλον δεν θα την κερδίσουμε ποτέ.
    Μπορεί να βοηθάει η ψυχοθεραπεία (εμένα πάντως όχι) αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •