ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 168
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 168 of 258 FirstFirst ... 68118158166167168169170178218 ... LastLast
Results 2,506 to 2,520 of 3862
  1. #2506
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενω ισχυριζονται οτι δεν υπαρχει καμια συνομωσια σα να τους συντονισε ενα μαγικο χερι μολις ειδα μια διαφημιση με 3 protseis αρχισαν τα σαμποταζ γιατι δε φτανει που εβγαλαν λεφτα ανω στις ιδεες μου οπως τα παρασιτα που δεν τους ενδιαφερει τιποτα αλλο απο το να τα κονομησουν και δε τους ενδιαφερει καν το τι γνωμη εχω γι αυτους με ακολουθουν σα τα κολητηρια που βρηκαν χρυσορυχειο αφου οτι και να κανω πουλαει σα τρελο και αυτοι ξεμειναν απο ιδεες και δεν εχουν τιποτα αλλο να πουλησουν εκτος απο οτι χρησιμοποιω εγω και μετα λενε οτι τους συμπεριφερομαι ασχημα γιατι ειμαι υποχρεωμενος να ψωνιζω συνεχεια οτι γουσταρουν αυτοι που κατελαβαν τα παντα
    Last edited by αλεξανδρος_77; 27-11-2020 at 15:13.

  2. #2507
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΕΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ Η ΜΟΝΗ ΣΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΣΤΕ ΚΟΛΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΝΟΜΗΣΕΤΕ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΜΠΟΤΑΖ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΘΘΡΑΣΟΣ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΑ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΟΤΙ ΧΑΛΑΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΣΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΕΝΩ ΛΥΣΑΞΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΤΕ ΠΑΝΤΟΥ ΧΩΡΙς ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΣΑΡΕΤΕ ΚΑΤΑΣΚΟΠΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΙΣΝΕΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΙΑΛΕΓΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΝΩ ΤΑ ΞΕΦΤΥΛΙΖΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΒΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΟΛΟΙ ΒΟΛΕΥΤΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΘΑ ΠΡΕΤΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΦΡΑΓΚΟ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΤΑΣΚΟΠΟΥΣ ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΕΚΒΙΑΣΕΤΕ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΡΕΨΕΤΕ ΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΟΝΟΜΗΣΑΤΕ ΩΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΣΥΝΕΡΓΤΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΑΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΟΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΙΑΒΖΕΤΕ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΤΕ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΤΕ

  3. #2508
    Είμαι τόσων χρονών και ακόμα νιώθω άσχημα και άβολα, κομπλάρω να μιλήσω όπως θα θελα όταν την ώρα που μιλώ στο τηλέφωνο υπάρχει τρίτο άτομο (ιδίως συγγενής ή συνάδελφος) στον ίδιο χώρο.

    Σε όσους έχετε παιδιά και ανήλικους στο σπίτι, όσα ψυχολογικά κι αν έχετε μην τα βγάζετε ποτέ μπροστά τους. Μπροστά τους παίζετε ένα καλό θέατρο ότι είστε μια χαρά και ευτυχισμένοι, επιτυχημένοι με τη ζωή σας. Αν τους βγάζετε τα ψυχολογικά σας τους κάνατε ανυπολόγιστη ζημιά! Δώστε τους μόνο καλά ερεθίσματα απ αυτά που πλατύνουν τον νου και τους κάνουν δυναμικούς και εύστροφους.
    γιάννης

  4. #2509
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Τραβάτε με κι ας κλαίω...

    Για να γίνει κάποιος συντονιστής σε ομάδες αυτοβοήθειας πρέπει να έχει τρεις προϋποθέσεις:
    1) Να είναι πάσχων ή να έχει νοσήσει στο παρελθόν (π.χ. να έχει περάσει κατάθλιψη)
    2) Να έχει παρακολουθήσει το σχετική εκπαίδευση από το ΜΑΖΙ
    3) Να ΜΗΝ είναι επαγγελματίας ψυχικής υγείας

    Και βέβαια, να είναι σε θέση ψυχολογικά να το υποστηρίξει. Φυσικά, υπάρχει στο ΜΑΖΙ ψυχολόγος επιφορτισμένος με ρόλο συμβουλευτικό εφ' όσον παραστεί ανάγκη.

    Macyver, δεν χρειάζεσαι το "ευχαριστώ" κανενός. Το βλέπεις στα μάτια τους. Όταν κάποιος παραδέχεται το καλό που έφερε στη ζωή του η συμμετοχή σε μιά τέτοια ομάδα, σε ευχαριστεί έμμεσα. Η προσφορά στο συνάνθρωπο είναι (ή θα έπρεπε να είναι) από μόνη της αρκετή για να τροφοδοτήσει την αυτοεκτίμησή σου

    Υ.Γ. Εδώ και δύο χρόνια δεν είμαι πλέον συντονιστής σε τέτοιες ομάδες λόγω ασυμβατότητας με την 3η προϋπόθεση
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Οι επαγγελματίες είναι μη αποδεκτοί σε ομάδες αυτοβοήθειας. Ούτε καν σαν παρατηρητές δεν τους θέλουν σε κάποιες ομάδες.
    μηπως αυτα ισχυουν μονο στο "μαζι";;
    γιατι, ξερω ψυχολογους επαγγελματιες που ειναι συντονιστες ομαδων αυτοβοηθειας.
    εκτος αν ειναι ομαδικες θεραπειες και ειναι διαφορετικη η ομαδικη θεραπεια απο την ομαδα αυτοβοηθειας...

  5. #2510
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Σκέφτομαι αν έκανα καλά που εξέθεσα το πρόβλημά μου σε άλλα φορουμ (ψύχωση). Δέχτηκα απανωτά κύματα ειρωνείας, αμφισβήτησης, τρολαρίσματος και ανθρωποφαγίας. Αισθάνομαι ότι από μόνη της η ασθένεια μου με καθιστά αναξιόπιστο ακόμα και οι καλοπροαίρετοι φοβούνται για το πως θα με αντιμετωπίσουν. Υπάρχει βέβαια το άλλοθι ότι δεν βλέπουν τη φυσική μου παρουσία όπότε με αξιολογούν βάση φαντασίας, προκαταλήψεων κτλ. Αισθάνομαι απέραντη μοναξιά τις τελευταίες μέρες και απογοήτευση που δεν με δέχονται όπως είμαι. Θεωρώ τη ψύχωσική εμπειρία αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού μου. Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα...Έβαλα πλέον ταμπέλα στον εαυτό μου και νιώθω ότι έχω τη ρετσινιά. Ευτυχώς στη πραγματική ζωή δεν έχω εκτεθεί κατ'αυτόν τρον τρόπο. Θα αντιμετώπιζα τα ίδια...

  6. #2511
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    marilou, δεν αναφερομαι σε τετοια π.μηνυματα , αλλα σε αυτα που δινεις την παλαμη σου σε καποιον , και αυτος θελει να σου ' αρπαξει ' ολο το χερι .......
    Καλημερα!
    Το ξερω Mac οτι εσυ προσωπικά δεν αναφέρεσαι σε τετοια μηνυματα,άλλωστε πως θα μπορούσα να πω κατι τετοιο μετα απο τοσα που εχουμε συζητηση...

    Ειπαμε εδω μεσα δυστηχως πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι πλεον και φυσικα οι χαρες κομμένες ...οπως σε αντιμετωπιζει καποιος θα τον αντιμετωπιζεις και εσυ και αν δεν σου κανει,οπως ηρθε τον κάνεις μεταβολη και δρόμο να παει αλλου ...

    Ειμαστε εδω για να κανει ο καθενας οτι εχει μαθει να κάνει και στην ζωη του και φυσικα κανενας δεν τον υποχρεώνει να μεινει αν δεν του αρέσει ο τρόπος μας ...


    Αναφερομαι πλεον σε ολους αυτούς που δεν χάνουν ευκαιρια να λενε δημόσια ποσο κακο κάνουν τα προσωπικά μηνυματα και πως κάποιοι την έχουμε πατησει και καλα να πάθουμε γιατι δεν προσέχαμε ενω οι ιδιοι εχουν στειλει παλιότερα τετοιο είδους μηνυματα

    Τα προσωπικά μηνυματα αν τα διαχειριζεσαι σωστα κανουν παρα πολυ καλο και ξεκαθαριζουν και πολλες καταστάσεις ....
    ο νοών νοεί τω.....

    Ελπίζω σήμερα να είσαι καλύτερα!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #2512
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!
    Ειπαμε εδω μεσα δυστηχως πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι πλεον και φυσικα οι χαρες κομμένες ...οπως σε αντιμετωπιζει καποιος θα τον αντιμετωπιζεις και εσυ και αν δεν σου κανει,οπως ηρθε τον κάνεις μεταβολη και δρόμο να παει αλλου ...

    Αναφερομαι πλεον σε ολους αυτούς που δεν χάνουν ευκαιρια να λενε δημόσια ποσο κακο κάνουν τα προσωπικά μηνυματα και πως κάποιοι την έχουμε πατησει και καλα να πάθουμε γιατι δεν προσέχαμε ενω οι ιδιοι εχουν στειλει παλιότερα τετοιο είδους μηνυματα
    Ελπίζω σήμερα να είσαι καλύτερα!
    μαριλου, καταλαβαινω τι εννοεις , δεν μουχει τυχει παρα ελαχιστες φορες τετοιο περιστατικο , προτιμω να συναλλασομαι με μελη που ειναι θετικα και καλοπροαιρετα γενικως .....ειμαι σε μια σταθερη κατασταση , σευχαριστω .......................

  8. #2513
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μαριλου, καταλαβαινω τι εννοεις , δεν μουχει τυχει παρα ελαχιστες φορες τετοιο περιστατικο , προτιμω να συναλλασομαι με μελη που ειναι θετικα και καλοπροαιρετα γενικως .....ειμαι σε μια σταθερη κατασταση , σευχαριστω .......................
    Και εμένα ευτυχώς ελάχιστες ήταν και η μια περίπτωση έχει ήδη καταπιεί την γλώσσα του και εξαφανίστηκε γιατί πολύ απλά είδε ότι το όλο θέατρο του και η προσπάθεια του να με διαβάλει πήγε απατη....

    Και εγώ από εδώ και πέρα αυτό κάνω και ευτυχώς υπάρχουν ακόμα αρκετά εδώ μέσα !!!

    Δυστηχως Μακ το "φαίνεστε "από το τι είναι κάποιος στην πραγματικότητα απέχει πάρα πολύ....
    όσο υπάρχουν στην κυριολεξία πρόβατα και άνθρωποι που δεν έχουν δική τους άποψη να τους ακολουθούν θα υπάρχουν και αυτοί οι τύποι ανθρώπων ..
    Δεν μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό παρά να τους αγνοήσουμε !

    Εύχομαι η κατάσταση σου να αρχίσει να γίνεται γρήγορα ακόμα πιο καλή !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #2514
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Και εμένα ευτυχώς ελάχιστες ήταν και η μια περίπτωση έχει ήδη καταπιεί την γλώσσα του και εξαφανίστηκε γιατί πολύ απλά είδε ότι το όλο θέατρο του και η προσπάθεια του να με διαβάλει πήγε απατη....
    Και εγώ από εδώ και πέρα αυτό κάνω και ευτυχώς υπάρχουν ακόμα αρκετά εδώ μέσα !!!
    Εύχομαι η κατάσταση σου να αρχίσει να γίνεται γρήγορα ακόμα πιο καλή !!!
    marilou , δεν εχω βιωσει παρα μια περιπτωση που ο αλλος με διεβαλε , ενω ειχα καλη προθεση , οποτε κοιτω να συνελθω , να περασει η κτθλψη , αυτο ειναι που με απασχολει, οχι τι λενε οι αλλοι , αυτο ειναι δευτερευον ....... παντα θα υπαρχουν καποιοι που δεν μας ταιριαζουν , τους απομακρυνεις και εληξε το θεμα .......
    Last edited by Macgyver; 29-11-2020 at 07:19.

  10. #2515
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενω οι φωστηρες ισχυριζονται οτι παρακολουθησεις δεν υπαρχουν ξαφνικα ολες οι μπαταριες επεσαν στη μεση αφου ειναι τοσοι πολοι οι πρακτορες που τις κατελαβαν που τους τρωνε την ενεργεια και φορτιζουν μετα απο 5 ωρες και οταν παρουν χαμπαρι και αλλοι τι λεω θα σας στειλουν να πουλατε καστανα μετα απ αυτο για να καταλαβετε με ποιον τα βαλατε και αν νομιζετε οτι θα με τρομοκρατησετε με φφουσκωτους σας γελασανε θα γινετε ρομπα παντου θα παρουν χαμπαρι οτι εχετε καταλαβει ολες τις συσκευες και μετα θα κλαιγεστε οτι ειστε και θυματα και απο πανω η με αφηνετε ησυχο ο θα σας κανω βουκινο παντου ζητατε δικαιο ενω καταπατατε το δικαιο σα να ειναι ιδιοκτησια σας πραγματα που δε σας ανηκουν και παριστανετε του μαγκες με τη τεχνολογια διπλα σας για να δουμε λοιπον μηπως υπαρχουν και αλλοι που ξαφνικα οι μπαταριες τους επεσαν στη μεση για να δουμε μετα πως θα το μαζεψετε ολο αυτο τι εγινε ξαφνικα ολες οι μπαταριες εξαφανιζονται με τη μια και γραψτε ενδειξεις οτι σας παρακολουθουν και διαβαστε

    η νομιζετε οτι ετσι θα με εκβιασετε να δεχτω τον αρχιπρακτορα σας θα δειτε σε λιγο πιος θα τρελανει ποιον οταν εμφανιστουν και αλλοι να λενε οτι οι μπαταριες αρχισαν να ξεφορτιζουν με ταχυτητα σπριντερ

  11. #2516
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    marilou , δεν εχω βιωσει παρα μια περιπτωση που ο αλλος με διεβαλε , ενω ειχα καλη προθεση , οποτε κοιτω να συνελθω , να περασει η κτθλψη , αυτο ειναι που με απασχολει, οχι τι λενε οι αλλοι , αυτο ειναι δευτερευον ....... παντα θα υπαρχουν καποιοι που δεν μας ταιριαζουν , τους απομακρυνεις και εληξε το θεμα .......
    Kαλημερα!!

    Ετσι ακριβως τους απομακρύνεις ,τους εξαφανιζεις και γενικα οσο και να προσπαθουν εσυ μενεις κυριος και δεν τους δινεις καμια σημασια πλεον οσο και να χτυπιούνται ..

    και το κυριότερο κάνεις το ιδιο και με τους υπολοιπους " αυλικους "τους που απο τον τροπο που ενεργουν καταλαβαινεις πως ειναι φτιαγμενοι και αυτοι ακριβως απο την ιδια παστα, οποτε δεν αξιζει να ασχολείσαι με ανθρωπους που δεν εχουν καν προσωπικοτητα και δεχοναται να γινονται πιονι του κάθε εμμονικου ...

    Τελικα οταν καταφερνεις και απαλλάσσεσαι τελειως απο καθετι μικροπρεπες απο την ζωη σου νοιωθεις σαν να εχει αλλαξει ο αερας που αναπνέεις ,τον αισθανεσαι πολυ πιο καθαρο και το κυριοτερο πολύ πιο ομορφο!

    Μονο η σιωπη και η απαξίωση ειναι η μεγαλύτερη τιμωρια για κατι τέτοιο ....

    Αλλωστε τι αξια στην ζωή σου μπορει να εχει μια γνωμη ενος ανθρώπου που με το πατημα ενος κουμπιου τον εχεις απλά διαγράψει?
    Οι διαπροσωπικες σχεσεις πλεον ειναι αυτες που αξιζει να εχεις στην ζωη σου και ειναι αυτες που θα σε βοηθησουν πραγματικα να βρεις λυση στα οποια προβληματα αντιμετωπιζεις!

    Σε αυτες να πονταρεις Μαc οταν φυσικα κρινεις οτι τις χρειαζεσαι ,γιατι και η μοναξια σε καποιες περιπτωσεις λειτουργει καλυτερα ,αυτο ειναι καθαρη προσωπική επιλογή!



    ¨Χαρταετός οι ανθρωπινες σχεσεις τελικα .Αν φυσήξει ,θα πετάξουν .Αν οχι θα μείνουν στο εδαφος .
    Ποτε ετσι ,ποτε αλλιώς...
    Ενα πραγμα να προσέξεις φιλε μου .Να μην γινεις η ουρά που σέρνεται στο έδαφος σε ολη αυτή την πορεία......

    Εκει κρίνεσαι τι άνθρωπος εισαι¨
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #2517
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μηπως αυτα ισχυουν μονο στο "μαζι";;
    γιατι, ξερω ψυχολογους επαγγελματιες που ειναι συντονιστες ομαδων αυτοβοηθειας.
    εκτος αν ειναι ομαδικες θεραπειες και ειναι διαφορετικη η ομαδικη θεραπεια απο την ομαδα αυτοβοηθειας...
    Οι ομαδικές θεραπείες είναι θεραπευτικές (το λέει η λέξη )
    Οι ομάδες αυτοβοήθειας ΔΕΝ είναι.

  13. #2518
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Σκέφτομαι αν έκανα καλά που εξέθεσα το πρόβλημά μου σε άλλα φορουμ (ψύχωση). Δέχτηκα απανωτά κύματα ειρωνείας, αμφισβήτησης, τρολαρίσματος και ανθρωποφαγίας. Αισθάνομαι ότι από μόνη της η ασθένεια μου με καθιστά αναξιόπιστο ακόμα και οι καλοπροαίρετοι φοβούνται για το πως θα με αντιμετωπίσουν. Υπάρχει βέβαια το άλλοθι ότι δεν βλέπουν τη φυσική μου παρουσία όπότε με αξιολογούν βάση φαντασίας, προκαταλήψεων κτλ. Αισθάνομαι απέραντη μοναξιά τις τελευταίες μέρες και απογοήτευση που δεν με δέχονται όπως είμαι. Θεωρώ τη ψύχωσική εμπειρία αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού μου. Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα...Έβαλα πλέον ταμπέλα στον εαυτό μου και νιώθω ότι έχω τη ρετσινιά. Ευτυχώς στη πραγματική ζωή δεν έχω εκτεθεί κατ'αυτόν τρον τρόπο. Θα αντιμετώπιζα τα ίδια...

    Προς θεού, μην απογοητεύεσαι. Εδώ μέσα υπάρχουν όλων των ειδών άτομα, όπως και στον πραγματικό κόσμο. Οι άνθρωποι κρίνονται από τη γενικότερη συμπεριφορά και παρουσία τους, όχι από το χρώμα, τη φυλή ή τις ασθένειες που έχουν.

    Όπως το είπες, έβαλες ο ίδιος ταμπέλα στον εαυτό σου. Είναι λογικό όταν κυκλοφορείς με μιά ταμπέλα, ο κόσμος να τη βλέπει και να σε χαρακτηρίζει. Τη ρετσινιά δυστυχώς την έχουν όλοι όσοι ξεφεύγουν από τις κοινωνικές νόρμες. Μαθαίνουμε να ζούμε με αυτή και να μη μας απασχολεί. Αρκεί να μη τη βάζεις εσύ στον εαυτό σου.

  14. #2519
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Οι ομαδικές θεραπείες είναι θεραπευτικές (το λέει η λέξη )
    Οι ομάδες αυτοβοήθειας ΔΕΝ είναι.
    το ξερω.
    αυτο που δεν θυμαμαι, ειναι αν ο/οι ψυχολογοι που ξερω συντονιζουν ομαδες αυτοβοηθειας η ομαδικες θεραπειες..

  15. #2520
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Δεν είναι όμως προς όφελος των συζητήσεων η "ποινικοποίηση" και η απαγόρευση της έκφρασης των διαφόρων απόψεων.
    Είναι φασιστικές αυτές οι νοοτροπίες των απαγορεύσεων της έκφρασης γνώμης. Κι ακόμη περισσότερο , γελοίο διότι γίνεται ταμπού.
    Και στην τελική όλα πρέπει να συζητιούνται αν θέλουμε να λεγόμαστε δημοκράτες και άνθρωποι του διαλόγου και της αλήθειας.
    Τωρα που το ειδα κι αυτο ας απαντησω. Λοιπον επειδη δεν εξαρτωνται ολα απο την αποψαρα αμας, και υπαρχει κατι που λεγεται επιστημονικη αληθεια, μαλλον πρεπει να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα. Οποιος πιστευει οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ασθενεια, ζει σε αλλον αιωνα. Συγκεκριμενα το θεμα εχει ληξει απο τα 70s του προηγουμενου. Ακριβεις ορισμοι υπαρχουν και σχετικα με το τι ειναι και δεν ειναι φασισμος. Μαλλον δεν ειναι αυτο που νομιζετε και η χρηση σας του συγκεκριμενου ορου τοσο ελαφρα τη καρδια θα πρεπει να σας προβληματισει. Για τη διασπορα μισους δε, υπαρχουν πλεον και νομικες συνεπειες. Αν δε με πιστευετε δοκιμαστε να ρωτησετε κατι μαυροφορεμενους παππουληδες που κατα καιρους απασχολουνε την επικαιροτητα.

    Απ' το "ολα πρεπει να συζητιουνται" στο να βγαζουμε αρρωστους και υπανθρωπους εστω και με το "γαντι" ανθρωπους που απλα διαφερουν απο εμας, υπαρχει πολυ μεγαλη αποσταση.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •