ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 182
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 182 of 258 FirstFirst ... 82132172180181182183184192232 ... LastLast
Results 2,716 to 2,730 of 3862
  1. #2716
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Δεν μπορώ άλλο πια τοξικούς ανθρώπους στην ζωή μου.... Πρέπει να ηρεμήσω και να κοιτάξω λιγάκι τον εαυτό μου....

  2. #2717
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    καλως όρισες στο κλαμπ των τοξικοπαθούντων. μακάρι να κάνεις την κινηση που θα σε φέρει σε θέση ισχύος και πάλι.

  3. #2718
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by user View Post
    καλως όρισες στο κλαμπ των τοξικοπαθούντων. μακάρι να κάνεις την κινηση που θα σε φέρει σε θέση ισχύος και πάλι.
    Απλά όταν κάποιος/α είναι τοξικός σε επηρεάζει στην ψυχολογία σου αρκετά....

  4. #2719
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επειδη διαβασα ενα μυνημα προλιγου που μου εστιλε καποιος που τον κουβαλησες και επειδη ξερω οτι οπου και να παω κοιτας τι γραφω αφου βρησκεσε σε αλλη σελιδα για να απαντησω εχεις και την αξιοση να διξω και κατανοηση και ολας οταν εγινες ενα κοινος εκβιστης που γεμισε το περιβαλον μου κατασκοπους που προσπαθουν να με εκβιασουν να σου δωσω σημασια και εχεις μουτρα και μιλας και ολας οταν φροντισες πριν ερθουμε στη ζωη αυτη να χωρισουν οι δρομοι μας και μετα σα να μη συμβαινει τιποτα εμφανιστηκες μπροστα μου να μου το παιξεις αθωος και περιμενες να τραβηξω και εγω το δρομο που πηρες μετα απο αυτο το αισχος που ειδα οταν εκανες τα παντα αγνωριστα κοροιδευοντας με και καθε λιγο και λιγακι με εξαναγκαζεις να σου τη λεω αφου οι ......... που μου κουβαλησες κολανε τις σελιδες που βλεπω και προσπαθουν να μου αλαξουν πορεια εσυ πχ τι κατανοηση εδειξες για μενα οτι κοιτας συνεχως τον εαυτουλη σου και τους ομοιους σου πριστανοντας το καψουρη μαζι μου που τοσο καιρο παιζεις διφημισεις πανω στις δικες μου ιδεες και μολις ειδες στις διφημισεις οτι πηραν το κατηφορο ετρεξες κοντα μου να μου το παιξεις ιστορια

  5. #2720
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Απλά όταν κάποιος/α είναι τοξικός σε επηρεάζει στην ψυχολογία σου αρκετά....
    ετσι ειναι , ο αρνητικος ανθρωπος επηρεαζει περισσοτερο τον θετικο ανθρωπο, παρα ο θετικος τον αρνητικο.....οποτε μακρια απο αρνητικους , μονο να σας βλαψουν μπορουν, να τους βοηθησετε δεν μπορειτε .....

  6. #2721

    φυσικά και είναι

    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Μια γιαγιουλα ειπε στη γατα που ειχε πηδηξει στο αλλο μπαλκονι: "Ελα! Δε μ'αγαπας πια;". Τι κριμα να μην ειναι και οι σχεσεις των ανθρωπων τοσο αγνες.
    φυσικά και είναι, το ίδιο αγνές, και δεν ξεχνούν ποτέ μία αγάπη ή μια φιλία

    απλά μερικές φορές τους παίρνει χρόνια να το συνειδητοποιήσουν

    οπότε μην ξεχνάς ποτέ το παρελθόν και όσους μπορεί να σε ένιωσαν σαν φίλο

  7. #2722
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Δεν μπορώ άλλο πια τοξικούς ανθρώπους στην ζωή μου.... Πρέπει να ηρεμήσω και να κοιτάξω λιγάκι τον εαυτό μου....
    Quote Originally Posted by user View Post
    καλως όρισες στο κλαμπ των τοξικοπαθούντων. μακάρι να κάνεις την κινηση που θα σε φέρει σε θέση ισχύος και πάλι.
    Είμαστε τοξικοπαθούντες λόγω τοξικών ανθρώπων. Δεν είμαστε τοξικοί. Οι τοξικοί άνθρωποι που συνεχώς συναντάμε στη ζωή μας, μας κατάντησαν απαισιόδοξους, όλο φοβίες, αδυναμία συγκέντρωσης και δημιουργικής σκέψης, τάσεις φυγής, με απογοήτευση, λύπη, χαμηλή αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθηση, τάσεις για αδρανοποίηση, απομάκρυνση γενικά από τους άλλους και κλείσιμο στον εαυτό μας.

    Ο χαρακτήρας μας δυστυχώς όπως μας τον προσάρμοσαν από την πρώιμη παιδική ηλικία δεν αλλάζει εύκολα ιδίως όταν μπεις σε κάποιες ηλικίες. Απλά καταβάλλεις υπεράνθρωπες προσπάθειες για βελτίωση. Για τους τοξικούς είμαστε κόκκικο πανί. Για μια Χ συμπεριφορά κάποιου την οποία είτε θα καταπιούν είτε θα αγνοήσουν, εσένα που σε κατάλαβαν ως αδύνατο χαρακτήρα και άρα του χεριού τους είναι άξιοι να σου ανοίξουν τον τάφο.
    γιάννης

  8. #2723
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Μια γιαγιουλα ειπε στη γατα που ειχε πηδηξει στο αλλο μπαλκονι: "Ελα! Δε μ'αγαπας πια;". Τι κριμα να μην ειναι και οι σχεσεις των ανθρωπων τοσο αγνες.
    Quote Originally Posted by μπάλα στην εξέδρα View Post
    φυσικά και είναι, το ίδιο αγνές, και δεν ξεχνούν ποτέ μία αγάπη ή μια φιλία

    απλά μερικές φορές τους παίρνει χρόνια να το συνειδητοποιήσουν

    οπότε μην ξεχνάς ποτέ το παρελθόν και όσους μπορεί να σε ένιωσαν σαν φίλο
    Γι αυτό οι γάτες προσδένονται σε αγνούς ανθρώπους διότι είναι αγνές, όπως το "όμοιος ομοίω αεί πελάζει".
    Κάποιον που θα συναντήσεις μετά από αρκετά χρόνια, η σχέση σου μαζί του, μετά από τις πρώτες στιγμές ή πρώτες συναντήσεις που θα χαρακτηρίζονται από αμηχανία, θα διαμορφωθεί όπως ακριβώς ήταν τότε. Απλά εαν είχες προβλήματα μαζί του μακάρι να άλλαξες ως χαρακτήρας για να μην κινδυνεύεις να επαναληφθεί η ίδια ιστορία με τότε.
    γιάννης

  9. #2724
    Φτάνει να κάνεις την υπέρβαση να δειχτείς στον άλλο για να σε φοβηθεί ή να νιώσει ότι είσαι υπολογίσημος. Αν φανείς υποχωρητικός έστω στο ελάχιστο θα σε καβαλήσει.

    Έβλεπα αυτές τις μέρες κάποιες αναρτήσεις με φωτογραφίες από τα παλιά για κάποιες γνώριμες φιγούρες στην πόλη μου, για κάποια πρόσωπα τα οποία έχουν φύγει από τη ζωή τα οποία ήταν χαρακτηριστικές φυσιογνωμίες που ολημερίς τους έβλεπες να κυκλοφοράν σε πολυσύχναστα σημεία της πόλης. Επρόκειτο για άτομα που η ζωή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τους έπαιξε άσχημο παιχνίδι άγνωστο για τους πολλούς, και στο τέλος μετατράπηκαν σ' αυτα τα χαρακτηριστικά άτομα που με το ντύσιμο, την εμφάνιση, τη συμπεριφορά τους, ήσυχα άτομα νοείται, έμειναν περίπου ανεξίτηλα στη μνήμη του κόσμου. Σκέφτομαι μήπως κατά κει καταλήξουμε. Διότι κι αυτοί έκρυβαν μεγάλη μοναξιά κι όλο από κάπου ξεκίνησε αυτός ο τρόπος ζωής τους που τους μετέτρεψε σε χαρακτηριστικές φιγούρες.
    γιάννης

  10. #2725
    Όσο περνάνε τα χρόνια, εμείς που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουμε ευαισθησίες, γινόμαστε όλο και περισσότερο ευαίσθητοι. Η ευαισθησία σε ορισμένες μορφές συμπεριφοράς των άλλων έχει τις απαρχές της σε αρνητικά μας βιώματα.
    γιάννης

  11. #2726
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    και η ψυχολογία σου και η βιολογία σου.
    και το ότι ο άλλος είναι τοξικος δεν σημαίνει οτι δεν είμαι εγώ.

  12. #2727
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by μπάλα στην εξέδρα View Post
    φυσικά και είναι, το ίδιο αγνές, και δεν ξεχνούν ποτέ μία αγάπη ή μια φιλία

    απλά μερικές φορές τους παίρνει χρόνια να το συνειδητοποιήσουν

    οπότε μην ξεχνάς ποτέ το παρελθόν και όσους μπορεί να σε ένιωσαν σαν φίλο
    Δε γραφω πια εδω. Σκεφτομαι πολλα πραγματα, κανεις χαρακτηρας του μυαλου μου δε μενει παραπονεμενος. Αυτοι που γνωρισα και συμπαθησα στα φορουμ ελπιζω να ξεφυγαν απο αυτα, να εβαλαν θεμελια στην πραγματικη ζωη.

    Πιο συχνα σκεφτομαι μια κοπελα και το σκυλο μου. Οι καλες αναμνησεις ξεθωριαζουν γρηγορα.

  13. #2728
    Quote Originally Posted by user View Post
    και η ψυχολογία σου και η βιολογία σου.
    και το ότι ο άλλος είναι τοξικος δεν σημαίνει οτι δεν είμαι εγώ.
    Ο τοξικός ποτέ δεν με κάνει τοξικό, όμως μου σπάει τα νεύρα και μου ρίχνει τη ψυχολογια, κι έπειτα αγωνίζομαι να μην μου αφήσει ζημιά.
    Το ερώτημα πάντα για μένα είναι γιατί πάντα να καταλήγω να συναναστρέφομαι, συγκεκριμένα να κάνω παρέα, με τοξικούς. Διότι μάλλον αυτοί είναι εύκολοι στη συναναστροφή μαζί μου, ήτοι συναπαντώνται με το απαισιόδοξο μέρος της ψυχής μου το οποίο εκ φύσεως συσχετίζεται πιο εύκολα με τους όμοιους του. Το δε αισιόδοξο μέρος καλύπτεται από πέπλο χαμηλής αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης γι αυτό όταν συναντάω θετικά άτομα η όποια προσπάθεια μου σκοντάφτει στα δύο αυτά. Βέβαια, σε κάποιο βαθμό είναι και θέμα ενός μινιμουμ κοινών ενδιαφερόντων.
    γιάννης

  14. #2729
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ο τοξικός ποτέ δεν με κάνει τοξικό, όμως μου σπάει τα νεύρα και μου ρίχνει τη ψυχολογια, κι έπειτα αγωνίζομαι να μην μου αφήσει ζημιά.
    Το ερώτημα πάντα για μένα είναι γιατί πάντα να καταλήγω να συναναστρέφομαι, συγκεκριμένα να κάνω παρέα, με τοξικούς. Διότι μάλλον αυτοί είναι εύκολοι στη συναναστροφή μαζί μου, ήτοι συναπαντώνται με το απαισιόδοξο μέρος της ψυχής μου το οποίο εκ φύσεως συσχετίζεται πιο εύκολα με τους όμοιους του. Το δε αισιόδοξο μέρος καλύπτεται από πέπλο χαμηλής αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης γι αυτό όταν συναντάω θετικά άτομα η όποια προσπάθεια μου σκοντάφτει στα δύο αυτά. Βέβαια, σε κάποιο βαθμό είναι και θέμα ενός μινιμουμ κοινών ενδιαφερόντων.
    Καλημερα!

    Ο τοξικος αν τον αφήσεις οχι μονο θα σε κανει ιδιο με εκεινων αλλα μπορει ν΄αλλαξει και ολη την νοτροοπια σου.Εχουν απιστευτη επιροη συνηθως σε ατομα με ευαισθισιες,συνηθως ειναι τα ευκολα θυματα που λεμε.
    Γιατι πολυ απλα πατανε αρχικα στο φιλοτιμο σου και μετα διοχετεύουν οτι εχουν επανω σου .

    Ειναι μια να μην γνωρίσεις ενα τετοιο ατομο ,μετα τους καταλαβαινεις αμεσως ,πανω κατω εχουν ολοι τους κοινα χαρακτηριστικα που δυσκολα κρυβοντε μετα απο ενα ευλογο χρονικο διαστημα.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #2730
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ο τοξικός ποτέ δεν με κάνει τοξικό, όμως μου σπάει τα νεύρα και μου ρίχνει τη ψυχολογια, κι έπειτα αγωνίζομαι να μην μου αφήσει ζημιά.
    Το ερώτημα πάντα για μένα είναι γιατί πάντα να καταλήγω να συναναστρέφομαι, συγκεκριμένα να κάνω παρέα, με τοξικούς. Διότι μάλλον αυτοί είναι εύκολοι στη συναναστροφή μαζί μου, ήτοι συναπαντώνται με το απαισιόδοξο μέρος της ψυχής μου το οποίο εκ φύσεως συσχετίζεται πιο εύκολα με τους όμοιους του. Το δε αισιόδοξο μέρος καλύπτεται από πέπλο χαμηλής αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης γι αυτό όταν συναντάω θετικά άτομα η όποια προσπάθεια μου σκοντάφτει στα δύο αυτά. Βέβαια, σε κάποιο βαθμό είναι και θέμα ενός μινιμουμ κοινών ενδιαφερόντων.
    περιπου...
    ο τοξικος δεν εχει απαισοδοξο κομματι. συναπανταται με τις αδυναμιες σου, οχι με την απαισιοδοξια σου, ουτε ειναι ομοιος σου. ελκεται επειδη σε αντιλαμβανεται ως ευκολο θυμα, σε πλησιαζει, και μετα αρχιζει να σφυροκοπαει εκει που πονας..

    το οτι το προσχαρο/ κοινωνικο κομματι σου σκονταφτει πανω σε καποια συστολη, μειωμενη αυτοπεποιθηση κλπ, ειναι ο λογος που δεν συναναστρεφεσαι ατομα χωρις τετοιες κακες προθεσεις.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 14:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 11:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 14:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 15:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 05:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •