ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 191
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 191 of 258 FirstFirst ... 91141181189190191192193201241 ... LastLast
Results 2,851 to 2,865 of 3862
  1. #2851
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by user View Post
    υπομονή μέχρι την Πέμπτη λοιπόν.
    φτιάξε ένα ζεστό τσάι και χαλάρωσε.
    Ακριβώς υπομονή θα κάνω.. θα διαβάσω το βιβλίο μου και θα ηρεμήσω...

  2. #2852
    Δεν έχω φίλους να βγω έξω να διασκεδάσω. Κάποια άτομα έχουν ήδη δοκιμαστεί στο παρελθόν και η κατάληξη δεν ήταν καλή. Με κάποιους απ αυτούς θα μπορούσε να υπάρξει επανασύνδεση. Λείπει από τη ζωή μου η ενθάρρυνση και η συμβουλή που να προέρχεται από φίλο. Γυροφέρνω συχνά και που στα ίδια συγκεκριμένα μέρη γνωρίζοντας ότι κάποιοι εκεί με έχουν παρεξηγήσει απ την άποψη ότι διερωτόνται ποιος είμαι, τι γυρεύω στη ζωή μου ή σε τι προορίζομαι. Στο παρελθόν, διότι μια ζωή βιώνω τέτοιες συνθήκες, δηλαδή από τα πρώιμα μου βήματα στην κοινωνική ζωή ως παιδί, αυτή η κατάσταση με πείραζε. Τώρα δεν με πειράζει, απλά απουσιάζει αυτό το αναγκαίο που ονομάζεται επικοινωνία κι ενθάρρυνση για ν' αλλάζει η διάθεση.

    Πέραν αυτού, μάλλον κατ' εξαίρεση αυτού, ανακαλύπτω ότι όσο περνάνε τα χρόνια γίνομαι όλο και πιο ευαίσθητος σε θέματα που ήδη με ενοχλούσαν και ελαφρώς λίγο πιο αντιδραστικός. Δεν εντοπίζω οποιαδήποτε σημαντική στη ζωή μου εδώ και δέκα ας πούμε χρόνια. Έχω πάντα όχι άδικα την εντύπωση ότι είμαι άτομο που δεν το σέβονται ή δεν το υπολογίζουν κι ότι εναγωνίως επιδιώκω να επιδεικνύω αξία. Γι' άλλη μια φορά λέω πως είμαι απ τους λίγους που δεν με πείραξαν τα περιοριστικά μέτρα αν και χθες που πήγα σε ένα γνώριμο χώρο το ευχαριστήθηκα.

    Θέλω να απεξαρτηθώ από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, απ αυτό το φέις βασικά. Η εξάρτηση αυτή νομίζω είναι μορφή ΙΨΔ.

    Μου έχουν πει να επαναλάβω τη γνωστική συμπεριφορική μέθοδο αλλά πέραν της παρακίνησης την οποία πολύ πιθανόν να μου παρέχει, είναι μία μέθοδος την οποία ήδη αρκετά καλά γνωρίζω κι η παρακίνηση είναι κάτι που βρίσκεται μέσα μου αφού συχνά αυτοπαρακινούμε με βάση τη μέθοδο. Αν δεν έχεις κάνει κάποια πράγματα στη ζωή σου που θεωρείς επιτυχίες, η ιψδ θα αρχίσει να δίνει τη θέση της στη λύπη, στη μελαγχολία.
    γιάννης

  3. #2853
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    είναι μιας μορφής ψυχαναγκασμός το φέης; δηλαδή ενδόμυχα πιστεύεις οτι αν δεν μπεις στο φέης, θα σου συμβεί κάτι κακό; πάρε σαν αναφορά τότε ότι κάποτε ζούσες χωρίς αυτό.
    εγώ πιστεύω πως η θλίψη με την επιτυχία πάνε μαζί πολλές φορές, εστίασε στις δικές σου ανάγκες.

  4. #2854
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    _σκέφτομαι ότι ο κόσμος είναι ένα παράξενο μέρος (κλεμμένο)

  5. #2855
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επι μονιμου βασεως καθε φορα που βλεπω ενα αντικειμενο σε μια διαφημιση μια συσκευη φορτιζει σε 4 ωρες αντι για 2 μη σας δουλευουν κανοντας σας τους καλους και συνομωτουν με συμβολα επειδη ψαχνουν ......... να αγοραζουν συνεχεια παριστανοντας οτι τους βοηθανε ενω γεμισαν το τοπο συνεργατες τους και χαριζουν λεφτα παντου και μετα τα βαζουν ολα πανακριβα ετσι για σπασιμο βρειτε αλλους εχετε επιλογες για να ψωνισετε μη διαλεγετε οτι βλεπετε μπροστα σας ψαξτε και απλα τους επεστρεψα την αγαπη που μου εδειξαν επειδη αγορασα ενα προιον που το εμπνευστηκαν απο μενα

  6. #2856
    καλημερα παιδια, βασικα σκεφτομαι απο χρονια πριν, το πως αλλα ατομα εχουν σιγουρο οτι μεσα στη μερα (εστω κ απο μηνυματα) εχουν 5-6 κ παραπανω ατομα να μιλησουν, κ λεω γιατι καποιες κακες επιλογες μου στο σχολειο να με τραβαν τοσο πισω... ηθελα να κανω μια νεα αρχη τωρα, αλλα οσο πιο πολυ δε μιλαω με ατομα, τοσο πιο πολυ βουταω στη μιζερια μου.. βγαινω κ βλεπω ποσα ατομα παρεες να καθονται σε παγκακια πλατειες κ δεν ξερω κ γω τι, κ διερωτωμαι γιατι για μερικες κακες αποφασεις να ειμαι ακομα τοοοοοοοσο πισω.... μου λενε για φιλους απο δω απο κει απο παραπερα... τι να πω, ας περιμενω, δεν ξερω αν θα βγω σωος (η κ ζωντανος ψυχικα) απο ολο αυτο.... ναι μεν απαρνηθηκα τους φιλους μου απ το δημοτικο, αλλα ημουν υποχρεωμενος, εφοσον δεν θα με δεχοντουσαν λογω της σεξουαλικοτητας μου..

  7. #2857
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δεν έχω φίλους να βγω έξω να διασκεδάσω. Κάποια άτομα έχουν ήδη δοκιμαστεί στο παρελθόν και η κατάληξη δεν ήταν καλή. Με κάποιους απ αυτούς θα μπορούσε να υπάρξει επανασύνδεση. Λείπει από τη ζωή μου η ενθάρρυνση και η συμβουλή που να προέρχεται από φίλο. Γυροφέρνω συχνά και που στα ίδια συγκεκριμένα μέρη γνωρίζοντας ότι κάποιοι εκεί με έχουν παρεξηγήσει απ την άποψη ότι διερωτόνται ποιος είμαι, τι γυρεύω στη ζωή μου ή σε τι προορίζομαι. Στο παρελθόν, διότι μια ζωή βιώνω τέτοιες συνθήκες, δηλαδή από τα πρώιμα μου βήματα στην κοινωνική ζωή ως παιδί, αυτή η κατάσταση με πείραζε. Τώρα δεν με πειράζει, απλά απουσιάζει αυτό το αναγκαίο που ονομάζεται επικοινωνία κι ενθάρρυνση για ν' αλλάζει η διάθεση.

    Πέραν αυτού, μάλλον κατ' εξαίρεση αυτού, ανακαλύπτω ότι όσο περνάνε τα χρόνια γίνομαι όλο και πιο ευαίσθητος σε θέματα που ήδη με ενοχλούσαν και ελαφρώς λίγο πιο αντιδραστικός. Δεν εντοπίζω οποιαδήποτε σημαντική στη ζωή μου εδώ και δέκα ας πούμε χρόνια. Έχω πάντα όχι άδικα την εντύπωση ότι είμαι άτομο που δεν το σέβονται ή δεν το υπολογίζουν κι ότι εναγωνίως επιδιώκω να επιδεικνύω αξία. Γι' άλλη μια φορά λέω πως είμαι απ τους λίγους που δεν με πείραξαν τα περιοριστικά μέτρα αν και χθες που πήγα σε ένα γνώριμο χώρο το ευχαριστήθηκα.

    Θέλω να απεξαρτηθώ από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, απ αυτό το φέις βασικά. Η εξάρτηση αυτή νομίζω είναι μορφή ΙΨΔ.

    Μου έχουν πει να επαναλάβω τη γνωστική συμπεριφορική μέθοδο αλλά πέραν της παρακίνησης την οποία πολύ πιθανόν να μου παρέχει, είναι μία μέθοδος την οποία ήδη αρκετά καλά γνωρίζω κι η παρακίνηση είναι κάτι που βρίσκεται μέσα μου αφού συχνά αυτοπαρακινούμε με βάση τη μέθοδο. Αν δεν έχεις κάνει κάποια πράγματα στη ζωή σου που θεωρείς επιτυχίες, η ιψδ θα αρχίσει να δίνει τη θέση της στη λύπη, στη μελαγχολία.
    Εγω κολλησα λιγο με το Fb λογω lockdown και τωρα δυο ημερες δεν εχω μπει καθολου. Χωρια που ειχαν πεσει οι επιδοσεις μου σε ολους τους τομεις και παθαινα εγκεφαλικα με την απανωτη ενημερωση απο οπου και να προερχοταν και με διαφορες εξωφρενικες αποψεις, οταν ποσταρεις κατι εαν τυχει καποιος και το διαβασει και αντιδρασει, σχεδον ποτε δεν εχεις καποια γνωμη και συζητηση οπως γινεται σε αυτο το φορουμ, απλα μια στοιχειωδη αντιδραση. Τα διαφορα φορουμ τα βρισκω σαφως ανωτερα, ας εισαι αγνωστος μεταξυ αγνωστων και ισως εμπλακω με το reddit που ειναι σαν υπερφορουμ.

    Τεσπα δεν ξερω, το fb εχει ωραια ιδεα, εχεις τους γνωστους σου αυξανεις τον κυκλο σου κανωντας αιτημα φιλιας με ενα κλικ, αλλα καπου δεν δουλευουν τα πραγματα και δημιουργει αρνητικα συναισθηματα τουλαχιστον σε μενα και συγχιση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #2858
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    αφού δεν σε δεχόντουσαν, εσύ δεν είσαι υποχρεωμένος να τους αλλάξεις, αν δεν καταλάβουν μόνοι τους ότι αυτό που κάνουν είναι λάθος ή ό,τιδήποτε. η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας που λένε.

  9. #2859
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Αν διαβασει καποιος αυτες τις προτασεις σε ενα κειμενο ενος άγνωστου ανθρωπου δεν του αφηνει και πολλα περιθώρια να μην καταλαβει με ποιον συνομιλει.

    Ειναι καποιες λεξεις που οταν εντοπιζονται στα κειμενα σου (και τα προηγουμενα κυριως ) ειναι ο ο λογος που καταλαβα καποια πραγματακια παραπανω για εσενα .Οι αναγνωριστικες που λεγονται αλλιως ....

    Αυτο που θα σου πω και αργησα και εγω να το καταλαβω πολυ ,ειναι πως οι ευαισθησίες που κουβαλαει ενας ανθρωπος ειναι το μεγαλοτερο πλεονεκτημα του, ΑΡΚΕΙ να τις χρησιμοποιεί σωστα και το κυριοτερο ΝΑ ΜΗΝ γίνεται " βορά "εκμεταλευσεις απο ανθρωπος που θελουν να αντλουν θετικοτητα καθαρα και μονο για δικο τους συμφέρων και φυσικα χωρις καμια προθεση ανταποδοσεις ολου αυτου ,οταν εσυ εισαι σε θέση αναζήτησής του (ειναι ο δικος μου ορισμος που προυποθετει πλεον απαραίτητη βαση ωστε να χτιστει μια υγιης φιλια ).

    Να συνεχίσεις να εισαι ενας ευαίσθητος ανθρωπος, αλλα να βάζεις ενα φρενο σε ολο αυτο και οταν χρειαζεται να παραμερίζεις αυτο το στοιχείο (ξερω ποσο δύσκολο ειναι )και να βγαινει μπροστα στον ιδιο βαθμο το πειμσα και η θεληση για την ύπαρξη γεγονοτων και ανθρωπων που θα ειναι σε θεση να στο αναταποδωσουν .
    Δεν σου κρυβω οτι οταν ανακαλυψεις οτι καποιοι φιλοι σου δεν ηταν αυτοι που νόμιζες, θα πληγωθείς αρκετά ,σε σημειο ευθυξιας,να το ξερεις και να εισαι υποψιασμενος και έτοιμος ωστε αυτο να μην σε παρασύρει.

    Ειναι ενα στοιχειο που εχουν οι ευαιασθητοι ανθρωποι .Ακομα και αν μια σχεση χαλασει με καθαρη υπαιτιότητα του αλλου, παντα στο πισω μερος του μυαλους του θα υπάρχει η αμφιβολια μηπως εφταιξαν και αυτοι σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι τους αναλογει με αποτελεσμα να οδηγουνται σε ενεργειες που στο τελος μονο αυτους θα ξαναπληγωσουν...

    Γι αυτο οταν πλεον μπαινεις σε τετοιες διαδικασιες πρεπει να εισαι πολυ καλα προετοιμασμενος ψυχολογικα ,το κυριοτερο, για να αντικρούσεις το καθε αρνητισμό που θα υπάρξει και φυσικα να εισαι πληρως κατασταλαγμενος πως η απογοητευση σου που θα πηγάζει απο ολη αυτη την εξέλιξη δεν θα γινει αιτία για μια ακομα χειρότερη ψυχολογική σου πτώση .
    Μαριλουυ,ειπα να σου εστελνα Pm, διοτι περασαν πολλες μερες αλλα τελικα βρηκα το ποστ! Ευελπιστω να εισαι καλα!

    Επιμένω πως για να καταλαβει καποιος εστω και απο τις προτασεις αυτες πρεπει να εχει περασει καποια πραγματα,η αυτο που λεμε κατανοηση συμπεριφορας,εστω και μεσα απο εδω καταλαβες πολλα για εμενα <3...Αυτο με τις αναγνωριστικες δεν το ηξερα,ισως ειναι ψυχολογικος όρος,ειναι επειδη ειμαι νεο στο κομματι της ψυχολογιας(4 μηνες παρακολουθω ειδικο)

    Άκομη μια φόρα που μου δίνεις δύναμη! Ίσως,να έχεις δίκιο οσον αφορα τις ευαισθησίες! Απλά εγω δεν ξέρω πως να τις χρησιμοποιησω σωστα με αποτελεσμα,παντα να πληγωνομαι σε πολλους τομεις!Αρχιζω και συνειδητοποιω σιγα σιγα ειναι αυτο που ειπες μαλλον..Οτι πρεπει να το διαχειριστω σωστα και να το χρησιμοποιω προς οφελος και μονο ή απο την άλλη να μην διχνω σε κανενα τον πραγματικο εαυτο να ειμαι οπως τωρα εσωστρεφης και να μην περιμενω τιποτα γενικα απο κανενα ισως και αυτο ειναι μια αμυνα!

    Έδω ειναι η απολυτη ταυτιση με αυτο που ειπες! Κουραστηκα να σκεφτομαι πως παντα φταιω εγω,που ειναι πιθανον πολλες φορες να γινεται πανω στο θεμα των ανθρωπινων σχεσεων..Αλλα πονας πραγματικα,οταν αναλυεις καθε κατασταση ακομα και αν εγινε χρονια πριν και ψαχνεις να βρεις που εχεις φταιξει..Πιανω τον εαυτο μου να το κανω πολυ συχνα αυτο..Εχω αρχισει,να εχω τυψεις και εμμονες και εδω μαλλον υπαιτια ειναι η ευαισθησια και οχι οι ανθρωποι που συναναστρεφομαι(σχεσεις,φι λιες κτλπ)..

    Νομίζω,πως πρεπει να προετοιμαστω οπως ειπες για πολλα πραγματα...Καπου ομως διαβασα προσφατα οτι παθαινουμε καλυτερα να το παιρνουμε ως μαθημα ειτε φταιμε εμεις ειτε οχι..Οποτε προσπαθω να δω την θετικη πλευρα της υποθεσης...

    Υ.Γ1 Συγνωμη που αργησα να απαντησω,απλα χρειαστηκα χρονο το τελευταιο διαστημα θελω να ειμαι μονος και να μην βλεπω η να ακουω κανενα δεν ξερω νομιζω πως θα χρειαστω αγωγη δεν αντεχω αλλο.

    Υ.Γ2 Δεν ξερω αν ολα αυτα που εγραψα εχουν συχοχη η βγαινει καποια ακρη,το κεφαλι μου ειναι τοσο μπερδεμενο και κουρασμενο που καμια φορα,νιωθω σαν μεθυσμενος ενω δεν πινω.. Θελω να φυγω να παω καπου μακρια να ηρεμησω..

    Υ.Γ3 Ευχαριστω ακομη μια φορα για τα φωτα σου,ελπιζω να το δεις ...

  10. #2860
    Παιδιά θέλω να κοιμηθώ κ να μην ξυπνήσω ποτέ ξανά, βαρέθηκα πια μ αυτές τις κρίσεις πανικού, όλο κ χειρότερες γίνονται, ξέρω μεν ότι είναι λόγω έλλειψης ανθρώπινης επαφής αλλά νιώθω σαν να μην κάνω τίποτα σωστά σαν να πάνε όλα λάθος...

  11. #2861
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,373
    Quote Originally Posted by Isol View Post
    Μαριλουυ,ειπα να σου εστελνα Pm, διοτι περασαν πολλες μερες αλλα τελικα βρηκα το ποστ! Ευελπιστω να εισαι καλα!

    Επιμένω πως για να καταλαβει καποιος εστω και απο τις προτασεις αυτες πρεπει να εχει περασει καποια πραγματα,η αυτο που λεμε κατανοηση συμπεριφορας,εστω και μεσα απο εδω καταλαβες πολλα για εμενα <3...Αυτο με τις αναγνωριστικες δεν το ηξερα,ισως ειναι ψυχολογικος όρος,ειναι επειδη ειμαι νεο στο κομματι της ψυχολογιας(4 μηνες παρακολουθω ειδικο)

    Άκομη μια φόρα που μου δίνεις δύναμη! Ίσως,να έχεις δίκιο οσον αφορα τις ευαισθησίες! Απλά εγω δεν ξέρω πως να τις χρησιμοποιησω σωστα με αποτελεσμα,παντα να πληγωνομαι σε πολλους τομεις!Αρχιζω και συνειδητοποιω σιγα σιγα ειναι αυτο που ειπες μαλλον..Οτι πρεπει να το διαχειριστω σωστα και να το χρησιμοποιω προς οφελος και μονο ή απο την άλλη να μην διχνω σε κανενα τον πραγματικο εαυτο να ειμαι οπως τωρα εσωστρεφης και να μην περιμενω τιποτα γενικα απο κανενα ισως και αυτο ειναι μια αμυνα!

    Έδω ειναι η απολυτη ταυτιση με αυτο που ειπες! Κουραστηκα να σκεφτομαι πως παντα φταιω εγω,που ειναι πιθανον πολλες φορες να γινεται πανω στο θεμα των ανθρωπινων σχεσεων..Αλλα πονας πραγματικα,οταν αναλυεις καθε κατασταση ακομα και αν εγινε χρονια πριν και ψαχνεις να βρεις που εχεις φταιξει..Πιανω τον εαυτο μου να το κανω πολυ συχνα αυτο..Εχω αρχισει,να εχω τυψεις και εμμονες και εδω μαλλον υπαιτια ειναι η ευαισθησια και οχι οι ανθρωποι που συναναστρεφομαι(σχεσεις,φι λιες κτλπ)..

    Νομίζω,πως πρεπει να προετοιμαστω οπως ειπες για πολλα πραγματα...Καπου ομως διαβασα προσφατα οτι παθαινουμε καλυτερα να το παιρνουμε ως μαθημα ειτε φταιμε εμεις ειτε οχι..Οποτε προσπαθω να δω την θετικη πλευρα της υποθεσης...

    Υ.Γ1 Συγνωμη που αργησα να απαντησω,απλα χρειαστηκα χρονο το τελευταιο διαστημα θελω να ειμαι μονος και να μην βλεπω η να ακουω κανενα δεν ξερω νομιζω πως θα χρειαστω αγωγη δεν αντεχω αλλο.

    Υ.Γ2 Δεν ξερω αν ολα αυτα που εγραψα εχουν συχοχη η βγαινει καποια ακρη,το κεφαλι μου ειναι τοσο μπερδεμενο και κουρασμενο που καμια φορα,νιωθω σαν μεθυσμενος ενω δεν πινω.. Θελω να φυγω να παω καπου μακρια να ηρεμησω..

    Υ.Γ3 Ευχαριστω ακομη μια φορα για τα φωτα σου,ελπιζω να το δεις ...
    Καλημερα !

    Και εγω θα σου ξαναπω οτι χαιρομαι που εστω και απο εδω σε βοηθαω!

    Μεσα απο τις αναγνωριστικες προτασεις και λεξεις μπορεις να καταλαβεις ακομα και την προσωπικότητα του ατομου με το οποιο συναναστρεφεσαι μεσα απο τον προφορικο και ιδιαίτερα πλεον και τον γραπτο λογο .
    Ειναι ενα κομματι που δεν το εμαθα στην ψυχοθεραπεια, αλλα σε ενα προσφατο σεμιναριο που παρακολουθησα και αφορα παντα την ψυχολογια και την αυτοβελτιωση των ατομων .
    Εφοσον επιλεγουμε να βρισκόμαστε μεσα σε ενα χώρο ,ακομα και αν αυτο λεγεται φορουμ-face κ.α. ,πρέπει να εξοπλιζομαστε με οτι γνώση νομιζουμε οτι θα μας βοηθησει ωστε να προστατευουμε τον ευατο μας και να νοιωθουμε καλα και δυνατοι, ωστε να ειμαστε σε θεση να αντιμετωπισουμε καθε κακοβουλη και στοχευμενη παρεμβολη θα υπάρξει μεσα σε αυτο το κομματι της ζωης μας .

    Τωρα για την κουραση που νοιωθεις στο κομματι της ευθιξίας, μπορω να σε καταλαβω πολυ περισσοτερο απο οσο νομιζεις .
    Και αυτο γιατι περασα και εγω απο παρομοιο σταδιο σχετικα προσφατα με καποιοιυς ανθρωπους που ισως εδωσα περισσοτερο σημασια απο οσο επρεπε και που δυστηχως δεν καταφερα να αναγνωρίσω απο την αρχη τον χαρακτηρα τους και τις προθεσεις τους ωστε να μην παρασυρθω απο ολο αυτο και καταληξω να κατηγορω τον ευατο μου για πολλα πράγματα .
    Ξερεις ποτε θα ηρεμησεις απο αυτο το κομματι?Οταν λες οτι επρεπε να γινει και αυτο για να παω ενα βημα παρακατω και εγω ..
    Γιατι φταιμε και εμεις .Δεν μπορει να ειμαστε αλανθαστοι ,σιγουρα ομως οχι στο μεριδιο που θελουν να μας καταλογιΖουν.
    Κρατα μονο τα καλα .ΑΚομα και για τους ανθρωπους που σε πληγωσαν ή εκμεταλευτικαν κρατα μονο οτι επρεπε να μπουν και αυτοι στην Ζωη σου για να τους γνωρισεις και να τους ξεχωριζεις πλεον .
    Ενα να ειναι καλα εκει που ειναι και οτι εγινε εγινε ,ειναι αυτο που εμενα πλεον με παει παρακατω σε πολλα θεματα και το κυριοτερο ειΝαι αυτο που με κανει να κοιμαμαι καλα τα βραδια και να μην με βασσανιζουν οι ενοχικες σκεψεις ....

    Ολα αυτα ειναι χαρακτηριτικο των ευαίσθητων κατα κάποιων ανθρωπων ,των ανθρωπων που εχουν αναπτύξει το αισθημα της ενσυναισθησης και πολλα αλλα, που δυστηχως το μονο που τους προσφερει ειναι να εθελοτυφλούν, στα λαθη των αλλων ,να τους δικαιολογουν παντα και στο μονο που βρισκουν λαθος ειναι ο ευατο τους .
    Εδω ομω ερχεται και μπαινει και το κομματι της αυτοπεποιθησεις .
    Εκει πρεπει να δώσεις βάση νομιζω ...Τα αλλα ειναι χαρακτηριστικα που να εισαι περηφανος αν τα εχεις !
    Προσπαθησε οσο μπορεις να αναγνωριζεις τα καλα σου στοιχεια και να τα εκτιμάς,να τα αγαπησης και οχι να τα βλεπεις ενοχικα ... ..Ειναι πολυ σημαντικο αυτο που σου λεω .
    Πλεον αν δεις η ευασθησια και η μαλθακοτητα σε καποιους ανθρωπους θεωρειται να στο πω χοντρα "μαλακια ".Ετσι σε χαρακτηριζουν οχι γιατι εισαι ,αλλα γιατι θελουν να σου περασουν την υποβαθμιση ολου αυτου .
    Το να εισαι ανθρωπος με ευαισθησιες,να νοιαζεσαι για τους ανθρωπους σου ,να εισαι εκει για να τους βοηθησεις και πολλα αλλα ,ειναι πλεον χαρακτηριστικα που δυσκολα τα βρίσκεις αλλα οταν τα βρισκεις τοτε σιγουρα τα εκτιμας και το σπουδαιοτερο?
    θελεις τοιους ανθρωπους στον περιγυρο σου !
    Ολοι αυτους ψαχνουμε και αν δεις ανθρωποι που ειναι καλα στην ζωη τους ,δεν εχουν αποθημενα ,δεν βγαζουν ζηλειες και κακιες ειτε ειναι με συντροφους που ειναι δοτικοί ή εχουν φιλους που ειτε λαμβανουν τετοια χαρακτηριστικα ,ειτε εχουν την ευκαιρια να τα ανταποδωσουν οταν τους ζητηθει ..

    Ολα ειναι "δουνε και λαβειν" στην ζωη μας ,να το θυμασαι ..
    οχι βεβαια με τον εκβιαστικο ορο της φρασης ....Πλεον ομως εγω το θεωρο απαραιτητο ..Δινω και λαμβανω ..
    Δεν μπορω μονο να ειμαι ενας δοτικος ανθρωπος ..Εχω αναγκη και να λαμβανω ..... αν δεν το κανω αποχωρω σε οποια σχεση συμβαινει αυτο .
    Δεν ειναι εγωιστικο ...Γιατι καπιο θα το δουνε και ετσι ...Ειναι πλεον χαρατηριστικο δικο μου για να ειμαι εγω καλα και να μην φθειρομαι ψυχολογικα ...
    Δινεις αγαπη ?Εισπαρατεις αγαπη !
    Νομος πλεον ....
    Οπως και νομος για εμενα για να καταφερω να μην φθειρομαι ,οπου βλεπω οτι βγαινει κακια ,ζηλεια και οτι αρνητικο ,θα απαντησω ...Δεν θα ανταποδωσω σε πραξεις αλλα μονο με λογια πλεον ..
    Κια αυτο παλι καθαρα για εμενα ..Γιατι πριν καταπινα και ολο αυτο με ετρωγε,σαν και εσενα ..Τωρα πλεον μιλαω ,ξεσπαω και ηρεμω ..

    Ετσι ουτε πικρες μενουν ,ουτε κακιες,ουτε καν αποθημενα ...
    Ξεσπας και φευγει ,εξαφανιζεται ...Δεν ειναι ευκολο το ξερω ...Τροπο θελει και θα τον βρεις ειμαι σιγουρη .

    Τωρα οσο αφορα την απομονωση σου ,θα σου πω μονο προσεχε.
    Οταν δεν ειμαστε καλα η απομόνωση δεν βοηθαει ...
    Κινουμενη αμμος γινεται και μας παρασυρει στον πάτο καθε μερα ολο και πιο πολυ , ολο και πιο γρηγορα και χωρις να το εχουμε συνειδητοποιηση εχουμε πιασει πατο ...
    Αντε μετα να σηκωθεις απο εκει .
    Καλη η μοναξια ,η απομονωση αλλα οχι συνεχεια ...Μην αφησεις μια ενδεχομενη θλιψη να γινει καταθλιψη ..Μην μπερδεουμε την στεναχωρια με κατι αλλο ...

    Λες οτι χρειαζεσαι αγωγη ,γιαιτι ?
    τι θα σου δωσει η αγωγη αυτη την στιγμη, μπορεις ,να το αναγνωρισεις και να το ονομασεις ?
    Ο θεραπευτης σου τι λεει ?

    Η αγωγη ωθηση να σηκωθεις απο το κρεβατι θα δου δωσει και τιποτε αλλο .Θα κουκουλωσει τα προβληματα σου .
    Δεν θα σου τα λυσει .
    Τα θεματα σου, μονο σου θα το λυσεις μεσα απο τον τροπο που θα σου μαθει η ψυχοθεραπεια .
    Θα σου μαθει να πιστευεις στον ευατο σου ,να εχεις αυτοπεποιθηση και το κυριοτερο θα εστιασεις την πηγη που σου προξενει ολο αυτο και οταν θα δυναμωσεις θα εισαι ετοιμος να την αντιμετωπισεις ...

    Αν νομιζει οτι βουλιαζεις καθε μερα ολο και πιο πολυ .Χανεις την ενεργεια σου και γίνεσαι χειροτερα ,ναι να μιλησεις και για αγωγη .
    Την εντιμοτητα και το θαρρος να διαχειριζεσαι μια κατασταση ,την αναγνώριση των δικων σου αδυναμιων και γενικα την εξελιξη του ευατου σου σε ενα ακομα καλυτερο ανθρωπο εσυ θα την προσφερεις στον ευατο σου ..Καμια αγωγη και κανενα χαπι δεν θα σε αλλαξει σαν χαρακτηρα ...

    Δυνάμωσε τον ευατο σου ,αναγνωρισε τα καλα χαρακτηριστικα σου ,δωστους δυναμη και αξια και τοτε θα εισαι εσυ το θηριο που θα πολεμησεις και θα νικησεις αυτο που τωρα ειναι πιο δυνατο απο εσενα και του εχεις δωσει χωρο να καταλαμβανει ολο και πιο πολη την ψυχη σου .
    Να θυμασαι ,αυτο δεν ειναι δυνατο ,εσυ το δυναμωνεις με το να υποβαθμιζεις τις δυνατοτητες σου .

    υ.γ. γραφε μου οποτε θες και οποτε νοιωθεις εσυ αναγκη και εγω θα τα βλεπω!
    Κανε ομως μια χαρη στον ευατο σου κυριως .Αξιοποιησε αυτη την ευασθησια σου και δειξε και στους αλλους οτι εισαι δυνατος και μην το κρυβεις αλλο.Γιατι εισαι δυατος, να το θυμασαι !
    Μονο που βρηκες το κουραγιο να αναγνωριζεις καποια πραγματα και να τα δουλευεις με τον θεραπευτη σου ,εισαι παλικαρι, αληθεια το λεω.Ξερω ποσο δυναμη εχει να πεις μονο οτι πρεπει να δεχτω βοηθεια ,οχι να σηκωθω και να παω...

    Μονο οι ανθρωποι που αναγνωριζουν αυτα τα πραγματα και θελουν να κανουν βηματακια ειναι δυνατοι .
    Ολοι οι αλλοι να ξερεις ειναι πιο αδυνατοι απο ολους εμας που εχουμε το θαρρος να βρισκομαστε αντιμετωποι με τις ευθυνες που μας αναλογουν..Εκεινοι κρυβονται πισω απο τον εγωισμο τους ,την επιθετικοτητα τους ,την κακια τους και το χειροτερο ξερεις ποιοι ειναι ?
    Οι ανθρωποι που βγαζουν ζηλιες και αποθημενα ...Εσυ δεν ανηκεις σε αυτους, οποτε εχεις ενα σταθερο προβαδισμα σε πολλα ,αξιοποιησε το και μην το αφησεις να παει χαμενο !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #2862
    Δεν αντέχω άλλο, θέλω να βάλω τέλος επιτέλους σε όλο αυτό, νιώθω ότι δεν κάνω απολύτως τίποτα σωστά, επαναλαμβάνομαι στις ίδιες κ τις ίδιες σκέψεις, φτάνειι, πάνω που πήγα να ορθοποδήσω αφού τελείωσα το σχολείο ήρθε αυτό να μου θυμίσει την κατάντια μου.. Δεν αξίζω τίποτα απ αυτή τη ζωή, ίσως είναι καλύτερα στον άλλο κόσμο

  13. #2863
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by cirrus View Post
    Δεν αντέχω άλλο, θέλω να βάλω τέλος επιτέλους σε όλο αυτό, νιώθω ότι δεν κάνω απολύτως τίποτα σωστά, επαναλαμβάνομαι στις ίδιες κ τις ίδιες σκέψεις, φτάνειι, πάνω που πήγα να ορθοποδήσω αφού τελείωσα το σχολείο ήρθε αυτό να μου θυμίσει την κατάντια μου.. Δεν αξίζω τίποτα απ αυτή τη ζωή, ίσως είναι καλύτερα στον άλλο κόσμο
    Φρόντισε σιγά σιγά να έχεις μεγαλύτερη ποικιλομορφία στους φίλους όπως και στη ζωή σου γενικότερα αν θες να δεις πρόοδο. Aν κάτι σου τη σπάει στη ζωή σου χρειάζονται αλλαγές και οι αλλαγές έρχονται κυρίως από εμάς τους ίδιους και τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τα πράγματα. Σου λείπει λες η ανθρώπινη επαφή, αλλά πως θα έρθει, ουρανοκατέβατη; Για να πιστέψεις πιο πολύ σε εσένα πρέπει να εκτεθείς κι ας φας τα μούτρα σου πολλές φορές. Κάθεσαι τώρα και αναφέρεις κάπου ακόμα και για φίλους που έχασες στο δημοτικό, δηλαδή για όνομα του Ματατούτη, από το τι έκανες στο δημοτικό εξαρτάται αν θα έχεις κοινωνικές επαφές και φιλίες σαν ενήλικας; Βλέπεις ο περισσότερος κόσμος να έχει αποκλειστικά φίλους από το δημοτικό σε όλη του τη ζωή; Εσύ βρίσκεις λίγο διακιολογίες να μην πας παρακάτω και μετά σου φταίει που δεν πας παρακάτω, "δεν καταλαβαίναν την σεξουαλικότητά μου, έχω υποστεί μπούλινγκ, δεν είμαι κοινωνικός, είμαι αγχωτικός, αυτά τα στοιχεία μου μου την σπάνε αλλά κρύβομαι στο κουκούλι μου και βολεύομαι να συναναστρέφομαι ανθρώπους από την ασφάλεια του υπολογιστή μου". Κατ' εμέ είναι μεγάλο λάθος. Στα έχω ξαναγράψει.

    Γιατί να βάλεις ένα τέλος, επειδή αισθάνεσαι να τραβάς ζόρι με τις σκέψεις σου; Όλος ο κόσμος σκέφτεται και προβληματίζεται και ζορίζεται σε φάσεις της ζωής του. Μετά το ξεπερνάει και πάει παρακάτω. Τα προβλήματά σου λύνονται εύκολα αρκεί να το προσπαθήσεις λίγο περισσότερο και να την δεις αλλιώς.

    Λένε όλη την ώρα είμαι έτσι, είμαι γιουβέτσι, είμαι αλλιώς, αισθάνομαι μοναξιά, ε, κάνε κάτι να το αλλάξεις. Αν βαριέσαι κι ο ίδιος τον εαυτό σου, φρόντησε να τον κάνεις λιγότερο βαρετό, μη μένεις στη διαπίστωση! Ακόμα και τώρα με τις καραντίνες συμβαίνουν ένα σωρό πράγματα που μπορείς και κόσμο να γνωρίσεις ή/και να καλλιεργήσεις το πνεύμα σου και λίγο, δραστηριότητες, συναντήσεις διαδικτυακές, μαθήματα, σεμινάρια, άσε που με μέτρο μπορείς να κάνεις και πράγματα έξω από το σπίτι, ανάλογα και με το που είσαι και τι σε ενδιαφέρει. Επίσης φτάνει σε λίγο ο Απρίλιος, το αργότερο το Μάιο οι καραντίνες θα λήξουν, μόνο και μόνο λόγω καιρού και οικονομίας αν το δεις. Φρόντισε το καλοκαίρι να σε βρει πιο αισιόδοξο και πιο ενδιαφέροντα και ενδιαφερόμενο. Μην κλείνεσαι και μην παραιτείσαι.

  14. #2864
    Καλή μου φίλη σονια καταλαβαίνω τι λες, ναι το παρακάνω ενδεχομένως ώρες ώρες, αλλά το θέμα είναι ότι όσες ευκαιρίες μου έχουν δοθεί ως τώρα τις άρπαξα, αλλά λόγω των συνθηκών δεν είναι κ πολλές, αυτό είναι το θέμα μου κυρίως, ότι από όταν αναθεώρησα 2 πράγματα στην ζωή μου μας έκλεισαν, εγώ το παλεύω παρ όλα αυτά, αλλά εξαντλείται η υπομονή μου (όπως κ όλων μας) σιγά σιγά.. Αντε λένε θα μας ανοίξουν τώρα, αντε να δούμε άσπρη μέρα επιτέλους, ξέρω ρε συ ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο περίπλοκα όσο τα κάνω εγώ στο κεφάλι μου (εκτός από τη σεξουαλικοτητα μου που έθιξες, αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά το παλεύω, το παλεύω. Οι αναδρομές έχεις δίκιο ότι πρέπει να σταματήσουν, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα

  15. #2865
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,373
    Quote Originally Posted by cirrus View Post
    Καλή μου φίλη σονια καταλαβαίνω τι λες, ναι το παρακάνω ενδεχομένως ώρες ώρες, αλλά το θέμα είναι ότι όσες ευκαιρίες μου έχουν δοθεί ως τώρα τις άρπαξα, αλλά λόγω των συνθηκών δεν είναι κ πολλές, αυτό είναι το θέμα μου κυρίως, ότι από όταν αναθεώρησα 2 πράγματα στην ζωή μου μας έκλεισαν, εγώ το παλεύω παρ όλα αυτά, αλλά εξαντλείται η υπομονή μου (όπως κ όλων μας) σιγά σιγά.. Αντε λένε θα μας ανοίξουν τώρα, αντε να δούμε άσπρη μέρα επιτέλους, ξέρω ρε συ ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο περίπλοκα όσο τα κάνω εγώ στο κεφάλι μου (εκτός από τη σεξουαλικοτητα μου που έθιξες, αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά το παλεύω, το παλεύω. Οι αναδρομές έχεις δίκιο ότι πρέπει να σταματήσουν, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα
    Δεν αξιζει ολη αυτη η προσπαθεια σου να κρατησει λιγο ακομα και να μην παει χαμενος ο κοπος σου?
    Λιγο εμεινε ,ενας μηνας το πολυ ,μετα ολοι θα ξαναβρουμε τα πατηματα μας!
    Ολοι πανω κατω υπομονη κανουμε ..
    Μην παραιτησε και κανεις ασχημες σκεψεις δεν χρειαζεται.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •