ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 197
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 197 of 258 FirstFirst ... 97147187195196197198199207247 ... LastLast
Results 2,941 to 2,955 of 3862
  1. #2941
    Σημασία εχει οτι η συνείδηση μου είναι πιο ήρεμη και δεν υποφέρει απο τα έντονα απωθημένα που ειχε πριν το ξέσπασμα, αν και το ξεσπασμα ειναι θέμα αναμοχλευσης και επικεντρωσης της σκέψης σε συγκεκριμενα περιστατικά, που μπορει να περιθωριοποιούν άλλα που ηταν θετικά.

    Καποτε χρειάζεται να μιλαμε, απλα δεν πρέπει να μιλάμε ατσαλα. Δυστυχώς οι κακες έμπειριες της ζωής με καλουπωσαν στο να μιλάω ατσαλα ως ξέσπασμα αντι με ήπιο υφος που να εμπνέει σεβασμο. Το να πετύχω αυτο το δεύτερο είναι θέμα εσωτερικού αγώνα. Δυστυχώς σε οτι μας θυμιζει κάτι που μας ενόχλησε έντονα στο παρελθον η σκεψη ακολουθεί το ίδιο μοτίβο αντιδρασης.

  2. #2942
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απο οτι φαινετε θεωρουσαν τους εαυτους τους τοσο εξυπνους που νομιζαν οτι θα μου στησουν παγιδα μπροστα στα ματια μου ενω μου το ελεγαν και ολας και δε θα το καταλαβαινα ταχα συμφωνα με τη λογικη τους αφου αυτοι ειναι τοσο εξυπνοι που του το επαιζα αλτσχαιμερ και τους ειχα αφησει να νομιζουν οτι δε καταλαβα τιποτα τοσο καιρο και περιμενα να τσιμπησουν για να δω ως που θα φτασουν τοσο καιρο που καθονται και στηνουν αυτι σε οτι και να κανω περιμενοντας να πουν κατι οι γονεις μου για να συνομωτησουν γιατι νομιζουν οτι με το τροπο αυτο θα με οδηγησουν στο αντιγραφο κοπια που νομιζαν οτι θα μου επιβαλουν για να με μεταλαξει σε αλλο προσωπο και να αποδειξουν οτι εστεκαν ολα αυτα τα ανηκουστα πραγματα που ελεγαν για μενα οτι ταχα ειμαι επικινδυνος επειδη με ζηλευαν επειδη απεδειξα οτι ειμαι εξυπνοτερος απ αυτους και η χωρα τους βγηκε δευτερη μετα απ αυτο και αντι να πουν οτι αυτο το αισχος που παρισταναν οτι ηταν δικαιο ηταν ενα ολοκληρο σχεδιο συνομωσιας που αποσκοπουσε στο να αποδειξουν με δολιους τροπους οτι η χωρα τους ηταν καλυτερη απο αυτη εδω αρα τωρα ηρθε η δικη μου σειρα να ειμαι ........... να τους κανω ρεζιλι παντου και να τους διαψευσω και να τους ξεφτυλισω αφου οπως τους ελεγα οτι τοσο καιρο δε θα πετυχουν τιποτα εκτος απο το να κανουν τα νευρα τους αντισκοινο και να χρειαστουν οι ιδιοι θεραπεια οπως τους το ειχα πει αφου τοσο καιρο που ακουγαν τους ειδικους που μισθωσαν και απλα τους δουλευαν για να μη χασουν το μισθο τους οτι ταχα θα μου αλαξουν μυαλα πασαροντας μου ενα κατασκοπο δικο τους το σχεδιο τους αποκαλυφθηκε πληρως αρα λοιπον ειναι εμφανες οτι αυτοι ειναι επικινδυνοι που τοσο καιρο προσπαθουσαν να κανουν προπαγανδα βαζοντας διαφορους βαλτους να κανουν διαφορα οπως το να φωναζουν πχ για να δικαιολογησουν ταχα τα αδικαιολογητα και αυτο το ανεκδοτο το ονομαζουν δικαιο δηλαδη να προσπαθουν οι ιδιοι να μου κανουν προξενιο παρα τη θεληση μου να προσπαθουν παρα τη θεληση μου να με μεταλαξουν σε αλλο ανθρωπο για να μπορεσουν μετα να αποδειξουν οτι ειμαι επικινδυνος ενω επικινδυνοι ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ που υπονομευσαν το δικαιο παριστανοντας τους δικαιους η παγιδα τους αποκαλυφθηκε και το παιχνιδι κατασκοπειας απετυχε αρα ας κοψουν το δουλεμα με το δικαιο που επικαλουνται αφου το δικαιο που με δολιο τροπο προσπαθει να βγαλει καπιον επικινδυνο με το ζορι χωρις να ειναι δεν ειναι δικαιο αλλα γελοιποποιηση του δικαιου και οπιος γελοιποποιει το δικαιο δε μπορει να ζητα δικαιο.

  3. #2943
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και τωρα με τη παρασταση σοου που εστησαν για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα θα γελασει μαζι τους το συμπαν και θα γινουν περιγελος παντου με ολα αυτα που λενε

  4. #2944
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ρε παιδια , απο τις πολλες φορες πουχω δει ' ο Ιησους απο την Ναζαρετ ' αρχιζω να πιστευω οτι ο Ιησους μιλαγε Αγγλικα ......

  5. #2945
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Σημασία εχει οτι η συνείδηση μου είναι πιο ήρεμη και δεν υποφέρει απο τα έντονα απωθημένα που ειχε πριν το ξέσπασμα, αν και το ξεσπασμα ειναι θέμα αναμοχλευσης και επικεντρωσης της σκέψης σε συγκεκριμενα περιστατικά, που μπορει να περιθωριοποιούν άλλα που ηταν θετικά.

    Καποτε χρειάζεται να μιλαμε, απλα δεν πρέπει να μιλάμε ατσαλα. Δυστυχώς οι κακες έμπειριες της ζωής με καλουπωσαν στο να μιλάω ατσαλα ως ξέσπασμα αντι με ήπιο υφος που να εμπνέει σεβασμο. Το να πετύχω αυτο το δεύτερο είναι θέμα εσωτερικού αγώνα. Δυστυχώς σε οτι μας θυμιζει κάτι που μας ενόχλησε έντονα στο παρελθον η σκεψη ακολουθεί το ίδιο μοτίβο αντιδρασης.
    εσύ απλά κάθεσαι και παρατηρείς; δεν συμβαίνει σε εσένα αυτό; εσύ δεν είσαι που αντιδράς με παραφέρσιμο; -ή όπως το λένε.
    με όση καλή πρόθεση μπορώ να έχω, βλέπω πως έχεις αποστασιοποιηθεί και επιτρέπεις στην κακή συμπεριφορά να συμβαίνει επειδή συμβαίνει.
    αν δεν ασχολιόσουν με την ίδια την συμπεριφορά αλλά ακριβώς με το γεγονός ότι κάτι την ενεργοποιεί, την επόμενη φορά, μην της επιτρέψεις , δώσε χρόνο και τόπο στην οργή. και εν καιρώ ηρεμίας ξεκαθαρίζεις τη θέση σου.

  6. #2946
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ρε παιδια , απο τις πολλες φορες πουχω δει ' ο Ιησους απο την Ναζαρετ ' αρχιζω να πιστευω οτι ο Ιησους μιλαγε Αγγλικα ......
    παγκοσμιοποίηση το λένε.
    έχει γυρίσει ταινία ο Γκίμπσον που μιλάνε τη γλώσσα του Χριστούλη.

  7. #2947
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Σκέφτομαι πως αν δεν υπήρχαν κυρώσεις, νομοι, δικαστήρια κτλ, ίσως και να μην υπήρχε άνθρωπος που να μην είχε σκοτώσει έστω έναν συνάνθρωπό του.

    Ακούγεται βαρύ, και οι περισσότεροι θα διαφωνήσουν, όμως επιτρέψτε μου να έχω αυτη τη γνώμη. Από προσωπικές εμπειρίες αρκετές λόγω του ότι είμαι πλέον μεσήλικας τα γράφω αυτά και όχι αντιδραστικά.

    Ασφαλώς και έχει και καλά στοιχεία ο άνθρωπος. Μπορεί να δώσει και τη ζωή του κάποιος ακόμα και για κάποιον άγνωστο για να τον βοηθήσει.
    Για παράδειγμα είσαι άντρας, νιώθεις δυνατός υγιείς κτλ, είσαι στη θάλασσα και χαλαρώνεις και ξαφνικά βλέπεις ένα παιδάκι να πάει να πνιγει. Δε θα τρέξεις; Θα τρέξεις. Αν όχι όλοι πάντως σίγουρα πάνω από τους μισούς ανθρώπους αν είχαν μια παρόμοια εμπειρία θα έτρεχαν να βοηθήσουν.

    Αν όμως ήξερες πως αφήνοντας τον άνθρωπο να πνιγεί θα γίνεις πάμπλουτος ή θα μπορέσεις να εκπληρώσεις τα όνειρά σου θα βοηθούσες; και αν ναι πόσοι θα το έκαναν; ελάχιστοι. Ελάχιστοι οι οποίοι μπορεί αν τους τύχαινε δεύτερη φορά κάτι τέτοιο να μη βοηθούσαν.

    Αφορμή γι αυτές τις σκέψεις είναι πάλι ο κορονοιός όπως είχα κάνει και σε παλιότερη ανάρτηση εδώ.

    Βλέπεις ανθρώπους που όντως βοηθούν ανήμπορους, φτωχούς, κ.α. , ακόμα καί από το υστέρημά τους, όμως τώρα για λόγους οικονομικούς ή ιδεολογικούς ή θρησκευτικούς επιμένουν να μη τηρούν τα μέτρα προστασίας, διασπείρουν τον ιό, κλείνουν τα μάτια και τα αυτιά τους και δε σκέφτονται πως μπορεί εξαιτίας τους να έχουν πεθάνει άνθρωποι και συνεχίζουν κανονικά τη ζωή τους χωρίς να τρέχει τίποτα.

    Μια τέτοια συμπεριφορά φοβάμαι πως έχουμε όλοι οι άνθρωποι Δηλαδή με τη στάση μας, με την εμονή μας σε διάφορα θέματα σκοτώνουμε άλλους ανθρώπους ή τους αναγκάζουμε να ανέβουν έναν γολγοθα.

    Αυτό πιστεύω πως είμαστε οι άνθρωποι και όσο και να το θέλουμε δε μπορούμε να το αλλάξουμε γιατί αποτελεί θεμέλιο λίθο της ύπαρξής μας. Είτε άμεσα είτε έμμεσα, είτε κυριολεκτικά είτε μεταφορικά, όλο και κάποιους θα σκοτώσουμε στην πορεία της ζωή μας. Δυστυχώς.

  8. #2948
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    παγκοσμιοποίηση το λένε.
    έχει γυρίσει ταινία ο Γκίμπσον που μιλάνε τη γλώσσα του Χριστούλη.
    οχι, χιουμορ το λενε ......

  9. #2949
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το γνωστό ηθικό δίλλημα του Μανταρίνου Bane. Ωραία θεωρητική συζήτηση, μόνο που πιστεύω ότι δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση.

  10. #2950
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Σκέφτομαι πως αν δεν υπήρχαν κυρώσεις, νομοι, δικαστήρια κτλ, ίσως και να μην υπήρχε άνθρωπος που να μην είχε σκοτώσει έστω έναν συνάνθρωπό του.

    Ακούγεται βαρύ, και οι περισσότεροι θα διαφωνήσουν, όμως επιτρέψτε μου να έχω αυτη τη γνώμη. Από προσωπικές εμπειρίες αρκετές λόγω του ότι είμαι πλέον μεσήλικας τα γράφω αυτά και όχι αντιδραστικά.

    Ασφαλώς και έχει και καλά στοιχεία ο άνθρωπος. Μπορεί να δώσει και τη ζωή του κάποιος ακόμα και για κάποιον άγνωστο για να τον βοηθήσει.
    Για παράδειγμα είσαι άντρας, νιώθεις δυνατός υγιείς κτλ, είσαι στη θάλασσα και χαλαρώνεις και ξαφνικά βλέπεις ένα παιδάκι να πάει να πνιγει. Δε θα τρέξεις; Θα τρέξεις. Αν όχι όλοι πάντως σίγουρα πάνω από τους μισούς ανθρώπους αν είχαν μια παρόμοια εμπειρία θα έτρεχαν να βοηθήσουν.

    Αν όμως ήξερες πως αφήνοντας τον άνθρωπο να πνιγεί θα γίνεις πάμπλουτος ή θα μπορέσεις να εκπληρώσεις τα όνειρά σου θα βοηθούσες; και αν ναι πόσοι θα το έκαναν; ελάχιστοι. Ελάχιστοι οι οποίοι μπορεί αν τους τύχαινε δεύτερη φορά κάτι τέτοιο να μη βοηθούσαν.

    Αφορμή γι αυτές τις σκέψεις είναι πάλι ο κορονοιός όπως είχα κάνει και σε παλιότερη ανάρτηση εδώ.

    Βλέπεις ανθρώπους που όντως βοηθούν ανήμπορους, φτωχούς, κ.α. , ακόμα καί από το υστέρημά τους, όμως τώρα για λόγους οικονομικούς ή ιδεολογικούς ή θρησκευτικούς επιμένουν να μη τηρούν τα μέτρα προστασίας, διασπείρουν τον ιό, κλείνουν τα μάτια και τα αυτιά τους και δε σκέφτονται πως μπορεί εξαιτίας τους να έχουν πεθάνει άνθρωποι και συνεχίζουν κανονικά τη ζωή τους χωρίς να τρέχει τίποτα.

    Μια τέτοια συμπεριφορά φοβάμαι πως έχουμε όλοι οι άνθρωποι Δηλαδή με τη στάση μας, με την εμονή μας σε διάφορα θέματα σκοτώνουμε άλλους ανθρώπους ή τους αναγκάζουμε να ανέβουν έναν γολγοθα.

    Αυτό πιστεύω πως είμαστε οι άνθρωποι και όσο και να το θέλουμε δε μπορούμε να το αλλάξουμε γιατί αποτελεί θεμέλιο λίθο της ύπαρξής μας. Είτε άμεσα είτε έμμεσα, είτε κυριολεκτικά είτε μεταφορικά, όλο και κάποιους θα σκοτώσουμε στην πορεία της ζωή μας. Δυστυχώς.
    κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις σε αυτή τη ζωή.
    άνθρωπος αγράμματος, ξύλο απελέκητο. δηλαδή, αν δεν σου μάθουν τις αξίες της ζωής, θα φέρεσαι σαν ζώο μια ζωή.

  11. #2951
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    οχι, χιουμορ το λενε ......
    συγνώμη. νόμισα οτι πραγματικά ήταν κοινωνικό σχόλιο.!

  12. #2952
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ΜΥΣΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΙΡΕΣΗ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΤΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΣΟΣΙΑΛ ΜΙΝΤΙΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΕΔΩ ΚΟΝΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΗ ΠΑΣΑΡΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΤΗΣΑ ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΟΚΡΥΨΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΩΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕ ΕΚΒΙΑΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΣΑΣ ΨΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΙΔΕΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΤΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΞΑΠΑΤΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΕΙΣΤΕ ΚΟΙΝΟΙ ............. ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΕ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑΣ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΝΤΑΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΤΑΙ ΚΟΣΜΟ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΑΧΑ ΨΑΓΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΛΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΗΛΙΤΙΖΕΤΕ ΚΟΣΜΟ.

  13. #2953
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης.

  14. #2954
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Ασφαλώς και έχει και καλά στοιχεία ο άνθρωπος. Μπορεί να δώσει και τη ζωή του κάποιος ακόμα και για κάποιον άγνωστο για να τον βοηθήσει.
    Για παράδειγμα είσαι άντρας, νιώθεις δυνατός υγιείς κτλ, είσαι στη θάλασσα και χαλαρώνεις και ξαφνικά βλέπεις ένα παιδάκι να πάει να πνιγει. Δε θα τρέξεις; Θα τρέξεις. Αν όχι όλοι πάντως σίγουρα πάνω από τους μισούς ανθρώπους αν είχαν μια παρόμοια εμπειρία θα έτρεχαν να βοηθήσουν.
    .
    και ομως εχει ονομα αυτο το φαινομενο, λεγεται the bystander effect , δλδ προσπερνας το εχοντα/χρειαζουμενο βοηθεια με την σκεψη , ' ασε μωρε , θα βοηθησει ο επομενος ' ....ειναι φαινομενο των μεγαλουπολεων .....

  15. #2955
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Ζηλεύω με την καλή έννοια ανθρώπους που είναι χαρούμενοι στην ζωή τους!!

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •