ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 199
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 199 of 258 FirstFirst ... 99149189197198199200201209249 ... LastLast
Results 2,971 to 2,985 of 3862
  1. #2971
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μεγάλο θέμα άνοιξες τώρα. Είναι προσφορά και ζήτηση είναι όμως και η σοβαροφάνεια που μας έχει φάει σε αυτή τη χώρα που ξενίζει ακόμα περισσότερο τους έτσι κι αλλιώς αδιάφορους για την ανάγνωση Έλληνες. Αυτός που διαβάζει ένα ευπώλητο μια στο τόσο, πως να τολμήσει να διαβάσει κάτι άλλο όταν αυτό το άλλο κυκλοφορεί σε κάτι βαριούς κι ασήκωτους σκληρόδετους τόμους που δίνουν την αίσθηση της λόγιας έκδοσης και όταν ταυτόχρονα τον κράζουν συνεχώς ότι διαβάζει σκουπίδια; Ή αν δοκιμάσει και τολμήσει να πει ότι κάτι δεν του άρεσε πέφτουν να τον φάνε; Θεωρεί κι ο ίδιος στο τέλος ότι δεν θα τα καταφέρει με κάτι που θεωρεί βαρύ ή σνομπάρει την πιο σοβαρή λογοτεχνία γιατί θεωρεί ότι αυτή ταιριάζει σε κάτι κουλτουρέ τύπους που του κουνάνε το δάχτυλο.

    Όταν σε κάποιες χώρες κυκλοφορούν μεγάλα "κλασσικά" έργα με έξυπνη προώθηση, ωραία εξώφυλλα και σε φτηνές εκδόσεις, ο άλλος θα μπει στον πειρασμό να δοκιμάσει να διαβάσει και κάτι τέτοιο. Μπορεί αν δοκιμάσει το τάδε βιβλίο/συγγραφέα και να μη του αρέσει, να διαβάσει κάτι άλλο και να του αρέσει. Άλλωστε γούστα είναι αυτά. Δώσε μου Wilde κάθε ώρα και στιγμή, Woolf πάλι, χμμμμμ... Από την άλλη στο εξωτερικό, θα βρεις ακόμα και ανθρώπους που θεωρούνται πολύ "των γραμμάτων", να παραδέχονται ότι διαβάζουν και κανένα ρομάτζο και κανένα αστυνομικό και κάτι κοινωνικό, ελαφρύ κι ευπώλητο χωρίς ενοχές κι αστερίσκους. Εδώ αν ακούσεις ανθρώπους των γραμμάτων και των τεχνών συχνά προσπαθούν να διατηρήσουν ένα προφίλ λες και είναι υπεράνω των υπόλοιπων και ξενίζουν/τρομάζουν τον κόσμο. Αλλού προωθούν την ανάγνωση πρώτα από όλα πριν γίνουν εκλεκτικοί όπως εμείς. Φτηνοί στο λάδι, ακριβοί στο ξύδι είμαστε, σε μία χώρα που ελάχιστοι διαβάζουν έτσι κι αλλιώς.
    κάποτε οι συγγραφείς γράφανε γιατί είχαν κάτι να πουν. το διάβασμα ήταν ασχολία όλων των μελών της οικογένειας.

  2. #2972
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειναι ενας τυπος πολυ κοντα στη διευθυνση ιρ που γραφω σε ενα δρομο κοντα στο σημειο που βρισκομαι που παρεμβαλετε μονιμως στη συνδεση και προσπαθει να με εμποδισει να μεταφρασω κειμενα επειδη ανακαλυψα το ......... κατασκοπιας που συμβαινει στη χωρα του μεταφραζοντας σελιδες αλλα εγω προλαβα και τα αποθηκευσα πριν προλαβει να κανει οτιδηποτε αφου βρηκα ενα τεραστιο πακο με μηχανηματα υποκλοπης δεδομενων που λειτουργουν με εξευτελιστικα απλο τροπο χωρις να τα εμποδιζει τιποτα και κανενας ενω τα αντιβαιρους παιζουν τη κολοκυθια με ενημερωσεις για να πουν οτι κατι εκαναν και να δικαιολογησουν τα λεφτα που πηραν

    εσεις με εξαναγκασατε να τα πω ολα αυτα οταν κουβαληθηκατε σαν ............. στη συνδεση σα να ειμουν υποχρεωμενος να σας ανεχομαι να εχετε καταλαβει τη συνδεση του ρουτερ σαν παρακρατος χουντα και τωρα εμφανιστηκατε για να το παιξετε θυματα ενω δεν ειχα καμια αλλη επιλογη απο το να σας τη πω αφου αναλαβατε τη διαχειρηση του υπολογιστη μου σα να ηταν ιδιοκτησια σας

    δε προκειται να κανω αυτο που μονο ζητατε νομιζετε οτι οι αλλοι ειναι ................ πρωτα να τους κανετε προξενια για να αποδειξετε οτι ολα αυτα τα ψεματα που λεγατε για μενα ηταν αληθεια

  3. #2973
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by user View Post
    κάποτε οι συγγραφείς γράφανε γιατί είχαν κάτι να πουν. το διάβασμα ήταν ασχολία όλων των μελών της οικογένειας.
    Ναι και όχι. Και τώρα θεωρούν ότι κάτι έχουν να πουν άλλο αν μας αρέσει η όχι. Και κάποτε υπήρχαν συγγραφείς που γράφαν μπούρδες, άλλους τους θυμόμαστε και τους εκτιμούμε σήμερα κι άλλους όχι.

    Σε άλλα σπίτια διαβάζαν όλοι ή όλοι μαζί, σε άλλα όχι. Εμένα με τον αδερφό μου ίδιοι γονείς μας μεγάλωσαν, αλλά εκείνος παίζει να έχει ανοίξει βιβλίο τελευταία φορά την πρώτη δημοτικού, εγώ διαβάζω συνεχώς.

  4. #2974
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,189
    Quote Originally Posted by user View Post
    κάποτε οι συγγραφείς γράφανε γιατί είχαν κάτι να πουν. το διάβασμα ήταν ασχολία όλων των μελών της οικογένειας.
    Καλημέρα !

    Το διάβασμα είναι νοοτροπία ,τρόπος ζωής και γενικά σήμερα πλέον οι περισσότεροι γονείς είναι πιο εξικοιωμενοι με τα βιβλία και το μεταδίδουν στα παιδιά τους από πάρα πολύ νωρίς .

    Αν καλλιεργείται αυτό ακόμα από την βρεφικη τους ηλικία ,αφού κυκλοφορούν πλέον άπειρα εκπαιδευτικά και συνάμα διασκεδαστικά βιβλία ,δεν υπάρχει περίπτωση να μην αγαπήσει και μετέπειτα ως ενήλικας τα βιβλία .

    Εγώ πιστεύω πως τα παιδιά που μεγάλωσαν με αυτη την νοοτροπία και όμως δεν την συνεχίζουν ως ενήλικες είναι γιατί δεν βρήκαν ακόμα το είδους που τους αρέσει .
    Άλλωστε ο συνδιασμός βιβλίου με διασκέδαση είναι χαραγμένος στο υποσυνείδητο τους.
    Αρκεί να βρεθεί το κατάλληλο ερέθισμα και όλο αυτό θα ξανα ξυπνήσει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #2975
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ναι και όχι. Και τώρα θεωρούν ότι κάτι έχουν να πουν άλλο αν μας αρέσει η όχι. Και κάποτε υπήρχαν συγγραφείς που γράφαν μπούρδες, άλλους τους θυμόμαστε και τους εκτιμούμε σήμερα κι άλλους όχι.

    Σε άλλα σπίτια διαβάζαν όλοι ή όλοι μαζί, σε άλλα όχι. Εμένα με τον αδερφό μου ίδιοι γονείς μας μεγάλωσαν, αλλά εκείνος παίζει να έχει ανοίξει βιβλίο τελευταία φορά την πρώτη δημοτικού, εγώ διαβάζω συνεχώς.
    είναι θέμα πολιτισμού και μόρφωσης, όχι εποχής. αν το μεταφράζω σωστά, συμφωνώ με αυτό.
    αν κάνουμε πάντα όλοι ό,τι κάνουν οι μεγαλύτεροι, θα ήταν και λίγο φασιστικό, εγώ θα έλεγα. και βαρετό.

  6. #2976
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Το διάβασμα είναι νοοτροπία ,τρόπος ζωής και γενικά σήμερα πλέον οι περισσότεροι γονείς είναι πιο εξικοιωμενοι με τα βιβλία και το μεταδίδουν στα παιδιά τους από πάρα πολύ νωρίς .

    Αν καλλιεργείται αυτό ακόμα από την βρεφικη τους ηλικία ,αφού κυκλοφορούν πλέον άπειρα εκπαιδευτικά και συνάμα διασκεδαστικά βιβλία ,δεν υπάρχει περίπτωση να μην αγαπήσει και μετέπειτα ως ενήλικας τα βιβλία .

    Εγώ πιστεύω πως τα παιδιά που μεγάλωσαν με αυτη την νοοτροπία και όμως δεν την συνεχίζουν ως ενήλικες είναι γιατί δεν βρήκαν ακόμα το είδους που τους αρέσει .
    Άλλωστε ο συνδιασμός βιβλίου με διασκέδαση είναι χαραγμένος στο υποσυνείδητο τους.
    Αρκεί να βρεθεί το κατάλληλο ερέθισμα και όλο αυτό θα ξανα ξυπνήσει .
    γεια σου.
    συμφωνώ με αυτά που λες.
    η πρώτη επαφή με το βιβλίο παίζει σημαντικό ρόλο.

  7. #2977
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  8. #2978
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Το μήνυμα τροποποίηθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  9. #2979
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πηγα σημερα ψυχ και μου ειπε να παω παλι μεθαυριο.
    δεν καταλαβα γιατι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #2980
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by boo View Post
    πηγα σημερα ψυχ και μου ειπε να παω παλι μεθαυριο.
    δεν καταλαβα γιατι
    Τι έχεις μπου μου;δεν εισαι καλα;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #2981
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα

    ειμαι πολυ ανεβασμενη αλλα ταυτοχρονα εχω θλιψη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #2982
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    τί άκυρο να ακυρώνει ραντεβού πριν το ραντεβού

  13. #2983
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλημερα

    ειμαι πολυ ανεβασμενη αλλα ταυτοχρονα εχω θλιψη
    Ακούγεται πολύπλοκο, ελπίζω σήμερα να εισαι καλύτερα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #2984
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,037
    Δεν σκέφτομαι τίποτα...Κατέβασα 1 μπουκάλι κόκκινο κρασί και νοιώθω το καλύτερο που έχω νοιώσει εδώ και μληνες.
    Αύριο μπορεί να είμαι πάλι χάλια αλλά τώρα πετάω...γουηηη!!!!!
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #2985
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δεν σκέφτομαι τίποτα...Κατέβασα 1 μπουκάλι κόκκινο κρασί και νοιώθω το καλύτερο που έχω νοιώσει εδώ και μληνες.
    Αύριο μπορεί να είμαι πάλι χάλια αλλά τώρα πετάω...γουηηη!!!!!
    Ελπίζω μονο να μη παίρνεις φαρμακα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 14:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 11:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 14:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 15:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 05:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •