ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 220
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 220 of 258 FirstFirst ... 120170210218219220221222230 ... LastLast
Results 3,286 to 3,300 of 3862
  1. #3286
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Δεν υπάρχει το ιδανικό, το ότι ψάχνεις στα σάιτ ενώ έχεις ραντεβού σημαίνει ότι ένα μέρος του εαυτού σου δεν θέλει να δεσμευτεί και υπονομεύει την προσπάθεια για γνωριμία.

  2. #3287
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν υπάρχει το ιδανικό, το ότι ψάχνεις στα σάιτ ενώ έχεις ραντεβού σημαίνει ότι ένα μέρος του εαυτού σου δεν θέλει να δεσμευτεί και υπονομεύει την προσπάθεια για γνωριμία.
    Ναι υπάρχει και την υπονομεύει, όμως πιθανόν αυτό που την υπονομεύει να εξαφανιστεί ή να συρρικνωθεί όταν βρεθεί κάτι που να με ενθουσιάζει που πλησιάζει το ιδανικό όπως ήδη ως αίσθημα το περιέγραψα.
    γιάννης

  3. #3288
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Ακόμη και το ότι περιμένουμε το ιδανικό υπονομευτικο είναι. Θα συρρικνωθεί με θετικές εμπειρίες, αλλά για να έρθουν αυτές πρέπει να επενδύσεις χρόνο και προσοχή, εστίαση δηλαδή σε μια σχέση, εφόσον αυτή πληροί κάποιες προϋποθέσεις κι ας μην είναι ιδανική. Τα λέω για να τα ακούω κι εγώ, δεν παριστάνω τον πεφωτισμενο. Και αυτά που περιεγραφες πριν, ότι μόνο όταν δεν είσαι καλά ψυχολογικά, νιώθεις έντονη την ανάγκη για σχέση, δείχνουν αυτό που είπα πριν ότι μάλλον κάτι φοβάσαι, κάτι σε κάνει να διστάζεις και να προτιμάς να είσαι μόνος ίσως ;

  4. #3289
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ακόμη και το ότι περιμένουμε το ιδανικό υπονομευτικο είναι. Θα συρρικνωθεί με θετικές εμπειρίες, αλλά για να έρθουν αυτές πρέπει να επενδύσεις χρόνο και προσοχή, εστίαση δηλαδή σε μια σχέση, εφόσον αυτή πληροί κάποιες προϋποθέσεις κι ας μην είναι ιδανική. Τα λέω για να τα ακούω κι εγώ, δεν παριστάνω τον πεφωτισμενο. Και αυτά που περιεγραφες πριν, ότι μόνο όταν δεν είσαι καλά ψυχολογικά, νιώθεις έντονη την ανάγκη για σχέση, δείχνουν αυτό που είπα πριν ότι μάλλον κάτι φοβάσαι, κάτι σε κάνει να διστάζεις και να προτιμάς να είσαι μόνος ίσως ;
    Δυο πράγματα, επιλογή ζωής η οποία δεν ξέρω αν θα ναι η ιδανική, αυτό που να με ενθουσιάζει ως ιδανικό παρότι θα πρέπει να κατανικήσω τον χώρο ασφαλείας, και το τρίτο είναι η πλήρης μοναξιά που θα ταν το απευκταίο. Όταν κάνω έντονη σύγκριση ανάμεσα στα δύο πρώτα, ως νέο καλό πλαίσιο ασφαλείας ως διλημματική έστω επιλογή παίρνω το δεύτερο.
    Κάποτε η σκέψη μας μπορεί να κολλάει εμμονικά σε κάποιο ή κάποια άτομα, ενώ γνωρίζει ότι υπάρχουν άλλα άτομα που θα πληρούσαν τις προϋποθέσεις του υποκειμενικά ιδανικού, απλά πρέπει να ξεκολλήσει η σκέψη απ αυτό/ά και απ τις φοβίες οι οποίες για κάτι που μας ενθουσιάζει μας το πλάθουν ως βουνό.
    γιάννης

  5. #3290
    Όταν σου λέει ο άλλος είσαι πολύ χρήσιμος εδώ και μετράει η γνώμη σου και στηρίζομαι σε σένα, και σε άλλους που κάνουν τα ίδια ακριβώς με σένα καταλαβαίνεις ότι δεν τους λέει τίποτα απ αυτά ενώ είναι δεδομένο πως τους έχει ψηλά, σημαίνει, τουλάχιστον, πως κάτι δεν πάει καλά, πως είτε σε εμψυχώνει είτε βιώνει μέσα του αμφιβολία για σένα και σου δίνει κίνητρα να αποδείξεις τον εαυτό σου ή απλά το λέει χωρίς να το πιστεύει σε τέτοιο τουλάχιστον βαθμό όπως το λέει, απλά για να μην σε πληγώσει /ενοχλήσει διότι, του είπαν ότι είσαι ευαίσθητος.
    γιάννης

  6. #3291
    Κι εκεί που λες πάει τέλειωσε και μάλλον καλύτερα που συνέβη αυτό, να σου το μήνυμα στο κινητό και το τηλεφώνημα μου σ' απάντηση, ε να βρεθούμε. Εκ των υστέρων ένα αίσθημα σαν κρίση πανικού, ήτοι το βαθύτερο είναι μου, μου λέει δεν σ' α αρέσει, δεν είναι αυτό που θα θελες να σ' ενθουσιάσει ή επιζητάς άλλους προορισμούς στη ζωή. Η άλλη με τις δυο τρεις ματιές εκεί που ο καφές ήταν στο φιλικό μπορεί να ερωτεύτηκε και να μην το δειξε. Άμα η συνείδηση μου προς κάτι με πανικοβάλλει αυτό σημαίνει πως δεν αλλιώς ακόμα κι επιλογή να κάνω θα υπάρχει μέσα μου μια μαύρη σκιά στην επιλογή αυτή η οποία δεν σβήνει με κανέναν τρόπο όσα χρόνια κι αν περάσουν. Ο κανόνας λέει πως ο άντρας απομακρύνεται με τρόπο, όμως αν η άλλη επιμένει ή επιζητά τη συνέχεια τι γίνεται?

    Απλά δεν θα θελα να φτάσω σ' εκείνο το σημείο που ο πανικός και η συνείδηση η οποία τον προκαλεί θα πει όχι δεν ενδιαφέρομαι. Ο ψυχολόγος για τέτοιο ραντεβού ίσως θα μου λεγε ο φόβος που νιώθεις είναι η μετατροπή του 5% σε 95%, μπορεί να μου λεγε βρες μια δικαιολογία ή μην απαντήσεις καταλαβαίνοντας ότι κάτι εντός της άλλης δημιουργήθηκε και προσπαθόντας αυτός να με βοηθήσει να ξεφύγω.

    Αυτά παθαίνει κάποιος όταν δεν κάνει την υπέρβαση του φόβου, όταν του δημιουργείται αίσθημα για κάποιαν έστω κι αν αυτό συμβαίνει σπάνια κι εντούτοις δεν κάνει τίποτα ή αρκείται με τις συμβάσεις που θα του κάνουν άλλοι κι από επιλογές τύπου συμβιβασμού. Ο κανόνας λέει άμα δεις κάτι που σου ξυπνάει πραγματικά το αίσθημα κάνε με τον καλύτερο σου εαυτό την κίνηση, τα λέω και δυστυχώς εκεί η αυτοπεποίθηση πέφτει κι ο φόβος ανεβαίνει
    κι έτσι αν γίνει η κίνηση θα ακολουθήσει η απόρριψη αν και ξέρω πω ςη συνέχεια έπειτα θα ήταν αυτό που πραγματικά θα θελά.

    Αυτό δυστυχώς αφορά όλους τους τομείς της ζωής. Δυστυχώς θες να ζήσεις τον εαυτό σου όπως πραγματικά τον νιώθεις αντί όπως σε βλέπουν κι εντούτοις η εικόνα μιζέριας, χαμηλής αυτοεκτίμησης προκαλεί στους άλλους να σε αποφεύγουν κι έτσι ο υγιής περίγυρος δεν υπάρχει.

    Θα θελα αυτό το διάστημα κάνοντας υπέρβαση στη μοναξιά να πήγαινα ταξιδάκι σε ένα χώρο ηρεμίας, δεν ξέρω αν αυτό θα το κατορθώσω.
    γιάννης

  7. #3292
    hlias1988
    Guest
    με 1.5 λιτρο κρασι μπορω να πω οτι αισθανομαι ενταξη!!!!

  8. #3293
    hlias1988
    Guest
    My number is 11, as all their numbers who are of us.
    My colour is black to the blind, but the blue & gold are seen of the seeing.
    Also I have a secret glory for them that love me.
    But to love me is better than all things:
    if under the night stars in the desert thou presently burnest mine incense before me,
    invoking me with a pure heart, and the Serpent flame therein,
    thou shalt come a little to lie in my bosom.

    For one kiss wilt thou then be willing to give all;
    but whoso gives one particle of dust shall lose all in that hour.

    Ye shall wear rich jewels; ye shall exceed the nations of the earth in spendour & pride;
    but always in the love of me, and so ye shall come to my joy.
    I love you! I yearn to you! Pale or purple, veiled or voluptuous,
    I who am all pleasure and purple, and drunkenness of the innermost sense, desire you.
    Put on the wings, and arouse the coiled splendour within you: come unto me!

    I am the Snake that giveth Knowledge & Delight and bright glory, and stir the hearts of men with drunkenness.
    To worship me take wine and strange drugs whereof I will tell my prophet, & be drunk thereof! They shall not harm ye at all. It is a lie, this folly against self.
    The exposure of innocence is a lie.

    Be strong, o man! lust, enjoy all things of sense and rapture: fear not that any God shall deny thee for this.

    Let the Scarlet Woman beware! If pity and compassion and tenderness visit her heart;
    if she leave my work to toy with old sweetnesses; then shall my vengeance be known.
    I will slay me her child: I will alienate her heart: I will cast her out from men: as a shrinking and despised harlot shall she crawl through dusk wet streets, and die cold and an-hungered.

    But let her raise herself in pride! Let her follow me in my way! Let her work the work of wickedness! Let her kill her heart! Let her be loud and adulterous! Let her be covered with jewels, and rich garments, and let her be shameless before all men!

    Then will I lift her to pinnacles of power: then will I breed from her a child mightier

    Aleister Crowley

    google translate!!!

    Ο αριθμός μου είναι 11, όπως όλοι οι αριθμοί τους που είναι από εμάς.
    Το χρώμα μου είναι μαύρο για τους τυφλούς, αλλά το μπλε και το χρυσό φαίνονται στο βλέμμα.
    Επίσης, έχω μια μυστική δόξα για εκείνους που με αγαπούν.
    Αλλά το να με αγαπάς είναι καλύτερο από όλα:
    αν κάτω από τα νυχτερινά αστέρια στην έρημο καίτε τώρα το λιβάνι μου μπροστά μου,
    επικαλούμενος με καθαρή καρδιά και τη φλόγα του Φιδιού εκεί,
    θα έρθεις λίγο να ξαπλώσεις στην αγκαλιά μου.

    Για ένα φιλί, τότε θα είσαι πρόθυμος να τα δώσεις όλα.
    αλλά όποιος δώσει ένα σωματίδιο σκόνης θα τα χάσει όλα εκείνη την ώρα.

    Θα φοράτε πλούσια κοσμήματα. θα ξεπεράσετε τα έθνη της γης σε δαπάνες & υπερηφάνεια.
    αλλά πάντα με την αγάπη μου, και έτσι θα έρθετε στη χαρά μου.
    Σε αγαπώ! Σε λαχταρώ! Χλωμό ή μοβ, καλυμμένο ή ηδονικό,
    Εγώ που είμαι όλη η ευχαρίστηση και μοβ, και το μεθύσι της εσωτερικής αίσθησης, σε επιθυμώ.
    Φορέστε τα φτερά και ξυπνήστε τη στριμμένη λαμπρότητα μέσα σας: έλα σε μένα!

    Είμαι το Φίδι που δίνει Γνώση & Απόλαυση και λαμπρή δόξα, και ανακατώνει τις καρδιές των ανθρώπων με το μεθύσι.
    Για να με προσκυνήσετε πάρτε κρασί και παράξενα φάρμακα για τα οποία θα πω στον προφήτη μου, και να μεθύσετε από αυτό! Δεν θα σας βλάψουν καθόλου. Είναι ψέμα, αυτή η ανοησία ενάντια στον εαυτό μας.
    Η έκθεση της αθωότητας είναι ψέμα.

    Γίνε δυνατός, άνθρωπος! λαχτάρα, απόλαυσε τα πάντα με νόημα και απόλαυση: μη φοβάσαι ότι κάποιος Θεός θα σου αρνηθεί γι 'αυτό.

    Ας προσέξει η Scarlet Woman! Εάν ο οίκτος και η συμπόνια και η τρυφερότητα επισκεφθούν την καρδιά της.
    αν αφήσει τη δουλειά μου στο παιχνίδι με παλιές γλύκες? τότε θα γίνει γνωστή η εκδίκησή μου.
    Θα μου σκοτώσω το παιδί της: θα αποξενώσω την καρδιά της: θα την διώξω από τους άντρες: ως συρρικνούμενη και περιφρονημένη ***** θα σέρνεται στους βρεγμένους δρόμους του σούρουπου και θα πεθάνει κρύος και πεινασμένος.

    Αλλά αφήστε την να μεγαλώσει με υπερηφάνεια! Αφήστε με να με ακολουθήσει στο δρόμο μου! Αφήστε την να κάνει το έργο της πονηρίας! Αφήστε την να σκοτώσει την καρδιά της! Αφήστε την να είναι δυνατή και μοιχεία! Ας είναι καλυμμένη με κοσμήματα και πλούσια ρούχα, και ας είναι ξεδιάντροπη μπροστά σε όλους τους ανθρώπους!

    Τότε θα την ανεβάσω στις κορυφές της δύναμης: τότε θα γεννήσω από αυτήν ένα παιδί πιο δυνατό

    Άλιστερ Κρόουλι

  9. #3294
    hlias1988
    Guest
    Δεν υπαρχει τελος...
    Μονο αρχη............................

  10. #3295
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Σκέφτομαι ότι πονάω αρκετά από ένα φάρμακο που παίρνω
    επίσης σκέφτομαι τον φιλο που δεν εχω
    και σκεφτομαι οτι θα ερθουν καλυτερες μερες

  11. #3296
    hlias1988
    Guest
    Νιωθω μερικες φορες σαν ενα ατομο που θελει "εξυμερωση"...
    Σαν τα αγρια σκυλια που τα παιρνεις και ειναι αγρια και τα εξυμερωνεις!!!!

  12. #3297
    hlias1988
    Guest
    Χθες δεν ηπια... γενικως δεν πινω... δεν θεωρουμε αλκοολικος. σε καμια περιπτωση... αλλα μπορει να γινω.... και ξερετε γιατι? γιατι απλα δεν παλευετε.... καπου θελω να εκτωνωθω... μπορει να το κανω με λαθους τροπους αλλα ειναι ενας τροπος και αυτος...
    πηρα 1.5 λιτρο κρασι! μαλλον θα το πιω...
    αλλα και παλι ειναι σε τοση ενταση το κεφαλι μου που η μονη διεξοδος ειναι αυτη....

  13. #3298
    Θα μπορούσα να κρατήσω επικοινωνία, που και που κανά καφέ, με κοπέλα σαν φιλία, ώστε αν δεν βρω αυτό που έχω στο νου ή αν (κάπως απομακρυσμένο) προκύψει αίσθημα, να προχωρήσω σε σχέση μαζί της? Υπάρχει τέτοιος τρόπος επαφής ή απλά κάποια στιγμή θα μου τη φέρει, θα μου πει που πάμε τόσο καιρό δλδ, κι εκεί θα καταρρεύσουν όλα?
    γιάννης

  14. #3299
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Θα μπορούσα να κρατήσω επικοινωνία, που και που κανά καφέ, με κοπέλα σαν φιλία, ώστε αν δεν βρω αυτό που έχω στο νου ή αν (κάπως απομακρυσμένο) προκύψει αίσθημα, να προχωρήσω σε σχέση μαζί της? Υπάρχει τέτοιος τρόπος επαφής ή απλά κάποια στιγμή θα μου τη φέρει, θα μου πει που πάμε τόσο καιρό δλδ, κι εκεί θα καταρρεύσουν όλα?
    καλημερα.
    μπορεις, αλλα δεν υπαρχουν σιγουριες για κατι τετοιο.
    μπορει να εχετε διαφορετικους χρονους και η κοπελα να θελει να ξεκαθαρισετε που το πατε μεταξυ σας, πριν εσυ αποφασισεις αν τελειωσες το ψαξιμο για κατι αλλο..

  15. #3300
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Θα μπορούσα να κρατήσω επικοινωνία, που και που κανά καφέ, με κοπέλα σαν φιλία, ώστε αν δεν βρω αυτό που έχω στο νου ή αν (κάπως απομακρυσμένο) προκύψει αίσθημα, να προχωρήσω σε σχέση μαζί της? Υπάρχει τέτοιος τρόπος επαφής ή απλά κάποια στιγμή θα μου τη φέρει, θα μου πει που πάμε τόσο καιρό δλδ, κι εκεί θα καταρρεύσουν όλα?
    Καλημερα !

    Γιαννη αυτο θα το συζητησεις μονο μαζι της και ειναι καθαρη προσωπικη της επιλογη αν θελει να βγαινετε φιλικα και αν προκυψει κατι ερωτικο εχει καλως αλλιως μενετε ως εχει .
    Πρεπει να της εξηγησεις οτι για να εισαι ενταξει απεναντι της και να μην παιζεται με τα αισθηματα σας ,οτι θελεις να την εχεις στην ζωη σου σαν φιλη ,να βγαινεται για ενα καφεδακι και γενικα να κανετε παρεουλα και αν σε ολη αυτη την διαρκεια αισθανθει ενας απο τους δυο κατι ερωτικο να το εκδηλωσει .
    Ολα αυτα καπως ετσι ξεκινανε ,στην αρχη αναγνωριστικα πας και μετα βλεπεις αν κουμπωνεις με εναν ανθρωπο και προχωρας και ερωτικα
    Δεν μπορεις να χρονο οριοθετησεις μια γνωριμια και ποτε θα σου βγει το ερωτικο
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •