ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 235
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 235 of 258 FirstFirst ... 135185225233234235236237245 ... LastLast
Results 3,511 to 3,525 of 3862
  1. #3511
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Από περιπτώσεις γνωστών που έχω ακούσει με αρχές κατάθλιψης, χαλιούνταν πιο πολύ σπίτι και πρωί . Έξω και νύχτα ήταν από καλά εώς πολύ καλά. Με παρέες μπορεί να έκαναν χαμό. Επιπόλαιες σχέσεις ή επιπόλαιο σεξ , δεν θα ήταν καλύτερα από το μαράζι που λες ότι τρως ;
    Επιπόλαιες σχέσεις με τίποτα οοο,τι χειρότερο
    Ποτέ

  2. #3512
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    η κατάθλιψη όντως δεν το μπορεί το φως, εκδηλώνεται κυρίως μέσα στη διάρκεια της μέρας, κατά το απόγευμα και μετά χαλαρώνει.
    εγώ θα σου προτεινα να κάνεις κάτι και να εκπαιδεύσεις έτσι και το μυαλό σου να πειθαρχείται, και να μη ξεφεύγει σε πράγματα που σε ρίχνουν.

  3. #3513
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    η κατάθλιψη όντως δεν το μπορεί το φως, εκδηλώνεται κυρίως μέσα στη διάρκεια της μέρας, κατά το απόγευμα και μετά χαλαρώνει.
    εγώ θα σου προτεινα να κάνεις κάτι και να εκπαιδεύσεις έτσι και το μυαλό σου να πειθαρχείται, και να μη ξεφεύγει σε πράγματα που σε ρίχνουν.
    Ναι γενικά αυτό θα προσπαθήσω να κάνω γιατί δεν πάει άλλο.
    Πολλή κατρακύλα

  4. #3514
    Ακόμα βγάζουν αναμνηστικές φωτογραφίες, όπως τον καιρο του σχολείου, επειτα απο καθε συναπαντημα. Δεν πιστευω να τανε τυχαιο συναπαντημα. Λογικά θα ναι απ αυτά στα οποία όπως και τοτε εγω ήμουν εξω.

    Οι φωτογραφιες που εβγαλα με αλλους ήτανε τύπου σε ενα παρτι οπου καλεσμένοι ειναι ολοι, λόγω τυπικότητας του παρτι καλεσμένοι, είτε εκεί που με τη ψευδαίσθηση της φιλίας εβγαζα μαζι τους φωτογραφιες νοείται με δική μου πρωτοβουλία. Σ αυτη τη δεύτερη περίπτωση φωτογραφησης εκεινοι δεν τραβουσαν φωτογραφία για το δικό τους αρχείο ή δεν μου ζητούσαν αντίγραφο, υπάρχουν δε φωτογραφιες οπου αυτοι κοιτάνε ακόμα και εκτος φακού ή στο πρόσωπο τους φαίνεται το ζόρι ή τουλάχιστον λείπει από το προσωπο τους η χαρα μιας φωτογραφησης. Αυτες τις φωτογραφιες τις αναζητω στα ντουλάπια μου όπου κάποτε τις είχα καλοφυλαξει για ενθύμιο για να τις σκίσω.

    Όπως και τότε κάθομαι στο σπίτι και σπανια χτυπαει το τηλέφωνο μου απο κάποιον για να δει τι κάνω ή/και να μου πει να βρεθούμε. Αυτο κατα κανόνα γίνεται με κάποιους που τους οικονομησα σαν φίλους ολα αυτα τα χρόνια και η επικοινωνια νοειται γίνεται και πάλι κατα κανόνα με δική μου πρωτοβουλία. Κάποιοι εξ αυτων αν δεν τους αναζητησω εγώ παει χαθηκαμε.

    Αηδιαζω να βλεπω εκεινες τις φάσεις του τοτε με εκείνα τα ατομα να επαναλαμβάνονται και σήμερα και εγώ οπως και τοτε να είμαι εκτός. Αυτό το γιατί να είμαι εκτός ξαναγεννιέται στη σκέψη μου ενω εβγαζα προς τα εξω τον καλύτερο εαυτό λες και τους έλεγα είμαι κι εγω ετοιμος για την παρέα διότι και μενα κατα βάθος μου αρεσουνε όλα αυτά τα ωραία της παρεας, της δικής σας παρέας.

    Μου ήρθε τώρα στο νου ενα παρτι που διοργανωσε καποτε κάποιος συναδελφος, στο οποιο, ειλικρινα τους είχε προσκαλέσει ολους εκτός απο εμενα. Όλοι αυτοι θα τρέξουν να με αναζητήσουν όταν θα ξαναδιοργανωσουν παρτι στο οποίο η τυπικοτητα απαιτεί ολοι να ειναι παρόντες.

    Αυτή την ελλειψη που καποτε μου είχε γινει έπειτα απο συνειδητοποίηση και αδυναμία ανατροπης της κατάπτωση, πανικός και πόνος σήμερα κατορθωσα να την μετατρεψω σε εναλλακτικές επιλογες, υποκαταστατα θα μου πειτε, ζώα, βιβλία, μοναχικες εξόδους, ωραίες σκεψεις φανταστικών σεναριων με παρεα ακομα και μ αρκετούς απο δαυτους. Και σε χωρους οπου συχναζα για ηρεμία οι ένοικοι, υπεύθυνοι του χωρου με παρεξηγουν. Δεν νιώθουν ή δεν μπορούν να αντιληφθούν το τι επιζητω σε κείνο το χώρο, δηλαδή την ηρεμία, και σκαλίζουν στο νου τους καλούπια και σενάρια για μενα με τον τροπο που έμαθαν να σκέφτονται για οποίον συχναζει εκεί.
    Ουτε εγώ ξέρω τη συνέχεια...

  5. #3515
    kopela93
    Guest
    Γενικά και η πιο θεά να είσαι με δύο μέτρα πόδια και περιποιημένη εμφάνιση,άμα είσαι ανασφαλής πάντα θα νιώθεις ότι κάτι λείπει. Πόσο μάταιο να γίνεις καλύτερη αν μέσα σου νιώθεις έτσι!!
    Πολύ σημαντικό να κοιτάξουμε το μέσα μας να φτιάξουμε κι όχι τόσο το έξω. Αν φτιάξουμε το μέσα,το έξω θα ακολουθήσει.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποια κορίτσια που πραγματικά είναι θεές,δεν εκτιμούν αυτό που έχουν,δε χαίρονται όσο πρέπει, και ψάχνουν κάτι άλλο. Είναι κρίμα.
    Δεν μπορούν να δουν πόσο ωραίες είναι;;;; Εκνευρίζομαι. Μού έρχεται να τις πω ανοίξτε τα μάτια σας ρεεεεε
    Καλά και γω τα ίδια κάνω γιατί λέω μακάρι να ήμουν σαν αυτές άρα δεν εκτιμάω αυτό που έχω. Έλεος σε βάζουμε μυαλό.

  6. #3516
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Επιπόλαιες σχέσεις με τίποτα οοο,τι χειρότερο
    Ποτέ
    Το επιπόλαιο ήταν μάλλον λάθος όρος. Ήθελα να πω να πάρεις το ρίσκο να ξεκινήσεις κάτι με κάποιον που έχει τέλος πάντως κάποια εχέγγυα και πνευματικό επιπέδο και ταιριάζετε σε ΚΑΠΟΙΑ πράγματα (πιθανότατα π.χ. να είναι μορφωμένος όπως εσύ). Για όλους σχεδόν , υπάρχουν άτομα του άλλου φύλου , με αντίστοιχο status . Η πλήρης άρνηση και το τίποτε, είναι σίγουρη καταδίκη. Τα ρίσκα μπορεί να αποδώσουν κάποια στιγμή.

  7. #3517
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Το επιπόλαιο ήταν μάλλον λάθος όρος. Ήθελα να πω να πάρεις το ρίσκο να ξεκινήσεις κάτι με κάποιον που έχει τέλος πάντως κάποια εχέγγυα και πνευματικό επιπέδο και ταιριάζετε σε ΚΑΠΟΙΑ πράγματα (πιθανότατα π.χ. να είναι μορφωμένος όπως εσύ). Για όλους σχεδόν , υπάρχουν άτομα του άλλου φύλου , με αντίστοιχο status . Η πλήρης άρνηση και το τίποτε, είναι σίγουρη καταδίκη. Τα ρίσκα μπορεί να αποδώσουν κάποια στιγμή.
    Σίγουρα θα μου ταίριαζε κάτι τέτοιο αλλά πού να το βρεις;;;; Έξω από το πανεπιστήμιο;;
    Λολ
    Δεν έχω δα και τόσες δραστηριότητες για να γνωρίζω και να έχω επιλογές.

  8. #3518
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Σκέφτομαι άντε να τελειώνω επιτέλους με το διδακτορικό μου.

  9. #3519
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Σκέφτομαι ότι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο πιάνω πιο πολύ πάτο!

  10. #3520
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σκέφτομαι ότι όσο περνάνε τα χρόνια τόσο πιάνω πιο πολύ πάτο!
    Τι θα κάνεις γι'αυτό ;

  11. #3521
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Τι θα κάνεις γι'αυτό ;
    Τίποτα, και να πω ότι θα κάνω κάτι στο τέλος δεν κάνω τίποτα!!

  12. #3522
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    να τελειώσεις με το διδακτορικό σου.

    εσύ που είσαι απο έξω και βλέπεις κρίνεις τον άλλο και λες θα έπρεπε να είναι ευτυχισμένος που είναι όμορφος, να μην έχει ανασφάλειες τέλος πάντων.
    εγώ που όμορφη δε με λες, τίγκα στα ψυχολογικά με λες, αυτό που έχω καταλάβει για τους ανθρώπους είναι ότι δεν είναι τσέκλιστ η ευτυχία ή η απουσία ανασφαλιών/συμπλεγμάτων. αυτά είναι εξωτερικοί παράγοντες που μπορεί σε μεγάλο βαθμό να συντελούν για την καλή σου διάθεση ή να διευκολύνουν τη ζωή σου λόγω έλλειψης κακών κριτικών.
    όμως ως εκεί.
    η ψυχοσυνθεση ενός ανθρώπου είναι δουλειά κυρίως κι όχι εμφάνιση.
    δηλαδή ίσως να μην πιστεύουν ότι είναι άσχημες, απλά κάτι άλλο.
    ίσως πάλι και όχι.
    άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και καλά κάνει. αλλιώς θα ήμασταν μηχανές κι όλα θα ήταν τόσο εύκολα.

  13. #3523
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οσο περνα ο καιρος οι φωνες που ακουω γυρω γινονται ολο και πιο μεταλικες και μεχρι και ενας ανιδεος θα παραδεχοταν οτι αυτο δεν ειναι φωνη ανθρωπου αλλα φωνη απο ρομποτ η μηχανημα και οσο αυτοι συνεχιζουν το ψηστηρι με τα καψουροτραγουδα θα συνεχιζω και γω και οταν καταληξουν σε νευρολογο θα λενε μετα οτι τους διελυσα γιατι κατα τη λογικη τους ειμουν υποχρεωμενος να δεχτω την αυτου εξοχτης για να βρουν αιτια μετα να φωναζουν δε φτανει που με εξαπατησε κανονικα παριστανοντας μου τη δηθεν ερωτευμενη ειχε τοσο πολυ IQ που τοσο καιρο εβλεπα τους πρακτορες ταυτοχρονα ενω μου πουλαγε ερωτες και δε θα το καταλαβαινα οτι ολο αυτο ηταν στημενο τοση εξυναδα μαζεμενη σε ενα ανθρωπο μονο......... ειναι για ρεκορ.

  14. #3524
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οσο περνα ο καιρος οι φωνες που ακουω γυρω γινονται ολο και πιο μεταλικες και μεχρι και ενας ανιδεος θα παραδεχοταν οτι αυτο δεν ειναι φωνη ανθρωπου αλλα φωνη απο ρομποτ η μηχανημα και οσο αυτοι συνεχιζουν το ψηστηρι με τα καψουροτραγουδα θα συνεχιζω και γω και οταν καταληξουν σε νευρολογο θα λενε μετα οτι τους διελυσα γιατι κατα τη λογικη τους ειμουν υποχρεωμενος να δεχτω την αυτου εξοχτης για να βρουν αιτια μετα να φωναζουν δε φτανει που με εξαπατησε κανονικα παριστανοντας μου τη δηθεν ερωτευμενη ειχε τοσο πολυ IQ που τοσο καιρο εβλεπα τους πρακτορες ταυτοχρονα ενω μου πουλαγε ερωτες και δε θα το καταλαβαινα οτι ολο αυτο ηταν στημενο τοση εξυναδα μαζεμενη σε ενα ανθρωπο μονο......... ειναι για ρεκορ.
    φιλε μου το εχεις συζητησει με γιατρο ολο αυτο;

  15. #3525
    garfield
    Guest
    Σκεφτομαι μηπως οι φωνες που ακουμε ειναι πραγματικες; Εννοω οτι μηπως η ψυχωση ειναι ενα περασμα στο υποσυνειδητο και το ασυνειδητο; Εγω ακουγα φωνες που εμοιαζαν με φωνες γνωστων μου ανθρωπων. Κι αν αυτα που μου ελεγαν τα εχουν πει στην πραγματικοτητα για μενα; Και οι μορφες που εβλεπα μηπως υπαρχουν;

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •