ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 95
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 95 of 258 FirstFirst ... 45859394959697105145195 ... LastLast
Results 1,411 to 1,425 of 3862
  1. #1411
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εγώ το 99% τον ταξιδιών μου το κάνω μόνη μου, από επιλογή. Μια χαρά περνάω. Αλλά δεν είναι όλοι ίδιοι...
    Για λέγε πως τα καταφέρνεις (αν εκεί είσαι όντως πραγματικά μόνη), ίσως και κάποιες "πρακτικές" σου να ναι ίδιες μ αυτές που χρησιμοποίησα σε ταξίδια που κανα παλιά.
    γιάννης

  2. #1412
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    παραθεση δε μπορω να κανω γιατι τους επιασε τετοιο αμοκ ζηλιας που οτι και να κανουν δε μπορουν να με φτασουν με τιποτα γι αυτο ας βγαλουν τα αποθημενα τους στους τουριστες τωρα και στα ξενοδοχεια που τοσο καιρο τους εφεγε ο καημος για το πως θα δουλεψουν αφου οι τουριστες ειναι το κοκκινο πανι γι αυτους γιατι διασκεδαζουν τη ζωη τους κατι που δε μπορεσαν να κανουν ποτε οι ιδιοι
    Τι σου έχουν κάνει βρε φίλε? Τι σου συμβαίνει? Εδώ και αρκετό καιρό παρακολουθώ τις αναρτήσεις σου και είναι λες και καθημερινά βρίσκεσαι αντιμέτωπος με την ίδια σε βάρος σου αρνητική κατάσταση από άλλους.

    Όντως έχουν βρεθεί στην καθημερινότητα σου τον τελευταίο καιρό συγκεκριμένα άτομα που σου κάνουν μπούλινγκ ή απλά ξεσπάς θυμούμενος πράγματα που σου χουν συμβεί παλιά ή απλά είσαι εδώ και χρόνια σε μια αρνητική κατάσταση με κάποιους η οποία νιώθεις πως έχει φτάσει στο απροχώρητο και ξεσπάς μ αυτό τον τρόπο?
    γιάννης

  3. #1413
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    πεσ μασ αλεκο να μαθουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #1414
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    πωσ σωθηκε η επαρχια αλλα δε σασ το λενε οταν ημουν μικροσ επειδη ημουν ατακτοσ ολοι λεγανε μαλακιεσ γι αυτο κι ο στρατηγοσ αποφασισε να δουλεψω 13 χρονων με ριχνουν στα χωραφια ο πατερασ μου ειδε τα λεφτα κι εμεινε εγω ειδα τα λεφτα κι εμεινα η κορη μου που εμφανιστηκε σε καποια φαση εστειλε τον πατερα μου για τσαι κι ηρθε εμεινε μαζι μου βγαζουμε γυρω στα 10 χιλιαρικα το χρονο κι η κορη μου μαζι με κατι αλλα λεφτα πρεπει να πηρε κανα 300αρι χιλιαρικα εφυγε αυτη γυρισε ο στρατηγοσ κι ο πατερασ μου να μη σασ τα πολυλογω υπαρχει ολοκληρωμενο συστημα για τισ ελιεσ μπορει οποιοσ θελει να ρωτησει την κορη μου η τον στρατηγο αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #1415
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    μου σβησανε ολο το παρελθον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #1416
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #1417
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Για λέγε πως τα καταφέρνεις (αν εκεί είσαι όντως πραγματικά μόνη), ίσως και κάποιες "πρακτικές" σου να ναι ίδιες μ αυτές που χρησιμοποίησα σε ταξίδια που κανα παλιά.

    Τι εννοείς πως τα καταφέρνω; Όπως στην καθημερινή μου ζωή σε γενικές γραμμές δεν αισθάνομαι την ανάγκη να μου κρατάει κάποιος το χεράκι, έτσι και στα ταξίδια.
    Κι επειδή είναι πολύ συνειδητοποιημένες επιλογές το που πάω και γιατί, δεν βαριέμαι. Αυτοί που απογοητεύονται συνήθως είναι αυτοί που ξεκινάνε να πάνε κάπου χωρίς να ξέρουν γιατί πάνε και περιμένουν να περάσουν γαμάτα έτσι γενικώς κι απροσδιορίστως και από το πουθενά. Μετά γκρινιάζουν ότι δεν είναι αυτό που περίμεναν, αλλά αν τους ρωτήσεις τι περίμεναν δεν ξέρουν να σου απαντήσουν!

  8. #1418
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τι σου έχουν κάνει βρε φίλε? Τι σου συμβαίνει? Εδώ και αρκετό καιρό παρακολουθώ τις αναρτήσεις σου και είναι λες και καθημερινά βρίσκεσαι αντιμέτωπος με την ίδια σε βάρος σου αρνητική κατάσταση από άλλους.

    Όντως έχουν βρεθεί στην καθημερινότητα σου τον τελευταίο καιρό συγκεκριμένα άτομα που σου κάνουν μπούλινγκ ή απλά ξεσπάς θυμούμενος πράγματα που σου χουν συμβεί παλιά ή απλά είσαι εδώ και χρόνια σε μια αρνητική κατάσταση με κάποιους η οποία νιώθεις πως έχει φτάσει στο απροχώρητο και ξεσπάς μ αυτό τον τρόπο?
    εχω φοβερες αντοχες ξερω πολυ καλα τοσο ποιοι βρισκονται πισω απ αυτο χτες ενω ειχα μοναδες 30λ δε μπορουσα να στειλω μυνημα αφου συνεχιζουν το βιολι τους να προσπαθουν να με απο μακρυνουν απ τις επαφες μου και προσπαθουν να πιαστουν απο οτιδηποτε μου λενε δημοσια για να μου δωσουν την εντυπωση οτι εχουν σχεση οσοι μου μιλουν με αυτο γιατι νομιζουν οτι θα μου πασαρουν ανθρωπο τους χωρις εγω να τον θελω εγω ομως αν αρχισω να τα παιρνω θα αρχισω να μιλω ακαταπαυστα παντου και δε θα με προλαβαινει κανενας γιατι τους εχω πει 500φορες οτι εγω δε προκειτε να το δεχτω αυτο και αυτοι συνεχιζουν τα κολπα χωρις να σεβονται τιποτα και κανεναν ;αν θελετε πολεμο νευρων ας δοκιμασουμε το πιος ειναι πιο απαλευτος απ ολους

  9. #1419
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εχω φοβερες αντοχες ξερω πολυ καλα τοσο ποιοι βρισκονται πισω απ αυτο χτες ενω ειχα μοναδες 30λ δε μπορουσα να στειλω μυνημα αφου συνεχιζουν το βιολι τους να προσπαθουν να με απο μακρυνουν απ τις επαφες μου και προσπαθουν να πιαστουν απο οτιδηποτε μου λενε δημοσια για να μου δωσουν την εντυπωση οτι εχουν σχεση οσοι μου μιλουν με αυτο γιατι νομιζουν οτι θα μου πασαρουν ανθρωπο τους χωρις εγω να τον θελω εγω ομως αν αρχισω να τα παιρνω θα αρχισω να μιλω ακαταπαυστα παντου και δε θα με προλαβαινει κανενας γιατι τους εχω πει 500φορες οτι εγω δε προκειτε να το δεχτω αυτο και αυτοι συνεχιζουν τα κολπα χωρις να σεβονται τιποτα και κανεναν ;αν θελετε πολεμο νευρων ας δοκιμασουμε το πιος ειναι πιο απαλευτος απ ολους
    Ποιον προσπαθούν να σου πασάρουν? Τι θελουν να δεχτείς?
    γιάννης

  10. #1420
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τι εννοείς πως τα καταφέρνω; Όπως στην καθημερινή μου ζωή σε γενικές γραμμές δεν αισθάνομαι την ανάγκη να μου κρατάει κάποιος το χεράκι, έτσι και στα ταξίδια.
    Κι επειδή είναι πολύ συνειδητοποιημένες επιλογές το που πάω και γιατί, δεν βαριέμαι. Αυτοί που απογοητεύονται συνήθως είναι αυτοί που ξεκινάνε να πάνε κάπου χωρίς να ξέρουν γιατί πάνε και περιμένουν να περάσουν γαμάτα έτσι γενικώς κι απροσδιορίστως και από το πουθενά. Μετά γκρινιάζουν ότι δεν είναι αυτό που περίμεναν, αλλά αν τους ρωτήσεις τι περίμεναν δεν ξέρουν να σου απαντήσουν!
    Η αλληλοδιαδοχή ωραίων παραστάσεων πχ τοπίων και διασκέδασης με βάση το πρόγραμμα που έφτιαξα πριν πάω εκεί, κάνοντας ωραίες σκέψεις θετικές για μένα και χωρίς να νιώθω την ανάγκη να μου κρατάνε το χέρι ή να χω κάποιον για παρέα κι οι μόνες συνομιλίες με τους αγνώστους που συναντώ εκεί. Σωστά?
    γιάννης

  11. #1421
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και προσδοκίες και ταξίδεύει για διαφορετικούς λόγους και με διαφορετικούς ρυθμούς Ιωάννη, ακόμα αυτά αλλάζουν ακόμα και στον ίδιο άνθρωπο ανάλογα με τη φάση που βρίσκεται και τις συνθήκες. Και ο κάθε άνθρωπος την βρίσκει αλλιώς στα ταξίδια του.

    Να σου πω εγώ συνήθως τι κάνω και πως το βλέπω. Πρώτα από όλα έχω στο μυαλό μου που θέλω να πάω και τι να κάνω και όσο βλέπω πόσο με παίρνουν τα οικονομικά μου να κάνω τα περισσότερα από αυτά που θέλω να κάνω και σε ποιο χρόνο. Και καταλαβαίνω ότι μετράει πιο πολύ η ποιότητα για εμένα παρά η ποσότητα. Δεν θα μπορούσαν ποτέ να προσπαθήσω σε μια βδομάδα να γυρίσω ας πούμε 10 μέρη σε ολόκληρη χώρα ή χώρες και να φάω το 60% του χρόνου μου μέσα σε μεταφορικά μέσα και μπες-βγες σε καταλείμματα. Δεν θα μπορούσα να πάω κάπου και να θέλω πάρα πολύ να κάνω κάποιες δραστηριότητες, να επισκεφτώ κάποια μέρη και να έχω λεφτά απλά για διαμονή και ότι είναι δωρεάν και να μην κάνω αυτά που θέλω. Δεν κατηγορώ όσους το κάνουν, απλά έτσι είμαι εγώ. Πάντα συμβιβάζουμε τα θέλω μας με τις ρεαλιστικές συνθήκες, απλά στον βαθμό που νοιώθουμε άνετα.
    Πάντα κάνω πολύ μεγάλη έρευνα και προετοιμασία πριν τα ταξίδια μου καιρό πριν. Όσο πιο πολλές πληροφορίες, τόσο το καλύτερο. Θεωρώ χαμένο χρόνο να φτάσω σε μία χώρα που δεν μιλάω την γλώσσα και να μην έχω ιδέα για το τι επιλογές υπάρχουν να πάω π.χ. από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο μου και να μην έχω προετοιμαστεί με 5 βασικές λέξεις. Συνήθως ανάλογα την περίπτωση κλείνω τις πρώτες 3-4 μέρες σε ένα ξενοδοχείο από πριν, έχω κάνει έρευνα για το μετά, και αποφασίζω επιτόπου. Έχω στο μυαλλο μου plan A και B και C, αλλά για εμένα η χαρά να του ταξιδεύεις solo είναι ότι μπορείς να κάνεις ότι σου γουστάρει. Αν αποφασίζω να φύγω αργότερα ή νωρίτερα ή να πάω αλλού από ότι αρχικά είχα στο μυαλό μου, δεν έχω να το συζητήσω και να το διαπραγματευτώ με κανέναν. Δηλαδή η έρευνα μου με βοηθάει να ξέρω ότι την τάδε εποχή στο Χ μέρος έχει φεστιβάλ και δεν θα βρω εισητήρια και δωμάτιο χωρίς κράτηση μήνες πριν, άρα αν πρέπει οπωσδήποτε να είμαι εκεί τότε κανονίζω πράγματα από πριν, αλλά επίσης με βοηθάει να ξέρω ότι αν αποφασίσω τελευταία να πάω στο Ψ, είναι σχετικά ήρεμα, οι τιμές παίζουν εκεί, έχω σταμπάρει τα τάδε καταλύματα και μπορεί να κλείσω δωμάτιο μια μέρα πριν (κάποιες φορές πάω και ψάχνω κι επιτόπου, αλλά συνήθως το θεωρώ πάλι χάσιμο χρόνου, άρα αν είμαι στο τάδε μέρος κι αποφασίσω σε 2 μέρες να πάω στο επόμενο κλείνω επι τουτου).
    Τώρα συνήθως τι προτεραιότητες έχω εγώ... Σίγουρα τοπία ναι. Και πολλά αξιοθέατα επίσης ναι. Και εξόδους το βράδυ ναι. Και αρκετό χρόνο χωρίς πολύ συγκεκριμένο σκοπό όμως. Πάρα πολύ περπάτημα, αραλίκι σε παγκάκια και σε καφέ κι εστιατόρια και παμπ όταν μου έρθει και περιθώριο απλά να απολαμβάνεις την ατμόσφαιρα και για τυχαίες γνωριμίες και συζητήσεις. Γενικά δεν έχω προτεραιότητα να γνωρίσω κόσμο και να κάνουμε πράγματα μαζί, αλλά εξαρτάται τη διάθεση και την κατάσταση. Πέρα από τις εντελώς τυχαίες γνωριμίες τύπου έπινα δίπλα σε έναν τύπο/παρέα στο μπαρ, όταν θέλω πιο πολύ παρέα, είναι εύκολο να την έχω, μένοντας σε hostels, πηγαίνωντας μια οργανομένη μονοήμερη ή σε meeting μίας ομάδας ή οργανωμένο δείπνο από ντόπιους κι ένα σωρό άλλα πράγματα.

    Επειδή μπορώ να γράφω ώρες,βασικό είναι το εξής.
    Συνειδητοποιώ ότι όσο οργανωμένος και να είσαι, ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί ένα ταξίδι 100% κι ότι θα υπάρχουν και οι αμήχανες στιγμές και ίσως και οι ατυχίες ή δύσκολες καταστάσεις που δεν μπορείς να προβλέψεις. Ακόμα και άτομα που σου λένε ότι είχαν το τέλειο ταξίδι, μπορεί μετά στη συζήτηση να σου πουν κάποιο άσχημο περιστατικό, να γελάσουν και να το προσπεράσουν έτσι, ενώ εκείνη τη στιγμή σίγουρα δεν θα τους είχε φανεί καθόλου αστείο. Είναι βασικό να το καταλαβαίνει αυτό ο κόσμος πριν ταξιδέψει. Μπορεί και να μπερδευτείς και να χάσεις τον δρόμο σου και να υπάρξει παρεξήγηση λόγω γλώσσας/διαφορετικής κουλτούρας και να σε κλέψουν και κάποια στιγμή να βαρεθείς και θες να αλλάξεις μία κουβέντα και να μην συμβεί αυτό. Για εμένα το θέμα είναι αυτές οι στιγμές να είναι λίγες και τα θετικά που έχεις να θυμάσαι να είναι πολύ περισσότερα από τα αρνητικά και να άξιζαν τον κόπο. Έτσι το βλέπω εγώ.

  12. #1422
    Sonia, thanks για το χρόνο! Όντως κι η δική μου εμπειρία λέει πρώτα να με καλύπτουν τα οικονομικά μου, καλό ψάξιμο από πριν και όχι τρεχάλα χωρίς να απολαμβάνω. Απλά το θέμα μου εμένα ήταν οι ψυχικές συνέπειες του solo, οι οποίες φαίνεται να μην σε αγγίζουν σε αντίθεση με εμένα που μπορεί να με επηρεάζουν λόγω προηγουμένων θεμάτων μοναξιάς όχι κατ΄ανάγκη σε ταξίδια, αλλά αυτή τη φορά θα το σκεφτώ πιο αισιόδοξα και πιο αποφασιστικά, τους δε τρόπους για το που και πως φαίνεται πως τους κατεχουμε.
    γιάννης

  13. #1423
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Αν νιώθεις μοναξιά στη χώρα σου, θα νιώθεις και σε ξένη χώρα εκτός αν έχεις σκοπό να πας απλά να δεις τα αξιοθέατα, να φωτογραφίζεις, να περπατάς, να σκέφτεσαι, να τρως και να κοιμάσαι.

    Εγώ τα έχω καλά με τον εαυτό μου γενικά. Και στην Κύπρο πηγαίνω μόνη μου βόλτες και το χαίρομαι. Είμαι μοναχικός άνθρωπος αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν στιγμές που νιώθω μοναξιά.

    Τεσπα εγώ σε ξένη χώρα θα πήγαινα μόνο Ευρώπη που είναι περισσότερο ασφαλής. Βασικά είχα πάει και μέχρι Ιερουσαλήμ μόνη μου (από Τελ Αβίβ) για να βρω εκεί συγγενείς. Για πιο μακριά θέλει περισσότερη οργάνωση και γενικά ψάξιμο και να φυλάγεσαι.

    Ελλάδα έχω πάει μόνη μου πέρσυ αλλά δεν νομίζω πως πιάνεται γιατί σπούδαζα ένα χρόνο. Πάντως θυμάμαι που έκανα διανυκτέρευση σε μια πόλη κοντινή από την πόλη που σπούδαζα. Είχα χαθεί, το gps με έβγαζε αλλού και έψαχνα γνώριμα σημεία επί 2 ώρες μες την βροχή. Περπατούσα και γελούσα μόνη μου, το διασκέδαζα. Φοβήθηκα μόνο μια στιγμή, στις 12 την νύχτα όταν επέστρεφα στο ξενοδοχείο μετά από ποτό, σε σκοτεινά και έρημα δρομάκια. Μέχρι να μπω στο δωμάτιο ήμουν ανήσυχη. Μια άλλη φορά είχα πάει για καφέ σε ένα καφεστιατόριο με θέα για να δω το ηλιοβασίλεμα. Όταν ήρθε η σερβιτόρα έφερε 2 ποτήρια με νερό γιατί νόμιζε πως περίμενα παρέα αν ένιωθα μοναξιά θα ένιωθα κάπως, αλλά της είπα απλά πως είμαι μόνη μου και έφυγε. Κατά τα άλλα περπατούσα όλη μέρα, χάζευα γύρω μου, έβγαζα φωτογραφίες, απόλαυσα τον χρόνο με τον εαυτό μου and that's it. Γι' αυτό σου λέω, εξαρτάται το τι ψάχνει κανείς και πώς νιώθει μέσα του.

  14. #1424
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχασα δυο κιλα και η μανα μου με κοιταει στην κοιλια και γουρλωνει τα ματια της για να νιωσω ενοχες. Κατεβαδα το viber και αμεσως η αδερφαρα ο αδερφος μου μου εστειλε μηνυμα. Θα με παρακολουθει και απο εκει τωρα.

  15. #1425
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εχασα δυο κιλα και η μανα μου με κοιταει στην κοιλια και γουρλωνει τα ματια της για να νιωσω ενοχες. Κατεβαδα το viber και αμεσως η αδερφαρα ο αδερφος μου μου εστειλε μηνυμα. Θα με παρακολουθει και απο εκει τωρα.
    ορεστη μην μασας εισαι παλικαρι. συνεχισε τις αλλαγες στην ζωη σου και θα αποζημιωθεις.
    KEep going!

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •