ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 146
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 146 of 258 FirstFirst ... 4696136144145146147148156196246 ... LastLast
Results 2,176 to 2,190 of 3862
  1. #2176
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Επειδή από μικρο παιδι έμαθα στους καλούς ανθρώπους να παριστανω κι αρα να νομίζουν οτι ειμαι το καλό παιδί, το ήσυχο παιδι, το υποδειγμα και ο καλός χαρακτήρας, δηλασή παριστανω αυτο στο οποιο αποδίδουν αξία. Κι αρα θα μου αναγνωρίσουν αυτη τη χαμηλότερη αξία και κατα συνέπεια θα μου κάνουν τα ανάλογα κονέ.

    Καποτε ένας σοφός φίλος μου είπε"άφησε τον εαυτό σου ελεύθερο". Ειτε από έγνοια για απρόβλεπτες εξωτερικές συνθήκες ειτε απο αμφιβολίες δεν αφηνα τον εαυτό μου να εκφραστεί ελεύθερα κι ας έσπαγα τα μούτρα.
    Δεν κατάλαβα τίποτα. Άμα παριστάνεις αυτό στο οποίο αποδίδουν αξία , το υπόδειγμα, ο καλός χαρακτήρας, όπως γράφεις θα έπρεπε να σου δίνουν μεγαλύτερη αξία.

  2. #2177
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    ΑΝ

    Αν δε σωθήκαμε από την καταιγίδα
    είναι γιατί έχουμε βρόχινη καρδιά
    αν δεν πετάξαμε κάποτε ψηλά
    είναι γιατί τα σύννεφα κρύβαν τη θέα

    Για τις παλιές αγάπες που χαθήκαν
    κρατούμε ενός λεπτού θλίψη
    για τις στιγμές που, απόντες, χάσαμε
    κρατούμε ενός λεπτού υπόσχεση

    Aν σήμερα πάψαμε ν’ αγαπούμε
    είναι γιατί στέρεψε εντός μας το κουράγιο
    Αν αύριο ο ήλιος ανατείλει
    είναι για να προσπαθήσουμε ξανά...

  3. #2178
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Η μαφια εχει την θεραπεια παιδακια γτ αμα περιμεναμε απο τουσ γιατρουσ αφηστε απο οτι ακουσα κανει 80 ευρω και συνεχιζουμε τη ζωη μασ κανονικα ολοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #2179
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν νομιζετε οτι θα με τρομοκρατησετε με μπαμ μπουμ και αλλες τετοιες μαγκες που τοσα χρονια γινατε κολητσηδα πανω μου οσο συνεχιζετε τοσα περισσοτερα κατεβατα θα γραφω μεχρι να δουμε ποιος θα σπασει τα νευρα σε ποιον Η ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΤΕ ΗΣΥΧΟ Η ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΕΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ ΘΑΥΜΑΣΤΗ ΜΟΥ ΣΑς ΤΟΝ ΧΑΡΙΖΩ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΜΑΓΚΕΣ ΝΑ ΣΥΝΟΜΩΤΗΤΕ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΚΡΥΒΕΣΤΕ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ

  5. #2180
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εδω και πολυ καιρο κανουν συνεχομενες προσπαθειες να με τρομοκρατησουν με κροτους που τους κανουν επιτηδες γιατι βγαζουν αφρους επειδη οι ιδιοι δεν εχουν γωνεις και ζηλευουν επειδη μου παρεχουν ευκολιες προσπαθουν να χρησιμοποιησουν τη τεχνολογια ως αορατο οπλο προσπαθοντας να συνομωτησουν απο οσα λεω αυτοι βεβαια γωνεις δεν εχουν και γι αυτο δε θα επρεπε να εχει κανενας αλλα παρ ολα αυτα το παιζουν φιλανθρωποι που θελουν ταχα το καλο μου ολα επιτηδες τα κανουν συνομωτουν μπροστα στα ματια μου πονταροντας σε οτι δε θα με πιστεψει κανενας μκαι μετα κανουν σα να μην υπαρχουν οσα βλεπω γιατι νομιζουν οτι ετσι θα με εκβιασουν να γινω και εγω σαν αυτους μου επιτεθηκατε κανονικα χρησιμοποιοντας τη τεχνολογια ως οπλο εσεις με εξαναγκασατε να τα λεω ολα αυτα γιατι το θρασος σας ξεπερασε καθε οριο ολα ειναι δικα σας με τις δυνατοτητες τις σημερινης τεχνολογιας ακομα και εμεις οι ιδιοι θελετε πολεμο θα τον εχετε εγω ειμαι πολυ πιο πεισματαρης απο σας

  6. #2181
    Quote Originally Posted by led View Post
    Δεν κατάλαβα τίποτα. Άμα παριστάνεις αυτό στο οποίο αποδίδουν αξία , το υπόδειγμα, ο καλός χαρακτήρας, όπως γράφεις θα έπρεπε να σου δίνουν μεγαλύτερη αξία.
    Τον ήσυχο τον έχουν για πιο ταπεινά, πιο μικρά πράγματα, low profile, χαμηλού ρίσκου πράγματα. Άρα αν η σκέψη μου με θέλει για πιο ανεβασμένα πράγματα τότε αυτά τα ταπεινα και ήσυχα μου φαίνονται υποτίμηση. Σ αυτό μπαίνουν σφήνα τα ψυχολογικά που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δεν σε αφήνουν να εκδηλωθείς ή κατόρθωσαν να σε παγιώσουν ως χαρακτήρα.
    Πχ γνωρίζω μια κοπέλα δυναμική, ανοικτό χαρακτήρα. Θα παλεύω να βγάλω ένα ανάλογο μ αυτήν χαρακτήρα επειδή αυτό επιθυμεί η σκέψη μου η οποία ίσως λόγω ψυχολογικών μ έκανε να διαμορφωθώ ως χαρακτήρας και συνεπώς να βγάζω προς τα εξω το ήσυχο και ήρεμο, ίσως όμως και να ναι αυτός ο πυρήνας του χαρακτήρα μου εκ γενετής. Ανάλογο σκηνικό και σκεπτικό αφορά αν έψαχνα για άλλη δουλειά.
    γιάννης

  7. #2182
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Τον ήσυχο τον έχουν για πιο ταπεινά, πιο μικρά πράγματα, low profile, χαμηλού ρίσκου πράγματα. Άρα αν η σκέψη μου με θέλει για πιο ανεβασμένα πράγματα τότε αυτά τα ταπεινα και ήσυχα μου φαίνονται υποτίμηση. Σ αυτό μπαίνουν σφήνα τα ψυχολογικά που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δεν σε αφήνουν να εκδηλωθείς ή κατόρθωσαν να σε παγιώσουν ως χαρακτήρα.
    Πχ γνωρίζω μια κοπέλα δυναμική, ανοικτό χαρακτήρα. Θα παλεύω να βγάλω ένα ανάλογο μ αυτήν χαρακτήρα επειδή αυτό επιθυμεί η σκέψη μου η οποία ίσως λόγω ψυχολογικών μ έκανε να διαμορφωθώ ως χαρακτήρας και συνεπώς να βγάζω προς τα εξω το ήσυχο και ήρεμο, ίσως όμως και να ναι αυτός ο πυρήνας του χαρακτήρα μου εκ γενετής. Ανάλογο σκηνικό και σκεπτικό αφορά αν έψαχνα για άλλη δουλειά.
    Οι κοπέλες τι είχαν ? Γιατί αν σου σύστησαν όμοιες με εσένα , αυτό δεν είναι υποτίμηση προς το πρόσωπό σου , αναμενόμενο είναι άσχετα αν δεν πέτυχε επειδή έλκεσαι από το αντίθετο . Εκτός αν μου πεις ήταν ''χαζές'' ή κάτι κακό τέλος πάντων που θεωρείς ότι εσύ είσαι καλύτερος σε σχέση με εκείνες και έτσι κατάλαβες ότι σε υποτιμάν . Αλλιώς πάμε σε περιφρόνηση του εαυτού μας και των ομοίων μας και εξύψωση όλων των διαφορετικών από εμάς.

  8. #2183
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #2184
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εδω και πολυ καιρο καθε που βλεπω το ιδιο ακριβως συνθυμα μετα βλεπω μπαστακες γυρω που μου κανουν τους μαγκες και προσπαθουν να με ψαρωσουν γιατι δε ξερουν τι αλλο να κανουν για να μου διξουν οτι αυτο που τους ενδιαφερει ειναι η αληλεγυη προς τους αδελφους τους και οχι το ψευτικο ενδιαφερον τους για μενα ειναι βαλτοι γιατι νομιζουν οτι ετσι θα με ψαρωσουν

  10. #2185
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και επειδη παρατηρησα οτι το σωμα τους εβγαζε μια αλαγμενη μυρωδια τωρα κανουν μπανια συνεχεια για να την εξαφανισουν καθε φορα που περναγα απ το ιδιο σημειο μυριζα το ιδιο ακριβως

  11. #2186
    Quote Originally Posted by led View Post
    Οι κοπέλες τι είχαν ? Γιατί αν σου σύστησαν όμοιες με εσένα , αυτό δεν είναι υποτίμηση προς το πρόσωπό σου , αναμενόμενο είναι άσχετα αν δεν πέτυχε επειδή έλκεσαι από το αντίθετο . Εκτός αν μου πεις ήταν ''χαζές'' ή κάτι κακό τέλος πάντων που θεωρείς ότι εσύ είσαι καλύτερος σε σχέση με εκείνες και έτσι κατάλαβες ότι σε υποτιμάν . Αλλιώς πάμε σε περιφρόνηση του εαυτού μας και των ομοίων μας και εξύψωση όλων των διαφορετικών από εμάς.
    Έκλομαι από κοπέλες που έχουν αυτό τον χαρακτήρα τον οποίο κρατάω μέσα μου καταπιεσμένο, ο οποίος κατ' ακρίβειαν δλδ είναι κατακαλυμμένος από ένα πέπλο/μια στιβάδα ψυχολογικών. Έτσι όταν κάνω μια γνωριμία με μια γυναίκα που έχει αυτό το οποίο με ελκύει μετά από μερικά ραντεβού με παρατάει.
    Η χαζή και η άσχημη ελκύεται από όλους και είναι πιο εύκολο να πει μιας τέτοιας κάποιος έλα να σου συστήσω ένα καλό παιδί κι ακόμα πιο εύκολο να την κερδίσεις.
    Κάποτε μου πε κάποιος πως για να ξανοιχτώ πρέπει να βρεθεί κάποιος να με ξεκλειδώσει.
    Υπάρχουν πάντα και οι εξωτερικές περιστάσεις και συνθήκες που ρίχνουν τη ψυχολογία μας, σαν συγκοινωνούντα δοχεία. Οπόταν σε βλέπει κάποια με πεσμένη ψυχολογία κι αυτό επιδρά στη γνωριμία, μάλλον ούτως ή άλλως αυτό που βγάζεις πάντα το βγάζεις κι εκεί ως ο πυρήνας του είναι σου, ασχέτως αν οι δουλειές σου κλπ δεν πάνε καλά, κι ίσως αυτό να ναι τελικά ο χαρακτήρας σου.
    Είναι εξύψωση των διαφορετικών από εμάς ως κάτι που μας ελκύει και προσπάθεια να τους φτάσουμε με τους τροπους που είπα.
    γιάννης

  12. #2187
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Έκλομαι από κοπέλες που έχουν αυτό τον χαρακτήρα τον οποίο κρατάω μέσα μου καταπιεσμένο, ο οποίος κατ' ακρίβειαν δλδ είναι κατακαλυμμένος από ένα πέπλο/μια στιβάδα ψυχολογικών. Έτσι όταν κάνω μια γνωριμία με μια γυναίκα που έχει αυτό το οποίο με ελκύει μετά από μερικά ραντεβού με παρατάει.
    Η χαζή και η άσχημη ελκύεται από όλους και είναι πιο εύκολο να πει μιας τέτοιας κάποιος έλα να σου συστήσω ένα καλό παιδί κι ακόμα πιο εύκολο να την κερδίσεις.
    Κάποτε μου πε κάποιος πως για να ξανοιχτώ πρέπει να βρεθεί κάποιος να με ξεκλειδώσει.
    Υπάρχουν πάντα και οι εξωτερικές περιστάσεις και συνθήκες που ρίχνουν τη ψυχολογία μας, σαν συγκοινωνούντα δοχεία. Οπόταν σε βλέπει κάποια με πεσμένη ψυχολογία κι αυτό επιδρά στη γνωριμία, μάλλον ούτως ή άλλως αυτό που βγάζεις πάντα το βγάζεις κι εκεί ως ο πυρήνας του είναι σου, ασχέτως αν οι δουλειές σου κλπ δεν πάνε καλά, κι ίσως αυτό να ναι τελικά ο χαρακτήρας σου.
    Είναι εξύψωση των διαφορετικών από εμάς ως κάτι που μας ελκύει και προσπάθεια να τους φτάσουμε με τους τροπους που είπα.
    τοσο καιρο κατηγορουσα τον ευατο μου που τα πραγματα δεν πανε καλα.... αλλα κατεληξα οτι φταινε οι εξωτερικες συνθηκες και η κοινωνια...
    θελω να ποιασω δουλεια αλλα δεν μπορω. γιατι δεν μπορω? γιατι απο την πρωτη ματια η ψυχολογια μου ειναι χαλια και αυτο φαινετε... οσο καλα και να μου φεροντε εξω δεν φτιαχνει.. και με αποτελεσμα να βγαινει στην δουλεια αυτο και δεν μπορω να δουλεψω....

  13. #2188
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Να εξηγησω πωσ γυρνανε οι πεθαμενοι μου ζητηθηκε να κανω σχεδιο για πλυντηριο αυτοκινητων το εκανα δουλεψε και μετα το πηραν και κανανε τα δικα τουσ
    Επισησ τα καινουρια αυτοκινητα βασιζονται παλι σε σχεδια δικα μου για πορτεσ αυτη τη φορα
    Εγω ευθυνη δε φερω για τιποτα και θελω και να πληρωθω αν δεν πεθανω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #2189
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Έκλομαι από κοπέλες που έχουν αυτό τον χαρακτήρα τον οποίο κρατάω μέσα μου καταπιεσμένο, ο οποίος κατ' ακρίβειαν δλδ είναι κατακαλυμμένος από ένα πέπλο/μια στιβάδα ψυχολογικών. Έτσι όταν κάνω μια γνωριμία με μια γυναίκα που έχει αυτό το οποίο με ελκύει μετά από μερικά ραντεβού με παρατάει.
    Η χαζή και η άσχημη ελκύεται από όλους και είναι πιο εύκολο να πει μιας τέτοιας κάποιος έλα να σου συστήσω ένα καλό παιδί κι ακόμα πιο εύκολο να την κερδίσεις.
    Κάποτε μου πε κάποιος πως για να ξανοιχτώ πρέπει να βρεθεί κάποιος να με ξεκλειδώσει.
    Υπάρχουν πάντα και οι εξωτερικές περιστάσεις και συνθήκες που ρίχνουν τη ψυχολογία μας, σαν συγκοινωνούντα δοχεία. Οπόταν σε βλέπει κάποια με πεσμένη ψυχολογία κι αυτό επιδρά στη γνωριμία, μάλλον ούτως ή άλλως αυτό που βγάζεις πάντα το βγάζεις κι εκεί ως ο πυρήνας του είναι σου, ασχέτως αν οι δουλειές σου κλπ δεν πάνε καλά, κι ίσως αυτό να ναι τελικά ο χαρακτήρας σου.
    Είναι εξύψωση των διαφορετικών από εμάς ως κάτι που μας ελκύει και προσπάθεια να τους φτάσουμε με τους τροπους που είπα.
    Αν έχεις ή είχες κάποια σχέση, φιλική ή ερωτική ή συγγενική , από εκεί θα έκρινες και ποιος είναι ο χαρακτήρας σου πραγματικά. Να είχε περάσει όμως και το στάδιο της δοκιμασίας και να είχες αποδοχή.

  15. #2190
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    τοσο καιρο κατηγορουσα τον ευατο μου που τα πραγματα δεν πανε καλα.... αλλα κατεληξα οτι φταινε οι εξωτερικες συνθηκες και η κοινωνια...
    θελω να ποιασω δουλεια αλλα δεν μπορω. γιατι δεν μπορω? γιατι απο την πρωτη ματια η ψυχολογια μου ειναι χαλια και αυτο φαινετε... οσο καλα και να μου φεροντε εξω δεν φτιαχνει.. και με αποτελεσμα να βγαινει στην δουλεια αυτο και δεν μπορω να δουλεψω....
    Ακριβώς! Ο εργοδότης θα προτιμήσει αυτόν με την αυτοπεποίθηση, που βγάζει αέρα σιγουριάς αντί αυτόν που παρότι έχει τις γνωσεις και τις ικανότητες βγάζει μια χάλια ψυχολογία. Κι αν τυχόν ο πρώτος έχει λιγότερες γνώσεις κι ικανότητες απ τον δεύτερο απλά θα ακυρώσουν το διαγωνισμό και θα τον ξαναπροκηρύξουν μέχρι να βρουν αυτόν που θα χει και τα δυο. Κάτι ανάλογο ισχύει και με τις γυναίκες.
    Μπορεί τώρα έξω να σου φερονται καλά, όμως μέσα σου κουβαλάς ένα βουνό από ψυχολογικά γι αυτό δεν φτιάχνει η ψυχολογία σου, την οποία μεταφέρεις νοείται παντου όπως εκεί που πας και ζητάς δουλειά.
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •