ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 192
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 192 of 258 FirstFirst ... 92142182190191192193194202242 ... LastLast
Results 2,866 to 2,880 of 3862
  1. #2866
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    στα 1500-2500 κρουσματα ανοιξαν τα νυχαδικα -κουρεια , στα 5,000 κρουσματα θανοιξουν τα solarium ?

  2. #2867
    ρε παιδια το υποσυνειδητο μου μου δειχνει ατομα στα οποια θα μπορουσα να κανω κινηση, αλλα σκεπτομενος το πως θα εξελισσοταν μια τετοια σχεση αρχιζω να σκεφτομαι μπας κ το κανω για να την ξεπερασω... τη σκεφτομαι ακομα, τη βλεπω στον υπνο μου, την αγαπαω πολυυυυυυ.. τι λετε εσεις να κανω κινηση αλλου η να κατσω στα αυγα μου

  3. #2868
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τις ισορροπίες σου σαν άτομο θα τις βρεις σιγά σιγά ο ίδιος, δεν θα έρθουν απ' έξω, οπότε μην πέφτεις με τα μούτρα κάθε φορά σε οποιαδήποτε γνωριμία που δεν έχει δοκιμαστεί. Αλλά ναι, να κάνεις κίνηση. Η απάντησή μου θα ήταν εντελώς διαφορετική αν ήσουν 30 χρονών, κολλημένος με την πρώην που τα είχατε 5 χρόνια και χωρίσατε προχθές και δεν την είχες ξεπεράσει. Αλλά στην περίπτωσή σου σαφέστατα να κάνεις κινήσεις για γνωριμίες και για όποιον σε ενδιαφέρει ερωτικά και σε φιλικό επίπεδο και παντού.

  4. #2869
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Μια ζωή παρουσιαστε
    σαν εκπαιδευμένος σκύλος
    εγώ δεν θα πάρω άλλο
    φχαριστώ δεν είμαι φίλος

    Τζιμακο λείπεις.... που είσαι να δεις τα χάλια μας και να γελάμε με αυτά

  5. #2870
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω κολλησα λιγο με το Fb λογω lockdown και τωρα δυο ημερες δεν εχω μπει καθολου. Χωρια που ειχαν πεσει οι επιδοσεις μου σε ολους τους τομεις και παθαινα εγκεφαλικα με την απανωτη ενημερωση απο οπου και να προερχοταν και με διαφορες εξωφρενικες αποψεις, οταν ποσταρεις κατι εαν τυχει καποιος και το διαβασει και αντιδρασει, σχεδον ποτε δεν εχεις καποια γνωμη και συζητηση οπως γινεται σε αυτο το φορουμ, απλα μια στοιχειωδη αντιδραση. Τα διαφορα φορουμ τα βρισκω σαφως ανωτερα, ας εισαι αγνωστος μεταξυ αγνωστων και ισως εμπλακω με το reddit που ειναι σαν υπερφορουμ.

    Τεσπα δεν ξερω, το fb εχει ωραια ιδεα, εχεις τους γνωστους σου αυξανεις τον κυκλο σου κανωντας αιτημα φιλιας με ενα κλικ, αλλα καπου δεν δουλευουν τα πραγματα και δημιουργει αρνητικα συναισθηματα τουλαχιστον σε μενα και συγχιση.
    Το φεισμπουκ είναι μια εικονική κοινωνία. Συνδεεσαι με κάποια πρόσωπα χωρίς καν να τους ξερεις. Υποκαθιστας αυτό που λείπει απο τη ζωη σου, η προσωπική επικοινωνία ως κομματι της φιλίας. Κι ετσι ζεις στην εικονική φιλία και επικοινωνία η οποία χωρίς να το καταλάβεις υπεκατεστησε ηδη αυτό ππυ δεν είχες ή σου έλειπε, την πραγματικη δηλαδή επικοινωνία.

    Δεν είναι λιγες οι φορες που δεχτηκα και εγώ αντιδρασεις, οι οποιες αρκετές φορες ηταν υβριστικές. Απλα αντιδρας, κάπως πιο εύκολα και συνεπως πιο έντονα απο οτι αντιδρας οταν δεχτεις την ίδια προσβολή στην πραγματικοτητα. Αυτα τα συναισθήματα για τα οποία μιλάς είναι τα αρνητικά συναισθήματα που μας προκαλουνται απο τετοιες προσβολες. Εμένα δεν έπεσε η αποδοση μου σε κανεναν τομέα λόγω του lockdown επειδή το lockdown δεν με στερησε απ αυτα που ενιωσαν να στερούνται οι πολλοί, δηλαδή τα έξω, οι επισκεψεις και οι βολτες, λόγω οτι δεν υπάρχουν οπως ξαναειπα τα καταλληλα προσωπα για να μοιραζομαι τέτοια.

  6. #2871
    Δεν έχω ορεξη πια για νέες αλλαγές στη ζωη μου και δη επαγγελματικες οι οποιες αλλαγές ως εκ της φυσεως τους χρειάζονται κόπο και ψυχικο σθενος για να εγκλιματιστεις και εγκολπωθεις σε κατι καινούργιο.

    Δεν είναι λιγες οι φορες που υπηρξαν τέτοια νεα ξεκινήματα στον ιδιο επαγγελματικο χώρο. Απλα εχω μπουχτισει. Είναι ψυχοφθόρο να ξαναμπαίνεις σε νεα αλλαγή ιδίως οσο περνάνε τα χρόνια στη ζωή μου.

    Αλλαγη επαγγελματικου χώρου, δηλαδή ενα νεο ξεκίνημα είναι μια τεράστια υπέρβαση που απαιτεί τεράστια ψυχικα αποθέματα και μόχθο. Το δεύτερο αυτο ίσως θα ταν το ιδανικό αλλά το ρίσκο είναι μεγάλο οπως και τα ψυχολογικά που με ακολουθούν τα οποία με την πάροδο του χρονου εδραιώθηκαν κι οτιδήποτε κάνω σε τετοιο ξεκίνημα θα περνάει μέσα απ αυτά.

  7. #2872
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το φεισμπουκ είναι μια εικονική κοινωνία. Συνδεεσαι με κάποια πρόσωπα χωρίς καν να τους ξερεις. Υποκαθιστας αυτό που λείπει απο τη ζωη σου, η προσωπική επικοινωνία ως κομματι της φιλίας. Κι ετσι ζεις στην εικονική φιλία και επικοινωνία η οποία χωρίς να το καταλάβεις υπεκατεστησε ηδη αυτό ππυ δεν είχες ή σου έλειπε, την πραγματικη δηλαδή επικοινωνία.

    Δεν είναι λιγες οι φορες που δεχτηκα και εγώ αντιδρασεις, οι οποιες αρκετές φορες ηταν υβριστικές. Απλα αντιδρας, κάπως πιο εύκολα και συνεπως πιο έντονα απο οτι αντιδρας οταν δεχτεις την ίδια προσβολή στην πραγματικοτητα. Αυτα τα συναισθήματα για τα οποία μιλάς είναι τα αρνητικά συναισθήματα που μας προκαλουνται απο τετοιες προσβολες. Εμένα δεν έπεσε η αποδοση μου σε κανεναν τομέα λόγω του lockdown επειδή το lockdown δεν με στερησε απ αυτα που ενιωσαν να στερούνται οι πολλοί, δηλαδή τα έξω, οι επισκεψεις και οι βολτες, λόγω οτι δεν υπάρχουν οπως ξαναειπα τα καταλληλα προσωπα για να μοιραζομαι τέτοια.
    Αυτό είναι σχετικό. Δεν το χρησιμοποιούν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Εγώ ας πούμε και αιτήματα φιλίας από γνωστούς που λέμε ένα γεια τα απορρίπτω. Το έφιαξα το 2006 όταν δεν ήταν τόσο διαδεδομένο εδώ και έχω αρκετές φωτογραφίες από ταξίδια κτλ και το χρησιμοποιούσα τότε για να έχω επαφή με συναδέλφους που κάναμε παρέα, φίλους και κοντινούς μου ανθρώπους. Και ανεβάζω πάντα πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Όπως δεν θα γούσταρα να δει τι κάνω και με ποιον στην τάδε περίσταση στο σπίτι μου η περιπτερού της γειτονιάς ή δεν θα έτρεχα να τις δείξω τις φωτό μου, έτσι και δεν το κάνω διαδικτυακά και δεν την έχω φίλη στα social. Με την περιπτερού έχω ένα γεια και δυο κουβέντες. Άλλο αν ήταν η κολλητή μου.

    Άλλος το χρησιμοποιεί για να χτίσει ένα πιο επικοινωνιακό επαγγελματικό προφίλ π.χ. και δημιουργεί μια πολύ στοχευμένη εικόνα και ότι ανεβάζει δεν είναι τυχαίο και κάνει φίλους ότι πετάει, κολυμπάει και περπατάει. Άλλος έχει φιάξει ένα προφίλ ψεύτικο ή αληθινό για να μιλάει με messanger στους φίλους του ή να μπαίνει σε σελίδες που τον ενδιαφέρουν ή για να ρίχνει γκόμενες και μπορεί να έχει κανέναν ή χιλιάδες "φίλους" . Άλλος έκανε λογαριασμό και δεν πολυασχολείται κι άλλος ξεκατινιάζεται όλη μέρα ή βαράει συζητήσεις. Κάθε μέσο είναι πως το χρησιμοποιείς. Αν το αφήνεις να σε χρησιμοποιήσει αυτό ή το χρησιμοποιείς με τρόπο που σε χαλάει, δεν φταίει αυτό, εσύ φταις!

  8. #2873
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αυτό είναι σχετικό. Δεν το χρησιμοποιούν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Εγώ ας πούμε και αιτήματα φιλίας από γνωστούς που λέμε ένα γεια τα απορρίπτω. Το έφιαξα το 2006 όταν δεν ήταν τόσο διαδεδομένο εδώ και έχω αρκετές φωτογραφίες από ταξίδια κτλ και το χρησιμοποιούσα τότε για να έχω επαφή με συναδέλφους που κάναμε παρέα, φίλους και κοντινούς μου ανθρώπους. Και ανεβάζω πάντα πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Όπως δεν θα γούσταρα να δει τι κάνω και με ποιον στην τάδε περίσταση στο σπίτι μου η περιπτερού της γειτονιάς ή δεν θα έτρεχα να τις δείξω τις φωτό μου, έτσι και δεν το κάνω διαδικτυακά και δεν την έχω φίλη στα social. Με την περιπτερού έχω ένα γεια και δυο κουβέντες. Άλλο αν ήταν η κολλητή μου.

    Άλλος το χρησιμοποιεί για να χτίσει ένα πιο επικοινωνιακό επαγγελματικό προφίλ π.χ. και δημιουργεί μια πολύ στοχευμένη εικόνα και ότι ανεβάζει δεν είναι τυχαίο και κάνει φίλους ότι πετάει, κολυμπάει και περπατάει. Άλλος έχει φιάξει ένα προφίλ ψεύτικο ή αληθινό για να μιλάει με messanger στους φίλους του ή να μπαίνει σε σελίδες που τον ενδιαφέρουν ή για να ρίχνει γκόμενες και μπορεί να έχει κανέναν ή χιλιάδες "φίλους" . Άλλος έκανε λογαριασμό και δεν πολυασχολείται κι άλλος ξεκατινιάζεται όλη μέρα ή βαράει συζητήσεις. Κάθε μέσο είναι πως το χρησιμοποιείς. Αν το αφήνεις να σε χρησιμοποιήσει αυτό ή το χρησιμοποιείς με τρόπο που σε χαλάει, δεν φταίει αυτό, εσύ φταις!
    Ειναι μικρογραφια της κοινωνιας σε πιο ευρυ επιπεδο απο οτι μπορεις να μαθεις με συμβατικα μεσα. Για παραδειγμα βλεπεις ενα αρθρο για την "πυρηνικη συντηξη" που εαν επιτευχθει θα περασει η ανθρωποτητα σε νεες περιοχες, ειδικα το περιβαλλον και απο κατω σχολια να την βριζουν χωρις καν να διαβασουν ισως το αρθρο. Απανταει και κανενας σοβαρα, ρε τι λετε δεν ειναι ετσι τα πραγματα και ολοι τον αγνοουν, ολα τα likes στους κραχτες. Γενικα υπαρχει πολυς σκοταδισμος και αυτο φαινεται σε μεγαλυτερο βαθμο, σε αυτο το μεσο. Γενικα βλεπεις οτι καθαρα λιγοι ειναι αυτοι που οδηγουν την ανθρωποτητα μπροστα, οι αλλοι κανουν οτι ειναι δυνατον να την καταστρεψουν, χωρις καν να το καταλαβαινουν.
    Κατι σαν ηλεκτρονικος μεσαιωνας, αν και δεν θελω να φανω πολυ πομπωδης, και ισως κολλητικος μεσαιωνας.
    Εαν δεν διαβαζεις και κλεισεις τα ματια στα παντα, δεν ενδιαφερεσαι κατα καποιον τροπο και το χρησιμοποιεις για καμακι ή δεν ξερω τι, καλο ειναι.
    Αυτο που κερδισα απο το FB ειναι οτι διαβαζω μερικα βιβλια και κατοπιν τα καταλληλα μαθηματικα ωστε να αποκτησω μερικες στοιχειωδεις γνωσεις ως αναλυτης δεδομενων, φιανεται ενδιαφερον και δινει οντως απαντησεις αποδεδειγμενες σε ερωτηματα, για την κοινωνια για παραδειγμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #2874
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα εφτιαχνα και ενα οδηγο επιβιωσης στο FB, δεν το χρησιμοποιησα αρκετα το μεσο και δεν το εχω εγκαταλειψει πληρως μιας και εχω τον κυκλο μου εκει και μπορει να θελω να μιλησω με καποιον στο messenger.

    Σε γενικες γραμμες μπειτε σε ομαδες που αφορουν τα χομπι σας. Για παραδειγμα βιβλια, ψυχολογια, φιλοσοφια, προγραμματισμος η/υ κλπ.

    Αποφυγετε φανατισμενες ομαδες πασης φυσεως που φαινεται να υπαρχουν κεντρικοι ομιλητες που σε "ταιζουν" αυτο που θες ουσιαστικα να ακουσεις, ακομα και εαν φαινεται να παλευουν για ανθρωπινα δικαιωματα.
    Θα τις καταλαβετε απο την μονομερη πλευρα που εξεταζουν σχεδον τα παντα.

    Εχω βρει σχεδον ανωφελο να προσπαθεις να ανοιξεις συζητηση στον τοιχο σου για ενα θεμα και να ακουσεις αποψεις, οπως γινεται για παραδειγμα εδω. Likes ή αγνοηση ή καμμια εικονιτσα για απαντηση σε ενα σοβαρο προβληματισμο ειναι το πιο συνηθισμενο που θα δεις.
    Εαν θες ανταλλαγη αποψεων, εδω ειναι μια χαρα. Αν θες απαντησεις σε ερωτησεις και προβληματισμους ισως το Quora, εαν θες ενα γιγαντιαιο φορουμ με σχεδον τα παντα που μπορεις να φανταστεις για προσωπικες αναζητησεις ισως το reddit. (Το κακο ειναι οτι πρεπει να κατεχεις τα γραπτα αγγλικα με μεγαλη ευχερεια, ωστε να διατυπωνεις αυτο που θες). Τεσπα, δεν εχω εμπλεχτει με αυτα, αλλα εχω κανει εγγραφη και ισως να δραστηριοποιηθω περισσοτερο.

    Το FB για marketing ειναι καλο. Απλα δινεις αυτο που θες να ακουσουν ειτε φυσικο προιον, ειτε ιδεα κλπ, και σκεφτεσαι πως να το κανεις ακομα πιο ευπεπτο οχι αυτο που θα πεις να ειναι σωστο. Για παραδειγμα ενας ψυχιατρος που του ειχα κανει Like μας φλομωσε με memes και ατακες που "φαινονται" ή και ειναι σωστα και ο κοσμος εκανε like και στις απαντησεις ελεγαν "ποσο δικιο", "ποσο σωστο" , οχι προτασεις περισσοτερες απο πεντε λεξεις. Μην περιμενετε τη σοβαροτητα ενος αρθρου ή ακομα καλυτερα μιας επιστημονικης μελετης.

    Τεσπα λιγα πραγματα που μου ερχονται προχειρα, τα εγραψα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #2875
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα.
    γιατί οι ανθρώποι γίνονται τόσο κακοί όταν προστατεύεται η ταυτότητά τους;

  11. #2876
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα.
    γιατί οι ανθρώποι γίνονται τόσο κακοί όταν προστατεύεται η ταυτότητά τους;
    Οχι παντου, για παραδειγμα εδω ειμαστε αγνωστοι και πολιτισμενοι. Μπορει να ξεφυγουν τα πραγματα αλλα σπανια. Θα ελεγα οτι μερικοι απλως το παιζουν καλοι για να υπαρχουν στο κοινωνικο συνολο και να μην τους πεις "Αντε γαμησου" απο την αρχη, ξερω γω. Γενικα ειναι θεμα υποκρισιας, που ειναι βαθυ θεμα και πολλες φορες δεν το αντιλαμβανομαστε ουτε οι ιδιοι για τον εαυτο μας, το ποσο υποκριτες ειμαστε. Θελω να πιστευω οτι υπαρχει η καλη υποκρισια και η κακη υποκρισια. Τεσπα, δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #2877
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για την ακριβεια και επι συμπτωση, διαβαζω ενα βιβλιο πανω σε αυτο τωρα. Σε γενικες γραμμες δινει καποιες απαντησεις με βασει το τι ψαχνει ο κοσμος στο google που αφηνει τον εαυτο του ελευθερο, πραγματα που δεν ξερει και ο ιδιος για τον εαυτο του γιατι ο κοσμος ψευδεται, ακομα και στον εαυτο του. Με εχει συνεπαρει για αυτο θελω να ασχοληθω λιγο με αναλυση δεδομενων.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #2878
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,399
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα.
    γιατί οι ανθρώποι γίνονται τόσο κακοί όταν προστατεύεται η ταυτότητά τους;
    Γιατί πολύ απλά στην πραγματικη τους ζωή ζουν καταπιεσμένοι και προσποιούμενοι τους καλούς...
    Αν βγάλουν αυτό που βγάζουν κάποιοι που κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους δεν θα τους πλησιάζει άνθρωπος .....

    Αποθημενα και ζήλεια είναι η κύρια αιτία όλου αυτού..
    Βρίσκουν και ξεσπούν ,σύνηθες φαινόμενο πλεον ,παντού ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #2879
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    ακούγεται ενδιαφέρον και χρήσιμο και χρειάζεται να ξέρεις καλά μαθηματικά και κοινωνιολογία, φαντάζομαι..!!
    εντάξει, δεν μιλάω για τώρα. εγώ πχ, μισώ πολύ κόσμο. όμως του αλλουνού τα κυβικά, θα σκεφτώ πολύ αν θα τα ταράξω.
    κι εγώ είμαι απλά μονάδα, όχι χαρακτηριστικό δείγμα επίσης.
    πες έχει ο ένας πρόβλημα με τον άλλο. και θέλει να του την πει. γιατί δεν το λέει πχ σε κάποιον δικό του, στο σπίτι του, πίνοντας καφέ, συζητόντας, και μπαίνει στη διαδικασία να κράξει στα μέσα δικτύωσης; πίσω απο ψεύτικα προφίλ;

  15. #2880
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιατί πολύ απλά στην πραγματικη τους ζωή ζουν καταπιεσμένοι και προσποιούμενοι τους καλούς...
    Αν βγάλουν αυτό που βγάζουν κάποιοι που κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους δεν θα τους πλησιάζει άνθρωπος .....

    Αποθημενα και ζήλεια είναι η κύρια αιτία όλου αυτού..
    Βρίσκουν και ξεσπούν ,σύνηθες φαινόμενο πλεον ,παντού ...
    Πιστευω οτι δεν ειναι τοσοι πολλοι, απλως διακατεχονται απο υψηλο δυναμικο. Δηλαδη μπορει να ακουσεις δεκα καλα και να ακουσεις ενα αρνητικο ανευ λογου και αιτιας και να σε κανει να νταουνιασεις. Ημουν σε μια ομαδα στο twitch καπου εκατο ατομων πολιτισμενων και μπηκε ενας με ανωνυμο προφιλ, μολις δημιουργημενο και ειπε κατι αρνητικο σε αυτον που εκανε εκπομπη. Αμεσως αντεδρασε αυτος που εκανε την εκπομπη και αναρωτιοταν λογικα, αν βρισκντουσαν εξω θα εδειχνε την ιδια συμπεριφορα, σαν μαγγας του πληκτρολογιου κλπ και γενικα φανηκε οτι η καλη του διαθεση πηγε κατα διαολου. Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι ειμασταν 100 ατομα μια χαρουμενη παρεα με ενα κοινο χομπι και συγκεκριμενα ενα παιχνιδι, που ασχολιομασταν εκεινη τη στιγμη. Δυναμικη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •