ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 219
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 219 of 258 FirstFirst ... 119169209217218219220221229 ... LastLast
Results 3,271 to 3,285 of 3862
  1. #3271
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Πω πω ρατσισμός και στα γερμανικά προϊόντα τώρα ?

    Κρίμα μωρέ γιατί έχουν κάτι σοκολάτες φανταστικές που δύσκολα τα βρίσκεις εκεί που συχνάζουν του πανεπιστημίου

    Για πες τι άλλα νέα πως σκοπεύεις σήμερα να περάσεις τον χρόνο σου ?
    Νεκρα φαντάζομαι και αυτό φαίνεται ...
    Δεν χρειάζεται να δείχνεις τόσο έντονα την ενόχληση σου επειδή έκανες λάθος στον ορισμό του ρατσισμού προσπαθωντας να τον φέρεις στα μέτρα σου για να πεταξεις μπηχτές για άλλους.

  2. #3272
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν χρειάζεται να δείχνεις τόσο έντονα την ενόχληση σου επειδή έκανες λάθος στον ορισμό του ρατσισμού προσπαθωντας να τον φέρεις στα μέτρα σου για να πεταξεις μπηχτές για άλλους.
    Αλήθεια ?
    Για πες για πες παρακάτω πώς συνεχίζει το στορυ στην αστείρευτη φαντασία σου ??
    Ανυπομονώ μιας που η βάρδια είναι μεγάλη και θα με κάνεις να την περάσω διασκεδαστικά ..

    Ξέρεις έχει ένα ανήλικο σε άλλο θέμα αν θες να βοηθήσεις με υποδείξεις πηγαί ε εκεί πιο πολύ θα σε πιστέψει ,όχι τίποτα άλλο μην σπαταλάς τζάμπα τον χρόνο σου καλή μου
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3273
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    σκέψου όμως πόσο εύκολα κανείς αντί να συζητήσει ή να μπει στη θέση του άλλου, υψώνει τη φωνή ή εκφοβίζει, ντροπιάζει ή εκμηδενίζει κάποιον, με σκοπό να κάνει τη ζωή που ο "φασίστας" θεωρεί σωστή.
    τώρα για το ρατσισμό, όντως έχει να κάνει με τις φυλές των ανθρώπων και τον διαχωρισμό τους βάσει εξωτερικών χαρακτηριστικών και μετέπειτα διακρίσεων κλπ.
    τώρα σχετικά με τις ιδεολογίες, δεν ξέρω.
    μάλλον τα βλέπω όλα πολύ προσωπικά, που λέω το γνωστό "δεν συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπίζομαι μέχρι θανάτου το δικαίωμα να το λες" . μήπως εννοείς το αντίθετο; δηλαδή να μην επιτρέπουμε την γνώμη κάποιου άλλου να υπάρχει;

  4. #3274
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by user View Post
    σκέψου όμως πόσο εύκολα κανείς αντί να συζητήσει ή να μπει στη θέση του άλλου, υψώνει τη φωνή ή εκφοβίζει, ντροπιάζει ή εκμηδενίζει κάποιον, με σκοπό να κάνει τη ζωή που ο "φασίστας" θεωρεί σωστή.
    τώρα για το ρατσισμό, όντως έχει να κάνει με τις φυλές των ανθρώπων και τον διαχωρισμό τους βάσει εξωτερικών χαρακτηριστικών και μετέπειτα διακρίσεων κλπ.
    τώρα σχετικά με τις ιδεολογίες, δεν ξέρω.
    μάλλον τα βλέπω όλα πολύ προσωπικά, που λέω το γνωστό "δεν συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπίζομαι μέχρι θανάτου το δικαίωμα να το λες" . μήπως εννοείς το αντίθετο; δηλαδή να μην επιτρέπουμε την γνώμη κάποιου άλλου να υπάρχει;
    Όχι καλό μου κάνεις λάθος, ο ρατσισμός δεν ισχύει όταν μιλάμε ΜΟΝΟ για τις φυλές ή εθνικότητες ..

    Δεν το λέω ΜΟΝΟ εγώ ούτε είναι δικός μου ορισμός ..
    Χρησημοποιειται πλέον παντού και μάλλον η όλη ιστορία έγινε χάριν μιας τελείως κακής προσπάθειας εντυπωσιασμού αφού πλέον οι σημασίες των λέξεων με μια πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ δίνουν απαντήσεις για την πολύπλευρη σημάδια τους και όχι για την καθαρά μονόπλευρη αυτης, όπως βολεύει κάποιους να κάνουν χρήση μη γνωρίζοντας πολλά περισσότερα .

    Ένα πρόχειρο που βρήκα και τελείως τυχαίο είναι αυτό .
    Αν κάνεις τον κόπο και ψάξεις θα βρεις ουκ ολίγα .
    Οπότε ας πάμε παρακάτω όσο αφορά την σημασία της λέξεως


    Ο ρατσισμός αντιπροσωπεύει την επίκτητη τάση των ανθρώπων να εντάσσονται σε ομάδες και κατ’ επέκταση, να διαχωρίζονται σε ανώτερους και κατώτερους, διακρινόμενοι από το χρώμα του δέρματος, την εθνικότητα, τη θρησκεία, τις ιδιαίτερες ικανότητες κλπ. Ειδικά στη σημερινή κοινωνία όπου συμβιώνουν άνθρωποι πολλών διαφορετικών εθνικοτήτων, οικονομικοί μετανάστες, πρόσφυγες, ΑΜΕΑ, ψυχικά ασθενείς κλπ. οι περιπτώσεις ρατσισμού και άνισης μεταχείρισης βρίθουν.

    Οπότε εγώ μιλάω για θέμα καθαρά ρατσισμού στην δική μας νεότερη κοινωνία πλέον ,απέναντι σε μια ειδική ομάδα ανθρώπων με πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά .
    Δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένη ...

    Τώρα για τον " φασισμό " το ξαναλέω για εμένα είναι κάτι πολύ ακραίο και δεν θεωρώ κάποιον που μπορεί να υψώνει τον τόνο της φωνής του σε μια συζήτηση για να επιβληθεί ή για να προσβάλει ,φασίστας .
    Είναι πολύ σκληρός χαρακτηρισμός και παραπέμπει αλλού και σίγουρα δεν μιλάμε για τον ίδιο βαθμό που γίνεται κάτι με ρατσιστικό τρόπο ..


    Άλλωστε μην ξεχνάμε την μεγάλη μερίδα των ανθρώπων με ειδικές ανάγκες τι ρατσισμό βιώνει στην σημερινή εποχή σε πολλούς τομείς ακόμα και στον εργασιακό χώρο ...

    Όπως και στο φόρουμ που βρισκόμαστε πόσα περιστατικά από παιδιά που αντιμετωπίζουν ψυχικά νοσήματα δέχονται καθημερινό ρατσισμό και έρχονται και συζητάμε ολόκληρες σελίδες για το πώς θα το αντιμετωπίσουν ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #3275
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    το κομμάτι με τις ιδεολογίες δεν κατάλαβα.
    εγώ το μετέφρασα ως, "αν δεν συμφωνείς μαζί μου είσαι ρατσιστής".
    έχω ασχοληθεί αρκετά με τον κοινωνικό ρατσισμό και αποκλεισμό, οπότε δεν θα άφηνα απ έξω την πραγματικότητα των ανθρώπων που ανέφερες.
    η γνωστή κωμικός -σταντ απ κομίντιαν- που πέρασε και περνάει δύσκολα λόγω μιας κατάστασης στην υγεία της, είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα του ρατσισμού που περιγράφεις. και σαν πολίτης του κόσμου οφείλω να έχω τα μάτια μου ανοιχτά.
    για τον ρατσιμό και τον πόλεμο που δέχονται οι ψυχικά ασθενείς είναι κάτι άλλο, επίσης σοβαρό.
    φασισμός είναι το να επιβάλεις στον άλλο το θέλω σου με τη βία. και δεν μιλάω για μια συζήτηση, αλλά για άλλες σχέσεις, ίσως, ή τον χώρο εργασίας.

  6. #3276
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όλοι αν το σκεφτείς εν δυνάμει ρατσιστές γινόμαστε όταν τοποθετούμασται ενάντια σε μια ιδεολογία ή πιστευω που δεν ακολουθούμε εμείς οι ίδιοι για τους δικούς μας λόγους .


    Ρατσισμός όμως υπάρχει από όλους και από όλα ανάλογα με τα πιστεύω του καθενός .
    Από το πιο μεγάλο μέχρι το πιο μικρό και δυστηχως η ευγένεια μερικών είναι αυτή που τροφοδοτεί και δίνει βήμα σε όλους αυτούς να εκδηλώνονται .

    Αυτό ήταν το αρχικό μου μύνημα και βλέπεις είμαι πολύ ξεκάθαρη για το τι μιλάω και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση κάποιον που δεν συμφωνεί ΜΟΝΟ μαζί μου να τον χαρακτήριζα έτσι .


    Είπαμε όλα έγιναν χαριν εντυπώσεων αλλά δυστηχως όπως βλέπεις τελείως άκυρα και ανυπόστατα οπότε δεν αξίζει ούτε καν να ασχολούμαστε πλέον εφόσον μόνο γέλιο μου προκαλούν όλα αυτά εδώ μέσα

    Εγώ γενικά είμαι πολύ ενάντια σε ολο αυτό που λέγεται ρατσισμός και φανατισμός συγκεκριμένων ιδεολογιών .
    Ειδικά όταν γίνεται επίμονα και κατ εξακολούθηση σε άτομα προσπαθώντας να διοχετεύσουν έτσι την δήθεν ανωτερότητα των δικών τους απόψεων ή ιδεολογιών .

    Δεν μπορώ τους ανθρώπους που κατηγοριοποιούνται από συγκεκριμένες ομάδες και πολύ περισσότερο όταν τους ασκούν λεκτική βία ..
    Φυσικά δεν μιλάμε για άλλη μορφής βίας γιατί τότε ναι συμφωνώ θα μιλούσαμε για καθαρό φασισμό .

    Γενικά νομίζω ότι τα άτομα που έχουν περάσει κάποιο ψυχικό νόσημα και παλεύουν καθημερινά ή κατάφεραν και βγήκαν από όλο αυτό έχουν ένα παραπάνω βαθμό ενσυναίσθησης σε τέτοιες υποθέσεις ..

    Πάντως φασισμό με την καθ'ε αυτού έννοια από μια ιδεολογία και μόνο έχω δει μέχρι στιγμής και ευτυχώς δεν υπάρχει πλέον επίσημα τουλάχιστον, γιατί ανεπίσημα ακόμα υπάρχουν άτομα που υποστηρίζουν αλλά και εφαρμόζουν αυτή την νοσηρότητα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #3277
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. Ας υποθέσουμε ότι ο παρακατω ορισμός περι ρατσισμού είναι σωστός.
    " Ρατσιστές γινόμαστε όταν τοποθετουμασται ενάντια σε μια ιδεολογία ή πιστευω που δεν ακολουθουμε εμείς οι ίδιοι"

    Έστω λοιπόν ότι εγώ είμαι ενάντια σε μια ιδεολογία ή πιστευω. Είμαι ενάντια στην ιδεολογία κ στα πιστευω των ρατσιστών κ των ομοφοβικων. Δεν είναι ένας με αυτά τα πιστευω, είναι πολλοι κ εγώ είμαι ενάντια. Συμφωνα με τον παραπανω ορισμό είμαι λοιπόν ρατσίστρια επειδή είμαι ενάντια στον ρατσισμό.
    Αν αυτό δεν είναι σκέψη απ'τα lidl τότε δεν ξέρω τι είναι. Ίσως ο Φατσέας να μπορουσε να μας βοηθήσει.

  8. #3278
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    σκεφτομαι το γνωστο αποφθευγμα:

    "μην προσπαθεις να μαθεις ενα γουρουνι να τραγουδαει. χανεις τον χρονο σου κι ενοχλεις και το γουρουνι"

  9. #3279
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,297
    δόξα τω θεώ απο φασισμό να φάνε κι οι κότες.
    πώς αλλιώς να πεις την πατριαρχία;

    εγώ προσωπικά θεωρώ φασισμό και την ψυχολογική βία και την χειραγώγηση μέσω του φόβου.
    ίσως, να ισχύει εδώ το άλλο ρητό/παροιμία που λέει ότι αν καείς απ' το χυλό..

    τέλος πάντων. κι εγώ αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι μαθαίνουμε να είμαστε ρατσιστές ή φασιστες απο τα σπίτια ή τα σχολεία μας πολλές φορές, έχω ακούσει ιστορίες και για αθλητές κλπ, και δυστυχώς είναι δύσκολο να το αποβάλεις. να ξεβολευτείς απο αυτό που θέλουν οι αλλοι να είσαι.
    να πας κόντρα στο ρεύμα που πιστεύει πχ ότι η καλή ζωή είναι για τους λίγους ή δεν αξίζει ένας μετανάστης μια καλή δουλειά κλπ.

  10. #3280
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by user View Post
    δόξα τω θεώ απο φασισμό να φάνε κι οι κότες.
    πώς αλλιώς να πεις την πατριαρχία;

    εγώ προσωπικά θεωρώ φασισμό και την ψυχολογική βία και την χειραγώγηση μέσω του φόβου.
    ίσως, να ισχύει εδώ το άλλο ρητό/παροιμία που λέει ότι αν καείς απ' το χυλό..

    τέλος πάντων. κι εγώ αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι μαθαίνουμε να είμαστε ρατσιστές ή φασιστες απο τα σπίτια ή τα σχολεία μας πολλές φορές, έχω ακούσει ιστορίες και για αθλητές κλπ, και δυστυχώς είναι δύσκολο να το αποβάλεις. να ξεβολευτείς απο αυτό που θέλουν οι αλλοι να είσαι.
    να πας κόντρα στο ρεύμα που πιστεύει πχ ότι η καλή ζωή είναι για τους λίγους ή δεν αξίζει ένας μετανάστης μια καλή δουλειά κλπ.
    Η πατριαρχία δυστηχως θα υπάρχει όσο εμείς οι γυναίκες την ανεχόμαστε ή μαθαίνουμε στις κόρες μας να την ανέχονται μέσο εμάς ή στα αγόρια μας να μην σέβονται αυτές .
    Όλα από τα σπίτια μας ξεκινάνε ...

    Πλέον είμαι σίγουρη πως τα νέα παιδιά ολοένα και την κατακρίνουν ,μαθαίνουν την ουσιαστική σημασία της και πλέον δύσκολα την δέχονται αν την αναγνωρίσουν .

    Μόνο όταν δεν υπάρχει το κατάλληλο έδαφος σε τέτοιες παραβατικές συμπεριφορές θα μπορούμε να μιλάμε για εξαφάνιση τέτοιων καταστάσεων .


    Και ο μόνος τρόπος αυτών είναι να δείχνουμε στα παιδιά μας ότι τα σεβόμαστε και το κυριότερο σεβόμαστε τον συνάνθρωπο μας είτε έχει πτυχία είτε όχι ,είτε είναι μαύρος ,άσπρος ,κίτρινος ή ακόμα αν πιστεύει στον Θεό ή στον Βούδα ή στον Αλλάχ ...

    Όσο υπάρχουν άνθρωποι που εκδηλώνουν ρατσιστικές συμπεριφορές και όλο αυτό είναι εμονικο και το μεταδίδουν και στον περίγυρο τους τότε είναι δυνατόν να μην μιλάμε για τέτοια περιστατικά?

    Η ψυχολογική και η λεκτική βία είναι μια από τις χειρότερες μορφές αυτης.
    Ειναι πολλές φορές απρόσωπη οπότε της δίνει αυτοματα την ελευθερία να γίνει όσο πιο σκληρή μπορεί .
    Πολλοί άνθρωποι αισθάνονται αδύναμοι μπροστά σε αυτη και επηρεαζονται άμεσα με πολύ άσχημα αποτελέσματα πλέον στην ψυχολογικά τους .
    Το γεγονός ότι έχεις έναν απρόσωπο εχθρό να αντιμετωπίσεις το κάνει ακόμα πιο δύσκολο και ακόμα πιο ψυχοθφορο για ευάλωτες ομάδες ανθρώπων που γίνονται πλέον στόχος αυτής της τακτικής ...

    Λαμβάνοντας λοιπόν την σκληρότητα όλων αυτών μπορεί και να την κατατάξουμε στο φασισμό αφού όπως είπαμε εδώ μιλάμε για πολύ πιο βίαιες καταστάσεις .


    Τι μπορεί να γίνεις όμως για να μπορέσουμε να εξαφανισουμε αυτό φαινόμενο ?

    Πως μπορούν οι αδύναμες ομάδες ανθρώπων να έχουν ένα πολύ πιο προστατευμένο νομικό πλαίσιο ώστε ο οποιοσδήποτε πλέον να σκέφτεται δίπλα και τριπλά να εφαρμόσει οποιοδήποτε ρατσισμό ή φασισμό θέλει ?

    Δυστηχως μόνο όταν έχουμε ακραία περιστατικα οδηγούμαστε στην διαμόρφωση του νομοθετικού πλαισίου ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #3281
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σκεφτομαι το γνωστο αποφθευγμα:

    "μην προσπαθεις να μαθεις ενα γουρουνι να τραγουδαει. χανεις τον χρονο σου κι ενοχλεις και το γουρουνι"
    καλο ρεμεντυ, δεν ηταν σεμενα γνωστο ..........

  12. #3282
    Τί έγινε το θέμα με την 16χρονη που τελικά ήταν τρολ; Σβήστηκε; Εξαφανίστηκε όλο το θέμα μαζί με τα σχόλια όλων;

  13. #3283
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Έτσι φαίνεται

  14. #3284
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Μαριλου στο στρατο τι γινεται? Γτ υπαρχει ο στρατοσ? Γτ εμενα με εκπαιδευσαν να τρωω να πινω 3 μερεσ και να γυρναω παντου να μαθαινω τα παντα δεν ημουν ετσι εγω με εκαναν ετσι 2 τα ερωτηματα γιατι δεν πανε ολοι στρατο να λυθει το προβλημα με τα ψυχολογικα και δευτερον αφου σε εκπαιδευσουν μπορεισ μετα να εχεισ γυναικα γτ εγω δεν μπορω αυτα απο το μετωπο

  15. #3285
    Πως γίνεται να έχω σήμερα ραντεβού με μια κοπέλα και να ψάχνω σε σάιτ γνωριμιών για την ιδανική κοπέλα?
    Πως γίνεται να γνωρίζω ότι την ιδανική κοπέλα την βρίσκεις πρόσωπο με πρόσωπο κι' αντ΄αυτού να ψάχνω σε σάιτ γνωριμιών?
    Πως γίνεται όταν εντοπίζω κάποια πρόσωπο με πρόσωπο που θα μπορούσε να είναι αυτή η ιδανική κοπέλα να μην την προσεγγίζω?
    Γιατί όταν σκέφτομαι να την προσεγγίσω έρχονται στο νου μου σκέψεις τι να της πω, πώς να την διακόψω από την παρέα, αν έχω το χώρο και το χρήμα που απαιτούνται για μια σχέση, αν θα τα καταφέρω να εξελίξω την τυχόν γνωριμία σε σχέση, αν η μόνιμη σχέση είναι αυτό που όντως θέλω στη ζωή μου?
    Νιώθω ότι λείπουν σημαντικά μέρη του υποβάθρου για να φτιάξω σχέση (ικανοποίηση επαγγελματική, δικός μου χώρος, διάθεση για αλλαγή από τις σημερινές μου καθημερινές συνήθειες ζωής, πρόσωπα και διαμονής).
    Διάβασα ότι η ιδανική σχέση ξεκινάει εκεί που με το που αντικρίζεις κάποια νιώθεις υπέρμετρο πηγαίο ενθουσιασμό, σε πιάνει φόβος - κόμπλεξ προσέγγισης, κάνεις την υπέρβαση προσεγγίζεις, κι έπειτα βάζεις όλο σου το είναι για να εξελιχθεί σε επιτυχημένη σχέση. Και μ αυτό συμφωνώ.
    Σήμερα έλυσα κι ένα τεστ κατάθλιψης, με βάση τα τώρα μου δεδομένα κατάθλιψης που δεν διαφέρουν πολύ από τα συνήθη. Το αποτέλεσμα ήταν μέτρια κατάθλιψη ενώ άλλες φορές μου βγαζε ήπια/ελάχιστη.
    Νιώθω έντονη την ανάγκη για σχέση, αλλά και την αποδοχή ενός συμβιβασμού νοείται έως ενός σημείου, σε στιγμές ή καταστάσεις της ζωής που νιώθω ότι με χτυπάει ή επίκειται ένα σοβαρό πρόβλημα, αλλά και η μόνωση ως συνθήκη ζωής σε κατάλληλο περιβάλλον δεν αποκλείεται ως λύση σε τέτοιες περιστάσεις.
    Βαρέθηκα να πηγαίνω σε τέτοια ραντεβού που ενέχουν είτε το χαρακτήρα φιλικής συζήτησης όπου σου βγαίνει το λάδι που λέμε να κάνεις μια ευχάριστη συζήτηση ενάμιση ώρας όσο δηλαδή διαρκεί ένας καφές είτε το χαρακτήρα προσπάθειας όλη εκείνη την ώρα να προκαλέσεις συναίσθημα για να εξελιχθεί σε σχέση. Στην πρώτη περίπτωση δεν επιδιώκεις κάτι τέτοιο.
    Όσο μεγαλώνεις ήλικιακά και πάλι εύκολα δίνεις μέσα άμα βρεις την ιδανική περίπτωση απλά το χάσμα πλέον ηλικιών λειτουργεί ως τροχοπέδη.
    Μετανιώνω για κάποιες από τις γνωριμίες που είχα στο παρελθόν που δεν τις άφησα να εξελιχθούν σε σχέση διαρκείας μόνο όταν είμαι σε χάλια συναισθηματική κατάσταση.
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •