ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 41
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 41 of 258 FirstFirst ... 3139404142435191141 ... LastLast
Results 601 to 615 of 3862
  1. #601
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κουραγιο μπλακυ! Δεν εχεις ευθυνη για κανεναν αλλο εκτος απο τον εαυτο σου. Δε φταις εσυ για τα προβληματα τους. Ελα, καποια στιγμη θα νοικιασεις δικο σου σπιτι. Η υγεια μας ειναι το σημαντικο.

  2. #602
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Ξερεις ποσες φορες ημουνα στα ορια να παρω το τηλεφωνο και να καταγγειλω τον αδερφο μου; Οι πορτες μας εχουν τεραστιες τρυπες απ' τα μαχαιρια και τις μπουνιες. Οι γονεις μου ετρωγαν ξυλο, εγω γλυτωνα στο παρα τσακ γιατι εμπαινε μπροστα ο μπαμπας μου, επεσα σε καταθλιψη ενα χρονο και εφυγα και απο το σπιτι. Μονο η σχολη με κραταει. Η σχολη που παρατησα λογω αυτης την καταστασης και ξεκινησα αλλη, για να βρω καποιο νοημα στη ζωη μου και να κρατηθω. Αυριο γραφω 2 τεστ και διαβασα με το ζορι 2 ωρες. Μπηκα στο μπανιο και συνεχιζα να κλαιω και να τρεμω. Καθε φορα που παω να κανω κατι στη ζωη μου και να με βοηθησω συμβαινουν τα παντα ολα και ειμαι στη μεση. Γιατι να υπαρχουν τετοιοι γονεις; Τα αδερφια της γιατι να ειναι τοσο αναισθητα; Οι δικοι μου γονεις γιατι δεν κανουν κατι; Εγω γιατι να ειμαι σε θεση να παρω τετοια αποφαση; Να καταστρεψω την ζωη της; Γιατι αυτο θα γινει. Οταν εκλεισαν τον ανηλικο αδερφο μου σε ψυχιατρικη κλινικη για 1 μηνα και τον ποτισαν με τοσα φαρμακα, οταν βγηκε ειχε γινει τερας. Ακουσα νοσηλευτες που δουλευουν σε ψυχιατρικες κλινικες τι κατασταση επικρατει και εφριξα. Οχι, δεν θα παρω εγω την αποφαση για κανεναν αλλο. Ας εξανλτηθουν πρωτα ολες οι αλλες λυσεις. Ελπιζω πως θα βρουν τα λεφτα οι παππουδες να της νοικιασουν και οτι θα ηρεμησει ακομα περισσοτερο με την γεννηση του μωρου της. Αν οχι, και εγω αλλα και οι γονεις μου φανταζομαι αν δουμε πως το μωρο κινδυνευει δεν θα κατσουμε με σταυρωμενα τα χερια. Προς το παρον εχω σιχαθει τα παντα ολα, μαζι και μενα, και δεν μπορω καν να λειτουργησω.
    Σε πρωτη φαση ηρεμησε.Δεν υπαρχει λογος να νιωθεις οτι εχεις την ευθυνη ολων.Κοιτα τον εαυτο σου αυτη την στιγμη.Μην αυτοεγλωβιζεσαι στην τοξικοτητα.Και να εκανες την καταγγελια καμμια ζωη δεν θα κατεστρεφες.Συζητησε με την γιαγια σου για λυσεις.Στο τονιζω ομως φιλη...αυτο που νιωθεις υπευθυνη για ολους κ ολα σε εκγλωβιζει σε μια αδιεξοδη τοξικοτητα.Σε παρακαλω βρες εναν τροπο να σταματησεις να σκεφτεσαι ετσι.

  3. #603
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    blackbird, σου συνιστώ να πάρεις να διαβάσεις Το Παλάτι των Αναμνήσεων της Mira Bartok.

  4. #604
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Ξερεις ποσες φορες ημουνα στα ορια να παρω το τηλεφωνο και να καταγγειλω τον αδερφο μου; Οι πορτες μας εχουν τεραστιες τρυπες απ' τα μαχαιρια και τις μπουνιες. Οι γονεις μου ετρωγαν ξυλο, εγω γλυτωνα στο παρα τσακ γιατι εμπαινε μπροστα ο μπαμπας μου, επεσα σε καταθλιψη ενα χρονο και εφυγα και απο το σπιτι. Μονο η σχολη με κραταει. Η σχολη που παρατησα λογω αυτης την καταστασης και ξεκινησα αλλη, για να βρω καποιο νοημα στη ζωη μου και να κρατηθω. Αυριο γραφω 2 τεστ και διαβασα με το ζορι 2 ωρες. Μπηκα στο μπανιο και συνεχιζα να κλαιω και να τρεμω. Καθε φορα που παω να κανω κατι στη ζωη μου και να με βοηθησω συμβαινουν τα παντα ολα και ειμαι στη μεση. Γιατι να υπαρχουν τετοιοι γονεις; Τα αδερφια της γιατι να ειναι τοσο αναισθητα; Οι δικοι μου γονεις γιατι δεν κανουν κατι; Εγω γιατι να ειμαι σε θεση να παρω τετοια αποφαση; Να καταστρεψω την ζωη της; Γιατι αυτο θα γινει. Οταν εκλεισαν τον ανηλικο αδερφο μου σε ψυχιατρικη κλινικη για 1 μηνα και τον ποτισαν με τοσα φαρμακα, οταν βγηκε ειχε γινει τερας. Ακουσα νοσηλευτες που δουλευουν σε ψυχιατρικες κλινικες τι κατασταση επικρατει και εφριξα. Οχι, δεν θα παρω εγω την αποφαση για κανεναν αλλο. Ας εξανλτηθουν πρωτα ολες οι αλλες λυσεις. Ελπιζω πως θα βρουν τα λεφτα οι παππουδες να της νοικιασουν και οτι θα ηρεμησει ακομα περισσοτερο με την γεννηση του μωρου της. Αν οχι, και εγω αλλα και οι γονεις μου φανταζομαι αν δουμε πως το μωρο κινδυνευει δεν θα κατσουμε με σταυρωμενα τα χερια. Προς το παρον εχω σιχαθει τα παντα ολα, μαζι και μενα, και δεν μπορω καν να λειτουργησω.
    Και εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό αλλά θα έκανα καταγγελία. ...
    Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά αν τώρα η ξαδέλφη σου είναι σε αυτή την κατάσταση το μόνο σίγουρο ότι μετά την γέννηση του παιδιού που οι ορμόνες μια γυναίκας στην πραγματικότητα τρελλενονται θα είναι ακόμα πιο δύσκολη η κατάσταση .....
    Φοβάμαι μην έρθει η ωρα να συζητάμε εδώ μέσα για άσχημα πράγματα ......Φοβάμαι ακόμα και εγώ που δεν σας ξέρω για την γιαγιά σου και το μωράκι ...
    Λίγα ακούμε ότι γίνονται από ανθρώπους που έχουν ψυχικά προβλήματα ?

    Εσύ με την καλή σου την ψυχή έχεις επωμιστεί ένα τεράστιο βάρος ,προσπαθήσεις να βρεις μια λύση και είσαι ο μόνος μέσα σε τόσα άτομα....
    Αν δεν βρεις μια ουσιαστική και τελειωτική λύση δυστηχως θα βασανίζεσαι ,μιας από ότι κατάλαβα είσαι άτομο που ότι και να σου έχουν κάνει πάνω απ'όλα βάζεις το συναίσθημα !
    Εύχομαι σύντομα να πάρετε την σωστή απόφαση πριν να είναι αργά για οποιοδήποτε!
    Και το κυριότερο να σταματήσεις να ταλαιπωρήσε για προβληματα άλλων και να δεις την δική σου ζωή.

  5. #605
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας...

  6. #606
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας...
    Ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε...πεστα εστω κ για να ξεσπασεις...και αδειασε κ κανα μνμ γιατι προσπαθησα να σου στειλω αλλα δεν τα καταφερα.

  7. #607
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε...πεστα εστω κ για να ξεσπασεις...και αδειασε κ κανα μνμ γιατι προσπαθησα να σου στειλω αλλα δεν τα καταφερα.
    Τωρα νομιζω ειναι ενταξει.


    Τα εγραψα χθες και ξεσπασα. Ολο το βραδυ ζαλιζομουν και πονουσα το στομαχι μου. Σημερα στα τεστς ετρεμα. Αλλα τωρα ηρεμησα. Ολα καλα! Πηγα στη γιαγια μου για να δω και τις 2. Βγηκαμε και εξω να περπατησουμε. Μου την κατηγορουσε πολυ ασχημα. Ομως θα της νοικιασουν και θα φυγει σε λιγο καιρο. Ειναι χαρουμενη. Ελπιζω να γινει οοοσο πιο συντομα γινεται για να μην κινδυνευει αλλο η γιαγια μου και να ηρεμησει κι' εκεινη... Ολοι φοβομαστε για το μωρο αλλα ελπιζουμε για το καλυτερο. Ηδη μου τονισε πως δεν θα το αγγιζω. Θα ειναι υπερπροστατευτικη. Μακαρι να μην του κανει κακο και ολο αυτο να την γλυκανει. Ο χρονος θα δειξει.

  8. #608
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Τωρα νομιζω ειναι ενταξει.


    Τα εγραψα χθες και ξεσπασα. Ολο το βραδυ ζαλιζομουν και πονουσα το στομαχι μου. Σημερα στα τεστς ετρεμα. Αλλα τωρα ηρεμησα. Ολα καλα! Πηγα στη γιαγια μου για να δω και τις 2. Βγηκαμε και εξω να περπατησουμε. Μου την κατηγορουσε πολυ ασχημα. Ομως θα της νοικιασουν και θα φυγει σε λιγο καιρο. Ειναι χαρουμενη. Ελπιζω να γινει οοοσο πιο συντομα γινεται για να μην κινδυνευει αλλο η γιαγια μου και να ηρεμησει κι' εκεινη... Ολοι φοβομαστε για το μωρο αλλα ελπιζουμε για το καλυτερο. Ηδη μου τονισε πως δεν θα το αγγιζω. Θα ειναι υπερπροστατευτικη. Μακαρι να μην του κανει κακο και ολο αυτο να την γλυκανει. Ο χρονος θα δειξει.
    Ευτυχως ...ειδες;;;αντε μηπως ξαναγυρισεις εσυ στην γιαγια...οποτε τι κανουμε τωρα;;Κοιταμε την ζωουλα μας κ τις αναγκες της γιατι αρκετα πια με την ευθυνη ολων και οσο για την ξαδερφη βλεποντας και κανοντας...κοιμησου ηρεμη...

  9. #609
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Ευτυχως ...ειδες;;;αντε μηπως ξαναγυρισεις εσυ στην γιαγια...οποτε τι κανουμε τωρα;;Κοιταμε την ζωουλα μας κ τις αναγκες της γιατι αρκετα πια με την ευθυνη ολων και οσο για την ξαδερφη βλεποντας και κανοντας...κοιμησου ηρεμη...
    Εγω γενικα δεν νομιζω οτι θα ξαναγυρισω (οσο κι' αν το θελω και το θελουν) γιατι θα με φανε απο ζηλια και κακια οι θειες μου. Ηδη απο πριν ζηλευαν. Ε και η ξαδερφη ζηλευε. Και αν ξαναγινει οτιδηποτε δεν θελω παλι να ξεσηκωνομαι. Αρκετα με τις μετακομισεις. Το ιδανικο θα ηταν να μεινω καπου μονη μου αλλα δεν εχω τα χρηματα. Επενδυω στις σπουδες στο παρον σταδιο και βλεπουμε.


    Εντομεταξυ θελω να ζητησω και δημοσια συγγνωμη στην Ντιντι για τον τροπο που της μιλησα στο αλλο θεμα. Η Ντιντι οσο λαθος κι' αν εκφραστηκε (προφανως επειδη την αγγιξε το θεμα) ειναι σπανιος ανθρωπος και θελει παντα το καλο των αλλων. Ολοι κανουμε λαθη χωρις να το καταλαβαινουμε. Ακομα και οι ειδικοι που το εχουν σπουδασει και εχουν ασχοληθει χρονια. Anyway. Αυτο. Καποιοι απλα εχουμε αυξημενο το αισθημα της ευθυνης και καποιες φορες οταν εχουμε και τα δικα μας θεματα αισθανομαστε πιεση και οτι δεν μπορουμε αλλο. Οσο μπορουμε και οσο γινεται. Πρωτα προστατευουμε εμας για να στεκομαστε στα ποδια μας και μετα τους αλλους. Ολοι σας το ειπατε εξαλλου.

  10. #610
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Εγω γενικα δεν νομιζω οτι θα ξαναγυρισω (οσο κι' αν το θελω και το θελουν) γιατι θα με φανε απο ζηλια και κακια οι θειες μου. Ηδη απο πριν ζηλευαν. Ε και η ξαδερφη ζηλευε. Και αν ξαναγινει οτιδηποτε δεν θελω παλι να ξεσηκωνομαι. Αρκετα με τις μετακομισεις. Το ιδανικο θα ηταν να μεινω καπου μονη μου αλλα δεν εχω τα χρηματα. Επενδυω στις σπουδες στο παρον σταδιο και βλεπουμε.


    Εντομεταξυ θελω να ζητησω και δημοσια συγγνωμη στην Ντιντι για τον τροπο που της μιλησα στο αλλο θεμα. Η Ντιντι οσο λαθος κι' αν εκφραστηκε (προφανως επειδη την αγγιξε το θεμα) ειναι σπανιος ανθρωπος και θελει παντα το καλο των αλλων. Ολοι κανουμε λαθη χωρις να το καταλαβαινουμε. Ακομα και οι ειδικοι που το εχουν σπουδασει και εχουν ασχοληθει χρονια. Anyway. Αυτο. Καποιοι απλα εχουμε αυξημενο το αισθημα της ευθυνης και καποιες φορες οταν εχουμε και τα δικα μας θεματα αισθανομαστε πιεση και οτι δεν μπορουμε αλλο. Οσο μπορουμε και οσο γινεται. Πρωτα προστατευουμε εμας για να στεκομαστε στα ποδια μας και μετα τους αλλους. Ολοι σας το ειπατε εξαλλου.
    Ναι μπλακυ μου...συμφωνω σε ολα...και η Ντιντη εχει βοηθησει κοσμο κι εχει καλες προθεσεις,δεν ειναι καμμια ανεπιθυμητη εδω μεσα,εχει προσφερει κι αυτη.Απλα διαλεξε λαθος τροπο.Οντως να επικεντρωθεις στις σπουδες σου κι ολα βημα βημα καλα θα πανε.

  11. #611
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Ναι μπλακυ μου...συμφωνω σε ολα...και η Ντιντη εχει βοηθησει κοσμο κι εχει καλες προθεσεις,δεν ειναι καμμια ανεπιθυμητη εδω μεσα,εχει προσφερει κι αυτη.Απλα διαλεξε λαθος τροπο.Οντως να επικεντρωθεις στις σπουδες σου κι ολα βημα βημα καλα θα πανε.
    Ε ναι. Θα τα καταφερουμε ειπαμε εμεις.

  12. #612
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Tι ωραια που ηρεμησες φιλη μου! Εγω θα σε συμβουλευα να απομακρυνθεις απο την ξαδερφη και το μωρο της αφου δε φαινεται να τη συμπαθεις και επιπλεον σου δημιουργει προβληματα. Αν αυτη αυριο παρατησει το μωρο, θα τρεξεις εσυ να βγαλεις το φιδι απ' την τρυπα; Εδω πολλες φορες δε μπορουμε να βοηθησουμε τους δικους μας ανθρωπους.
    Θεωρω σιγουρο οτι θα πιασεις δουλεια και θα βρεις διαμερισμα. Μη βιαζεσαι, σιγα σιγα.

  13. #613
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Δεν ειναι πως δεν την συμπαθω. Την λυπαμαι για οσα περναει και που γενικα ειναι δυστυχισμενη. Και θελω να ειναι καλα. Και αυτη και το μωρο. Και πριν που ελεγα πως δεν θα παω να την δω (επειδη μου ηρθε ξαφνικο που ηρθε), το μωρο ηθελα να το δω. Τωρα μιλαμε σαν να μην μαλωσαμε ποτε. Ειμασταν σαν αδερφες παλια. Δεν εχει ουτε εναν ανθρωπο κοντα της. Μονο εμενα και την μανα μου. Δεν ηθελα να ξαναμπλεχτω και ειχα πει να το παιξω πιο εξυπνα αυτη τη φορα αλλα δεν ελεγξα το συναισθημα με οσα εγιναν. Αλλα ενταξει, πρεπει να με προστατευσω γιατι δεν γινεται να αναστατωνομαι ετσι και να χανω την υγεια μου.

    Δεν βιαζομαι. Σιγα σιγα οπως το λες. Ατομα πανω απο 35 χρονων ζουνε ακομα με τους γονεις τους. Αν παιρνεις μισθο 800 ευρω και τα ενοικια ειναι στα 400 ευρω (το λιγοτερο!) καταλαβαινεις πως ειναι πολυ δυσκολο να τα βγαλει καποιος περα.

    Τελοσπαντων. Ευχαριστω για την στηριξη

  14. #614
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Το οτι τωρα ειναι σα να μη μαλωσατε ποτε δεν αποκλειει το να ξαναμαλωσετε. Εγω σου λεω σεναριο: Βλεπεις το μωρο, αρχιζεις να το αγαπας(και ενα ζωακι μπορει να αγαπησουμε) , αυτη το παραταει ή της το παιρνει η προνοια. Εσυ τι κανεις;


    Μην απαντησεις αν δε θες, αλλα σκεψου πως μπορεις να μπλεξεις.

  15. #615
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Το οτι τωρα ειναι σα να μη μαλωσατε ποτε δεν αποκλειει το να ξαναμαλωσετε. Εγω σου λεω σεναριο: Βλεπεις το μωρο, αρχιζεις να το αγαπας(και ενα ζωακι μπορει να αγαπησουμε) , αυτη το παραταει ή της το παιρνει η προνοια. Εσυ τι κανεις;


    Μην απαντησεις αν δε θες, αλλα σκεψου πως μπορεις να μπλεξεις.
    Θα πηγαινα να φουνταρω. Αυτο θα εκανα. Γι' αυτο δεν ηθελα να "ξαναμπλεξω". Μολις εμαθα οτι εμεινε εγκυος ταραχτηκα, σοκαριστηκα. Σκεφτομουν συνεχεια πως θα το μεγαλωσει. Μακρια κι' αγαπημενες ελεγα αλλα ηξερα πως θα γινω θεια και ηθελα να δω το μωρακι αλλα και εκεινη που ρωτουσε για μενα. Δεν θα διορθωθουν ποτε καποια πραγματα τελικα. Αλλα λεω αλλα κανω αλλα νομιζω τελικα για μενα. Με εκανες να το καταλαβω.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •