ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 84
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 84 of 258 FirstFirst ... 3474828384858694134184 ... LastLast
Results 1,246 to 1,260 of 3862
  1. #1246
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ο αδερφος μου ετχοταν σπιτι τις ημερες των μαθηματων και εφερνε ψωνια. Σταματησαν τα μαθηματα, σταματησε να ερχεται. Τυχαιο; Δε νομιζω.

  2. #1247
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν ξέρω πως θα προχωρήσω, νιώθω πολύ μόνη... Χρειάζομαι μιαν αγκαλιά...
    Να ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα!
    Και εμένα το καταφύγιο μου είναι μια συγκεκριμένη αγκαλιά!
    Δεν ξέρω αν τα κατάφερνα χωρίς αυτήν....

    Θα την βρεις κυκνε μου είμαι σίγουρη! προς το παρόν κάνε υπομονή να βγούμε από αυτή την κατάσταση και να μπορούμε να ξανακυκλοφορησουμε ...

    Μακάρι να μπορούσα να σε πάρω εγώ μια μεγαααααλη αγκαλιά προς το παρόν!
    Ξέρω δεν είναι το ίδιο αλλά παίζει ρόλο!

  3. #1248
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Να ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα!
    Και εμένα το καταφύγιο μου είναι μια συγκεκριμένη αγκαλιά!
    Δεν ξέρω αν τα κατάφερνα χωρίς αυτήν....

    Θα την βρεις κυκνε μου είμαι σίγουρη! προς το παρόν κάνε υπομονή να βγούμε από αυτή την κατάσταση και να μπορούμε να ξανακυκλοφορησουμε ...

    Μακάρι να μπορούσα να σε πάρω εγώ μια μεγαααααλη αγκαλιά προς το παρόν!
    Ξέρω δεν είναι το ίδιο αλλά παίζει ρόλο!
    Σίγουρα βοηθάει, και μόνο που το λες αυτό για την αγκαλιά

    Αχ, ναι, μακάρι να τελειώσει γρήγορα γιατί ίσως η μελαγχολία των τελευταίων ημερών να οφείλεται και στην καραντίνα αφού έχω χάσει κάποιες διεξόδους μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #1249
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σίγουρα βοηθάει, και μόνο που το λες αυτό για την αγκαλιά

    Αχ, ναι, μακάρι να τελειώσει γρήγορα γιατί ίσως η μελαγχολία των τελευταίων ημερών να οφείλεται και στην καραντίνα αφού έχω χάσει κάποιες διεξόδους μου...
    Σίγουρα κυκνε μου όλοι είμαστε επηρεασμένοι από όλο αυτό...
    Υπομονή έρχεται και καλοκαιράκι θα βγαίνουμε πιο ελεύθερα και θα φτιάξει η διάθεση μας ...

  5. #1250
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Παλι ειδα μπροστα μου τα καθαρματα που με εκφοβιζαν και εκαναν επιθεσεις στο σκυλο μου. Οποιοςσ δεν εκδικειται βασανιζεται μια ζωη.

  6. #1251
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ουτε θυμαμαι τι εγραψα εδω και το εσβησαν. Α ναι, οτι θελω να φυγω απο τη γειτονια μου ή τη χωρα, για να ζησω λεφτερος. Παραβιασα ποιον κανονα; Σας ειναι ευκολο οταν τροποποιειτε μηνυματα να γραφετε ποιον κανονα παραβιαζουν για να μη γελαει μαζι σας που τα σβηνετε στα τυφλα ο χαζουλης που κακοβουλα παταει αναφορα;
    Last edited by Ορέστης; 22-04-2020 at 17:54.

  7. #1252
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Γάμος η αρχή του τέλους μιας σχέσης....

  8. #1253
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Σκέφτομαι ότι πρέπει να ανοίξω τα μαλλιά μου...από κατάμαυρα που τα έχω καμία 10αρια χρόνια τωρα να τα γυρίσω στο φυσικό μου που είναι καταξανθο.Οτι έχει μείνει από ξανθό δηλαδή μιας και όλα μου τα μαλλια σχεδόν έχουν ασπρίσει..Λιγο το κληρονομικό,λίγο (πολύ βασικά) το άγχος μου ,ε έγινα Χιονάτη...και δεν είμαι καν 30 ακόμα ρε γαμωτο έλεος και αυτό εναντίον μου είναι!
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  9. #1254
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Σκέφτομαι ότι πρέπει να ανοίξω τα μαλλιά μου...από κατάμαυρα που τα έχω καμία 10αρια χρόνια τωρα να τα γυρίσω στο φυσικό μου που είναι καταξανθο.Οτι έχει μείνει από ξανθό δηλαδή μιας και όλα μου τα μαλλια σχεδόν έχουν ασπρίσει..Λιγο το κληρονομικό,λίγο (πολύ βασικά) το άγχος μου ,ε έγινα Χιονάτη...και δεν είμαι καν 30 ακόμα ρε γαμωτο έλεος και αυτό εναντίον μου είναι!
    Ααα μην τρελενεσαι...οταν το μαλλι γινεται λευκο ,το ξανθο βγαινει υπεροχο φυσικο σκανδιναβικο σαντρε.


    Ιωαννη εσενα τι να σου πω...οταν δεν σου απανταμε,αδιαφορουμε...οταν απανταμε γινεσαι επιθετικος και λες και οτι μιλαμε εκ του ασφαλους.Δεν σε βρισκω πουθενα.

  10. #1255
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Ιωάννη, εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι ό,τι σου έγραψα και μετά λες πως δεν κατάλαβα τι λες. Εκτός από αυτό, ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ότι είμαστε περιτριγυρισμένες από ανθρώπους και δεν έχουμε νιώσει ποτέ μοναξιά στη ζωή μας. Αν αυτό το κάνεις κατ επιλογήν τότε δεν είσαι στην ίδια κατάσταση με μένα.Εγώ προσωπικά απέκτησα ιδψ κυρίως λόγω της μοναξιάς που ένιωθα από μικρή και αυτών που γίνονταν (στην πορεία το δούλεψα και πλέον ελάχιστες φορές το νιώθω και με πιάνει το παράπονο)Κι εγώ έχω αυτό το θέμα, δηλ την ΙΨΔ, ορισμό τον οποίο έμαθα στη ψυχοθεραπεία που έκανα παλιά όπου διαπίστωσα ότι αυτά που εμπερικλείει ο όρος είναι ο τρόπος ή σημαντικό κόμμάτι του τροπου σκέψης μου, συν η χαμηλή αυτοεκτίμηση /αυτοπεποίθηση και ο φόβος. Η ψυχοθεραπεία όμως αυτή με βοηθησε να τα συνυδητοποιήσω και να είμαι σήμερα σε καλύτερη ψυχολογική κατάσταση. Όμως πιο πριν οι σκέψεις αυτές άφησαν ζημιά σε άλλους τομείς της ζωής μου και τη ζημιά αυτη δυστυχώς ακόμα παλεύω να επανορθώσω ασχέτως ότι η ψυχολογια μου βελτιώθηκε.. Επίσης είμαι πολύ μοναχικός άνθρωπος και ζήτημα αν έχω 2 αληθινούς φίλους στη ζωή μου. Δεν μου αρέσει η κοινωνικότητα, οι περιττές και τυπικές συζητήσεις κτλ. Όμως όπως έχω πει, επειδή ακριβώς είμαστε κοινωνικά όντα, κάποιες φορές ακόμα και εμάς (που είμαστε εσωστρεφείς άνθρωποι) μας λείπει και την αναζητάμε. Γιατί λοιπόν βγάζεις τόσο βιαστικά συμπεράσματα για εμάς με τόση σιγουριά; Σου έγραψα κάτι (που το παραδέχτηκες) και μάλιστα σου είπα πως αυτή είναι η οπτική μου σύμφωνα με όσα έχω δει να γράφεις και που εννοείται πως δεν σημαίνει πως είμαι σωστή.

    Συνεχίζω να πιστεύω πως αν σεβόσουν και αποδεχόσουν τον εαυτό σου, δεν θα έδινες τόση βαρύτητα στους άλλους, πόσο μάλλον να νιώθεις πως το πόσο άξιος και συμπαθής είσαι σαν άνθρωπος, εξαρτάται από το πόσα (τυπικά!!) μηνύματα θα λάβεις αυτές τις μέρες. Αυτό δείχνει ανασφάλεια. Ο ίδιος λες πως έχεις 5-6 ανθρώπους στη ζωή σου που σε εκτιμούν και είναι φίλοι σου, ο ίδιος λες πως το φάρμακο είναι το "λίγοι και καλοί", οπότε γιατί σε νοιάζει τόσο για τους άλλους; Κι' αυτοί στους 5 μετρημένους και στενούς ανθρώπους που έστειλες κι' εσύ μπορεί να έχουν στείλει το μήνυμα[COLOR="#A52A2A"]Δυστυχώς κι αυτοί οι 5 είναι συνήθως περιπτωσαρες κι αυτό είναι τροφή για σκέψη...[/COLOR]. Ίσως και σε έναν ή λιγότερους. Έτσι μετράμε την αξία μας σαν άνθρωποι; Και πολύ στενός σου φίλος να είναι κάποιος, δεν του δείχνεις την αγάπη και συμπάθειά σου με τις τυπικούρες. Ο καθένας έχει τον τρόπο σου. Από άλλα πράγματα το βλέπεις και κυρίως στην προσωπική σας επαφή. Επίσης μπορεί κάλλιστα να σε συμπαθεί και να σε εκτιμά κάποιος, αλλά να μην ταιριάζετε για φιλία, παρά μόνο για απλή παρέα. Καθόλου κακό δεν είναι. Το λάθος είναι να περιμένεις πράγματα από τους άλλους (όταν μάλιστα εσύ δεν τα δίνεις) και να μετράς την αξία σου με το πώς νιώθουν οι άλλοι για σένα, αν σε υπολογίζουν, αν σε εκτιμούν, αν σε θυμούνται και σου στέλνουν μηνύματαΈδωσα αλλά δεν έλαβα, διότι ο κόσμος την καλοσύνη και την ειλικρίνεια τα εκλαμβάνουν ως αδυναμία κι ευκαιρία για εκμετάλλευση, ακόμα κι απ αυτούς που τους βάζεις μέσα στους 5 ή 10. . Αν εκτιμούσες τον εαυτό σου και ήσουν σίγουρος, ούτε καν θα το σκεφτόσουν και αν περνούσε από το μυαλό σου θα τους δικαιολογούσες μάλισταΤο ξέρω, κ αυτό θαχε μεγαλύτερη αξία σε παλαιότερες εποχες για τις οποίες μίλησα πριν. Κι όμως εμείς οι συνειδητοποιημένοι, που έχουμε το γνώθις σ αυτόν αντί τον ενθουσιασμό και περίπου αντιλαμβανόμαστε μέχρι που φτάνουν οι δυνάμεις μας δεν επιδιώκουμε αυτό που το υποσυνείδητο μας μας λέει ότι είναι σίγουρα πέρα από τις δυνάμεις σου. Η μη επιδίωξη του όμως ως κάτι που στη σκέψη μας είναι ποθητό προκαλεί αρνητικές σκέψεις και συναισθηματα για τα οποία κατα κόρον μιλάμε εδω. .

    Αυτή είναι η εντύπωση που μου αφήνεις εμένα προσωπικά. Ξαναλέω πως δεν σε ξέρουμε, είσαι άγνωστος σε ένα φόρουμ, οπότε σίγουρα τίποτα δεν είναι απόλυτο. Απλά καλό είναι να περιορίσεις και εσύ τις υποθέσεις γιατί όπως έκανες λάθος τώρα με εμάς (και η μικρή Ολλανδέζα σου είπε πως έχει πολύ λίγους φίλους), το ίδιο μπορεί να κάνεις και με τον έξω κόσμο. Δεν το λέω για εκείνους. Για σένα το λέω επειδή αν κάνεις σενάρια στο μυαλό σου άδικα προς εσένα, επηρεάζεσαι αρνητικά. Βάλε κάτω τα θετικά σου και κράτα δίπλα σου αληθινούς ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις όμορφα χωρίς να χρειάζεται να αμφιβάλλεις για τίποταΑυτά τα ξέρω, με ενδυναμώνει όμως το να τα ξανακούω. . Αυτά από εμένα
    Τα τελευταία ένα με δυο χρόνια, δεν ξέρω γιατί, δεν νιώθω να έχω ανάγκη από νέες φιλίες. Δεν κάνω πλεον αυτό που έκανα κάποτε, να παρακαλώ τον καθένα να με κάνει παρέα, να προσποιούμαι ότι ταιριάζω με κάποιον ή να έχω την ψευδαίσθηση ότι ταιριάζω ή τη ψευδαίσθηση της φιλίας. Ακόμα και σήμερα βλέπω άτομα που θα μπορούσα να τα προσεγγίσω περισσότερο με σκοπό τη φιλία αλλά δεν έχω όρεξη. Απλά δεν σε υπολογίζουν ή δεν τους είσαι χρήσιμος γι αυτό δεν σου στέλνουν μηνύματα ευχετήρια ούτε σε παίρνουν τηλέφωνο.
    "If you are not important nobody wants to know you". Από ένα βιβλίο εκθέσεων των αγγλικών. Πέρασαν τόσα χρόνια κι ακόμα αυτό το απόσπασμα το θυμάμαι, όπως και κάποιες κουβέντες, κάποιες προσβλητικές άλλες όχι, κουβέντες όμως ως αυτοεκπληρούμενη προφητεία η οποία είχε όμως από τότε αναγνωριστεί από το υποσυνείδητο μου ότι ως είναι είχα ή ήμουν επιρρεπής στα χαρακτηριστικά προς εκπλήρωση τους.
    γιάννης

  11. #1256
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post

    Ιωαννη εσενα τι να σου πω...οταν δεν σου απανταμε,αδιαφορουμε...οταν απανταμε γινεσαι επιθετικος και λες και οτι μιλαμε εκ του ασφαλους.Δεν σε βρισκω πουθενα.
    Δυστυχώς ισχύουν και τα δυο. Είναι αποτέλεσμα προηγουμένων βιωμάτων τα οποία στο σημερα δρουν ως αυτοματοποιημένες κινήσεις σκέψης και συμπεριφοράς μου. Τα βιώματα ήταν η διαπίστωση, η οποία δεν ήταν παράλογη αλλά το πιο πιθανόν πραγματική, αδιαφορίας, αποφυγής, υπονοουμενων, τα ψεματων, εμμέσων προσβολών, των οποίων ήμουν αποδέκτης, που οδηγούν στο σημερινό "επιθετικός". Ίσως όμως και το ύφος στο οποίο μιλώ να προκαλεί ανία, να είναι κουραστικό ή να μην προκαλεί ενδιαφέρον κι απ αυτα να προκύπτει η μη ενασχόληση μαζί μου , με άλλα λόγια η αδιαφορία. Απάντησα επίσης εμπεριστατωμένα πιο πάνω στην blackbird.
    γιάννης

  12. #1257
    ntinti
    Guest
    Μικρή Ολλανδεζα που είσαι κόρη??

    Όλα καλά?

  13. #1258
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Μικρή Ολλανδεζα που είσαι κόρη??

    Όλα καλά?
    Ολα καλα κοριτσι,ξεκουραζομαι...εσυ ;;;

  14. #1259
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Καλημέρα
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #1260
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •