ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 88
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 88 of 258 FirstFirst ... 3878868788899098138188 ... LastLast
Results 1,306 to 1,320 of 3862
  1. #1306
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    ​το μηνυμα θα τροποποιηθει απο τη διαχειριση

  2. #1307
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ποναει η μυτη μου απο την υφασματινη μασκα. Φοβαμαι οτι γινεται γαμψη.

  3. #1308
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μου εστειλε πισω διορθωμενη μια ασκηση η καθηγητρια και πραγματικα απορω με αυτα που εγραψα. Μπερδεμενες λεξεις που δεν βγαζουν νοημα. Ηταν το κεφαλι μου κουρκουτι απο οτι εφαγα. Πραγματικα δεν ξερω πως να προστατευσω τον εαυτο μου και φοβαμαι οτι τα αποτελεσματα θα ειναι μονιμα. Τελευταια φορα που ειχα ιδια συμπτωματα κατεληξα να κανω αξονικη εγκεφαλου και οι γιατροι να ρωτανε σαν πρωτη ερωτηση αν παιρνω φαρμακα. Εχασα μια χρονια απο τις σπουδες μου.
    Αναρωτιεμαι αν γινεται η μανα μου να εχει αγνοια και να εβαλε ο αφελφος μου κατι σε καποια τροφιμα για να ειμαστε ηρεμοι και να μην σκοτωθουμε. Παντως ολα αρχισαν την ημερα που η μανα μου ορμηξε μεσα στο δωματιο την ωρα του μαθηματος και ηθελε να με βγαλει εξω με το ζορι γιατι μεσα σε μια ωρα θα επαιρναν το αδερφο μου σε δουλεια και λοιπες ασυναρτησιες. Αυθυποβολη δεν ειναι γιατι εκανα πολλες δοκιμες με διαφορα τροφιμα που θα μπορουσαν εξισου να εχουν επιμολυνθει. Καποια δε μου κανουν τιποτα, αλλα αμεσως το μυαλο κοκαλο, μηδενικη ικανοτητα συγκεντρωσης, προβληματα μνημης και μετα απο λιγο αισθηση οτι ολο το αιμα μαζευεται στο κεφαλι μου. Οταν τρωω πραγματα που αγορασα εγω καμια περιεργη επιδραση.
    Κατα τη γνωμη προκειται παλι για την αρρωστημενη ζηλια του αδερφου μου που καταλαβε οτι κανω μαθηματα και θελει να με κανει να τα σταματησω. Την επιθεση του την καλυπτει ως θεραπευτικη παρεμβαση. Βαζει στο φαι το φαρμακο που ο γιατρος εγραψε (αρα δεν κανει κακο) για αναστειλει τις επικινδυνες επιδρασης της καραντινας και να μην κανω καποιο κακο στη μανα μου.
    Απολυτα λογικο. Εμενα αν ημουν ψυχιατρος θα με επειθε. Αγιος ανθρωπος, απλα τσιγγλισε τη μανα μου την ωρα του μαθηματος λεγοντας της οτι ειναι επειγον να βρει ενα χαρτι εντος μιας ωρας στις 8 το βραδυ μεσα στο δωματιο μου και την εκανε να ουρλιαζει και να μη δεχεται να ερθει αργοτερα (δυστυχως δεν εχει κλειδαρια το δωματιο).
    Τι σημασια εχει που απο εκει ξεκινησε ο καυγας; Λεπτομερειες. Σημασια εχει να παρω με καποιον τροπο το φαρμακο μου για να πανε ολα καλα.

    Και στο κατω κατω τι τρεχει αν εχει μονιμες παρενεργειες. Τι ειμαι δηλαδη; Επιστημονας; Καλλιτεχνης; Διανοουμενος; ή εχω κανα υπευθυνο ποστο; Ενας που δεν εχει δουλεψει ποτε ειμα. Δηλαδη, σα να κοψανε τα ποδια του κουτσου. "Θα ξανανιωσεις την ανθρωποτητα;" που μου λεει κι η μανα μου ειρωνικα.

    Ολα καλα καμωμενα για αλλη μια φορα απο την οικογενεια μου. Ε ηταν κοσμοιστορικες οι συνθηκες. Δυο μηνες καραντινα. Επρεπει να γινει! Δεν ειναι το παιδι εκει να επιβλεπει τον τρελο αδελφο.

  4. #1309
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Να σου πω ψαξε το σπιτι ποντο ποντο χιλιοστο χιλιοστο να βρεις τα φάρμακα. Εφόσον θεωρείς πως σου ρίχνουν φάρμακα μέσα στο σπιτι θα είναι ψάξε βρες το για να δεις και τι ειναι. Αληθεια τι κάνεις σπουδαζεις;

  5. #1310
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Να σου πω ψαξε το σπιτι ποντο ποντο χιλιοστο χιλιοστο να βρεις τα φάρμακα. Εφόσον θεωρείς πως σου ρίχνουν φάρμακα μέσα στο σπιτι θα είναι ψάξε βρες το για να δεις και τι ειναι. Αληθεια τι κάνεις σπουδαζεις;
    Οχι κατι ξενες γλωσσες μαθαινω και απο τη στιγμη που το αντιληφθηκαν μου δημιουργουν ιστοριες. Τα φαρμακα θα τα εχει μεσα στα ρουχα της η μανα μου. Πολυ δυσκολο να τα βρω. Του πατερα μου του διναν ενα σιροπι αντικαταθλιπτικο μετα τη εγχειριση που ειχε κανει χωρις να ξερει τι ειναι. Ειχε το μπουκαλι στο σαλονι ο αδελφος μου, εβαζε στο κουταλι και πηγαινε με το κουταλι γεματο στο δωματιο του πατερα. Δεν ξετω ποιος το ειχε συνταγογραφησει. Ο λογος ηταν οτι δεν ετρωγε.

    Ρε φιλε σκεψου να εισαι υγιης και ξαφνικα το μυαλο σου να γινεται πιυρες. Πανω που ειχα παρει τα πανω μου ψυχολογικα με την εναρξη των μαθηματων... Γιατι οταν διακοψαμε ημουν ολη μερα ιντερνετ-υπνος-φαι. Μηδεν δραστηριοτητα. Πρωτο μαθημα χαρηκα πολυ πιυ ξαναειδα γνωριμες φατσες και μιλησα με ανθρωπους. Δευτερο μαθημα παλι ολα καλα. Με ειδε η μανα μου που πλενομουν, ξυριζομουν, φοραγα ρουχα, γιατι ειχα μεινει απεριποιητος, και την επιασαν κατι νευρα, γυριζε εξω απ το μπανιο την ωρα που ξυριζομουν. Δεν εδωσα σημασια. Τριτο μαθημα, ερχεται ο αδερφος μου σπιτι. Φευγει πριν ξεκινησουμε. Ολα πηγαινουν καλα, ουτε νευρα εχω, ουτε τιποτα, ισα ισα εχω γινει νορμαλ παλι. Και ξαφνικα ορμαει η μανα μου και κανει τον καυγα. Μια νορμαλ μανα θα ελεγε, καλα αφου εχεις δουλεια τωρα θα ερθω οταν τελειωσεις. Αυτη ηταν ανυποχωρητη.

    Και απο εκεινη τη μερα το φαι που φτιαχνει με μαστουρωνει χειροτετα απο το χασισι. Κα ντο προβλημα δεν ειναι αυτο καθεαυτο. Ειναι οτι το συνολο των συμπτωματων ειναι ιδιο με το συνολο των συμπτωματων πιυ ειχα πριν χρονια και μου αφησε μονιμο προβλημα! Αναγκαζομουν να κοιμαμαι καθιστος επι 3 χρονια γιατι ενιωθα σα να με εχουν κρεμασει αναποδα. Η μνημη μου ειχε διαλυθει. Νομιζω λεγεται επεισοδιακη μνημη. Εκανα τεστ μνημης στον εαυτο μου. Δεν ξεχνουσα απο αγχος ή αφηρημαδα, πραγματικα ειχα λειτουργικο προβλημα. Εχασα την ικανοτητα της αναγνωσης για πολλους μηνες. Δεν καταλαβαινα τις λεξεις. Δε μπορουσα να θυμηθω την ορθογραφια απλων λεξεων πιυ δεν εκανα ποτε λαθος σε παλαιοτερα γραπτα. Υπηρχαν αντικειμενικες και αδιαμφισβητητες ενδειξεις. Εκανα χρονια να γινω νορμαλ αλλα και παλι οχι 100% οπως ημουν. Δε μπιρω να περασω παλι τα ιδια. Δε μπορω να κανω 5 χρονια υπομονη, να βασανιζομαι, να ακυρωσω τα σχεδια μου, και σε 5 χρονια να ξαναρχισω απο την αρχη, γιατι ο αδελφος μου πιστευει οτι τα δικα του σχεδια ειναι καλυτερα. Απλα εξαντληθηκα πλεον, ειμαι 40 χρονων, οχι 21. Δυστυχως ηδη πιστευω οτι η ζημια εγινε. Οχι τοσο μεγαλη οσο παλια, αλλα αρκετη. Μου βαλανε το ιδιο φαρμακο, οπως τοτε.
    Last edited by Ορέστης; 29-04-2020 at 00:57.

  6. #1311
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εψαξα καλα την κουζινα. Βρηκα δυο καρβελια απο αυτα που ζυμωνει εκει που φυλαμε το ψωμι και ενα κρυμμενο για εκεινη.

    https://ibb.co/ZNQLJWW

  7. #1312
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Μαγειρευει και ξεχωριστα φαγητα ή μονο ξεχωριστο ψωμι;

  8. #1313
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Μαγειρευει και ξεχωριστα φαγητα ή μονο ξεχωριστο ψωμι;
    Μονο ψωμι. Δεν ξερω τι τρωει.

  9. #1314
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,548
    Σκέφτομαι ότι κανείς δεν μου λέει τι να κάνω και νιώθω να έχω πελαγώσει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #1315
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σκέφτομαι ότι κανείς δεν μου λέει τι να κάνω και νιώθω να έχω πελαγώσει...
    Δηλαδή?....

  11. #1316
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σκέφτομαι ότι κανείς δεν μου λέει τι να κάνω και νιώθω να έχω πελαγώσει...
    Τι έπαθες καλό μου πες μας !

  12. #1317
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,548
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δηλαδή?....
    Έχω γράψει κάτι σ' ένα θέμα που είχα ανοίξει παλιότερα αλλά κανείς δεν το σχολίασε και δυσκολεύομαι να τα καταφέρω βασιζόμενη μόνο στις δικές μου δυνάμεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #1318
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,548
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Τι έπαθες καλό μου πες μας !
    Να σας δώσω το link απ' το θέμα που λέω μήπως δεν το είδατε;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #1319
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Να σας δώσω το link απ' το θέμα που λέω μήπως δεν το είδατε;
    Ναι δώσε να μην ψαχνουμε

  15. #1320
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,548
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ναι δώσε να μην ψαχνουμε
    Ορίστε: https://www.psychology.gr/forum/thre...B5%CE%B9/page8

    Δεν έχω θέσει ακριβώς ερώτηση αλλά θα ήθελα να βρω έναν τρόπο να το αντιμετωπίσω ή έστω να στεναχωριέμαι λιγότερο... Δεν τα καταφέρνω καλά στη ζωή από τότε που δεν μιλάμε...

    Γράψτε εκεί για να μην μονοπωλήσουμε το θέμα εδώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •