ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 78
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 78 of 258 FirstFirst ... 2868767778798088128178 ... LastLast
Results 1,156 to 1,170 of 3862
  1. #1156
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Ntinti επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου. Το να λες σε κάποιον ευχαριστώ για οποιοδήποτε λόγο το μόνο που δείχνει κατά τη γνώμη μου είναι αναγνώριση και μεγαλείο χαρακτήρα! Τπτ άλλο.
    Γιώργο συνέχισε να το λες... μόνο θετικό συναίσθημα μπορείς να δώσεις με αυτή την κίνηση στον συνομιλητή σου.
    Όλα τα υπόλοιπα για εμένα είναι απλά θεωρίες...
    Καλησπέρα!!!
    Μάλλον δεν κατάλαβες σωστά...
    Δεν είπα να σταματήσουμε να λέμε Ευχαριστώ ...
    Ίσα ίσα είναι ένα στοιχείο ευγένειας που πρέπει να το έχουμε όλοι μας...
    Αλλά επέτρεψε μου με τον Γιώργο επειδή έχουμε κάνει και συζητήσεις κάτω από πολλές συνθήκες και για συγκεκριμένα θέματα να καταλαβαίνει ο ίδιος τι εννοώ ,άλλωστε το εξηγώ....

    Αλίμονο αν υπήρχε ο κόσμος μας χωρίς το ευχαριστώ....

  2. #1157
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Αυτο ακριβώς!!!
    Ήταν ένα ολοημερο σεμινάριο που συζητήσαμε όλα αυτά που προσπαθείς απλά εδώ σε λίγες γραμμές να τα αποτυπώσεις αλλα είναι τόσο δύσκολο.....

    Πάντως έχε τον νου σου, δεν ξερω για Κύπρο να παρακολουθείς τέτοια σεμινάρια....
    Λέγονται πράγματα που μπορεί να τα ζεις να είναι δύσκολα αλλά μέσα από αυτές τις καταστάσεις να βγαίνουν τόσο ωραία πράγματα που δεν μπορείς από μόνο σου να τα σκεφτείς....

    Πιστεύω έχουμε δεν έχουμε θέματα είναι πολύ καλά όλα αυτά ,σε πάνε ένα βήμα παραπάνω σαν άνθρωπο και σαν χαρακτήρα....
    Στο επόμενο σεμινάριο παρε με μαζί σου.. Θα σας διδάξω. Θα λέει κάτι και εγώ θα στο δείχνω με πράξη. Το θέμα θα είναι "η απόρριψη και οι συνέπειες της" .. Τις έχω ολες. Μετά απο 50 χρόνια που θα καταφέρω να γίνω η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μου θα με πάρεις και πάλι μαζί σου για να συγκρίνουν αλλαγές.. Είδες? 90 χρόνων και θα πηγαίνεις ακόμη σεμινάρια.

    Έχω παρακολουθήσει αρκετά σεμινάρια που αφορουσαν την παιδική ψυχολογία.. Αλλά θα ψάξω μόλις βγούμε από καραντίνα να βρω συγκεκριμένα σεμινάρια που ίσως με βοηθήσουν.

  3. #1158
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το δικό σου ακόμη χειρότερο.. Δεν ξέρω αν θα άντεχα, ίσως να τον έσπαγα στο ξύλο ή και να τον σκότωνα.
    Μεγάλωσα και τον έβλεπα αλλά είχα όλο αυτό που έγινε στο πίσω μέρος του μυαλού μου, σαν και δεν το έζησα ποτέ.. Σαν ταινία που είδα παλιά. Τον έβλεπα, με ενοχλούσε αλλά ήμουν εντάξει..
    Τώρα επειδή είμαι στην φάση που το έβγαλα στην επιφάνεια, μας κλείδωσαν σπίτι, τον έχω όλη μέρα απέναντι μου το "είμαι εντάξει" δεν μου είναι αρκετό. Μου έρχεται να μαζέψω τους γονείς μου, τους γονείς του και αυτόν και να τους δώσω όλους συγχαρητήρια και να πάρω μια καρέκλα να καθίσω σε μια γωνιά και να βλέπω την συνέχεια της ιστορίας..
    Υπάρχει περίπτωση να μην σε πιστέψουν; Να σε βγάλουν τρελό; Πως είναι της φαντασίας σου; Όχι μόνο οι γονείς σου αλλά κυρίως εκείνος και οι δικοί του αν δεν τον ρίχνουν ποτέ. Ρωτάω γιατί αν είναι να μην σε πιστέψουν και γίνεις ακόμα χειρότερα, δεν θα έχει νόημα. Εσύ ξέρεις καλύτερα.

  4. #1159
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Ntinti επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου. Το να λες σε κάποιον ευχαριστώ για οποιοδήποτε λόγο το μόνο που δείχνει κατά τη γνώμη μου είναι αναγνώριση και μεγαλείο χαρακτήρα! Τπτ άλλο.
    Γιώργο συνέχισε να το λες... μόνο θετικό συναίσθημα μπορείς να δώσεις με αυτή την κίνηση στον συνομιλητή σου.
    Όλα τα υπόλοιπα για εμένα είναι απλά θεωρίες...
    Γειά σου λεβέντη μου..

    Κατάλαβα πως το εννοούσε. Να μην λέω ευχαριστώ επειδή πιστεύω ότι ο άλλος κάθισε να ακούσει αυτά που έχω να πω από υποχρέωση αλλά επειδή το ήθελε...

  5. #1160
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    NTinti Τα λόγια σου ήταν:
    «Σταματά να λες Συνέχεια Ευχαριστώ σε όποιον ασχολείται με το θέμα σου.
    Δεν είναι κακό αλλά δεν χρειάζεται να το κάνεις..»

    Εκεί πάτησα και έγραψα.
    Ο Γιώργος για να το λέει θέλει να το πει, αφού λες ότι τον ξέρεις καλύτερα πρέπει να καταλαβαίνεις και γιατί το λέει..

  6. #1161
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Υπάρχει περίπτωση να μην σε πιστέψουν; Να σε βγάλουν τρελό; Πως είναι της φαντασίας σου; Όχι μόνο οι γονείς σου αλλά κυρίως εκείνος και οι δικοί του αν δεν τον ρίχνουν ποτέ. Ρωτάω γιατί αν είναι να μην σε πιστέψουν και γίνεις ακόμα χειρότερα, δεν θα έχει νόημα. Εσύ ξέρεις καλύτερα.
    Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να μην με πιστέψουν.. Ξέρουν πως τέτοιο ψέμα δεν θα έλεγα για κανένα λόγο.. Ξέρω πως σίγουρα θα γίνει φονος και όσο και να ακούγεται αστείο αυτό που θα πω, θα τον κάνει η μάνα μου..
    Μετά θα με λυπούνται όλοι. Δεν θέλω να με λυπάται κανένας. Είμαι αυτός που είμαι, με τα χίλια ελαττώματα μου και προχώρησα στην ζωή μου χωρίς να με λυπάται κανένας. Γιαυτό δεν θέλω να μιλήσω. Δεν θέλω οίκτο.

  7. #1162
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    NTinti Τα λόγια σου ήταν:
    «Σταματά να λες Συνέχεια Ευχαριστώ σε όποιον ασχολείται με το θέμα σου.
    Δεν είναι κακό αλλά δεν χρειάζεται να το κάνεις..»

    Εκεί πάτησα και έγραψα.
    Ο Γιώργος για να το λέει θέλει να το πει, αφού λες ότι τον ξέρεις καλύτερα πρέπει να καταλαβαίνεις και γιατί το λέει..
    Εντάξει ......

    Αυτό δηλαδή που λέτε κάτι για το πείτε και χωρίς να διαβάσετε ολόκληρες τις συζητήσει που κάνω με το συγκεκριμενο άτομο που έχω μηλησει πολλές φορές με ξεπερνάει ,ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την επιμονή σας ...

    Αυτά δεν θα ξαναμπώ στο ίδιο τρυπάκι ,ειπαμε μαθαίνουμε από Τ λαθοι μας ....

    Καλή συνέχεια kafedrakos!!!!

  8. #1163
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Εντάξει ......

    Αυτό δηλαδή που λέτε κάτι για το πείτε και χωρίς να διαβάσετε ολόκληρες τις συζητήσει που κάνω με το συγκεκριμενο άτομο που έχω μηλησει πολλές φορές με ξεπερνάει ,ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την επιμονή σας ...

    Αυτά δεν θα ξαναμπώ στο ίδιο τρυπάκι ,ειπαμε μαθαίνουμε από Τ λαθοι μας ....

    Καλή συνέχεια kafedrakos!!!!
    Με τον kafedrako μιλάμε εκτός φόρουμ και γιαυτό πήρε το θάρρος.. Δεν έχει να κάνει με εσένα προσωπικά αυτό που έγραψε, απλά είδε κάτι την δεδομένη στιγμή και το σχολίασε. Είναι καλό παιδάκι και δεν έχει κακή πρόθεση.. Εξηγησα και εγώ πως το εννοούσες οπότε όλα καλά..

    Να πω ευχαριστω?? Χαχαχα

    *Και να ξέρεις Ντιντι ότι το συγκεκριμένο σχόλιο σου με βοήθησε πολύ.

  9. #1164
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Παιδάκι;;;;; Χαχαχαχα
    Ευχαριστώ νασαι καλά !!!!

  10. #1165
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Παιδάκι;;;;; Χαχαχαχα
    Ευχαριστώ νασαι καλά !!!!
    Α ναι... παϊδάκι.. Διόρθωσα

  11. #1166
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Όχι δεν υπάρχει περίπτωση να μην με πιστέψουν.. Ξέρουν πως τέτοιο ψέμα δεν θα έλεγα για κανένα λόγο.. Ξέρω πως σίγουρα θα γίνει φονος και όσο και να ακούγεται αστείο αυτό που θα πω, θα τον κάνει η μάνα μου..
    Μετά θα με λυπούνται όλοι. Δεν θέλω να με λυπάται κανένας. Είμαι αυτός που είμαι, με τα χίλια ελαττώματα μου και προχώρησα στην ζωή μου χωρίς να με λυπάται κανένας. Γιαυτό δεν θέλω να μιλήσω. Δεν θέλω οίκτο.
    Καλά δεν το ξέρεις αυτό. Μπορεί και να σε θαύμαζαν που τόσα χρόνια το περνάς μόνος σου και δεν μιλάς. Τώρα για το ότι θα τον σκότωνε, καθόλου αστείο ακόμη κι' αν δεν έχετε καθόλου καλές σχέσεις. Το καταλαβαίνω και είναι όντως πολύ σοβαρός ο λόγος. Κι' εγώ γι' αυτό δεν άνοιξα το στόμα μου, με την διαφορά ότι θα τον σκότωνε ο πατέρας μου. Ελπίζω να το "συνηθίσεις" (όσο γίνεται τελοσπάντων) για να μην σε επηρεάζει έντονα και αν όχι να βρεθεί μια λύση σύντομα. Μπορείς να το δείξεις με έμμεσο τρόπο (σε εκείνον μόνο) πως θυμάσαι και ότι αγρίεψες, αλλά εσύ θα κρίνεις αν πρέπει και με ποιό τρόπο.

  12. #1167
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Καλά δεν το ξέρεις αυτό. Μπορεί και να σε θαύμαζαν που τόσα χρόνια το περνάς μόνος σου και δεν μιλάς. Τώρα για το ότι θα τον σκότωνε, καθόλου αστείο ακόμη κι' αν δεν έχετε καθόλου καλές σχέσεις. Το καταλαβαίνω και είναι όντως πολύ σοβαρός ο λόγος. Κι' εγώ γι' αυτό δεν άνοιξα το στόμα μου, με την διαφορά ότι θα τον σκότωνε ο πατέρας μου. Ελπίζω να το "συνηθίσεις" (όσο γίνεται τελοσπάντων) για να μην σε επηρεάζει έντονα και αν όχι να βρεθεί μια λύση σύντομα. Μπορείς να το δείξεις με έμμεσο τρόπο (σε εκείνον μόνο) πως θυμάσαι και ότι αγρίεψες, αλλά εσύ θα κρίνεις αν πρέπει και με ποιό τρόπο.
    Πιστεύεις πως αν βρω δύναμη να του μιλήσω για το συγκεκριμένο θέμα θα είμαι ήρεμος?? Ο λόγος που δεν το κάνω είναι γιατί δεν το έχω παραδεχτεί ούτε σε εμένα αυτό που έγινε.. Δεν το δέχομαι. Άσε που δεν ξέρω την αντίδραση μου όταν του το πω.
    Πρέπει πρώτα να το αποδεχτώ. Αλλά κολλάω. Δεν ξέρω γιατί? Επειδή είμαι άντρας? Επειδή μεγάλωσα και λέω "αποκλείεται να έγινε σε εμενα κάτι τέτοιο"?, επειδή είναι συγγενής μου? Δεν ξέρω.. Αν κάνω αυτό το βήμα θα αλλάξει η ζωή μου. Ξέρω τα λέω εδώ, το είπα και στην ψυχολόγο χωρίς λεπτομέρειες αλλά το αναφέρω σαν ένα περιστατικό που έγινε κάποτε..

  13. #1168
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πιστεύεις πως αν βρω δύναμη να του μιλήσω για το συγκεκριμένο θέμα θα είμαι ήρεμος?? Ο λόγος που δεν το κάνω είναι γιατί δεν το έχω παραδεχτεί ούτε σε εμένα αυτό που έγινε.. Δεν το δέχομαι. Άσε που δεν ξέρω την αντίδραση μου όταν του το πω.
    Πρέπει πρώτα να το αποδεχτώ. Αλλά κολλάω. Δεν ξέρω γιατί? Επειδή είμαι άντρας? Επειδή μεγάλωσα και λέω "αποκλείεται να έγινε σε εμενα κάτι τέτοιο"?, επειδή είναι συγγενής μου? Δεν ξέρω.. Αν κάνω αυτό το βήμα θα αλλάξει η ζωή μου. Ξέρω τα λέω εδώ, το είπα και στην ψυχολόγο χωρίς λεπτομέρειες αλλά το αναφέρω σαν ένα περιστατικό που έγινε κάποτε..
    Αν δεν το έχεις αποδεχτεί τότε όχι, δεν πιστεύω ότι θα είσαι ήρεμος, έχεις δίκαιο. Ούτε θα ήμουνα υπέρ να τον έβρισκες και να του το έλεγες έξω από τα δόντια γιατί αυτό θα σε έκανε χειρότερα. Απλά είπα πως αν φτάσεις στο σημείο που νιώθεις πως δεν αντέχεις άλλο και δεν θες να τον ακούς και να τον βλέπεις μπροστά σου, να του έστελνες ασπούμε ένα μήνυμα και να του έλεγες έμμεσα πως θυμάσαι τι έκανε και ότι δεν θες να τον ξανα ακούσεις. Λογικά θα φοβάται τις συνέπειες και δεν θα κάνει σαν να μην συμβαίνει τίποτα, οπότε δεν θα έρχεσαι σε τόσο δύσκολη θέση. Από εσένα εξαρτάται όμως. Έχω την εντύπωση πως προτιμάς να νομίζει πως δεν θυμάσαι γιατί με αυτό τον τρόπο είναι σαν μην το έζησες ποτέ και θες να φαίνεσαι δυνατός στα μάτια του. Μπορεί να κάνω και λάθος. Αυτό που νιώθεις να κάνεις και εύχομαι να σου πάνε όλα δεξιά γενικά σε όλους τους τομείς.

  14. #1169
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Με τον kafedrako μιλάμε εκτός φόρουμ και γιαυτό πήρε το θάρρος.. Δεν έχει να κάνει με εσένα προσωπικά αυτό που έγραψε, απλά είδε κάτι την δεδομένη στιγμή και το σχολίασε. Είναι καλό παιδάκι και δεν έχει κακή πρόθεση.. Εξηγησα και εγώ πως το εννοούσες οπότε όλα καλά..

    Να πω ευχαριστω?? Χαχαχα

    *Και να ξέρεις Ντιντι ότι το συγκεκριμένο σχόλιο σου με βοήθησε πολύ.
    Εσύ έκλεισες τα μηνύματα σου ή εγώ δεννμπορω να στείλω???

  15. #1170
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Αν δεν το έχεις αποδεχτεί τότε όχι, δεν πιστεύω ότι θα είσαι ήρεμος, έχεις δίκαιο. Ούτε θα ήμουνα υπέρ να τον έβρισκες και να του το έλεγες έξω από τα δόντια γιατί αυτό θα σε έκανε χειρότερα. Απλά είπα πως αν φτάσεις στο σημείο που νιώθεις πως δεν αντέχεις άλλο και δεν θες να τον ακούς και να τον βλέπεις μπροστά σου, να του έστελνες ασπούμε ένα μήνυμα και να του έλεγες έμμεσα πως θυμάσαι τι έκανε και ότι δεν θες να τον ξανα ακούσεις. Λογικά θα φοβάται τις συνέπειες και δεν θα κάνει σαν να μην συμβαίνει τίποτα, οπότε δεν θα έρχεσαι σε τόσο δύσκολη θέση. Από εσένα εξαρτάται όμως. Έχω την εντύπωση πως προτιμάς να νομίζει πως δεν θυμάσαι γιατί με αυτό τον τρόπο είναι σαν μην το έζησες ποτέ και θες να φαίνεσαι δυνατός στα μάτια του. Μπορεί να κάνω και λάθος. Αυτό που νιώθεις να κάνεις και εύχομαι να σου πάνε όλα δεξιά γενικά σε όλους τους τομείς.
    Προτιμάω να νομίζει ότι δεν το θυμάμαι.. Αλλά δεν ξέρω γιατί.. Ισως επειδή δεν θέλω να το θυμάμαι?? Δεν ξέρω.. Δεν μπορώ να το νικήσω αυτό το κομμάτι.

    Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και εσύ ότι καλύτερο.

    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Εσύ έκλεισες τα μηνύματα σου ή εγώ δεννμπορω να στείλω???

    Εγώ έκλεισα τα μηνύματα. Θα το ανοίξω και θα σου στείλω.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •