ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 232
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 232 of 258 FirstFirst ... 132182222230231232233234242 ... LastLast
Results 3,466 to 3,480 of 3862
  1. #3466
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Είμαι 35 χρόνων με ένα καφέ στο χέρι, με 5 λεπτά στην τσέπη και όταν δεν πίνω καφέ της ελεύθερες ώρες μου κοιμάμαι.

  2. #3467
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ο ανθρωποσ δεν αλλαζει προσαρμοζετε

  3. #3468
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    το ανθρώπινο σώμα αναγεννάται ολοκληρωτικά κάθε 7 χρόνια.
    όταν λες δεν αλλάζει εννοείς τον πυρήνα του; τα πιστεύω του; συμφωνώ.
    όπως πιστεύω και στην μετανοια.

    φαντάσου να σναντουσες κοπέλα όλους τους πρώην ή ενδεχομένως πρώην μέσα σε ένα μήνα, πόσο μπάχαλο μπορεί να κάνει τη ζωή σου αυτό;
    και το θέμα είναι γιατί να το αφήσεις να την κάνει μπάχαλο; δηλαδή η συνάντηση ήταν τυχαία, δεν σήμαινε τίποτα. σημασία έχει πού βρίσκεσαι τώρα.

  4. #3469
    kopela93
    Guest
    Εγώ πάντως συνάντησα τον παιδικό μου έρωτα μετά από δύο χρόνια. Ήταν μαγικό. Δε θέλω να το ξεχάσω και δε θα το ξεχάσω. Αυτά με κρατάνε χαρούμενη, για αυτά θέλω να ζω. Δε θέλω τίποτα άλλο. Μόνο που τον είδα μου φτάνει.

  5. #3470
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατα διαστηματα βαζεις καποιους που νομιζουν οτι θα με συγκινησουν με τα χιλιαδες ψεματα που νομιζεις οτι θα μου πασαρεις πισω απ το ....... που εχεις μεταμφιεστει που ξερω οτι πισω απ αυτο δεν υπαρχει τιποτα αλλο εκτος απο ενα ρομποτ που το μονο που ξερει να κανει ειναι να αλαζει φωνες οπως ο χαμελεοντας για να προσελκεισει τους αλλους τερμα τα ψεματα το καταλαβες ποτε σου δεν με αγαπησες ουτε προκειτε να με αγαπησεις το μονο που σε ενδιαφερει ειναι η πατριαδα σου που κανεις τα παντα γι αυτη παρισταοντας οτι ολα τα κανεις για την ανθρωποτητα ενω το μονο που σε ενδιαφερει ειναι ο εαυτουλης σου και οι ομοιοι σου γιατι δεν ειναι πια πρωτη αφου την επισκιασα αφου αποδηχτηκα εξυπνοτερος απ αυτη και επειδη ασχολουνται μαζι μου και συ εμεινες δευτερη δε ξερεις τι να κανεις για να αλαξεις το ολο κλιμα και τωρα νομιζεις οτι θα με εξαπατησεις με τα ρομποτ που ειναι υπο της οδιγιες σου που νομιζεις οτι θα με παραμυθιασουν και δε θα ξερω τι ειναι ρομποτ και τι οχι ομως ολα αυτα που νομιζεις τα νομιζεις γιατι οι σκλαβοι που πληρωνεις μια ζωη απλα σε δουλευουν για να συνεχισεις να τους πληρωνεις και απλα σε κοροιδευουν για να συνεχισουν να παιρνουν μιζες αφου εχουν βολευτει με αυτες και σε ενθαρυνουν να συνεχιζεις το χαβα σου πηγενε να δουλεψεις κανενα αλλο με τα ρομποτ που ελεγχεις παριστανοντας τους συναισθηματικους ανθρωπους και πηγενε στη χωρα σου που ειναι του επιπεδου σου οτι και να κανεις δε προκειται να κανω αυτο που ζητας νομιζοντας οτι με κοροιδευεις παριστανοντας μου τη δηθεν ερωτευμενη ποτε σου δε με ερωτευτικες με κοροιδευες για να εξυπηρετισεις τα συμφεροντα της χωρας σου μονο αυτο σε ενδιαφερει και οταν οι αδερφοι σου σου ειπαν ................ εμφανιστηκες ως δηθεν ερωτευμενη νομιζοντας οτι με κοροιδευεις και ελεγες το ποιημα συνεχεια νομιζοντας οτι θα με συγκινησεις γιατι νομιζεις οτι δε ξερω τι προσπαθεις να κανεις και νομιζεις οτι θα με υπνωτησεις με το ποιημα που τοσα χρονια μελετας πως θα μου το πασαρεις αναγκαζοντας με να αντιδρασω

  6. #3471
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    14
    αλεξανδρε τι σου συμβαινει;

  7. #3472
    kopela93
    Guest
    Νιώθω καλύτερα σήμερα έκανα μερικά πράγματα που θα μπορούσες να πεις ότι είναι δημιουργικά το μυαλό μου ξεφεύγει όταν κάνω τέτοια πράγματα και νομίζω ότι αξίζει αυτά γεμίζουν την ψυχή σου τι να πω δεν ξέρω τι να πω.
    Χρειάζομαι επειγόντως πρόγραμμα τήρηση προγράμματος δηλαδή οπωσδήποτε μέσα στη μέρα μου να βγαίνω μία φορά την ημέρα έξω από το σπίτι για οποιοδήποτε λόγο και κυρίως να έχει να κάνει με περπάτημα και όχι αυτοκίνητο γιατί με το αυτοκίνητο δεν νιώθεις ότι βγαίνεις από το σπίτι
    Θέλω να βάλω στόχο να περπατάω μισή με μία ώρα την ημέρα δεν έχω απαιτήσεις από τον εαυτό μου να είναι εφτά φορές την εβδομάδα ή πέντε φορές αλλά μου αρκεί να είναι τρεις με τέσσερις φορές την εβδομάδα περπάτημα μιας ώρας.
    Δεν θέλω 30 λεπτά γιατί το ξέρω λένε ότι για την υγεία καλύτερα είναι κάθε μέρα 30 λεπτά αλλά εγώ θέλω μία ώρα και λιγότερες μέρες γιατί τρεις φορές την εβδομάδα θα βγαίνω και θα πηγαίνω σε κάτι άλλο που ξεκίνησε τώρα οπότε πιστεύω ότι αν τις τρεις μέρες πηγαίνω εκεί και τις άλλες τρεις για περπάτημα είναι σαν να βγαίνω κάθε μέρα εντάξει το Σαββατοκύριακο το αφήνουμε στην άκρη δεν πειράζει.
    πιστεύω ότι η καραντίνα μου έκανε δύο τεράστια καλά αλλά μου έκανε και ένα τεράστιο κακό ο χρόνος μέσα στο σπίτι από τη μία ναι μεν αξιοποιήθηκε κάτι χρήσιμο αλλά δυστυχώς είχα δύο εμπειρίες που δεν ήταν καθόλου ευχάριστες και μέχρι τώρα ακόμη αναρρώνω από αυτές τις εμπειρίες.
    Ήμουν πολύ καλύτερα πέρυσι το καλοκαίρι ενώ φέτος από την αρχή της χρονιάς μέχρι και τώρα πραγματικά νομίζω ότι αυτή η χρονιά ήταν πολύ δύσκολη ναι μεν πέτυχα κάποιους πολύ σημαντικούς στόχους αλλά νομίζω ότι ήρθαν τα πάνω κάτω στην ψυχολογία μου πραγματικά η Κλεισούρα μέσα στο σπίτι μου κάνει τεράστιο κακό και μακάρι να μην γινόταν έτσι γιατί πραγματικά πέρυσι το καλοκαίρι θυμάμαι ότι η ψυχολογία μου ήταν πάρα πολύ καλή πέρυσι ήταν ένα από τα ωραιότερα καλοκαίρια που πέρασα στη ζωή μου και δεν είναι μόνο το περσινό καλοκαίρι ότι ήταν καλό και η περσινή χρονιά Γενικά ήταν πιο δημιουργική και ήμουνα σε εγρήγορση ενώ φέτος σαν να καταστράφηκα σαν να διαλύθηκα σαν να έχασα την όρεξη για ζωή.
    λένε ότι ποτέ δεν πρέπει να τα παρατάς και ότι ότι δύσκολο και να σου φέρνει η ζωή πρέπει να το παλεύεις και να παίρνεις μαθήματα από αυτό μακάρι και ελπίζω να πήρα αυτά τα μαθήματα μετά από αυτές τις δυσκολίες εύχομαι το μέλλον να είναι λαμπρό και όλα να πάνε καλά αυτές οι εποχές είναι αρκετά αβέβαιες γιατί έχουμε μπροστά μας τον κορονοϊό και δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αλλά από κει και πέρα αν θέτουμε ο καθένας διάφορους στόχους για τον εαυτό μας για την προσωπική μας ανάπτυξη πιστεύω ότι αυτά είναι που θα μας κρατήσουν από το να τρελαθούμε δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να απασχολούμε κάπως το μυαλό μας αλλιώς πραγματικά αν έρθει και άλλη καραντίνα δεν ξέρω τι θα γίνει αν καραντίνα Με έριξε τόσο πολύ ψυχολογικά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει στην επόμενη.

  8. #3473
    kopela93
    Guest
    Όλοι ζούνε και έχουν δραστηριότητες και εγώ έχω αφεθεί τόσο πολύ που μετά απορώ γιατί δεν έχω αυτοπεποίθηση γιατί δεν νιώθω καλά με τον εαυτό μου και όλα αυτά.
    Δεν κάνω τίποτα για να με χαροποιήσει πραγματικά και ακούγεται πολύ τραβηγμένο το ότι δεν κάνω τίποτα γιατί τίποτα τίποτα πιστεύω δεν κάνει κανείς δεν γίνεται να μην κάνεις εντελώς τίποτα κάτι κάνεις απλά σίγουρα αυτό δεν είναι χρήσιμο ή αρκετό για να σε κάνει χαρούμενο ή για να πραγματοποιήσει στόχους.
    Δεν θέλω να κάνω focus στο χρόνο που έχασα γιατί δεν έχει νόημα απλά θέλω να πετύχω στόχους θέλω να δουλέψω για τους στόχους και θέλω να νιώσω ότι κάτι πέτυχα και εγώ γιατί πραγματικά ένας μεγάλος στόχος που πέτυχε αυτή τη χρονιά δεν μπόρεσα δυστυχώς να τον χαρώ γιατί είχα δύο άσχημα γεγονότα τα οποία σκέπαζαν την επιτυχία μου και δεν με άφησαν να χαρώ αυτή την επιτυχία που ήταν τόσο σημαντική για μένα όλα αυτά τα χρόνια, πέτυχα δηλαδή αυτό που ήθελα εδώ και πολύ καιρό αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να το χαρώ όσο έπρεπε όλα γίνονται για κάποιο λόγο τι να πω.

  9. #3474
    kopela93
    Guest
    Πιστεύω πως για να αυξήσεις την αυτοπεποίθησή σου πρέπει να κάνεις πράγματα που έχει ανάγκη το σώμα σου για παράδειγμα υγιεινή διατροφή καθημερινή άσκηση μακριά από τοξικούς ανθρώπους να βάζεις όρια στους άλλους και στον εαυτό σου να ξέρεις γενικά τι σου γίνεται να μην περιμένεις πολλά από τους άλλους και γενικά υπάρχουν αυτοί σίγουροι κανόνες που αν τους ακολουθήσεις αλλάζει η ζωή σου δεν είσαι ο ίδιος άνθρωπος
    Όταν τρως ανθυγιεινά νιώθεις χειρότερα ενώ όταν τρως υγιεινά το σώμα σου σε ευχαριστεί και το ξέρω ότι ακούγεται πάρα πολύ κλισέ όλο αυτό
    Αλλά ισχύει αυτό που λέγανε που το διάβαζα παντού και λέγανε να τα βρεις με τον εαυτό σου όταν το διάβαζα με εκνεύριζε απίστευτα αλλά τώρα καταλαβαίνω τι εννοούσαν
    Σαν μικρό παιδί θα φροντίζεις τον εαυτό σου δεν θα αφήνεις τον εαυτό σου να εκνευρίζεται να στεναχωριέται και να χαλιέται για βλαμμένους λόγους
    Όχι ότι θα διώχνεις τα συναισθήματα γιατί αυτό δεν είναι υγιές αλλά να προσπαθείς να μην φτάνει στο σημείο που θα χαλιέσαι τόσο πολύ ώστε μετά να υποφέρεις και μετά να μαζεύεις τα ασυμμάζευτα και να γίνεται ένας χαμός
    Να ξέρεις τι σε ενοχλεί και να το αποφεύγεις είτε είναι ανθρώπινες συμπεριφορές είτε είναι κακή διατροφή είτε οτιδήποτε και να κάνεις εσκεμμένα πράγματα που σε κάνουν να χαμογελάς γιατί εσύ είσαι ο κύριος του εαυτού σου και εσύ μπορείς να φτιάξεις τη διάθεσή σου χωρίς να περιμένεις από τους άλλους και χωρίς να ρίχνεις ευθύνες ότι οι άλλοι φταίνε οι άλλοι σε πλήγωσαν και γενικά να είσαι θύμα και να νιώθεις απαίσια

    Δεν ξέρω γιατί αλλά νομίζω ότι σιγά-σιγά βρίσκω τη λύση στο πρόβλημά μου που πώς αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό
    Δεν είμαι σίγουρη αν το βρήκα κι αν μπορώ να νιώσω ανακούφιση ακόμα γιατί είναι πολύ νωρίς αλλά αρχίζω και νιώθω πως είναι να στέκεσαι στα πόδια σου γιατί άφησα μερικούς ανθρώπους να κάνουν αυτό που θέλουν και εγώ να κάνω αυτό που θέλω χωρίς να νιώθω ότι πρέπει να είμαι εκεί γιατί φοβάμαι ότι θα τους χάσω
    Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω αλλά με το ζόρι προσπαθώ να είμαι καλή στους άλλους χωρίς να σημαίνει ότι δεν είμαι εκ του φυσικού μου απλά παρατηρώ τον εαυτό μου ότι προσπαθεί πολύ να είμαι σωστή σε όλα απέναντι στους άλλους και γενικά νιώθω ότι όντως είμαι σωστή αλλά δεν μπορώ να το κρίνω εγώ αυτό αντικειμενικά γιατί δεν γίνεται.
    Αλλά γενικά ένιωσα πως είναι να μην στηρίζεσαι στους άλλους και δεν εννοώ οικονομικά, αλλά συναισθηματικά
    Πιστεύω ότι έχω πολλά ακόμα να δω όσο στηρίζομαι στα πόδια μου θα νιώθω όλο και πιο δυνατή και θα παρατήσω την προσπάθεια να θέλω να είμαι καλή στους άλλους και να θέλω σώνει και καλά να μου φέρονται Με ένα συγκεκριμένο τρόπο και να χειρίζομαι τις συμπεριφορές τους ή τουλάχιστον να νιώθω ότι τους χειρίζομαι γιατί δεν νομίζω ότι το κάνω εν τέλει. Ούτε και μπορώ ούτε και πρέπει ο καθένας είναι διαφορετική οντότητα και αν θέλει να μου φερθεί σκατά θα μου φερθεί σκατά αν θέλει να μου φερθεί καλά θα μου φερθεί καλά δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ για αυτό και είμαι σίγουρη ότι αυτό πηγάζει από τη χαμηλή αυτοεκτίμηση επειδή εγώ δεν φέρομαι καλά στον εαυτό μου σαν να εξαναγκάζω τους άλλους να μου φερθούν καλά για να μου αποδείξουν ότι αξίζω για να πάρω λίγη αποδοχή και λίγη αγάπη και απογοητεύομαι και κλαίω όταν δεν μου φέρονται καλά και έτσι η άποψη αυτή για τον εαυτό μου η άσχημη που ήδη έχω μεγαλώνει και συντηρείται ενώ όταν μου φέρονται καλά νιώθω και εγώ καλά για τον εαυτό μου.
    Αυτό θα αλλάξει θα γίνω πιο ανεξάρτητη θα στηρίζω τις απόψεις μου μόνο στον εαυτό μου και όχι στους άλλους και θα τα βρω με τον εαυτό μου κάποια στιγμή θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.

  10. #3475
    kopela93
    Guest
    Πάντα αναρωτιόμουν τι είναι αυτό ακριβώς που περίμενα από τους άλλους τι ακριβώς περίμενα να μου προσφέρουν και γιατί ένιωθα ότι θέλω κάποιος να με σώσει; Από τι να με σώσει ;; από το μυαλό μου ;; δεν έχω καταλάβει οπότε εν τέλει το έψαξα αρκετά και είδα ότι ουσιαστικά δεν μπορεί ο άλλος να σου προσφέρει κάτι ουσιαστικό το μόνο που μπορείς να περιμένεις από τους άλλους είναι να μοιράζεσαι στιγμές μαζί τους. Ουσιαστικά τη ζωή σου τη φτιάχνεις εσύ και ό,τι θέλεις να πετύχεις ή ό,τι θες να βιώσεις εσύ θα βγεις εκεί έξω και θα το κυνηγήσεις άσχετα αν πολλά από αυτά που έχεις ανάγκη ή επιθυμείς έχουν να κάνουν και με άλλους ανθρώπους.
    Οπότε με αυτή τη σκέψη δεν έχω ανάγκη κανέναν όπως μου λέει και ο κολλητός μου.
    Αλλά δεν πίστευα ότι δεν έχω ανάγκη κανέναν.
    Στην ουσία είσαι με κάποιους ανθρώπους επειδή το θες και όχι επειδή τους έχεις ανάγκη και αυτό είναι πάρα πολύ βασικό. Όταν έχεις κάποιον ανάγκη σταματάς να είσαι δίπλα του για αυθεντικούς λόγους αλλά είσαι για να πάρεις κάτι από αυτούς πράγμα το οποίο είναι πάρα πολύ άδικο για αυτούς. Δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής.

    Όντως δεν έχω ανάγκη κανέναν. Ούτως ή άλλως δεν με ρωτάνε όποιος θέλει να φύγει ας φύγει από τη ζωή μου δεν μπορώ να το κρατήσω δεν μπορώ να παλεύω για κάποιον που δεν θέλει να είναι δίπλα μου ή δεν προσπαθεί να είναι δίπλα μου.
    Ας φύγει θα στεναχωρηθώ θα κλάψω και όλα θα πάνε καλά δεν μπορώ να κρατάω με το ζόρι κάτι το οποίο δεν είναι για μένα.
    Δεν μπορώ να κρατάω τοξικές σχέσεις επειδή νιώθω ότι σε έχω ανάγκη για να με ανεβάζουν ψυχολογικά και να με ρίχνουν όποτε θέλουν δεν μπορώ να είμαι μαριονέτα τος.

  11. #3476
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πρωτη δουλεια αγροτησ 2η στοχοφοροσ 3η στο 131 4η ανταλακτικα 5η ηλεκτρολογοσ σε εργο 6η ηλεκτρονικεσ ζυγαριεσ 7η αγροτησ επειχηρηματιασ σπουδεσ γενικο λυκειο πτυχιο τει μηχανικοσ προφισενσυ στα αγγλικα ξερω κ λιγα γαλλικα στρατο τεχνικο πατρα στρατονομοσ καρδιτσα τεχνικο εβρο 1ο γραφειο θεσσαλονικη ειμαι 40 χρονων δεν εκατσα ουτε μερα στο κρεβατι και τι καταλαβα θα με σκοτωσουν οι αχρηστοι οι τουρκοι γτ εγινε κατι σαν πολεμοσ κι υποτιθεται κρυβω μυστικα μολισ βγηκε ο τσιπρασ πεθανε κοσμοσ αρκετοσ τωρα τι εγινε δε ξερω παντωσ εγω θα την πληρωσω

  12. #3477
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οι ελληνιδεσ ειναι ανωτερεσ απο ολεσ με την ντοπα τουσ χωρισ ντοπα ειναι μετριεσ μετα 20 χρονια θα σασ πουν οτι γινατε ισεσ και τοτε θα δουμε απο τι ειστε φτιαγμενεσ

  13. #3478
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Να κάνεις παρέα Με τόν Αλέξανδρος77.
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Πρωτη δουλεια αγροτησ 2η στοχοφοροσ 3η στο 131 4η ανταλακτικα 5η ηλεκτρολογοσ σε εργο 6η ηλεκτρονικεσ ζυγαριεσ 7η αγροτησ επειχηρηματιασ σπουδεσ γενικο λυκειο πτυχιο τει μηχανικοσ προφισενσυ στα αγγλικα ξερω κ λιγα γαλλικα στρατο τεχνικο πατρα στρατονομοσ καρδιτσα τεχνικο εβρο 1ο γραφειο θεσσαλονικη ειμαι 40 χρονων δεν εκατσα ουτε μερα στο κρεβατι και τι καταλαβα θα με σκοτωσουν οι αχρηστοι οι τουρκοι γτ εγινε κατι σαν πολεμοσ κι υποτιθεται κρυβω μυστικα μολισ βγηκε ο τσιπρασ πεθανε κοσμοσ αρκετοσ τωρα τι εγινε δε ξερω παντωσ εγω θα την πληρωσω
    Καί νά πάτε στο γιατρό

  14. #3479
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Βγηκα με τον αδερφο του φιλου μου που εχω χάσει. Τον αγαπαω αλλα μου ειπε σμρ κατι που με σκαλωσε. Με ρωτησε αν τον αγαπαω επειδη ειναι φιλος μου η επειδη ειναι αδερφος του. Δεν ξερω. Νομιζω το 2ο αλλα περναω ωραια μαζι του. Εχει τοση σημασια;

  15. #3480
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    το δεύτερο μοιάζει λίγο με ελεημοσύνη.
    ίσως να το έχει περάσει και με άλλους αυτό.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 14:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 11:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 14:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 15:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 05:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •