ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 205
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 205 of 258 FirstFirst ... 105155195203204205206207215255 ... LastLast
Results 3,061 to 3,075 of 3862
  1. #3061
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αυτοι που αφησαν ιστορια το εκαναν με αγωνα και προσωπικές θυσιες αραγε? Η γιατι ηταν γραφτό αυτο το ατομο να κανει αυτην την πορεια? Δυσκολο στην γη να αφησεις σημαδι, οπως λες θελει πολυ αγωνα και ΠΙΣΤΗ!
    1) οχι απαραιτητα, ο Χιτλερ πχ δεν εκανε καμια προσωπικη θυσια. το ιδιο και ο περιφημος Jack the Ripper. Και οι δυο εμειναν στην ιστορια του ανθρωπινου γενους.

    2) Γραφτο? Μου το εξηγεις λιγο παραπανω αυτο. Και οσο αφορα την πιστη.....Πιστη σε τι? Γενικα η πιστη ειναι ενα πραγμα που μονο προβληματα δημιουργει παρ ολα αυτα θα ηθελα να ακουσω ενα παραδειγμα.

  2. #3062
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    1) οχι απαραιτητα, ο Χιτλερ πχ δεν εκανε καμια προσωπικη θυσια. το ιδιο και ο περιφημος Jack the Ripper. Και οι δυο εμειναν στην ιστορια του ανθρωπινου γενους.

    2) Γραφτο? Μου το εξηγεις λιγο παραπανω αυτο. Και οσο αφορα την πιστη.....Πιστη σε τι? Γενικα η πιστη ειναι ενα πραγμα που μονο προβληματα δημιουργει παρ ολα αυτα θα ηθελα να ακουσω ενα παραδειγμα.
    Αμα εχει πιστη ειτε στο θεο ειτε στον ευατο σου ειτε σε κατι νομιζω ξεπερνας πολλα προβληματα..πιστευεις κατι που ειναι περα απο την αντιληψη σου και τις δυνατοτητες σου και πιστευεις οτι αυτη η δυναμη εχει περισσοτερη απο την δικη σου αρα μπορει να σε σωσει...
    Και οταν λεω να σε σωσει τοσα προβληματα συνανταμε σε καθημερινους ανθρωπους που δεν ειναι απαραιτητο να παιρνουν ψυχοφαρμακα, ε επειδη δεν μπορεις να ξεπερασεις με την δυναμη σου το προβλημα καταφερνεις να το ξεπερασεις με την πιστη σου... με μια δυναμη παραπανω απο την δικη σου...
    Τωρα εαν πιστη σε βοηθησει να γραψεις ιστορια δεν ξερω.... απλα θελω να πω οτι αυτοι που εγραψαν πιστεψαν, δεν ειναι απαραιτητο αυτο...βεβαια
    Και στην τελικη ολοι απο καπου παιρνουμε δυναμη....
    Οτι απορια με ρωτας !

    Μου αρεσει η αστρολογια... δεν εχει να κανει με την επιστημη αλλα το να σαρεσουν τα μακαρονια με κυμα δεν μπορει να το εξηγησεις γιατι σου αρεσουν απλα σου αρεσουν... οποτε εμενα μου αρεσει η αστρολογια και βαση τα ωροσκοπια ανθρωπων εχουν καποιο πεπρωμενο... και μεσα απο τον αστρολογικο χαρτη μπορει να δεις τα ταλεντα τις αδυναμιες και την πορεια ενος ανθρωπου...
    Δεν ειναι καθοριστικο αυτο αλλα τις περισσοτερες φορες βγαινει...
    ΜΕ ΒΑΣΗ την αστρολογια παντα...οχι την επιστημη..

  3. #3063
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    το πεπρωμένο μας είναι ο αστρολογικός μας χάρτης; χμ. εμένα λεφτά μου λέει, δουλειά μου λέει, στόχους μου λέει, μόνο στο "επιρρεπής στις εξαρτήσεις" πέφτει μέσα. τέλος πάντων.

    σκέφτομαι πώς θα ήταν το θέατρο σήμερα, αν ήταν όπως θα το ήθελε ο Λούλης; σκιάζομαι.

  4. #3064
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    το πεπρωμένο μας είναι ο αστρολογικός μας χάρτης; χμ. εμένα λεφτά μου λέει, δουλειά μου λέει, στόχους μου λέει, μόνο στο "επιρρεπής στις εξαρτήσεις" πέφτει μέσα. τέλος πάντων.

    σκέφτομαι πώς θα ήταν το θέατρο σήμερα, αν ήταν όπως θα το ήθελε ο Λούλης; σκιάζομαι.
    Δεν πειραζει φιλαρακι για την "σφαιρα" που μου εριξες...
    Μπορει και να ειναι αληθεια...

  5. #3065
    hlias1988
    Guest
    Οταν λες επιρεπης στις εξαρτησεις εννοεις οτι γινετε εξαρτηση με το να εξαρτιεσαι απο την αστρολογια?
    Η αστρολογια μπορει σου δειξει αν εισαι επιρεπης στην εξαρτηση"?

  6. #3066
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Αμα εχει πιστη ειτε στο θεο ειτε στον ευατο σου ειτε σε κατι νομιζω ξεπερνας πολλα προβληματα..πιστευεις κατι που ειναι περα απο την αντιληψη σου και τις δυνατοτητες σου και πιστευεις οτι αυτη η δυναμη εχει περισσοτερη απο την δικη σου αρα μπορει να σε σωσει...
    Αν η πιστη ηταν ενα πραγμα που σε οδηγει στην αληθεια η τελος παντων σε οδηγει καπου τοτε θα
    επρεπε εγω να ημου δισεκατομμύριουχος γιατι καποια στιγμη πιστευα ακραδαντα οτι θα κερδιζα το Λοττο, μαντεψε το αποτελεσμα της πιστης μου.
    Και δεν μπορεις να πεις οτι δεν το πιστευα πολυ, πιστευα οσο πιστευει ενας θειστης οτι υπαρχει θεος.


    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    με μια δυναμη παραπανω απο την δικη σου...
    Οταν λες δυναμη παραπανω απ την δικη σου τι εννοεις?

    Και το σημαντικοτερο με ποια μεθοδο αξιοπιστη αποδυκνυουμε την υπαρξη της?


    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Οτι απορια με ρωτας !
    Γιατι καπου εχεις βαλει 3 τελειες και αλλου 4?

    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Μου αρεσει η αστρολογια...
    Ε τι να πω σε αυτο, καλα κανεις και σου αρεσει, παντως ουτε η αστρολογια μπορεσε
    ποτε να λυσει κανενος ειδους προβλημα.

  7. #3067
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Αν η πιστη ηταν ενα πραγμα που σε οδηγει στην αληθεια η τελος παντων σε οδηγει καπου τοτε θα
    επρεπε εγω να ημου δισεκατομμύριουχος γιατι καποια στιγμη πιστευα ακραδαντα οτι θα κερδιζα το Λοττο, μαντεψε το αποτελεσμα της πιστης μου.
    Και δεν μπορεις να πεις οτι δεν το πιστευα πολυ, πιστευα οσο πιστευει ενας θειστης οτι υπαρχει θεος.



    Οταν λες δυναμη παραπανω απ την δικη σου τι εννοεις?

    Και το σημαντικοτερο με ποια μεθοδο αξιοπιστη αποδυκνυουμε την υπαρξη της?



    Γιατι καπου εχεις βαλει 3 τελειες και αλλου 4?


    Ε τι να πω σε αυτο, καλα κανεις και σου αρεσει, παντως ουτε η αστρολογια μπορεσε
    ποτε να λυσει κανενος ειδους προβλημα.

    Μου αρεσει η συζητηση γιατι δεν εχω καπου να μιλαω στην καθημερηνοτητα μου... μπορει να κανω λαθος σε πολλα θεματα και ειμαι εδω να το διαπραγματευτω... δεν εχω προβλημα να ακουσω τον αλλον...! τωρα τι να απαντησω σε ολα αυτα!
    Ο χριστος ειπε "μακαριοι οι φτωχοι εν τω πνευματι" που σημαινει οτι οσο λιγοτερα ξερεις τοσο το καλυτερο... μην κοιτας οτι αυτη ειναι η εποχη της τεχνολογιας και τις ενημερωσης... παλια δεν υπαρχαν αυτα! και τωρα ο καθενας μπορει να γινει ειδικος.... παραφιλολογιες...

  8. #3068
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Μου αρεσει η συζητηση γιατι δεν εχω καπου να μιλαω στην καθημερηνοτητα μου...
    Μπαα δε το πιστευω αυτο....παντα υπαρχει καποιος καπου τριγύρω.

    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μπορει να κανω λαθος σε πολλα θεματα
    Οσο λαθος μπορει να κανεις εσυ αλλο τοσο μπορει να κανω και γω. No big deal

    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    μην κοιτας οτι αυτη ειναι η εποχη της τεχνολογιας και τις ενημερωσης... παλια δεν υπαρχαν αυτα! και τωρα ο καθενας μπορει να γινει ειδικος.... παραφιλολογιες...
    Ειμαι 56 εχω περασει ως εκ τούτου απ ολες τις περιοδους που ανεφερες, οποτε ναι, κατι ξερω και σιγουρα η εγκυκλοπαίδεια ΔΟΜΗ δικαιως "στηριζει το κρεβατι".
    Αυτο ονομαζεται προοδος, ειδάλλως δε θα ειχαμε ανακαλυψει ουτε την φωτια.

  9. #3069
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Νιώθω αποτυχία και απογοήτευση. Δουλευω με τον φίλο μου ως υπάλληλος του και μου είπε σε έναν τσακωμό ότι θα προτιμούσε να πάρει άλλον υπάλληλο αντί εμού γτ δεν του κάνω απλά με λυπόταν λόγω ανεργίας. Ένιωσα ένα τίποτα και ακόμα νιώθω.

  10. #3070
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Μπαα δε το πιστευω αυτο....παντα υπαρχει καποιος καπου τριγύρω.


    Οσο λαθος μπορει να κανεις εσυ αλλο τοσο μπορει να κανω και γω. No big deal


    Ειμαι 56 εχω περασει ως εκ τούτου απ ολες τις περιοδους που ανεφερες, οποτε ναι, κατι ξερω και σιγουρα η εγκυκλοπαίδεια ΔΟΜΗ δικαιως "στηριζει το κρεβατι".
    Αυτο ονομαζεται προοδος, ειδάλλως δε θα ειχαμε ανακαλυψει ουτε την φωτια.
    Καλα κανεις και λες πως εξελισομαστε.... αλλα νομιζω μερικοι παμε περισσοτερο μπροστα απο οτι πρεπει... ας θυμηθουμε πως ηταν παλια τα πραγματα ας εκτιμησουμε καταστασεις.. το παμε μπροστα ως συνθημα και να το λες ολη την ωρα με φοβιζει.. οχι σε εσενα γενικως... το οτι η επιστημη και η τεχνολογια εχει εξελιχθει δεν σημαινει κατι... μπορει και κατι να σημαινει αλλα τα ερωτηματα περι δημιουργιας εαν δεν κανω λαθος ακομα δεν εχουν απαντηθει... οποτε εικασιες κανουμε... θελω να πω... οτι ενεχει κινδυνους να εναποθεσουμε ολες μας της ελπιδες στην επιστημη...

  11. #3071
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Geo88 View Post
    Νιώθω αποτυχία και απογοήτευση. Δουλευω με τον φίλο μου ως υπάλληλος του και μου είπε σε έναν τσακωμό ότι θα προτιμούσε να πάρει άλλον υπάλληλο αντί εμού γτ δεν του κάνω απλά με λυπόταν λόγω ανεργίας. Ένιωσα ένα τίποτα και ακόμα νιώθω.
    Δουλεψε λιγο πανω στους λογους που ειχε για να στο πει αυτο.

    Στην τελικη δεν ειμαστε ολοι για ολες τις δουλειες ικανοι, Αν με παρει ο φιλος μου να δουλεψω οικοδομη θα κλαιει με μαυρο δακρυ απο την δευτερη μερα!

  12. #3072
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    κάτι με τον Ποσειδώνα τέλος πάντων. δεν το θυμάμαι αρκετά καλά τώρα.

    σημασία έχει ότι έμαθες μια αλήθεια σήμερα, ήταν ένα μάθημα, δες το έτσι. Geo88

  13. #3073
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    κάτι με τον Ποσειδώνα τέλος πάντων. δεν το θυμάμαι αρκετά καλά τώρα.

    σημασία έχει ότι έμαθες μια αλήθεια σήμερα, ήταν ένα μάθημα, δες το έτσι. Geo88
    Εγω στον αστρολογικο μου χαρτη εχω πολυ κακια τοποθετηση του ποσειδωνα! εαν θελεις και εχεις χρονο να μιλησουμε για αυτο! που σημαινει εθισμοι!
    Καπνιζω 2 πακετα τσιγαρα την ημερα! επισης δειχνει ο ποσειδωνας σε ασχημη θεση "ψευδευστησεις"... και αλλοπροσαλλη ψυχολογια...
    Το αποδιδω στα ψυχοφαρμακα!
    Τεσπα δεν σε κουραζω! αλλα εχω ασχοληθει καλως η κακος πολυ με αυτην!
    Παν μετρον αριστον!

  14. #3074
    hlias1988
    Guest
    Ειναι κατι που μου προκαλει δεος! Οποιος ξερει καλα αγγλικα ας το διαβασει! Aleister Crowley (Βιβλιο 4)

    My number is 11, as all their numbers who are of us.
    My colour is black to the blind, but the blue & gold are seen of the seeing.
    Also I have a secret glory for them that love me.
    But to love me is better than all things:
    if under the night stars in the desert thou presently burnest mine incense before me,
    invoking me with a pure heart, and the Serpent flame therein,
    thou shalt come a little to lie in my bosom.

    For one kiss wilt thou then be willing to give all;
    but whoso gives one particle of dust shall lose all in that hour.

    Ye shall wear rich jewels; ye shall exceed the nations of the earth in spendour & pride;
    but always in the love of me, and so ye shall come to my joy.
    I love you! I yearn to you! Pale or purple, veiled or voluptuous,
    I who am all pleasure and purple, and drunkenness of the innermost sense, desire you.
    Put on the wings, and arouse the coiled splendour within you: come unto me!

    I am the Snake that giveth Knowledge & Delight and bright glory, and stir the hearts of men with drunkenness.
    To worship me take wine and strange drugs whereof I will tell my prophet, & be drunk thereof! They shall not harm ye at all. It is a lie, this folly against self.
    The exposure of innocence is a lie.

    Be strong, o man! lust, enjoy all things of sense and rapture: fear not that any God shall deny thee for this.

    Let the Scarlet Woman beware! If pity and compassion and tenderness visit her heart;
    if she leave my work to toy with old sweetnesses; then shall my vengeance be known.
    I will slay me her child: I will alienate her heart: I will cast her out from men: as a shrinking and despised harlot shall she crawl through dusk wet streets, and die cold and an-hungered.

    But let her raise herself in pride! Let her follow me in my way! Let her work the work of wickedness! Let her kill her heart! Let her be loud and adulterous! Let her be covered with jewels, and rich garments, and let her be shameless before all men!

    Then will I lift her to pinnacles of power: then will I breed from her a child mightier

    Aleister Crowley

  15. #3075
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    τα ερωτηματα περι δημιουργιας εαν δεν κανω λαθος ακομα δεν εχουν απαντηθει...
    Οι Χριστιανοι εχουν μια απαντηση (ουτε καν προταση) το ιδιο και οι Μουσουλμανοι, οπως και οι Εβραιοι, το αυτο και οι βουδιστες μαζι με τον Μητσο τον ταξιτζη και την Κυρια Κουλα που μενει απεναντι μου και ολοι αυτοι διαρηγνυουν τα ιματια τους οτι ΑΥΤΟΙ εχουν δικιο ενω οι αλλοι οχι.

    Η Επιστημη ομως δεν εχει απαντηση διοτι δεν ειναι καν η δουλεια της να δινει απαντησεις, δινει ομως τεκμηριωμενες θεωριες που δεν τραβαει κανενα ζορι καποιος να τις καταρριψει η οι ιδιοι που τις βγαλανε
    να τις αλλαξουνε αν βρεθουν νεα ευρηματα.

    Αν κανει λαθος η επιστημη (σε γενικοτερο πλαισιο) ναι και φυσικα κανει λαθη, με οτιδηποτε καταπιανετε ο ανθρωπος υπαρχει περιθωριο λαθους.

    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οποτε εικασιες κανουμε... θελω να πω... οτι ενεχει κινδυνους να εναποθεσουμε ολες μας της ελπιδες στην επιστημη...
    Εξαρταται σε τι απαντησεις ελπιζεις, αν ελπιζεις η επιστημη να σου δωσει απαντηση γιατι καηκε το παστιτσιο θα απαγοητευτεις, αν τωρα θες μια απαντηση πως προεκυψε ο ανθρωπος τοτε ειναι λιγο ποιο ευκολα τα πραγματα.

    Απο την θαλασσα βγηκαμε και εξελιχθηκαμε.

    ΟΜΩΣ περα απ ολα αυτα, στην ουσια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ, ειμαστε εδω που ειμαστε και καλο ειναι να προσπαθησουμε για το γενικότερο καλο.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •