ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 221
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 221 of 258 FirstFirst ... 121171211219220221222223231 ... LastLast
Results 3,301 to 3,315 of 3862
  1. #3301
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.

    μπορει να εχετε διαφορετικους χρονους και η κοπελα να θελει να ξεκαθαρισετε που το πατε μεταξυ σας, πριν εσυ αποφασισεις αν τελειωσες το ψαξιμο για κατι αλλο..
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Γιαννη αυτο θα το συζητησεις μονο μαζι της και ειναι καθαρη προσωπικη της επιλογη αν θελει να βγαινετε φιλικα και αν προκυψει κατι ερωτικο εχει καλως αλλιως μενετε ως εχει .
    Πρεπει να της εξηγησεις οτι για να εισαι ενταξει απεναντι της και να μην παιζεται με τα αισθηματα σας ,οτι θελεις να την εχεις στην ζωη σου σαν φιλη ,να βγαινεται για ενα καφεδακι και γενικα να κανετε παρεουλα και αν σε ολη αυτη την διαρκεια αισθανθει ενας απο τους δυο κατι ερωτικο να το εκδηλωσει .
    Ολα αυτα καπως ετσι ξεκινανε ,στην αρχη αναγνωριστικα πας και μετα βλεπεις αν κουμπωνεις με εναν ανθρωπο και προχωρας και ερωτικα
    Δεν μπορεις να χρονο οριοθετησεις μια γνωριμια και ποτε θα σου βγει το ερωτικο
    Καμιά γυναίκα δεν δέχεται να την έχεις στη ζωή σου σαν φίλη, απλά θα φύγει ή θα πληγωθεί που θα φύγει.
    'Οντως ζήτημα είναι από ενωρίς να μην ζητήσει ξεκαθάρισμα η γυναίκα κάτι που ναι το πιο πιθανό. Άρα, αν δεν είσαι σίγουρος απλά σταματάς για να μην φτάσει η γνωριμία σε τέτοιο σημείο.
    Τα αναγνωριστικά δεν πάνε επ αόριστον όπως και η εκδήλωση ή μη ερωτικού, διότι αυτός που θα το εκδηλώσει πρώτος αν δεν έχει φύγει είναι συνήθως η γυναίκα ασχέτως αν ο άντρας κρατάει απόσταση επειδή δεν είναι βέβαιος γι αυτήν. Μάλλον, ο άντρας από πολύ νωρίς είναι βέβαιος αν θα προσχωρήσει με μια γυναίκα. Θα τα χαλάσει έπειτα με την γυναίκα μόνο αν του προκύψει αυτή τετοιος χαρακτήρας που δεν τον αντέχει.
    Νιώθω πως επαναλαμβάνομαι επειδή δεν μου προκύπτει κάτι που πραγματικά θα θελα.
    γιάννης

  2. #3302
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Καμιά γυναίκα δεν δέχεται να την έχεις στη ζωή σου σαν φίλη, απλά θα φύγει ή θα πληγωθεί που θα φύγει.
    'Οντως ζήτημα είναι από ενωρίς να μην ζητήσει ξεκαθάρισμα η γυναίκα κάτι που ναι το πιο πιθανό. Άρα, αν δεν είσαι σίγουρος απλά σταματάς για να μην φτάσει η γνωριμία σε τέτοιο σημείο.
    Τα αναγνωριστικά δεν πάνε επ αόριστον όπως και η εκδήλωση ή μη ερωτικού, διότι αυτός που θα το εκδηλώσει πρώτος αν δεν έχει φύγει είναι συνήθως η γυναίκα ασχέτως αν ο άντρας κρατάει απόσταση επειδή δεν είναι βέβαιος γι αυτήν. Μάλλον, ο άντρας από πολύ νωρίς είναι βέβαιος αν θα προσχωρήσει με μια γυναίκα. Θα τα χαλάσει έπειτα με την γυναίκα μόνο αν του προκύψει αυτή τετοιος χαρακτήρας που δεν τον αντέχει.
    Νιώθω πως επαναλαμβάνομαι επειδή δεν μου προκύπτει κάτι που πραγματικά θα θελα.
    Γιάννη έχεις πολύ λάθος αντίληψη σε όλο αυτό .
    Ει άι σαν να λες ότι όλες οι φιλίες που υπάρχουν ανάμεσα σε ένα άντρα και μια γυναίκα είναι μόνο και μονο για να αναπτύξουν κάτι ερωτικό .

    Αν η κοπέλα ήδη έχει ανάπτυξη κάτι ερωτικό και εσύ όχι τότε ναι καλύτερα να το σταματήσεις εδώ ,αν όμως όλο αυτό είναι αναγνωριστικό και δεν οριοθετείται στο να βγει ερωτικό δεν υπάρχει κανένας λόγος να διακόψεις .
    Άλλωστε πόσες σχέσεις υπάρχουν που ενώ ξεκίνησαν ερωτικά είδαν ότι όλο αυτό δεν βγαίνει και παρέμειναν πολύ καλοί φίλοι?
    Το σταματάς μόνο όταν υπάρχει μονόπλευρο ενδιαφέρων γι αυτό είπα εξ αρχής μόνο με συζήτηση μαζί της θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3303
    favvel
    Guest
    το κακό με τις ψυχιατρικές παθήσεις είναι πως δεν έχεις την ηρεμία και την πνευματική διαύγεια να διερευνήσεις το θέμα σου κι έτσι άγεσαι και φέρεσαι από την κρίση του κάθε γιατρού που στο κάτω κάτω δεν μπορεί να μπει μέσα σου και να σε καταλάβει πώς νιώθεις και τη σοβαρότητα της κατάστασής σου όπως εσύ τον εαυτό σου, ακόμα περισσότερο όταν ο τρόπος που του τα παρουσιάζεις είναι ασαφής και συγκεχυμένος πάλι λόγω του προβλήματός σου.

  4. #3304
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    το κακό με τις ψυχιατρικές παθήσεις είναι πως δεν έχεις την ηρεμία και την πνευματική διαύγεια να διερευνήσεις το θέμα σου κι έτσι άγεσαι και φέρεσαι από την κρίση του κάθε γιατρού που στο κάτω κάτω δεν μπορεί να μπει μέσα σου και να σε καταλάβει πώς νιώθεις και τη σοβαρότητα της κατάστασής σου όπως εσύ τον εαυτό σου, ακόμα περισσότερο όταν ο τρόπος που του τα παρουσιάζεις είναι ασαφής και συγκεχυμένος πάλι λόγω του προβλήματός σου.
    αρα τι λυσεις υπαρχουν? ζεις μια ζωη ετσι η κανεις κατι? ειτε με φαρμακα ειτε με δουλεια με τον ευατο σου? ετσι οπως το θετεις πρεπει να βρεις και να βρουμε την ακρη του νηματος....ειναι αναγκαιο....

  5. #3305
    favvel
    Guest
    ε ναι. δεν είπα κάτι διαφορετικό. εμείς πρέπει να βρούμε την άκρη του νήματος. Ακόμα και ο γιατρός που θα επιλέξουμε άκρη του νήματος είναι κι αυτός.
    Όμως υπάρχει δυσκολία στο να γίνει κάτι τέτοιο λόγω της φύσης του προβλήματός μας. Μπορεί να έχουμε αδυναμία συγκέντρωσης, κατάθλιψη, μειωμένη μνήμη, μειωμένη κριτική, συνθετική και αφαιρετική σκέψη και όλα αυτά μας εμποδίζουν να κάνουμε μια έρευνα.

    Συν ότι μπορεί αν βρισκόμαστε σε έναν διαρκή πανικό και απελπισία λόγω της αδυναμίας συγκέντρωσης σε οτιδήποτε και αυτό από μόνο του να μας κάνει να φεύγουμε από τους γιατρούς και να τους αλλάζουμε σαν τα πουκάμισα με τις όποιες επιπτώσεις στον οργανισμό λόγω της αλλαγής των φαρμάκων πάνω μας.

    Συν ότι μπορεί κάθε φορά που είμαστε σε έναν γιατρό να μην υπάρχει σωστή ενημέρωση από το γιατρό προς εμάς, να μην υπάρχει μια καλή σχέση μεταξύ του γιατρού και ημών, κι αυτό να μας κάνει να αισθανόμαστε ότι είμαστε μόνοι ή ότι πρέπει εμείς να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα.

    Συν ότι μπορεί αν μένουμε με γονείς, να υπάρχει αντίδραση προς αυτούς λόγω της ανυπαρξίας πεδίου συνεννόησης και αυτό να μας κάνει να κάνουμε πράγματα από αντίδραση βλάπτοντας τον εαυτό μας.

    Συν ότι ένας άνθρωπος ενήλικος που μένει με τους γονείς του,θέλει να είναι ανεξάρτητος και επειδή απέκτησε το πρόβλημα από νωρίς, κάτι που τον έβγαλε εκτός λειτουργίας παρέμεινε μια ζωή εξαρτημένος οικονομικά κάτι που τον κάνει να αισθάνεται άσχημα όταν πρέπει να πληρώσει τον ψυχίατρο ή τον ψυχοθεραπευτή με τα χρήματα των γονιών του. Κάτι που διαιωνίζει το πρόβλημά του.
    Κάτι που επίσης δεν είναι λογικό από τη μεριά του ασθενούς αφού οι γονείς υποτίθεται το καλό μας θέλουν ασχέτως αν βοηθάνε ή όχι σε αυτό.

    Συν ότι από τον πανικό μας και την απελπισία μας για μια γρήγορη ίαση να κόβουμε τα φάρμακα γιατί δεν μπορούμε να σκεφτούμε λογικά ότι αυτά θέλουν χρόνο.

    Ε κι έρχεται και κάθεται το γλυκό.

    Ελπίζω στις μέρες μας να υπάρχει καλύτερη ενημέρωση για το άγχος από τους γονείς όσον αφορά το άγχος των παιδιών τους ή την απόσυρση ή την υπερβολική κούραση στο σχολείο ή άλλες συμπεριφορές του παιδιού ανεπαίσθητες που συνήθως τις ξεπερνάνε, ώστε να προλαβαίνουν την εξέλιξή τους σε κάτι σοβαρότερο.

    Η πρόληψη και έγκαιρη αντιμετώπιση είναι οι καλύτεροι σύμβουλοι.

    Τώρα όσον αφορά τη δικιά μας περίπτωση, η μόνη λύση είναι η καλή σχέση ψυχιάτρου και ασθενούς ώστε να υπάρχει επικοινωνία.
    Αλά κάτι τέτοιο είναι δυσεύρετο όχι μόνο λόγω ευθύνης του γιατρού αλλά λόγω όλων των παραπάνω προβλημάτων οπότε καλά κρασιά.
    Και οπότε εδώ είμαστε να τα λέμε.

    Καλύτερα όταν εμφανίζεται ένα σοβαρό πρόβλημα να κάνουμε το εξής λογικό. Να πηγαίνουμε σε έναν γιατρό που ξέρουμε ότι είναι καλός. Να μην πηγαίνουμε σε εναλλακτικούς. Να κάνουμε ό,τι μας λέει ο γιατρός. Ακόμα κι αλλαγές αν κάνει στα φάρμακα να μην φύγουμε από αυτόν.
    Παράλληλα να κάνουμε και ψυχοθεραπεία.
    Αυτά είναι τα λογικά και τα σωστά.
    Αλλά στην πράξη δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα.

  6. #3306
    hlias1988
    Guest
    συμφωνω απολυτα σε ολα.....

  7. #3307
    hlias1988
    Guest
    Εγώ σκέφτομαι να μειώσω το Χαπι μόνος μου πάλι...

  8. #3308
    favvel
    Guest
    το έχεις πει στο γιατρό ότι θες να σου τα μειώσει? εξάλλου ήδη τα έχεις μειώσει από τα 30μγ στα 10μγ όπως γράφεις αλλού.
    μόνος σου μην κάνεις βλακείες. φαντάζομαι κι όταν τα μείωσες μόνος σου μετά θα χρειάστηκε να τα ξαναπάρεις.
    οπότε πρέπει να το έχεις μάθει αυτό.
    αν αισθάνεσαι χαζομάρα πες του το. Ρώτα τον αν γίνεται ύστερα από τόσα χρόνια να σου αλλάξει αντιψυχωσικό. Δεν ξέρω αν γίνεται. Γιατί αν σου έχει κάτσει ένα φάρμακο δεν πρέπει να το αλλάζεις.

  9. #3309
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    το έχεις πει στο γιατρό ότι θες να σου τα μειώσει? εξάλλου ήδη τα έχεις μειώσει από τα 30μγ στα 10μγ όπως γράφεις αλλού.
    μόνος σου μην κάνεις βλακείες. φαντάζομαι κι όταν τα μείωσες μόνος σου μετά θα χρειάστηκε να τα ξαναπάρεις.
    οπότε πρέπει να το έχεις μάθει αυτό.
    αν αισθάνεσαι χαζομάρα πες του το. Ρώτα τον αν γίνεται ύστερα από τόσα χρόνια να σου αλλάξει αντιψυχωσικό. Δεν ξέρω αν γίνεται. Γιατί αν σου έχει κάτσει ένα φάρμακο δεν πρέπει να το αλλάζεις.
    Τα κιλά με ενοχλούν... Θα το μειώσω στα 5 μγ. Και δεν θα το πω ούτε στο ψυχίατρο ούτε στους δικούς μου. Επίσης με το ρυθμό που πάει ο ψυχίατρος αν μου τα κόψει θα τα κόψει σε 2 χρόνια.. Καλημέρα!! /

  10. #3310
    favvel
    Guest
    Κι εγώ τα ίδια. αν περιμένω από το γιατρό σώθηκα. κοιμούνται. ο προηγούμενος πήγαινα 7 ! χρόνια που έπαιρνα μόνο αντιψυχωσικό και έβλεπε πως δεν είμαι σταθερή και έχω κατάθλιψη, είχε τη φαεινή ιδέα να μου δώσει και αντικαταθλιπτικό μαζί ενώ ήξερε ότι με πείραζε από το ιστορικό μου. νοσηλεύτηκα.
    Με γύρισε στο αντιψυχωσικό, τα ίδια όπως πριν. κατάθλιψη.

    Κάποια στιγμή είχε αρχίσει να μου μειώνει το αντιψυχωσικό..
    Αλλά άλλο ανέκδοτο τώρα. Είχα εγώ τη φαεινή ιδέα να τα κόψω μόνη μου μαχαίρι για 1!!! μήνα επειδή γνώρισα έναν ηλίθιο που ήταν κατά των φαρμάκων και με έπεισε κι επειδή ήμουν ευάλωτη και είχα χαμηλή αυτοεκτίμηση πάντα, επηρεάστηκα.
    τι να σου πω βρε παιδί μου.
    η πιο ηλίθια είμαι εγώ που κάθομαι από μικρή και πιστεύω είτε ότι μπορούν καλύτερα από μένα είτε ότι ξέρουν περισσότερα από μένα για τον εαυτό μου.
    Δηλ φταίει και ο γιατρός φταίω κι εγώ.
    για αυτό χρειάζεται και ψυχοθεραπεία.

    Τούτος εδώ ο γιατρός μου είναι τελείως αντιπαθής κι ας θεωρείται καλός. Και ό,τι συμπτώματα του λέω ότι έχω και αλλαγές δεν τους δίνει καν σημασία γιατί από ό,τι έχω καταλάβει τον ενδιαφέρει να είμαι σταθερή, μες στην πραγματικότητα και ως ένα βαθμό λειτουργική όχι απαραίτητα σωματικά καλά.

    Προφανώς λόγω του ότι έχει χρονίσει ένα πρόβλημα που θα μπορούσε αν ήμουν πιο συνεπής να είχε λυθεί, τον φέρνω σε δύσκολη θέση να μου βρει κατάλληλη θεραπεία και αυτό τον δυσανασχετεί και βαριέται να ασχοληθεί.
    Τουλάχιστον ο προηγούμενος γιατρός να βοηθήσει ήθελε, δεν βρήκε τον τρόπο, αλλά ήταν άνθρωπος.

    την προηγούμενη φορά που τα έκοψες τι έγινε? μπορείς να περιγράψεις αλλαγές?
    απλά προσαρμόστηκες στη θεραπεία αυτή χωρίς παρενέργειες??
    εγώ τώρα έχω υπομανία και χαζομάρα ύστερα από την υποτροπή πέρυσι. Άλλαξα και 2 αντιψυχωσικά τον έναν αυτόν χρόνο. και τώρα ένας καινούργιος γιατρός με γύρισε στο παλιό αντιψυχωσικό συν σταθεροποιητές.
    το μυαλό μου γιαούρτι στο μεταξύ.

    δηλ έχω ένα κενό στο μυαλό που με κάνει να θέλω να μιλάω συνέχεια για να γεμίσω το κενό ή να τρώω συνέχεια όταν δεν έχω πού να μιλήσω.
    διάβασα ότι οι σταθεροποιητές αυτοί που παίρνω ευθύνονται για προβλήματα μνήμης, αλλά όχι τόσο πολύ όσο οι παλαιότεροι σταθεροποιητές.
    Αλλά εσύ δεν παίρνεις.

    πρέπει να το ερευνήσουμε το θέμα αλλά δυσκολεύομαι. και έχω κουραστεί

  11. #3311
    hlias1988
    Guest
    Την προηγούμενη φορά που το πήγα μόνος μου στα 5μγ απλά με έπιασε ένα τρέμουλο... Συν ότι δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Αλλά δεν γαμιεται υπάρχουν τρόποι να κοιμηθώ. Υπάρχει και το αλκοόλ και η γυμναστική. Επίσης επειδή είχα άρρωστο φοβία με το έντερο μου με έπιασε δυσκιλιοτητα. Και νόμιζα ότι έχω καρκίνο του εντέρου. Έκανα κολονοσκοπηση και όλα καλά δεν έχω τίποτα. Οπότε αυτήν την φορά νομίζω θα τα καταφέρω.. Οκ καλοί οι γιατροί αλλά θέλουν να βγάλουν και χρήμα. Δεν γίνετε να 0ας σε ψυχίατρο και να σου πει όλα καλά μην φοβάστε. Θα σε φορτώσουν με φάρμακα. Το μυαλό μου έχει γίνει χυλός...

  12. #3312
    favvel
    Guest
    και το δικό μου το ίδιο. αλλά εγώ έκανα και πολλές βλακείες με τις διακοπές από την απελπισία μου... ήμουν και προκατειλημμένη δεν ήθελα φάρμακα, ήθελα με φυσικό τρόπο και ιδού... θα καταντήσω φυτό στο τέλος.


    αλλά ξεφύγαμε από το θέμα "τι σκέφτεστε".

  13. #3313
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    και το δικό μου το ίδιο. αλλά εγώ έκανα και πολλές βλακείες με τις διακοπές από την απελπισία μου... ήμουν και προκατειλημμένη δεν ήθελα φάρμακα, ήθελα με φυσικό τρόπο και ιδού... θα καταντήσω φυτό στο τέλος.


    αλλά ξεφύγαμε από το θέμα "τι σκέφτεστε".
    Δεν λεω οτι τα εχω καταφερει...αλλα πρεπει να βρεις μια βαση στην ζωη σου. να στηριζεσαι εκει στις δυσκολες στιγμες...
    Αλλοι το ονομαζουν οικονομικο, χομπι, αθλητισμος , αλκοολ να ξεχνιεσαι...οχι στην υπερκαταναλωση ισα ισα...

    Λοιπον δεν θελω να σε παρασυρω... δεν ξερω τα θεματα σου .. απλα σου λεω εγω πως λειτουργω...
    μην νομιζεις οτι εγω παω και "καλα" ! εχω τα θεματα και τα ξεσπασματα μου....
    αυτα!
    Βαλε ως στοχο να μην κανταντησεις φυτο... βαλε στοχο μακροπροθεσμα να βγεις απο τα φαρμακα εαν ειναι δυνατον...
    Και κλεινει εδω το θεμα μιας και ξεφυγαμε απο το "τι σκεφτεστε" !!!

  14. #3314
    hlias1988
    Guest
    Πολυ σιωπη υπαρχει!

  15. #3315
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Μπραβο ρε κοριτσια πολυ χαρηκα που ειστε καλα γιατι παλια δεν εισασταν ετσι μπραβο κ παλι μπραβο

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 13:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 10:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 14:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •