ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 230
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 230 of 258 FirstFirst ... 130180220228229230231232240 ... LastLast
Results 3,436 to 3,450 of 3862
  1. #3436
    Δεν μπορώ να κάνω μια επαγγελματική αλλαγή στη ζωή μου (κάτι που μου τυχε πρόσφατα δηλαδή). Με ταρακουνάει μέσα μου ο πανικός, ο φόβος για το ρίσκο, η συνήθεια με το γνώριμο το οποίο αν και καλό έχει και τα πλην του. Ακόμα και κάτι αρκετά δελεαστικό να μου προέκυπτε πιστεύω πως πάλι ο νους μου θα κόλλαγε σ αυτά τα αισθήματα και θα μου έβρισκε ξανά δικαιολογίες για να μην κάνω την αλλαγή. Μπορείτε να μου πείτε γιατί στέλνω αιτήσεις ενώ στο βάθος της σκέψης μου ξέρω ότι αν μου απαντούσαν θετικά θα τους απαντούσα υπό πανικό αρνητικά? Το να κάνεις μια σημαντική κίνηση σε κατι που έχει με βάση δεδομένα έχει την ίδια περίπου αξία με αυτό που έχω (πχ η αλλαγή δουλειάς) είναι για μένα ρίσκος. Λέτε να οφείλεται σε ΙΨΔ έντονης μορφής? Ο ψυχολόγος παλιά μου έλεγε ότι η μαγική λέξη είναι υπέρβαση εφόσον υπάρχει ωφέλεια.

    Παίρνω τηλ προχθές για ταξίδι και και εκεί που ρώταγα αν έχουν θέση η σκέψη μου αρχισε να κυριαρχείται από πανικό. Όταν μου απάντησαν πως είναι όλα κλειστά στη σκέψη μου προκλήθηκε μια ανακούφιση που με απάλλαξε από τον πανικό, αν και είχα ξαναπάει ταξίδι μόνος. Τι είναι αυτό που με κρατάει δέσμιο?

    Η ανατροφοδότηση που παίρνω από τους άλλους είναι: γιατί δεν ρισκάρεις, εσύ που σε σύγκριση με εμάς μπορεί να σαι και σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με αυτά που για σένα αποτελούν ρίσκο?, γιατί αποκλείεις τον εαυτό σου από νέες ευκαιρίες?, είσαι ικανός να αντεπεξέλθεις με τις νέες προκλήσεις.

    Απλά θέλω η νέα αλλαγή να είναι τύπου, όταν αλλάζω μια δουλειά με νοείται ίσης αξίας άλλη, η αλλαγή να είναι όπως το κλικ στο διακόπτη, που το μεσημέρι της μιας μέρας χωρίς χαιρετούρες και διαδικασίες φεύγεις και βρίσκεσαι την επομένη το πρωί στην άλλη σου δουλειά.

    Θυμάμαι παλιά που είχα ακυρώσει ένα ταξίδι. Τον επόμενο χρόνο επέδειξα ενδιαφέρον για κάποιο άλλο περισσότερων ημερών από το πρώτο αλλά οργανωμένο. Εκεί λειτούργησε μέσα μου εξαναγκαστικά το ότι δεσμευτικα στους διοργανωτες η επίδραση των οποίων στη δική μου τη ψυχολογία υπήρξε τρόπον τινά εξαναγκαστική χωρίς στην πραγματικότητα να είναι και τελικά πήγα και πέρασα σχετικά καλά παρότι αυτό που με φόβιζε σε αμφότερες περιπτώσεις ήταν η μοναξιά. Και κάπως πιο πρόσφατα που πήγα πιο λίγες μέρες ταξίδι μόνος τελείως η μοναξιά δεν με ενόχλησε. Αυτό το τελευταίο ταξίδι ήταν υπέρβαση, με δικές μου δυνάμεις κι όχι εξαναγκαστικά.

    Ο φόβος φτιάχνει μέσα μου τεράστια βουνά. Το να βρεθώ από τη μια μέρα στην άλλη σε δουλειά άλλη χωρίς τυπικούρες αλλά και το να δράσει η συμπεριφορά κάποιων έναντι μου ως εξαναγκαστική για να γίνει από μέρους μου η κίνηση είναι δικαιολογίες του νου αλλά και η κάλυψη αυτού που φοβάμαι να κάνω δηλαδή της υπερβασης. Μήπως η συνεχής παραμονή στον ίδιο χώρο ή η συνεχής αναμόχλευση σκέψης ότι αν πας ένα ταξίδι μόνος κτίζουν πάνω στην ΙΨΔ η οποία υπάρχει ήδη μέσα μου κι αυτός είναι ο λόγος που κάποια πράγματα μου φαίνονται απίστευτο βουνό? Στο τέλος κάνω στον ελεύθερο μου ας πούμε χρόνο πράγματα που αφορούν στο χώρο της αλλαγής (πχ ενασχόληση με εκείνους τους ανθρώπους, εκείνα τα βιβλία, ταξιδιωτικά σάιτ) με μια ελπίδα ίσως ψευδαίσθηση ότι θα μου χρειαστούν για να κάνω αν χρειαστεί αυτό που τώρα (εδώ και χρόνια δηλαδη) δεν τολμω. Μήπως η όντως έλλειψη ανθρώπων που να τους νιώθω ως τουλάχιστον συμπαραστάτες συμβάλλει στη στασιμότητα μου?
    γιάννης

  2. #3437
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    παραδεχεσε μπροστα στα ματια μου οτι με ειρωνευεσαι και οτι ολα αυτα που εκανες τα εκανες γιατι εισαι σπουδαια πατριωτισα που σε ενδιαφερει μονο το καλο της πατριδας σου και μετα περιμενεις να τσιμπησω γιατι νομιζεις οτι απευθυνεσε σε ............ που θα τους δουλευεις μπροστα στα ματια τους γιατι εσυ εισαι η μονη επιπεδου που οτι λες το καταλαβαινεις μονο εσυ ενω το διχνεις μπροστα στα ματια των αλλων νομιζοντας οτι δε ξερουν τι λες ΚΟΨΕ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ? ΑΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ........... ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ ξερω πολυ καλα γιατι τα κανεις ολα αυτα γιατι ηθελες να πω δημοσια οτι μου αρεσει ενα πραγμα ΠΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΤΕ και σ αρεσει η οχι εγω αυτος ειμαι ενω τοσο καιρο προσπαθουσες με τεχνασματα να με βαλεις να τσακωθω με τους γονεις μου για να εμφανιστεις μετα ως σωτηρας ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΥΛΕΜΑ

  3. #3438
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    αλεξανδρε πως περνας τη μερα σου;

  4. #3439
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ιωαννη εγω καταλαβα οτι εισαι καλυτερα απο ολουσ απλα εισαι ανικανοποιητοσ τωρα ο αλεξανδροσ γτ κανει ετσι δεν ξερω

  5. #3440
    favvel
    Guest
    https://www.ted.com/talks/anil_seth_...uage=el#t-1728

    Αυτά τα πειράματα τα κάνω χρόνια με τον εαυτό μου.
    Και ύστερα από τόσα χρόνια κατέληξα να έχω κάνει μια τρύπα στο νερό γιατί ύστερα από μία κρίση κι επειδή ήμουν με τους γονείς, αναγκάστηκα για να υπαρξω μαζί τους, να αρχίσω πάλι να σκέφτομαι σαν κι αυτούς, ενώ είχα ξεφύγει από τα στενά τους μυαλά. Το θέμα είναι ότι τους μιμηθηκα ξανά τον Ιανουάριο ύστερα από 15 χρόνια, και κατά έναν περίεργο τρόπο στενεψε το μυαλό. Κι από εκεί που η συνείδηση ήταν διευρυμένη, έγινε πάλι στενή.
    Δεν μπορώ να τα εξηγήσω καλά, ακριβώς επειδή το μυαλό είναι στενό πάλι.
    Αυτό που μου κάνουν κάθε φορά που με μαζεύουν και με κλείνουν σε κλινικές χωρίς τη θέληση μου επειδή κρίνουν ότι έχω ξεφύγει δεν είναι σωστό εννοείται.
    Και εγώ ξεφεύγω όταν είμαι μαζί τους μόνο, γιατί αυτοί δεν μπορούν να με καταλάβουν.
    Στην προσπάθειά τους να με καταλάβουν, μου δίνουν φάρμακα για να έχω μια φαινομενικά σωστή και λογική συμπεριφορά. Μόνο φαινομενικά όμως. Με ξαναγυρνανε στο δικό τους τρόπο σκέψης τον ηλιθιο και στενό. Και τώρα έγινα σαν τα μούτρα τους. Ευχαριστημένοι??

    Δεν μπορώ πια να σκεφτώ.

  6. #3441
    kopela93
    Guest
    Είναι κανείς εδώ που να θέλει να συζητήσουμε σε προσωπικό μήνυμα το πρόβλημα της αυτοπεποίθησης;;; Αν κάποιος θέλει να το συζητήσουμε και έχουμε κοινό πρόβλημα προς επίλυση θα ενδιαφερομουν να το συζητήσω. Κοινός παράγοντας πρέπει να είναι να θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι. Όποιος θέλει να βελτιώσει το πρόβλημα αυτοπεποίθησής του και είναι σε απόγνωση ας μου στείλει Να μοιραστούμε τυχόν λύσεις που έχουμε ανακαλύψει και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον.. Τουλάχιστον να μη νιώθουμε μόνοι μας στη ζωή αυτή.

  7. #3442
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βαρεθηκα να ακουω ψεματα καθε μερα ξερω πολυ καλα τι κρυβετε πισω απο το πρωσοπειο αυτο και ξερω πολυ καλα οτι δε τολματε καν να ...... με τη πραγματικη σας ............. γιατι αν το κανετε δε θα μεινει ουτε ενας που θα σας ακουει αφηστε ησυχο το καταλαβατε? τερμα οι απειλες να βρειτε .............. να τους δουλευετε που δε ξερουν τι βλεπουν και ακουνε κοψτε τις ............. με τα δηθεν ροματζα εκτος αν θελετε να παρουν χαμπαρι και οι αλλοι τι λεω αν σας συμφερει και πιος θα παει εκει που ελεγες αυτο θα το δεις οσο προσπαθεις να μου αλαξεις μυαλα αν νομιζετε οτι θα εξαναγκασετε να μιλαω για σας το μονο που θα καταφερετε ειναι να καταλαβουν και οι αλλοι τι λεω και μετα θα παριστανετε τα θυματα γιατι ειμουν υποχρεωμενος να δεχτω το συνηκεσιο θελω δε θελω αν θελετε να πω και αλλα και σας συμφερει εμενα δε με πειραζει γιατι εδω δεν ειναι ............. αν το εχετε παρει χαμπαρι ειναι ελλαδα

  8. #3443
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    14
    γιατι δεν το συζητας με εναν ειδικο?

  9. #3444
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω το μονο πραγμα που εχω καταλαβει ως τωρα ειναι οτι εχω να κανω με εντελως ................ που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να βελτιωσουν το συστημα κοροιδιας γιατι νομιζουν οτι εγω θα ζω για να με .............. ειδικοι για ενα γεγονος που ειναι αληθινο ενω ολοι πιστευουν οτι δεν υπαρχει γιατι δεν εχουν αυτοπεποιθηση και νομιζουν οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι απο αυτους επειδη απλα ετσι εχουν μαθει αν λοιπον οι αλλοι ειναι τοσο ................. και τοσο ............ που τους νιαζουν μονο οι ειδικοι και δε τους ενδιαφερει καν αν αυτο που συμβαινει ειναι πραγματικο οσο ............ να το παραδεχτουν γιατι τρεμουν μηπως τους διξουν με το δαχτυλο και τους ενδιαφερει μονο τι κανουν ολοι ειναι αξιοι της τυχης τους αν τους ενδιαφερουν μονο οι ειδικοι ας ζουν για να τους πληρωνουν και αν νομιζουν οτι με ενδιαφερει εμενα δε με ενδιαφερει τιποτα γιατι δε θα μαθω τωρα σε τι πλανητη ζω και τι αντιληψεις εχουν οι ανθρωποι σε αυτον οπως νομιζουν καπιοι και αυτη ειναι η διαφορα που εχω απ αυτους επειδη απλουστατα πιστευουν οτι αυτο τους αξιζει γινονται πιονια στο ............ καπιον που επειδη σπουδασαν τα παιζουν καλυτεροι απ τους αλλους επειδη το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να βγαλουν μια σχολη και μετα να κανουν τα παντα για τα λεφτα παριστανοντας οτι ακολουθουν καπια ιδεολογια και επειδη ετσι εμαθαν οτι ειναι το σωστο προσωπικα αυτο δε με ενδιαφερει αν νομιζουν το αντιθετο και αν θελουν να ζησουν αυτη τη ζωη ας τη ζησουν σε ενα πλανητη ψευδαισθηση για να ζουν στη ψευδαισθηση οτι εχουν πλουτη και οτι ειναι καλυτεροι απ τους αλλους επειδη πρωτα αποδεχτηκαν φακελακια και μιζες για να δουλευουν τους αλλους παριστανοντας οτι τους σωνουν οταν ενθαρυνουν το κακο για να παριστανουν μετα οτι εσωσαν τη κοινωνια απ το κακο που ενθαρυνουν οι ιδιοι αφου ειναι υποκριτες και αυτο που τους διακρινει ειναι η υποκρισια και αφου πιστευουν οτι αυτο τους αξιζει ας ζησουν με τα ψευτικα πλουτη τους μεσα στην υποκρισια νομιζοντας οτι επειδη εχουν σκλαβους να τους πληρωνουν οτι γι αυτο καπιοι ειναι αφου ζουν σε ψευδαισθησεις ........... και το ξερουν καλυτερα απο μενα οτι ετσι ειναι αν λοιπον τους ενδιαφερουν μονο οι ειδικοι ας καθονται να τους ακουνε για να εχουν τη ζωη που τους αξιζει και εγω αν αυτο νομιζουν δεν απαγορευσα σε κανενα να τον ............ ειδικοι γιατι εγω δεν ειμαι φασιστας σαν αυτους αυτοι ειναι οι φασιστες που νομιζουν οτι δινοντας μιζες θα εξαναγκασουν τους αλλους να αλαξουν αποψεις και να δεχτουν την υποκρισια ειναι δικαιομα τους αν νομιζουν οτι με ενδιαφερει ομως αν νομιζουν οτι θα με εξαναγκασουν να αλαξω αποψεις τους ειδικους θα τους χρειαστουν αυτοι ετσι οπως παει και οταν μετα δε θα ................. τιποτα απ αυτος θα κανουν αυτο που εκαναν μια ζωη θα παριστανουν τα θυματα για να τους συμπαθησει ο κοσμος γιατι εχουν τη ............ στο DNA τους αν καταλαβει καπιος τι προσπαθω να πω και οσο και αν το παιζουν ανθρωποι με δηθεν συναισθηματα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο μηχανηματα που μεσα τους δεν εχουν τιποτα ανθρωπινο οσο και αν φαινετε ετσι αλλα εχουν μονο κυκλωματα κα πηγαινουν οπως τα .............. αφου δεν εχουν καμια διαφορα απο αυτα παριστανουν στους αλλους τους ανθρωπους για να τους χειροκροτησουν ενω δεν ειναι καν ανθρωποι οσο και αν φαινονται ετσι και ενα ψευτικο ..... μονο και μονο για να τους χειροκροτησουν να τους πουν μπραβο τι σπουδαιοι που ειστε ενω ξερουν οτι ολα ειναι ψεματα και δε τους ενδιαφερει γιατι ξερουν οτι αυτο τους αξιζει αφου δεν εχουν ιχνος απο συναισθημα οσο και αν κανουν τα παντα για να φανει αυτο αφου το μονο που τους ενδιαφερει ειναι τι θα πουν οι αλλοι γι αυτους χωρις να τους ενδιαφερει αν εχουν δικιο ζουν για να τους πουν μπραβο για να τους χειροκροτησουν για να νομιζουν οι αλλοι οτι εχουν αξια λεφτα πλουτη και δοξια και σας το ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ σας αρεσει η οχι μου ειναι αδιαφορο αφου εγω ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΟ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ γιατι ........... μηπως τους κραξουν η τους πουν τρελους ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΕΣΤΕ ΠΑΙΡΝΕΤΕ .............. ασκοπα υποτιθετε για λογους ........... ΚΑΙ ΖΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΕΙΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΣΑΣ και εμενα αυτο δε με ενδιαφερει αν αυτο νομιζετε ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΤΕ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ για να κοροιδεψετε το κοσμο τοσο καιρο νομιζετε οτι θα με συγκινησετε με αντιγραφες συνεχως αντιγραφετε αυτα που λεω ξεπατικωνετε οτι και να δω στο ιντερνετ και με βλεπετε να κανω και νομιζετε οτι με το τροπο αυτο θα με κατευθυνετε προς τη συνομωσια οπως νομιζετε αντιγραφοντας οτι με βλεπετε να κοιτω στο ιντερνετ ενω αυτο που κανετε φαινετε.

  10. #3445
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Είχε προκύψει κάποιο θέμα και είχα αγχωθεί για μέρες. Ανησυχία αγωνία και όλα τα σχετικά που επηρεάζουν την καθημερινόητα.

    Τώρα με το που λύθηκε το θέμα ηρέμησα μεν, αλλά για ακόμα μια φορά είδα πως οτιδήποτε αφορά εμένα, τον εαυτό μου, είναι πάνω απ όλους και πάνω απ όλα. Όσο και να λέμε πως αγαπάμε πως ενδιαφερόμαστε για τους άλλους, νομίζω πως πάντα ο εαυτός μας και οι ανάγκες του θα είναι πάνω από όλους και όλα.

    Προφανώς έτσι είναι η ανθρώπινη φύση, απλά αν το ξέρουμε και το παραδεχόμαστε τουλάχιστον μπορούμε έστω να κάνουμε μια προσπάθεια να το μειώσουμε.
    Γιατί ναι μεν πρέπει κάπως να επιβιώσουμε κι εμείς αλλά ταυτόχρονα η προσφορά στο συνάνθρωπο το δώσιμο στον πόνο και στην ανάγκη του άλλου είναι αυτά που νομίζω μας ανοίγουν τα μάτια στην αλήθεια στην πραγματικότητα.

  11. #3446
    kopela93
    Guest
    Συμφωνώ πολύ. Με πονάει να βλέπω ο καθένας να είναι για την πάρτη του. Η ανθρωπιά έγκειται στο να βοηθάς και να συμπαραστέκεσαι στο συνάνθρωπο. Τι θα ήμασταν χωρίς αυτό;

  12. #3447
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    χρειάζεται πολλή προσπάθεια και παιδεία γι αυτό. δεν νομίζω ότι η συμπόνια είναι για όλους. άντε όχι η συμπόνοια, η συνεισφορά ίσως. το δώσιμο που λέτε. πιστεύω επίσης ότι δεν πρέπει να κολλάμε σε όσους δεν μας νοιάζονται διότι νοιάζονται για κάποιους άλλους και να μην κρατάμε κακίες.
    επίσης, αν δεν έχεις το καλό μέσα σου, αν δεν αγαπάς πρώτα τον εαυτό σου, τί να δώσεις;

  13. #3448
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πιστευω οτι ειναι κλισε αυτο που λενε οτι εαν δεν αγαπας τον εαυτο σου δεν μπορεις να αγαπας τους αλλους. Περισσοτερο νομιζω ισχυει οταν εισαι σε κατασταση εντονου πονου που συγκλονιζεται η υπαρξη σου, βουτηγμενος στα προσωπικα προβληματα που εχεις εκεινη τι στιγμη, δεν εισαι σε θεση να προσφερεις τοσα πολλα, ακομα και μια συζητηση που σου αναλυει το προβλημα του ο αλλος, σε πιανει επιφανειακα. Αλλα αυτο προφανως ειναι διαφορετικο απο την σχεση που μπορεις να εχεις με τον εαυτο σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #3449
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ή μπορει απλα να εισαι αναισθητος ως προς τους αλλους και γουτσι-γουτσι με τον εαυτο σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #3450
    kopela93
    Guest
    Έχετε δίκαιο παιδιά. Ωραία τα ακούμε όλα εδώ. Να συζητάμε.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 14:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 11:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 14:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 15:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 05:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •