ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ? - Page 198
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 198 of 258 FirstFirst ... 98148188196197198199200208248 ... LastLast
Results 2,956 to 2,970 of 3862
  1. #2956
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Χριστός Ανέστη παιδιά!! Εύχομαι για σας το καλύτερο, υγεία ψυχική, πνευματική. Αγάπη το καλύτερο συναίσθημα. Καλή Ανάσταση σε όλους!!

  2. #2957
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Χριστός Ανέστη παιδιά!! Εύχομαι για σας το καλύτερο, υγεία ψυχική, πνευματική. Αγάπη το καλύτερο συναίσθημα. Καλή Ανάσταση σε όλους!!
    Αληθώς Ανέστη Ανδρέα!

    Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα σε όλους! ♥
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #2958
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Σκέφτομαι την Ουρανία. Την Ουρανία των Αμπελοκήπων. Σκέφτομαι τι έζησε, τι μπορεί να ζήταγε και δεν το βρήκε, γιατί δεν την αποδέχονταν, τι επιτρέπει σε κάποιους να διαλέγουν τους ανθρώπους σαν πράγματα, εσάς σας αποδέχομαι, εσάς όχι.

    https://avmag.gr/151782/i-oyrania-to...is-alexandras/

  4. #2959
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Χριστός Ανέστη παιδιά!! Εύχομαι για σας το καλύτερο, υγεία ψυχική, πνευματική. Αγάπη το καλύτερο συναίσθημα. Καλή Ανάσταση σε όλους!!
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αληθώς Ανέστη Ανδρέα!

    Χρόνια πολλά και καλό Πάσχα σε όλους! ♥
    [
    Χρόνια πολλά παιδιά και εύχομαι πραγματικά να μπορέσατε αυτές τις Άγιες μέρες να νοιώσετε λίγο διαφορετικά !!

    Και του χρόνου να είμαστε γεροί και δυνατοί με τις οικογένειές μας !!

    Κάτι τέτοιες μέρες πραγματικά καταλαβαίνεις πως καμία θυσία ή κανένας κόπος δεν πάει χαμένος για όλο αυτό που έχεις μαζέψει γύρω από το τραπέζι σου !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #2960
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Χρόνια πολλά παιδιά και εύχομαι πραγματικά να μπορέσατε αυτές τις Άγιες μέρες να νοιώσετε λίγο διαφορετικά !!

    Και του χρόνου να είμαστε γεροί και δυνατοί με τις οικογένειές μας !!

    Κάτι τέτοιες μέρες πραγματικά καταλαβαίνεις πως καμία θυσία ή κανένας κόπος δεν πάει χαμένος για όλο αυτό που έχεις μαζέψει γύρω από το τραπέζι σου !!!
    Δυστυχώς κάποιες φορές τα προβλήματα δεν ξεχωρίζουν Άγιες μέρες ή ίσως πιο σωστά δεν τις ξεχωρίζουν οι άνθρωποι... Χθες οι γονείς μου τσακώθηκαν και ταράχτηκα πολύ όπως κι η μαμά μου και λίγο έλειψε να μην πάμε στην εκκλησία, δεν είχα καμία όρεξη, μου χάλασε όλη η διάθεση αλλά πήρα ένα ηρεμιστικό και με βοήθησε... Σήμερα ευτυχώς ήταν ήρεμη μέρα οπότε ας πούμε πως είμαι λίγο καλύτερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #2961
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δυστυχώς κάποιες φορές τα προβλήματα δεν ξεχωρίζουν Άγιες μέρες ή ίσως πιο σωστά δεν τις ξεχωρίζουν οι άνθρωποι... Χθες οι γονείς μου τσακώθηκαν και ταράχτηκα πολύ όπως κι η μαμά μου και λίγο έλειψε να μην πάμε στην εκκλησία, δεν είχα καμία όρεξη, μου χάλασε όλη η διάθεση αλλά πήρα ένα ηρεμιστικό και με βοήθησε... Σήμερα ευτυχώς ήταν ήρεμη μέρα οπότε ας πούμε πως είμαι λίγο καλύτερα...
    Έλα βρε Κυκνε μου ..


    Προσπάθησε όσο μπορείς κορίτσι μου να ηρεμήσεις ,τι να πω ποια τόσο σοβαρό ήταν που έπρεπε να γίνει τετοιες μέρες καυγάς ....

    Κρατά το σημερινό και πάνε παρακάτω ειδικά αν το θέμα δεν σε αφορα.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #2962
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Σκέφτομαι συνεχώς πως θα ήταν η ζωή μου εάν είχα κάνει διαφορετικές επιλογές
    στην ζωή μου κάποιες φορές σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερη άλλες χειρότερη.

  8. #2963
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by pain View Post
    Σκέφτομαι συνεχώς πως θα ήταν η ζωή μου εάν είχα κάνει διαφορετικές επιλογές
    στην ζωή μου κάποιες φορές σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερη άλλες χειρότερη.

    ονειροπολείς και αναμοχλεύεις. δεν κάνει κακό πού και πού.

  9. #2964
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by pain View Post
    Σκέφτομαι συνεχώς πως θα ήταν η ζωή μου εάν είχα κάνει διαφορετικές επιλογές
    στην ζωή μου κάποιες φορές σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερη άλλες χειρότερη.
    η αληθεια ειναι ομως, οτι απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ. γι αυτο και δεν εχουν νοημα τετοιες σκεψεις και ειδικα, συνεχως.
    αλλαζοντας μια αποφαση/ μια συμπεριφορα στην ζωη σου, εσυ νομιζεις οτι θα αλλαζε αυτο που εχεις στο μυαλο σου. θα αλλαζαν ομως ανεξελγκτα και δεκαδες αλλα πραγματα, που δεν σκεφτεσαι. και μπορει να μην σου αρεσε καθολου...
    επομενως, δεν κοιταζουμε (με τετοιον τροπο) πισω. διορθωνουμε τα λαθη που διορθωνονται, αλλα δεν κοιταμε πισω. ζουμε στο παρον και κοιταζουμε μονο το μελλον.

  10. #2965
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η αληθεια ειναι ομως, οτι απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ. γι αυτο και δεν εχουν νοημα τετοιες σκεψεις και ειδικα, συνεχως.
    αλλαζοντας μια αποφαση/ μια συμπεριφορα στην ζωη σου, εσυ νομιζεις οτι θα αλλαζε αυτο που εχεις στο μυαλο σου. θα αλλαζαν ομως ανεξελγκτα και δεκαδες αλλα πραγματα, που δεν σκεφτεσαι. και μπορει να μην σου αρεσε καθολου...
    επομενως, δεν κοιταζουμε (με τετοιον τροπο) πισω. διορθωνουμε τα λαθη που διορθωνονται, αλλα δεν κοιταμε πισω. ζουμε στο παρον και κοιταζουμε μονο το μελλον.
    οντως δεν μπορεις να το ξερεις για αυτο μενεις με ενα ερωτηματικο και ναι συμφωνω
    οτι θα μπορουσε να ειχε παρει μια τροπη σε αλλες κατηγοριες που μπορει να μην μου αρεσαν

  11. #2966
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by αλεξανδρος_77; 07-05-2021 at 07:53.

  12. #2967
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    σκέφτομαι πώς μας έχει πάρει η μπάλα με τα διεθνή μπεστ σέλερ και ευπώλητα βιβλία και έχουμε ξεχάσει την πραγματικά καλή γραφή και λογοτεχνεία.

    κοντολογίς, πόσο όμορφα γράφουν/έγραφαν η Γουλφ, ο Γουάιλντ..

  13. #2968
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by user View Post
    σκέφτομαι πώς μας έχει πάρει η μπάλα με τα διεθνή μπεστ σέλερ και ευπώλητα βιβλία και έχουμε ξεχάσει την πραγματικά καλή γραφή και λογοτεχνεία.

    κοντολογίς, πόσο όμορφα γράφουν/έγραφαν η Γουλφ, ο Γουάιλντ..
    Μεγάλο θέμα άνοιξες τώρα. Είναι προσφορά και ζήτηση είναι όμως και η σοβαροφάνεια που μας έχει φάει σε αυτή τη χώρα που ξενίζει ακόμα περισσότερο τους έτσι κι αλλιώς αδιάφορους για την ανάγνωση Έλληνες. Αυτός που διαβάζει ένα ευπώλητο μια στο τόσο, πως να τολμήσει να διαβάσει κάτι άλλο όταν αυτό το άλλο κυκλοφορεί σε κάτι βαριούς κι ασήκωτους σκληρόδετους τόμους που δίνουν την αίσθηση της λόγιας έκδοσης και όταν ταυτόχρονα τον κράζουν συνεχώς ότι διαβάζει σκουπίδια; Ή αν δοκιμάσει και τολμήσει να πει ότι κάτι δεν του άρεσε πέφτουν να τον φάνε; Θεωρεί κι ο ίδιος στο τέλος ότι δεν θα τα καταφέρει με κάτι που θεωρεί βαρύ ή σνομπάρει την πιο σοβαρή λογοτεχνία γιατί θεωρεί ότι αυτή ταιριάζει σε κάτι κουλτουρέ τύπους που του κουνάνε το δάχτυλο.

    Όταν σε κάποιες χώρες κυκλοφορούν μεγάλα "κλασσικά" έργα με έξυπνη προώθηση, ωραία εξώφυλλα και σε φτηνές εκδόσεις, ο άλλος θα μπει στον πειρασμό να δοκιμάσει να διαβάσει και κάτι τέτοιο. Μπορεί αν δοκιμάσει το τάδε βιβλίο/συγγραφέα και να μη του αρέσει, να διαβάσει κάτι άλλο και να του αρέσει. Άλλωστε γούστα είναι αυτά. Δώσε μου Wilde κάθε ώρα και στιγμή, Woolf πάλι, χμμμμμ... Από την άλλη στο εξωτερικό, θα βρεις ακόμα και ανθρώπους που θεωρούνται πολύ "των γραμμάτων", να παραδέχονται ότι διαβάζουν και κανένα ρομάτζο και κανένα αστυνομικό και κάτι κοινωνικό, ελαφρύ κι ευπώλητο χωρίς ενοχές κι αστερίσκους. Εδώ αν ακούσεις ανθρώπους των γραμμάτων και των τεχνών συχνά προσπαθούν να διατηρήσουν ένα προφίλ λες και είναι υπεράνω των υπόλοιπων και ξενίζουν/τρομάζουν τον κόσμο. Αλλού προωθούν την ανάγνωση πρώτα από όλα πριν γίνουν εκλεκτικοί όπως εμείς. Φτηνοί στο λάδι, ακριβοί στο ξύδι είμαστε, σε μία χώρα που ελάχιστοι διαβάζουν έτσι κι αλλιώς.

  14. #2969
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    αυτο που σκεφτομαι τελευταια συνεχως ,οπου με αγχωνει απο την μια , με χαροποιει απο την αλλην.
    Σκεφτομαι οτι η φραση "κανε το καλο και θα στο ανταπωδοσει ο Θεος" δεν το εχω ζησει ,δεν μου εχει συμβει εκτος εαν δε το καταλαβα.
    Ο λογος ειναι οτι ειμαι πολυ καλος σαν ανθρωπος, βοηθαω οσο μπορω βεβαια κι αναλογα της οικονομικης μου δυσκολιας, φερομαι καλα στους συνανθρωπους μου,δεν εχω συναισθηματα αρνιτηκα για κανενα. Ειμαι αυτο που λενε "πολυ καλο παιδι"., Αν δλδ μπορουσαμε να μετρησουμε οπως το τεστ εξυπναδας κατι αντιστοιχο σε καλοσυνη, αγνοτητα ψυχης και ευγενιας, θα ειμουν στις κορυφες.
    Προσπαθω και τα καταφρνω να εχω πολυ θετικα αισθηματα, δεν κανω κακο σε αλλους κι οχι μονο δεν εχω φερθει λαθος, αλλα ειμαι υπερβολικα δοτικος ανθρωπος, σημεριζομαι τις δυσκολειες των αλλων και γινομαι "χαλι να με πατησεις" . Επισης ειναι και η αθωοτητα των σκεψεψων μου, το οτι ειμαι με ολουςκαλοπροαιρετος.
    Φοβαμαι οτι η υπερβολη αυτων ολων θα με βαλει σε προβληματα, διοτι ο κοσμος δεν ειναι σαν εμενα,υπαρχουν και πονηροι και ασυναισθητοι και εκμεταλευτες. Απο την αλλη εγω δεν μπορω να εκμεταλευτω ουτε μυρμιγκι, ποιο ευκολα μπορει να με κερδησει το μυρμηγκι παρα εγω!, διοτις ειναι τοσο παρθενα η σκεψη μου που δεν μπορω ουτε να προφυλακτω απο το κακο.Νιωθω σαν ενα εφηβο κορητσακι αναμεσα σε φυλακησμενους ανδρες!! τοσο αθωοτητα εχω μεσα μου, τοσο ψυχουλα που λενε, σε σημειο επικηνδυνο πλεον.
    Το οτι θα μπω στον παραδησο κι λογικα σ θεση κοντα στου ΧΡΙΣΤΟΥ ναι μεν με ανακουφιιζει ,απο την αλλη ομως φοβαμαι οσο ζω τους γυρο μου, που ειμαι τοσο ευαισθητος .

  15. #2970
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    αυτο που σκεφτομαι τελευταια συνεχως ,οπου με αγχωνει απο την μια , με χαροποιει απο την αλλην.
    Σκεφτομαι οτι η φραση "κανε το καλο και θα στο ανταπωδοσει ο Θεος" δεν το εχω ζησει ,δεν μου εχει συμβει εκτος εαν δε το καταλαβα.
    Ο λογος ειναι οτι ειμαι πολυ καλος σαν ανθρωπος, βοηθαω οσο μπορω βεβαια κι αναλογα της οικονομικης μου δυσκολιας, φερομαι καλα στους συνανθρωπους μου,δεν εχω συναισθηματα αρνιτηκα για κανενα. Ειμαι αυτο που λενε "πολυ καλο παιδι"., Αν δλδ μπορουσαμε να μετρησουμε οπως το τεστ εξυπναδας κατι αντιστοιχο σε καλοσυνη, αγνοτητα ψυχης και ευγενιας, θα ειμουν στις κορυφες.
    Προσπαθω και τα καταφρνω να εχω πολυ θετικα αισθηματα, δεν κανω κακο σε αλλους κι οχι μονο δεν εχω φερθει λαθος, αλλα ειμαι υπερβολικα δοτικος ανθρωπος, σημεριζομαι τις δυσκολειες των αλλων και γινομαι "χαλι να με πατησεις" . Επισης ειναι και η αθωοτητα των σκεψεψων μου, το οτι ειμαι με ολουςκαλοπροαιρετος.
    Φοβαμαι οτι η υπερβολη αυτων ολων θα με βαλει σε προβληματα, διοτι ο κοσμος δεν ειναι σαν εμενα,υπαρχουν και πονηροι και ασυναισθητοι και εκμεταλευτες. Απο την αλλη εγω δεν μπορω να εκμεταλευτω ουτε μυρμιγκι, ποιο ευκολα μπορει να με κερδησει το μυρμηγκι παρα εγω!, διοτις ειναι τοσο παρθενα η σκεψη μου που δεν μπορω ουτε να προφυλακτω απο το κακο.Νιωθω σαν ενα εφηβο κορητσακι αναμεσα σε φυλακησμενους ανδρες!! τοσο αθωοτητα εχω μεσα μου, τοσο ψυχουλα που λενε, σε σημειο επικηνδυνο πλεον.
    Το οτι θα μπω στον παραδησο κι λογικα σ θεση κοντα στου ΧΡΙΣΤΟΥ ναι μεν με ανακουφιιζει ,απο την αλλη ομως φοβαμαι οσο ζω τους γυρο μου, που ειμαι τοσο ευαισθητος .

    κάνε το καλό όταν δεν σε νιάζει η ανταπόδοση.

Similar Threads

  1. ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ;
    By Remedy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 20692
    Last Post: 23-03-2020, 14:01
  2. Σκέφτεστε πριν μιλήσετε?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 25-03-2018, 11:13
  3. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 14:52
  4. Τι σκεφτεστε?
    By click in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 111
    Last Post: 21-01-2011, 15:20
  5. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 05:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •